1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто Балканот е ваков?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LanaSGirl, 4 септември 2016.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Сакам да споделам еден глупав пример : Кога бев пред неколку години во Шведска кај роднина , она живееше во голема зграда , и во целата околина имаше само згради , но на ниеден прозорец немаше ниту ролетна ниту завеса , а во мк е поинаку,ролетни ,дупли завеси ,капии и што уште не , што мислите зошто е тоа така ??
    Патем и нема ненајавени и било какви гости во домот , туку треба да се закаже во ресторан , кафетерија за таму да се видат ... Зошто е тоа така ?
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Вероатно културолошки принципи се во прашање...
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Јасно ми е многу добро, и немаат различни несврзани корени, затоа што кога тие се доселиле на Балканот сите биле Словени, а бидејќи дошле на југ, ги нарекле Јужни Словени, тогаш во 6-ти и 7-ми век не постоеле Словенски народи туку само Словенски лемиња, не постоел Македонски, Српскохрватски, Словенечки и Бугарски јазик туку само Словенски јазик, а овие јазици подоцна се формирани врз база на одреден словенски дијалект.
     
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Па ти ако не знаеш дека на Балканот имало разни староседелци, и ако не знаеш дека доселувањето на Словените во шестиот век не е единствениот миграциски процес кој се случил на овие простори, тогаш, информирај се, и во иднина не шири невистини :)
     
  5. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Балканот е таков зашто е сиромашен и бил сиромашен со векови наназад и распарчен од војни и секакви глупости.
     
    На PaLaVa и Love...music им се допаѓа ова.
  6. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Затоа што сме ограничени, имаме многу предрасуди за другите и живеееме со страв од етикетирање.
    Немаме слободен дух и отворен ум, нема ни да го имаме.
    @JollyGirl во мојот град нема аги и племиња ама ги има такви што се викаат оп на чичо Кајмакамот.:lol:
     
    На Rama, Love...music и Ketchup им се допаѓа ова.
  7. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Како што другите работи имаат позитивни и негативни работи така и оваа.Балканот поминал низ многу војни истотака и Македонија,никој не го поштедил,напротив секој го користел максимално.И низ историјата секогаш некој друг за нас ја кроел политиката.Така што сите тие тешки времиња низ кои поминале нашите предци,ги научиле како да преживеат,како да се борат за подобра иднина за нас.Немало сигурно во време на сиромаштија да учат како се свири на пијано,како да се стекнат културни манири...За разлика пак од Западот каде многу морални вредности се изгубени,ние сеуште се држиме до некои.Тоа е добро.Тука се луѓето слободни,гостопримливи,топли,можеш муабет да направиш.На Запад тоа го нема,обично и соседите не се познаваат,луѓето работат цел ден,младите се од училиште-дома(ја немаат таа слобода како нас),ладни се.Се разбира,ова е земено во глобала.Ние сеуште ја имаме привилегијата да јадеме органска храна,имаме привилегија да шетаме слободно навечер,да се грижиме еден за друг и емпатични сме.Можеби фамилијата премногу се меша во личнот живот,можеби бабите се трудат да најадат по 10 пати на ден,ама сето тоа е бидејќи се грижат за нас.Имаме многу природни богатства,за кои можеби и не ни е гајле,а се и тоа како важни.Негативните страни се разбира ги има,не е се идеално.Платите се можеби мали,луѓето премногу озборуваат,обичајот машко дете(полека се искоренува)...Не можеме да очекуваме дека после период на транзиција ќе земаме исти плати со некој во Германија или САД(каде што никогаш немало поголема војна).Менталитетот е дел од традицијата,секоја држава си има свој посебен.Има држави каде што луѓето немаат леб и вода,каде што жените не смеат да излезат надвор,каде што животот им виси на конец,каде што луѓето живеат во колиби.Треба да бидеме благодарни за она што го имаме.Не значи дека се што излегува од западот е добро.Ако подразмилисте малку,ќе видите дека сите тие трендови наложуваат губење на самите себе си како индивидуи.Болестите како депресија,анксиозност се се поприсутни.Луѓето немаат време за ништо друго освен за работа.Па ако е задоволство да се има пари и да се биде роб на трендот,каков е тој живот?Би сакал некој неговото дете да се дрогира ако тоа е тренд?Би живееле сами од 18 години оти тоа е тренд во Германија? Најлесно е да се замине одавде и да се работи 24/7 некаде каде што те третираат како граѓанин од 2 ред,тешко е да се остане и да се согледа проблемот.Ако толку сметаат некои работи дајте ние да ги промениме.Не заборвајте,ако сакате да го промените светот прво тргнете сами од себе.Не осудувајте ги оние кои мислат дека не е примерно да се носат искинати фармерки,ниту оние кои сметаат дека машките се нешто повеќе од женските,одгледани се во друго време,со други обичаи.Не сите имале можност да учат и да имаат многу културни манири.Не мора секогаш да се плука по нашето.Ценете го тоа што го имате.
    П.С.Во однос на турбофолкот,тоа е прашање на вкус.Не значи дека ако е од Балканот не чини.И САД и Западот имаат многу поголеми шундови,па се ценат според локацијата каде настанале.
    Се извинувам за долгиот пост.
     
