1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Злоупотреба на хуманитарна помош

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од нина122, 22 февруари 2020.

 1. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Колку често кај нас се злоупотребува тоа што некој сака да помага?
  Дали има такви случаи?
  Дали мислите дека не секој кој бара има потреба од помош?
  Ваши мислења
   
 2. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.144
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека не...А не би ме чудело некој тоа и кај нас да го прави ..Во странство има доста вакви случаи,нормално казна затвор им даваат (минимална 1 год 2 ,3)
  Не убава работа.
   
  На RainbowButterfly и нина122 им се допаѓа ова.
 3. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.325
  Па овие што немаат услови, а упорно прават деца за да после кукаат дека нема што да им дадат на децата да јадат.
  А ги имало доста вакви.
  На овие стварно не треба да им се помага ама ајде луѓево ради децата нели ќе се сожалат...
   
  На Amellie13, 1209, candy.cane и 15 други им се допаѓа ова.
 4. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Тие прават деца од што им се свиѓа процесот на изработка.
  Јас така мислам
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.144
  Пол:
  Женски
  За да питаат децата ,ги прават..
   
  На PaLaVa, Bezimenka90, LadyC и 6 други им се допаѓа ова.
 6. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Можеби не доволно едуцирани за да се заштитат.
  Стварно е многу обемна тема ова ама јас сакав да кажам за некој луѓе да речеме што земаат социјална помош им носат од организации храна и они здрави живи дома седат.
  За такви.
   
  На candy.cane и LadyC им се допаѓа ова.
 7. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.722
  Допаѓања:
  52.359
  Пол:
  Женски
  Многу и тоа.. Мене скоро ми се случи видов девојка бараше помош за малото ништо немала плус самохрана, ѝ и се понудив да и помогнам. Беше од друг град од Мк и само едно сабајле ми пиша ќе доаѓала со мајка и во Скопје по лекари па дали сум можела да се видиме. Бидејки бев сама дома ги поканив да дојдат и такси и све им платив. Дојдоа, бебето вриска не прекинува прашувам што му е вика гладен е немам млеко да му дадам можеш ли да му купиш?:^) Реков да секако, и брат ми со трчање го донесе млекото бебето загреота зарипна од плачење:( Им дадов се транспортер алишта се се што ми се најде, пари и им викнав такси и ги испратив.
  После тоа гледам стаават сториња тука како биле на ручек во ресторан?
  Ај реков не е ваљда, можда грешам.
  Верувајте, од тогаш незнаете не шминки не надградби на нокти искачања леле:x А јас будала па и тука и барав количка за бебето..(facepalm)
   
  На Amellie13, ku4ence, candy.cane и 10 други им се допаѓа ова.
 8. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.358
  Пол:
  Женски
  Ги има многу и тие да. Постојано се жалат, а фала му на Бога живи и здрави се, можат да сработат, ама полесно им е изгледа некој да ги сожалува..
   
  На SummerGirl, Mrs. Lovett и нина122 им се допаѓа ова.
 9. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.358
  Пол:
  Женски
  Злоупотребуваат, не им е за помагање ама ајде оди познај оти лажат..
   
  На SummerGirl и mssuniquee им се допаѓа ова.
 10. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Не можеш да познаеш тоа викам.
  Некој стварно имаат потреба ама па од вакви на ред не стигаат.
  Ќе ти речат дај без да жалиш.
  Ама некој да злоупотребува па.
  Не знам......
   
  На Amellie13, ku4ence, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.358
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден пак кај нас дојдоа едни и собираа донации, мислам дека куќата им изгорела, и ајде ние дадовме. Тие изнашетаа овде и пред да си одат отишле во продавница си купиле цигари од 100ден., ракија си купиле, и не знам што друго. Мм беше во продавница па ги видел. И еден човек од тој "питачот" побарал цигара му кажал дека тој немал веќе, и овој не му дал...
   
