1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Значење на цвеќиња и билки

Дискусија во 'Дом' започната од April87, 27 мај 2021.

 1. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  441
  Пол:
  Женски
  Побарав ваква тема, па бидејќи не најдов ја отворив оваа, ако има дупла слободно избришете ја.

  Многупати низ сајтовите среќавам цвеќиња и билки кои имаат некакво значење доколку се чуваат дома, па како љубител на природата се повеќе ме интересираат како и народните верувања за истите...

  На пример:
  Босилекот како Божји цвет секоја куќа би било добро да го има бидејќи е свето растение. Самиот мирис е корисен против депресија и штити од негативна енергија. Освен тоа има и многу други медицински придобивки.
  Исто така се чувал против комарци. Народно верување е дека во куќа што се одгледува босилек не е сиромашна.

  Втората слика е темјанче или темјан цвеќе. Според името мирисот му е како на темјан, меѓутоа не знам повеќе детали за цвеќето. Најверојатно има и некое значење или верување...

  Темата ја отворив за да собериме повеќе информации за значењето и верувањата за цвеќињата и билките воопшто

  Споделете ги вашите сознанија

  IDjxAP8bVd-bosilek-neverojaten-lek-za-mnogu-zdravstveni-problemi.jpeg Plectranthus.jpg
   
  На Hortenzija, cresa-jagoda и orevokrsacka им се допаѓа ова.