    На мкд98, Rama, Love...music и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.743
    Пол:
    Женски

    There is a little bit of Slav in all of us. :P
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    @LanaSGirl Балканот е едно од оние места каде што светски сили, групни хиерархии, се судираат во повеќе историски наврати и така додека стабилните подрачја технолошки, културно, економски се развиваат, Балканот се бави со војни, општествени културолошки, идеолошки судири на повеќе човечки фракции и сеопфатна сиромаштија.

    Е од тука е излезен универзалниот поим - вукојебина, како последица, како синдром од една бедна, животна состојба.
    Знам дека вакви места, каде што две „дрва во раст се судираат“, па ни едното ни другото просперира и расте слободно особено на местото на судир постојат помалку или повеќе насекаде во светот и во природата.
    Потенцијал има - простор нема, борба за ресурси, борба за живот а не за развиток. Прво да се преживее, потоа ќе се развива.

    А на крај краишта, кога ќе си помислам - има и полошо.
    Има и подобро.
    Не сме на средина.
     
    На Anon и Love...music им се допаѓа ова.
  10. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Мене друго ме интересира. Зошто постојат и кој ги измислил парите? Зошто ни е таков системот направен што да бидеш среќен, здрав ти требаат пари? Зошто да уживаш во одредени благодети ти требаат пари? Зарем светот е толку сиромашен што нема благодети за сите? Или некој има премногу а некој премалку? Треба ли да се промени нешто?
     
    На Rama и anakonda88 им се допаѓа ова.
  11. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Нема баланс во реалниот живот, се иде од крајност во крајност, или имаш се или немаш ништо.
    Никогаш не сум сакала да верувам во изреката парата го врти светот но реалноста е подруга.
     
    На Rama, Love...music и Јаневски им се допаѓа ова.
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Не треба и нема да се промени ништо
    Затоа што мора некој да умре од глад, од болест (сметам дека за секоја болест има и лек), но мора некако да се чистиме како народ, во спротивно планетата земја би била пре пренаселена.
    Мое мислење
     
    На Rama, shz и Love...music им се допаѓа ова.
  13. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Така е, ефект на снежна топка.
    Колку имаш повеќе, толку е полесно да имаш уште повеќе.
    Колку имаш помалку, толку е полесно да имаш уште помалку.
    Не постои стагнација, „златна средина“ - или се издигнуваш или паѓаш.

    E=mc^2=пари

    PS: Тој систем што е најефикасен во даден временско-просторен момент, тој перзистира.
     
    Последна измена: 5 септември 2016
    На Rama, Love...music и fallenangel им се допаѓа ова.
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Иначе, не цел балкан е таков. Во прашање се неколку земји... Македонија, Србија, Босна...
    На пример и Грција припаѓа на балканов, но луѓето се многу различни од нас. Не сум приметил да се замараат со вакви банални работи, барем помладите генерации. Романија исто.
    До некаде можеби сте во право со ова османлиска власт и другите тие работи, но ајде да речеме постарите, а помладиве? Бетер се. Познавам многу деца да речам кои се причично на моја возраст, а се замараат повеќе и од баби и дедовци...
    @anakonda88, и јас имам слушнато за тоа дека не си одат по дома, си одат на кафе во кафич и таму муабет си прават. Милина. Нешто највеќе што мразам е кога ќе ми се доквацкаат гости дома, па ни мање, ни више по три саати ги отепуваат тука...
    И не е до парите ко што рекол некој погоре... Моите ниту се банкари, ниту се директори некои. Читам, гледам серии и филмови. Многу малку треба за да се цивилизираш, ама ретко кој сака.
     
