1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Значење на вашето име!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од law, 24 јули 2012.

 1. law

  law Активен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  8
  Викторија- ПОБЕДА, а вие дали знаете што ви значи името?
   
  На Βικτωρία, Vik'Toriah, vickyy90 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Јас не знам. дали може да ми кажете како се дознава ова?
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.461
  ТЕОДОРА-Божји дар!
   
  На Te.Ic му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  http://www.ringeraja.mk/iminja_tolkuvanje_.html
  Овдека можете да си го дознаете значењето на вашето име. ;)
   
  На love-cat19, Blue97 и Sara123 им се допаѓа ова.
 5. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Тих бре, овие ептен заостанати. Елена да го нема, мислам Хелоу! :emo:
  Шала. Најдов нешто..

  http://tvoebebe.com/iminja-znacenje
  Пол:
  Девојче
  Значење на името:
  Сончев зрак, светлост
  Потекло на името:
  Грчко потекло, форма на Хелена
  Варијации на името:
  Хелена
   
  На Arthur, love-cat19, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
 6. the.vampire.girl

  the.vampire.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  1.490
  Пол:
  Женски
  Пол:
  Девојче

  Значење на името:
  Гласник

  Потекло на името:
  Името има Грчко потекло и е женска форма на името Ангел

  Варијации на името:
  Анѓа, Ангелина, Анжелика
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
  Значење на името:
  Следбеничка на Христос


  Потекло на името:
  Името има латинско потекло од зборот Christiana - женска форма на Christianus
   
 8. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  Значење на името:
  Бог е милостив!

  Потекло на името:
  Библиско име со Еврејско потекло.
   
  На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lady17

  Lady17 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Значење на името:
  Посветена на богот Марс, воинствена.

  Потекло на името:
  Латинско потекло, женска форма на името Мартин.
   
 10. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  Господарка, госпоѓа :D Мене смешно ми падна.Одма тука си направив Хурем султан филм-"Tи,спреми ја кочијата" :rofl:
  Моето име мора да значи неодлучност затоа што моите никако неможеле да се договорат како да ме крстат, па ми го пормениле името на 4 години.

  Во друга верзија прочитав и дека значело воинствена.
   
  На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. simon4etooo

  simon4etooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  186
  Пол: Девојче

  Значење на името:
  Онaа која слуша, слушање

  Потекло на името:
  Библиско име со Еврејско потекло, женска форма на името Симон
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.097
  Пол:
  Женски
  Лепота, да буде сва лепа. :rofl:

  Тоа значи моето име.
   
 13. An.N

  An.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  14
  Пол: Девојче

  Значење на името:
  Гласник

  Потекло на името:
  Името има Грчко потекло и е женска форма на името Ангел

  Варијации на името:
  Анѓа, Ангелина, Анжелика
   
 14. baby.blue

  baby.blue Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  33
  Пол: Девојче
  Значење на името:
  Милост, Бог ми укажа милост
  Потекло на името:
  Еврејско потекло
  Варијации на името:
  Аница, Анка, Ања, Хана
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 15. PeaceLoveBasketball

  PeaceLoveBasketball Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  1.176
  изгледа јас сум глупавичка па неможев да го најдам на македонски,па го побарав на српски,Xелена.
  ама ќе ви преведам,хах :rofl:
  пишува дека Xелена значело факел,сјај,блескавост,па колку е тоа точно незнам :P

  поздрав и бакнежи до сите вас :* :* :*
   
 16. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Додека бев активист во Црвен Крст пред 5-6 години, имавме игра каде се запознававме и секој си го кажуваше своето име и неговото значење. До тогаш немав поим што означува Ана, но потоа барав на интернет и најдов неколку слични значења.

  На хебрејски, од каде всушност потекнува моето име, Ана означува милост, благородност.
  Води потекло од Хана, а јапонците го употребуваат зборот Хана за да означат цвет од праска.
  [​IMG]

