1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Знаењето

Дискусија во 'Религија' започната од tessie, 26 август 2013.

  1. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    @Bender Rodriguez Ако зборуваме исклучиво за религија - несомнено - но, јас зборев за знаењето генерално, а ќе се сложиш, не секое знаење се занимава со смислата на животот. :)

    Sekako deka sekoe znaenje go menuva zivotot vo nekoja raka,idealno bi bilo da go podobruva.:)
    I sekako deka i samata sum gladna za znaenje,samo sakav da naglasam deka istoto videno niz prizmata na pravoslavieto ( vo mojot slucaj ) dobiva potpolno nov smisol. :)


    Различни религиозни групи и секти постоеле од памтивек, единствената разлика е што порано религиозните групи биле ограничени на местата во кои настанале. На времето, човек роден на овие простори бил или православен христијанин или евентуално, муслиман. Не можел да биде будист, хидуист или нешто слично, затоа што на овие простори овие религии не ни биле познати. На пример, да се појавел Ошо пред само 100 години, најверојатно кај нас никој ќе немаше ни слушнато за него. :)

    Ne bi bila golema steta.Premnogu informacii doprinesuvaat da se sozdade konfuzija,potesko se doadja do vistinata,koja paradoksalno treba da se pocuvstvuva vo srceto,ne samo preku umot i razumot.

    Што се однесува до среќата пак, не се согласувам дека денешниот човек е понесреќен од човекот во минатото. Напротив. За разлика од порано, кога животот главно се темелел на задоволување на основните физички потреби - работа, храна, престојувалиште и сл. - во денешно време кај повеќето луѓе овие базични потреби се задоволени и токму поради тоа можат да се посветат повеќе на задоволување на душевните потреби - потребите за знаења, среќа, спокој и душевен мир.

    Rabota,hrana,zivealiste....i denes e se isto.Covekovata priroda e tolku malku smeneta,isti maki i radosti voglavnom.:)



    Секако дека сум трагач - секогаш трагам по нови интересни работи, по вистината, по нови знаења. А што се однесува до смирението - можеби ќе те изненади ова, но човек може да биде среќен и да има душевен спокој и мир - дури и без религија. :)

    Kako da se podsmevas na onie koi veruvaat,iako ne veruvam deka e svesno toa....Tocno,postojat momenti vo zivotot koga mislis deka si sreken i zadovolen,kako i samiot Bog,t.e. mozebi e sekoj Bog vo malo cc
    Gordosta e cudesna,tivka rusitelka na mnogu sreki.....no za sreka,srceto ima konecnen zbor....a toa e sekogas poluotvoreno za Boga.:)
     
  2. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Точно е дека знаењето го менува животот и секако дека го подобрува. Но, тоа не мора да значи и дека игра некаква улога во пронаоѓањето на смислата на животот. На пример, добро е човек да знае рачно да извади квадратен корен, да реши квадратна равенка, да може да изедначи хемиска реакција, да го знае принципот на нуклеарна фузија на кој функционира една ѕвезда - но, овие знаења не можат да ни помогнат во наоѓањето на смислата на животот - тоа е нешто што секој човек треба сам да го направи.

    На ова мислев кога реков дека не секое знаење се занимава со смислата на животот. :)

    Зошто да не?

    Кој е успехот човек да се реши да биде христијанин, на пример, кога е роден во христијанско семејство, во христијанска средина, и кој нема пристап до сознанија дека некои други религии воопшто и постојат?

    Прифаќањето на нешто a priori, по автоматизам и без воопшто да постои можност за избор за мене е далеку од идеално.

    Многу поголем триумф, за христијанството, а и за самиот човек како индивидуа, е токму во тоа - и покрај постоењето на Ошо, Харе Кришна, Буда, Шива, како и сознанијата за нив и нивните учења, човекот свесно да одбере да биде припадник на христијанството.