    На Rama, PaLaVa, Love...music и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Haley

    Haley Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    Se raduvam sto se otvorila vakva tema, se raduvam sto si gi sogleduvame greskite-no za zal seuste si gi sogleduvame greskite edni na drugi a ne sami na sebe :) Ajde da ja implementirame promenata koja sto sakame da ja vidime! Ajde da deluvame na pomladite generacii!! Da gi naucime lugjeto da ne se plasat od nepoznatoto! Da se vooruzame so trpenie i da deluvame! Eve jas licno nikogas ne se pomaciv da gledam film so majka mi! Da spustam film so pokvalitetna sodrzina od turkite serii!
    Za ova treba mnogu vreme i makotrpna rabota, no ke se reflektira na naseto barem okruzivanje!
    Da prekineme da etiketirame, za da ne ne etiketiraat...
    Za zal ne se podobri vo drugite zemji od nas, bev vidov, ne sme porazlicni mnogu, ama mozeme da bideme podobri za SEBE pred se!
     
    На PaLaVa, Love...music и Someonespecial им се допаѓа ова.
  16. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Ова ме потсети на тоа што ми го кажа мајка ми во југославија имало ,,златна средина" односно работничка класа која имала пристоен живот, пари за одмор, за храна, облека, школо итн. Сега тоа не постои или си богаташ или едвај крпеш крај со крај а јас би рекла дека тие луге се поблиску до робови посебно конфекцииве рмбаш по цела недела а платата наликува на индијската (facepalm)
     
    На Rama, anakonda88 и PaLaVa им се допаѓа ова.
  17. Таа Сум

    Таа Сум Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Ајде во ред е насловот на темава, ама воведот е многу прост. Зошто Балканот е ваков...каков? Каков сакате да биде?

    Дали вие знаете дека Балканот има најбогата култура и традиција? И тоа треба ние сега да го избришеме за да бидеме модерни? Зошто ВИЕ не си го почитувате своето, својата историја, традиција... никој не ви е крив, сте заминувале, не ви се допаѓало овде што се случува. Па и одете си, не ни требаат овде такви. Своето не го ценат, што очекуваш да ценат... (facepalm) Од кога понавме да прифаќаме туѓи правила, туѓи обичаи, туѓи закони, туѓи норми...
    Вас еден или двајца ако ве ве осудат за нешто, веднаш се жалите, пази еј, ЦЕЛ БАЛКАН е таков.
    Наместо овде да си ја негувате својата традиција и корени вие бегате. Наместо овде да се борите да создадете подобра иднина и да промените нешто, вие бегате некаде низ Европа. Што да се очекува од таквите како вас... се негирате самите себе. Идете во Европа, не ни требате овде.
     
    На Rama, HUNK и PaLaVa им се допаѓа ова.
  18. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Секаде има лош народ, па и на Балканот немора да значи дека целиот Баклан е лош, секаков народ има така и тука. За мене е добар Балканот имаме добра култура, традиција и ред други работи.
    Треба да бидеме среќни што не сме се родиле некаде каде што жените одат забулени, немаат никакви права, каде што има војни, глад, а и има и нецивилизирани, дивјаци коишто сеуште одат голи, немаат куќи, живеат во џунгли.
     
    На anakonda88 и PaLaVa им се допаѓа ова.
  19. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    sex droga i sekulic goga


    Na kozi Balkan istetoviran
    u srcu majka rodjena
    vuce me nostalgija
    nasi ljudi i muzika
     
  20. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Секако дека знам дека имало староседелци, ама сите тие биле асимилирани од страна на Словените, и никој од јужнословенските народи не е 100% словенски, ама кај сите е доминантен словенскиот фактор.
    И Хитлер за време на втората светска војна покрај Еврејското наредил да се отстрани и Словенското население од светот, без разлика дали е некој Македонец, Србин, Чех, Полјак, Русин и тн.
     
    Последна измена: 6 септември 2016