  Има многу форми на името Ана на различни јазици.
  Ако некоја Ана од форумов е заинтересирана како би се викала да речеме во Шкотска, еве нека
  погледне :)
  Aina – Catalan, Swedish
  Áine – Irish
  Ana – Bulgarian, Croatian, Galician, Georgian, Hawaiian, Macedonian, Portuguese, Romanian, Serbian, Slovene, Spanish.
  Anaïs – Catalan, French, Provençal
  Anano – Georgian
  Anča – Czech, Slovak, Romanian
  Ance – Latvian
  Anci – Hungarian
  Andzia - Polish
  Ane – Basque, Danish, Hawaiian
  Anechka - Russian
  Anelie – German
  Anella – Estonian
  Anelle – Estonian, Finnish
  Aneta – Czech, Slovak, Ukrainian, Polish
  Anete – Estonian, Latvian
  Annette - Swedish
  Anett – Estonian
  Anette – Estonian, Norwegian, Swedish
  Anežka – Czech
  Ania – Polish, Russian
  Anica – Croatian, Romanian, Serbian, Slovene, Spanish
  Anice – Scottish
  Anička – Czech, Slovak
  Anicuta – Portuguese, Romanian
  Anie – Armenian
  Anika – Danish, Dutch, German
  Annika - Swedish, Finnish
  Anikó – Hungarian
  Anina – German
  Anissa – English
  Anita – Estonian, Finnish, Latvian, Portuguese, Spanish, Swedish, English, Polish
  Anitte – German
  Anja – Danish, Finnish, German, Norwegian, Serbian, Slovene, Swedish
  Anka – Bulgarian, German, Croatian, Polish, Russian, Serbian
  Anke – Frisian, German
  Ann – English, Estonian, Swedish
  Anna – Armenian, Breton, Bulgarian, Catalan, Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Finnish, German, Greek, Hungarian, Icelandic, Italian, Japanese, Latvian, Malayalam, Norwegian, Polish, Russian, Slovakian, Swedish
  Annah – German
  Annaki – Greek
  Annamma - Malayalam
  Annam - Malayalam
  Annchen – German
  Anneka – English
  Anneke – Dutch
  Anneli – Estonian, Finnish, Swedish
  Annelie – Danish, German, Norwegian, Swedish
  Annelien – Dutch
  Annella – Scottish
  Annele – Latvian
  Annelle – French
  Annetta – Italian
  Annette – French
  Anni – Estonian, Finnish, German, Swedish
  Annick – Breton
  Annie – English / French
  Anniina – Finnish
  Annija – Latvian
  Annika – Dutch, Estonian, Finnish, Latvian, Swedish
  Annike – Estonian
  Anniken – Norwegian
  Anniki – Estonian
  Annikki – Finnish
  Anninya – Latvian
  Annio – Greek
  Annora – English
  Annouche – French
  Annoula – Greek
  Annus – Hungarian
  Annukka – Finnish
  Annushka – Hungarian, Russian
  Annuska – Hungarian
  Anona – English
  Anouk – Dutch, French
  Anoushka – Slavic
  Anouska – Slavic
  Ans – Dutch
  Antje – Dutch, German
  Anu – Estonian, Finnish
  Anushka – Russian
  Anuszka - Polish
  Anuška – Czech
  Anya – Russian, Latvian
  Anyu – Hungarian
  Anyuta – Latvian, Russian
  Asya – Latvian
  Asenka – Latvian
  Ayn
  Ayna
  Chana – Hebrew
  Chanah – Hebrew
  Channah – Hebrew
  Enye – Hebrew
  Hajna – Hungarian
  Hana – Czech, Japanese, Slovak
  Hania – Polish
  Hanka – Polish
  Hanna – Danish, Dutch, English, Estonian, Finnish, Ge'ez, German, Icelandic, Norwegian, Polish, Swedish, Ukrainian, Belorussian
  Hannah – Hebrew, Arabic, English, Estonian, Swedish
  Hanne – German, Scandinavian
  Hannela – Estonian
  Hannele – Estonian, Finnish
  Hannelore – German
  Hena – Yiddish
  Henda – Yiddish
  Hendel – Yiddish
  Hene – Yiddish
  Henye – Yiddish
  Ona – Hebrew, Lithuanian
  Onnee – Manx
  Panna - Hungarian
  Yanina
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Значење на името:
  Дар од Бог

  Потекло на името:
  Грчко потекло, од зборовите "doron" - дар и "theos" - Бог.
   
 18. spasovskaa

  spasovskaa Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  13
  женско име,од латински венус, што значи милина,убавина,љубов,име на римслката божица на убавината и љубовта
   
 19. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  16.685
  Нема за Памела, некој да ми каже? :D
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.163
  Допаѓања:
  23.017
  Пол:
  Женски
  Храброст ! :)