  На ku4ence, candy.cane, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. H.ava

  H.ava Активен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Колку е често не знам точно но претпоставувам дека е можна злоупотреба.
  Некои имаат потреба некои се научени да сметаат дека имаат пореба а немаат и научени се од секого и насекаде да бараат помош.
  Јас кога донирам не размислувам за ова, давам од срце каде сметам дека треба а што понатаму тие ќе прават со мојата донација нека е на нивна одговорност и нека им е на чест. Јас моето сум го направила а тие како ценат и мислат дека треба така нека прават.
   
  На SummerGirl и нина122 им се допаѓа ова.
 13. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Седев еднаш во Спицикато во ГТЦ.И доаѓа едно девојче ми бара пари и ми дава рецепти од лекар.
  Земав да видам што има препишано.И дечкото што седеше на масата спроти мене ми ја зема рецептата и рече дај да видам излеа беше некое медицинско лице.
  Ми кажа дека тоа биле лекови за слабокрвност и биле препишани од докторката во Шуто Оризари.
  Отиде и ги купи во аптеката тука.
  За после тоа да го видам истото девојче како на излез од ГТЦ и кажува на мајка и што и се случило и дека некој будала земал и и ги купил рецептите и дека нема со што сега да покажува.
  Толку ми падна жал за човекот што го направија будала а он само помогна.
   
  На nevermet18, Amellie13, ku4ence и 11 други им се допаѓа ова.
 14. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Тоа секако дека од срце ќе даваме бидејќи не знаеме каде и кога е потребно највеќе.
   
  На marchi-cool, SummerGirl и H.ava им се допаѓа ова.
 15. H.ava

  H.ava Активен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Ама важно ќе донираш и помогнеш инаку секогаш ќе има некои на кои може им треба попрво и повеќе помош отколку на тие што ќе дадеш, ама некој друг и на нив ќе донира.
  Треба да се зголеми свеста кај народов наместо да фрлаат и уништуваат да донираат.
   
  На SummerGirl и нина122 им се допаѓа ова.
 16. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  7.251
  Za zal IMA slucai za zloupotreba.Pred nekoj mesec imase I kaj nas donacii sobirani od nekoja organizacija pa im se gubi tragot,no brzo se zatashkuva.
  Jas imam davano konzervirana hrana I taze leb na semafor kaj alumina.Zenata so shamija, mlada me iznavregja sto pari ne sum I dala. Luta na mene bese.
  Na semafor kaj Nova Makedonija od strana na Ramstor eden so staka prosi, a sum go videla se sheta I pazari vo ramstor ispraven I ne krivi, bez shtaka. Doma mi zvonat I prosat, nemav sitno I im napravi sendvichi od se sto imav vo frizider. Potoa vidov eden sendvich raspakuvan I frlen po skali samo za da vidam deka ne sakale sendvich. Mi bese SRAM od komshiite pa go sobirav frlenoto.
  Renovirav po doma I kauch I nesto pokuknina dadov na edno semejstvo, posle vidov mojot kauch vo dvor im sedi , na dozd nepokrien , kako otpad.
  Ne site na koi donirame zloupotrebuvaat no ima slucai I treba da sme vnimatelni ,posebno koga se davaat pari.
   
  На candy.cane, cresa-jagoda и нина122 им се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.204
  Донирам, секој пат кога некој ќе ми затропа на врата, и барем во 70% од оние кои питаат на улица.
  Башка акции кога има...

  А за верување, не верувам дека сето е легално и дека не се проневеруваат пари.
   
 18. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Не можеш да знаеш на кого стварно треба.
  Е сега некој од тоа и бизнис си прават.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  Особено оние децата што питаат низ центар.
  Како за Велигден се пред црква.
  За Задушница пред Бутел.
  За нова година на плоштад и сегде каде што се слави масовно.
  На некој јавен настан се таму.
  Од каде би знаеле иначе деца од 6-7-8 години што и како каде има.
   
 20. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.168
  Допаѓања:
  10.848
  Пол:
  Женски
  А истите се постојано.