1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зоолошка градина

Дискусија во 'Слободно време' започната од lalezzz, 28 јуни 2010.

  1. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Пред некој месец бев,дур беше топло.И стварно сум изненадена,конечно им дојде памет и почнаа со средување.Веќе нашава зоолошка не е како што беше. :)
     
  2. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Zoo Скопје со радосна вест: утринава околу 10часот на свет дојдоа 3 мали сибирски тигарчиња! Зоолошката не кани на мекици! :lol: ;)

    http://www.kurir.mk/republika/skopje/26 ... tigarcinja
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    еве нека се затопли и ќе одиме да се запознаеме со новите животинчиња. Во последно време слушам наоколу само пофални зборови. Немам отидено може повеќе од 6 месеци и веќе ми фали една прошетка натаму ;)
     
  4. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Бев во неделата. Онака О.К. е.. Али ги немаше тие новите шо се родиле 3. Можда уште се на породилно. :lol:
     
  5. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
  6. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    па редно е да имаме барем една добра зоолошка во Македонија :) пред некој месец бев и добро е средуваат но некако тие животни ми се досадни треба некои нови поинтересни пример да донесат ајкула,слон,крокодил :rofl:
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Има крокодил, ама малечок е :)
     
  8. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    па јас кога бев немаше, кога ке порасне ке одам повторно :D
     
  9. emma-chan

    emma-chan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    9
    Јас сеа брзо бев во Зоолошка во Битола (од таму сум и често одам таму) и најчесто се задржувам кај мајмуните и кај кокошките xD
    Да не заборавам дека имам супер односи со мечките и тигрите, но лошо ми оди со лавовите xD
     
  10. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Немав отидено добри 10 години. Бев пред три недели со братучетка ми и морам да кажам дека сум пријатно изненадена од напредокот. Мислам, редно време беше да го реновираат делот со змиите и лавовите- навистина беше мрачен и ужасен ( а за миризбата да не зборувам).
    Има уште работа, но како што гледам на добар пат сме да имам пристојна и пријатна зоолошка градина, во која може да се помине едно пријатно попладне ;)
     
  11. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Секоја чест, зоолошката добива одличен лик.Точно е дека недостасуваат уште некои видови животни, но како и да е, сеуште се гради, и верувам дека штомим се обезбеди простор за живеење, истите ќе бидат набавени.
     
  12. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Не е фер! Едно од новородените тигарчиња умрело :( сега се две и сигурно им недостига братчето/сестричката....
     
  13. vikica.s

    vikica.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    59
    бев пред некој ден.преубаво е.отсега ќе одам барем еднаш месечно.мн ми се слатки сите животинчиња.
     
  14. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Најубавото бебе во Скопје се игра со мама :)

    [​IMG]
     
    На Phyramide, Black.Beauty, Hiii и 4 други им се допаѓа ова.
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Мене омилено животно во зоолошката е малото мајмунче... Леле какво е, срце. Ми доаѓа да го грабнам да си играм со него :) А таа мајка му каква е лоша, мн го чува :)
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Ми се допаѓа изгледот на зоолошката и време беше да ја средат.
    Малку ми се урива таа слика со тоа кафуле да го наречеме, на почетокот, дечиња си шеткаат да ги галат и хранат животинките, а ваму имате млади мајкици накинџурени, со цигарата во рака, опнале бумбар наочари и се издераваат по децата...
    сфаќам дека треба местенце да се седне и да се одмори, ама некои како да дошле таму да трачарат со пријателки, додека послушните мажулиња трчкаат по децата...
    нели треба зоо-та да се семејна активност, и целото семејство да шета заедно, да се раскажува за животните, да се сликнат заедно?

    Изгледа јас многу гледам филмови, јбг.

    Бев два пати откако е реновирана, картата е евтина, полно народ и дечиња, задолжително ми купуваат шеќерна волна или јаболко после тоа, се надевам ќе ми купат и балонче еден ден. :)
    И се сликнав со животинките, најинтересна ми беше мечката.
    Имаше еден младич што си понел тегла мед и јаболки.
    Ги ставаше јаболката во теглата и и' ги фрлаше на Мецата такви натопени.
    Десерт. ;)
     
  17. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    Пред 1 недела бев во зоолошка и многу сум позитивно изненадена, има огромен напредок :clap:
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Планирам викендов да ја посетам зоолошката градина, бидејќи со години не сум била. Слушам дека е подобро од тоа што било претходно, па заради тоа сакам да видам. :)
     
  19. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Алал да им е како почнаа да ја средуваат зоолошката. Лека полека, ќе ја биде!

    Сум била два пати откако ја средија, лани и сега, и морам да кажам дека има напредок, и тоа голем. А мислам дека не сум била, па од времето кога оној нашион уметник се затвори во кафез заедно со животните со табла - ХОМО САПИЕНС и живееше таму некое време :)
    Ја носам секогаш внука ми, тоа ни е време резервирано за нас и за многу смеење. Луда внука имам, секогаш прави шоу во зоолошката и ги смее сите луѓе.
    Едно мало 4годишно преубаво прцле (пу пу) кое е многу зборлесто. И си збори со животните - амори ти патко мајко, што правиш тука? Чувај си ги децата затоа што сега ќе ги ГАЛАМ!
    О гуско една! Еееене ти го морковот! Амори ене го! Не ли го гледаш?!
    ЛАМААААААА!!! (откако и беше кажано да ја викне ламата) :D

    Ми се допаѓа кафичот кај лулашките, затоа што она прцлено мало ги обожава па јас можам да седнам на кафе на раат и барем убаво да ја гледам и следам што прави.

    Зоолошкава буди во мене носталгија, верувам како и кај секој жител на градот кој растел во него. И сега си се враќам назад во времето, кога одам таму со внука ми. Плус посетата на луна паркот и возењето со вовчето отпосле е строго задолжително.
    Јадење шеќерна волна, такоѓе. Внука ми не ја сака. Ми вели - јас розеви пердуви не јадам :D Затоа јас си ја лапнувам со сласт. И седнати двете на клупа, таа ме гледа небаре јадам жив слон и рола со очите, јас си се прашувам себеси, која од нас двете во моментов има 4 годинки?! :wasntme:

    Инаку тигарчињата не ги видовме, имаше ставено забрана за поминување во тој дел и напишано - ВЕ МОЛИМЕ ЗА ТИШИНА :(

    Еј да - и веселите канти на самиот влез ми се допаѓаат. Тука добивам бонус од малоно - а каде сакаш да го фрлам ѓубрево? Кај делфинчето кај мечето или кај жапчето? Ете како се развива сенс за чистота кај мали деца :)

    Да, сум била во далеку поубави зоолошки низ Европа, но нашава конечно заличува на нешто и можам да речам, дека вреди за посета. Ако имате деца, или некого кого можете да земете со себе, уште поубаво. Одлично место за семејни посети и квалитетно трошење на слободно време :)
     
    На spanko му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Ми се свиѓа како е средена сега зоолошката.. Лани бев, а се надевам сега дека е уште поубаво. Највеќе око им фрлив на волците и на лавовите.Едноставно најмн време минев пред нивните кафези.