    Арно ама, избор и одлука може да постои само ако имаме и знаење. :)

    Не баш. Во минатото, јас и ти би живееле без струја и вода, ќе сме немале ни основно образование и во моментов најверојатно ќе сме работеле некоја тешка домашна работа - ќе сме цепеле дрва, ќе сме ја хранеле стоката и сл. и немало ни да ни текне да размислуваме за нешто апстрактно како значењето на знаењето.

    А види не нас сега - седиме на форум, имаме пристап кон речиси неограничено количество на информации на интернет и можеме да си го дозволиме тој луксуз - да размислуваме, па дури и да дебатираме за значењето на знаењето.

    Исто е, ама и не е баш исто, нели? :)

    Напротив. Одговорот ми беше таков бидејќи ти ме окарактеризира како „трагач“, а притоа алудираше дека на крајот од секоја потрага неминовно стои Бог или религијата.

    Јас никаде не негирав или се потсмевав со фактот дека човек кој е религиозен може да има среќен и исполнет живот. Го негирав само тоа дека човек кој не е религиозен не може да ги има истите работи.

    Поентата ми беше дека човек може да живее среќен и исполнет живот и без да верува во Бог и дека нечија потреба или желба за знаење не значи по автоматизам потреба или желба за Бог.
     
    На EvAngelos и Someonespecial им се допаѓа ова.
  3. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Sekogaš postoele ludje,ljubopitni koi istražuvale i nekoi od niv go podobrile kvalitetot na materijalnoto postoenje,točno.
    Denes mnogu od nas ne rabotat teška fiziçka rabota,no eve protresi go forumov za primer,pa kaži dali osnovnite čovekovi potrebi se promeneti?
    Da se prezivee,jade,pie,ljubi i ponešto za zabava i momenti na mala sreka.
    Čovečki.:)

    Da se rodiš vo hristijansko semejstvo,ne znači nužno deka si go spoznal Boga.....čudni se patištata do nego,dobro e koga se čisti makar.

    A se složiv so tebe deka čovek može da bide sreken i ispolnet i bez Bog,bidejki i lukaviot znae itekako da dava momenti na sreka.
    Koi ke dojdat na naplata porano ili podocna.

    No dobro,ovaa diskusija e neramnopravna,pisuvame od različni pozicii,forum e,verojatno i namenet za toa.:)
     
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Основните човечки потреби не се сменети - сменет е степенот до кој тие кај просечниот човек се задоволени.

    Да не се лажеме - за да седиш на форум и дебатираш на тема „Знаење“, потребно е да си најаден, напиен, на топло, да имаш пристап до струја и до интернет и пред се, да си писмен, а овие услови луѓето од минатото ги немале - многумина низ светот сеуште ги немаат.

    Да му пријдеш на човек кој не е јаден, нема каде да спие на ладново, нема струја дома и сл. и да се обидеш со него да дискутираш на тема „Знаењето“ ќе те погледне бело - затоа што на човек на кој основните потреби не му се задоволени, не може да си го дозволи луксузот да размислува за вакви нешта.

    А дека е луксуз, луксуз е. И од овој аспект, денешниот човек е многу посреќен од било кој човек од минатото - бидејќи основните потреби му се задоволени и затоа што може да си дозволи да размислува на различни теми - како знаењето, среќата и смислата на животот. :)

    Зарем сакаш да кажеш дека секој кој не верува во твојот Бог, а е среќен и задоволен со животот, тоа му го должи на лукавиот? :D Интересно размислување.

    Можеби ти е тешко да поверуваш, но верувај ми дека низ светот постојат милиони луѓе кои веруваат во некој друг Бог или воопшто не веруваат во Бог, кои се исто толку среќни, задоволни и смирени, како што си и ти. :)
     
  5. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Зависи од личноста .Луксузот знае често да биде контра стимулирачки.Не би се сложил дека само оние кои го имаат луксузот размислуваат за знаењето,среќата ,смислата на животот и за науките.За тоа размислување доволно е да се има само секојдневна егзистенција.
     
