Злоупотреба на мои лични фотографии

Дискусија во 'Правни совети' започната од ida123, 31 јануари 2013.

 1. ida123

  ida123 Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Незнаев што треба да правам, па решив тука да побарам некој совет. Се работи за слики кои ги имам правено со еден квази фотограф, ми вети дека кје ми даде пари, и дека кје станам позната ова она. И мене ми делуваше лажно, ама така добро ме излажа, за тоа секоја чест. Од тоа време помина година и нешто, арно ама слушнав дека тие слики и слики од други девојциња што ги прелазал, ги продавал за каталози и списанија. Ме интересира дали смее сликите да ги продаде на некој без моја согласност, и дали можам да го тужам? Ве молам одговорете ми
   
 2. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.688
  Па мислам дека слободно можеш да го тужиш ако не си му дала дозвола.
   
  На ida123 му/ѝ се допаѓа ова.