1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Знаци и симптоми на рак

Дискусија во 'Канта' започната од slatkamalaubava, 12 јули 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    епа ете увери не дека не лажеш, каде беше на лекар, кој те прегледа, каде се снимаше? :)
    Зашто јас сум поминала сито и решето по лекарине, сум имала и ужасни главоболки и несвестици па никој одма не ме прати на снимање .
     
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Зошто одма со негативно и напади??? Еве завчера моја комшивка имаше болки во кичмата, запали колата и скопје во систина, одма на магнетна резонанца и одма дијагноза, одма терапија. Си плати фино лепо и си се врати дома!
     
  3. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Да, ама во Систина треба да платиш, а она вика дека нема ни здравствено ни ништо, ни пари за да отиде на лекар, и плус во нејзините искази многу работи не се поклопуваат. А и досегашното искуство на форумов и секакви членки не научило на вакви работи, не е до нас.
    Ќе се навикнеш и ќе ги научиш. Многу вакви ги поминавме и баниравме. Гледам нова си и може ти е чудно сега, ама верувајј свашта (во буквална смисла) ќе прочиташ тука и на крај ќе ти пишат Абе досадно ми е па се зезам малце.
     
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Ок, не знам веројатно има секакви, ама некој да се мајтапи со рак, да се претстави како напатена жена и мајка на мало дете..... не ми иде некако!
     
  5. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Me snimaa vo skopje vo drzavna bolnica so prioritet me prijavija . Drugo snimka jas pobarav od maticnata .. ne se pravdam i se sto sum pisala e se kako sto e toa kako vie si svakate e drugo. Kade toa ne se sofpaga toa sto sum go pisala? Izvinete za fondot ne se menuva.
     
  6. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    не знам како е можно да се преставиш како друга особа и да те снимаат, но нејсе ајде, со оглед на тоа дека вчера беше неработен ден неможе ни резултатите да се готови, извини ама не си во толку лоша состојба чим пишуваш на компјутер па итно да те снимат прегледаат без предходна консултација со невролог , внука ми мало дете од 8 години и правеа магнетна па чекаше неколку дена за резултатите да ги прочита доктор. Искрено се надевам дека е измислица сето ова , зашто на никој не посакувам таква болест.
     
    На bella.s и joy1 им се допаѓа ова.
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.407
    @Strumka22 не знам кај живееш, ама јас веќе една година не користам книшка. Секогаш сум САМО со електронска картичка. Хартиената не ни знам кај ми е. И на општ, и на систематски, и на гинеколог и на забар. И на државно на гинекологија.
    Госпоѓава не е осигурана, а не се ни прајавува дека бара работа, маж и е вработен, а она не е осигурана преку него. Не знам детето дали и е осигурано.
    Мене ме интересира кој е докторот во петок навечер што фана да и прави КТ во државна, оти е на приоритетна листа... Кога во петокот навечер само од сообракајќа во државна се правеа снимања. И кој и ги прочита резултатите? Дума беше таму? Име имеше докторот што за една вечер без никакви други испитувања ти најде три тумори, оти си кашлала крв? Не ти снимаа бели дробови прво?
    Или ова е начин да ги оправдаш парите на сметка од форумџиите?
    Колку пари ти зема матичната за преглед што не одиш никако кај неа?
    Имаш здравствено, или барем право на тоа, ти пишаа и другите, не е Америка ова за да умреш од настинка ако немаш здравствено, Македонија е, пријави се преку маж ти и ете ти.
    Може сум бесчувствителна, ама јас не верувам ни збор од ова. Оти имам блиски, малди болни од рак, и знам колку пати правеа испитувања, оти никој доктор не е толкку глуп на прва снимка д ти рече тумури три имаш. Вредностите од крвната слика кои ти беа? Тумор маркери правеше и одма резултати ти дадоа? Не сме неписмени, ама ај нека ти биде, се надевам дека само пари ти требаат, ништо друго.
     
    На Valerin, srcence1607, marama и 6 други им се допаѓа ова.
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    еве барала за детето, ако мажот е вработен и на жената и на детето им следува осигурување !
     
  9. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.407
    Е да, така е, ама некој не знае дека е така и и праќа пари на сметка.
     
    На Valerin, tessie и alisijad им се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Треба да добиеш упат, па да направиш муабет со невролог, па да те снимат, па да го префрлат на CD снименото (и ова најсериозно е процес што трае на државна), па снимката да ја прочита радиолог, па да ти ги соопштат резултатите.

    И ова се се случило во два дена, од кој едниот е неработен, а другиот сабота.
    Да, сигурно.
     
    На danichap, joy1 и marama им се допаѓа ова.
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Ах воа распустов значи, досадно им е на децава...... Ни курсеви ни нешто школи ни бутур, кај не читаат, полуписмени сите, барем филмови и серии да гледаат, јазик ќе научат колку-толку.
     
    На Mishela, Valerin, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Имам идеја @slatkamalaubava. Познавам еден одличен неврохирург и двајца интернисти. Штом немаш пари за фрлање, ај да се договориме некако да те спојам со нив и да им го објаснам стањето, за да те третираат без пари? Многу сум озбилна.
     
  13. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.190
    Допаѓања:
    235.190
    Постарите членови ќе се сетат на Наташа умрената.
    Ја исплакавме, ви текнува?