    На sonuvana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Луксуз е сите основни потреби да ти се подмирени и да имаш време и волја да размислуваш за некои суштински животни теми - на тоа мислев - а тоа е нешто што денес многумина го земаат здраво за готово.
     
  7. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Токму за тоа зборувам ,но ајде еве и да немаш егзистенција стабилна и животот да ти е под секојдневен стрес дека утре од глатта ќе умреш токму поради сиромаштијата и безработицата ти дале слободно време да размислуваш за се и сешто.Умот ти е слободен.Колку само творби се имаат направено и колку добри мисли се имаат кажано и колку добри песни се имаат напишано во такви ситуации кои до ден денеска воодушевуваат.
    Да се потсетиме само на една прекрасна песна од Александар Караѓуле Охридски.
     
    На sonuvana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Bog e eden.
    Srekata koja ja nudi lukaviot ne donesuva smirenie, tuku bara ušte,sekogaš ušte.
    Jas ne možam da znam kakvi se planovite Božiji za onie milioni ludje koi ne veruvaat vo nego,no bidejki go poistovetuvam so ljubov,znam deka ke bide milostiv i za sekogo praveden.
    Nekako ne mi e veke interesno da se obiduvam da si razjasnam baš se,mojata potreba za osoznavanje e nasočena kon drugi nešta za koi ne sum ni znaela, iako mi bile pred nosot.

    I taka.:)

    A što se odnesuva do luksuzot i privilegijata da bideme najadeni,napieni i na toplo,pa si diskutirame kao.....ehhh....ke bide li banalno premnogu ako ja upotrebam onaa izližana rečenica...." i bogatite plačat " hmmm
     
    На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Духовно гледано знаењето посебно интелектот се неопходни за осознавање на себството и душата, Бог. Уште во најраните форми на христојанство било познато како Гноза од грчки знаење и Индијски, Џнана.
    Незнаењето пак седеклинира како причина за страдање во Будизмот.
    Затоа учете, истражувајте и ширете ги своите крилја :)
    И јас со вас и од вас!
     
    На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    На AnnabelLee и Prijatelot им се допаѓа ова.
  11. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Yeah, sure. :D
     
  12. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Знаењето е свест, пред се' и претставува многу повеќе од што ние ( ОБИЧНИТЕ луѓЕНЦА ) би можеле да го преставуваме тој поим, бидејќи во права смисла на зборот е код, кој што не е наменет за пошироката популација, природно селективно, по инцидентот со Ева и Адам, во нашата доба за која констатираме одредени информации. = Во Духовна смисла пишано.
    21 век е во Зенит. Апсолутно 90% од светот се недуховни, заглавени во лош матрикс кој што го контролираат тие кои го имаат злоупотребено ебеното знаење и ги гмеџат во loop со канџите на Ѓаволот.
    Сите сме подложни на тоа, тоа е Светот наш на социјалното тло, животот на луѓето на Мајката планета Земја. Ни ја ебат свеста или сами си ја ебеме, како и да е, во право сме, луѓе сме.
    Прекрасно е тоа што сега има многу информации и неограничени добри/лоши правци, вистината е дека изборот е наш во суштинска смисла, но за да можеме да селектираме информации и да се движиме кон некој правец потребни се СВЕСТ и СИЛА. СВЕСТ = СИЛА.
    Тие есенцијални столбови на обичниот човек му се ставени во 5-ти план а за тие кои ги имаат во 1.
    Одлична тема и сите вие кој ве читам имате исто мислење и го делам со вас.
    Нека оди во добар правец... споделете знаење ,не срања кои не ни требаат.
     
    На AnnabelLee и sjdgo им се допаѓа ова.
  14. AnnabelLee

    AnnabelLee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2018
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    @Prijatelot баш така... инаку се разбираме и за уметностите на махика, спиритуална алхемија , алхемија и херметика. Ми се допаѓа што отворено размислуваш, како и несекојдневни интереси што имаш. Поздрав.
     
    На sjdgo и Prijatelot им се допаѓа ова.