    Мене ми е шубе да пишам бре, а камо ли да помислам па и со вакви дијагнози да се зезам.
    Како прво, ако мажот е вработен, жената и децата одат преку него за здравствено. Тоа се прави со една пријава во Фондот. Маж и земал плата значи има минато придонеси и ќе има здравство во наредни два месеца.
    Јас книшка не користам, не знам кај ми е, никој не ми ни бара. Ни картичка дури, само матичен кажам и толку.
    Друго за било која дијагноза, колку и да си приоритетна ваква дијагноза не се поставува за два дена од кои едниот е државен празник.
    Врчаковски ги чита сликите на Државна од МР.
    И за сликање се чека неколку дена ако си на приоритетна, а за резултати и со врски неколку дена.
    И немојте луѓе не си играјте со вакви дијагнози.
    Ви требаат пари да, ама немојте.
    Вие знаете како е да имате болен со ваква дијагноза?
    Страшно.
    Сакам да не е вистина, нека е трол.
     
    На tessie, marama, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Please do not feed the trolls. :)

    Муабетов беше сомнителен и шуплив уште од почетокот на темава - ми стана таков уште кога ја видов сликана со исплуканата крв (која потоа за среќа беше тргната). Девојкава очигледно има сериозен здравствен проблем, само што се сомневам дека се работи за рак или тумор - попрво би рекол дека е од психичка природа.

    Не одете подалеку од ова - дали човек на кој му нашле три тумори во главата ќе се убедува на форум со непознати дека е навистина болен или ќе си брка можеби некои други работи во животот од посуштинско значење во таков момент?

    Не се расправајте за џабе со девојкава и меѓу себе - работава е повеќе од јасна.

    Инаку, еве и ја да се придружам кон желбите за побрзо оздравување на девојкава - психичките заболувања не се за потценување во никој случај.
     
    На Kukla994, srcence1607, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Strumka22 таму кај што сум имала јас потреба да одам, системите веќе функционираат, па затоа така и напишав. Кај матичната само го кажувам бројот на картонот и таму стојат сите мои дијагнози, ради прегледност, а би се губело многу време да го чекаат системот, бидејќи е прилично спор.

    На државно и со многу, ама многу јаки врски, секаде бараат упат. Пред да се воведе мој термин, претпоставувам дека можело да те снимаат и после радно време и преку ред, ама сега веќе се е поврзано.На крај пак, кој е спремен да ризикува лиценца за работа?


    Вака, си пишала дека после пораѓај, 2 години само слабееш, оди погоре и прочитај. Според мене тоа не е нагло слабеење.
     
  16. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    @jovanovska94 Јас сум напишала дека после пораѓај сама слабееш?

    Што се однесува до (не) употребата на здравствените легитимации не би спорела со тебе, си знаат луѓето дали ги користат или не, зборам за оние кои одат во јавна здравствена установо или во народот познато како на државно. Незнам дали и колку си упатена но јас сум поприлично упатена и знам дека има застој во издавањето на нови електронски картички а старите воопшто не се во функција освен за проверка на осигурување, не може да се премине на нив додека не им се издадат на сите, кога ќе бидат во функција во нив треба да се внесуваат сите податоци и прегледи и тогаш рецептите и рецептите ќе бидат заменети со електронски т.е упатот наместо во хартиена форма ќе ти биде внесен н картичката. Споед ои информаци нема баш скорро во целост да профункционира овој систем.
    Инаку незнам дали знаеш постои приоритетен упат и прегледите се ршат на луѓето со такви упати се вршат 1 час пред истекот на работното време и секако дека може да бидеш снимана на ренѓен или ехо доколку е нешто што не може да чека.
     
    На slatkamalaubava му/ѝ се допаѓа ова.
  17. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Прво неќам да се правдам како што реков но мкога напаѓате како некој трн во око да ви ставил ај да ви одговорам. Мм нема мк државјанство , друго работниот однос му е под договор на 3 месеци (сезонски) па затоа нам не не следува ние пред се добро прашавме. Друго несмеам да го кажам името на докторот зошто преку врски тајно ни заврши работа. Сакате доказ? Да ви сликам резултат? jovanovska94 пишав дека слабеам после пораѓајот но тоа е нормално а убаво реков дека во последниве два месеца нагло слабеам од 71 кг што ги имав за 2 год станав 58 а сега за 2 месеци сум 47.
    мм е турчин со турско државјанство и затоа на лркување во турција каде имаме пријатели кој финансиски сакат да ни помогнат
     
  18. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Da se nadovrzam i jas so muabetot za elektronskata i kaj nas ja baraat kolku da vidat dali si osiguran inaku se drugo e so zdrastvenata kniska i vo sk i vo kav mi ja baraat kniskata iako znaeme deka do sega trebaa da pocat so elektronskite
    Slatkamalaubava dobro da recime vistina e (se nadevam od se srce deka ne e)Apcinja,terapii,operacija..ke odis na hemoterapija pa potoa na zracenje...Navistina ne interesira imam ogromno iskustvo so ovaa bolest i bolkata sto ke ja pocustvuvas ke bide nepodnosliva pa me interesira da kazes sto ti kazaa?
     
  19. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Лекувањето го оставивме на зрачење во турција во приватна клиника каде се треба да заврши за 48 дена секој ден по 2 часа зрачење. И да да кажам пак за парите кој ви се трн во око дека пријателите и семејството на мм во турција ќе ни помогнат.
     
  20. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Не, не ти, сум испуштила да ја означам другата девојка.

    Секако дека има мал милион примери кога пациентот не може да чека, ама мислам дека сите сме имале барем по еден заболен од рак, дали роднина, пријател, комшија и знаеме дека болеста не е баш така наивна, да ти можеш да седиш, макар и на телефон, да објаснуваш што ти е, колку ти е лошо и што дијагноза ти дале.

    @slatkamalaubava мене искрено би ми било жал доколку навистина си во толку лоша ситуација. Но, по толку многу нелогичности, тешко е да ти најдам ред и крај.
    Може јас сум грешка, еве и јас ослабев 10тина килограми, за два месеца, па не мислам дека тоа е нагло.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.