1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто Балканот е ваков?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LanaSGirl, 4 септември 2016.

  1. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Аха сега на Сител се ваѓаш... они лажат викаш :D? И овие лажат?
    https://www.rt.com/news/218927-indonesia-new-year-ban/
    http://www.thenational.ae/world/sou...-sharia-stronghold-bans-new-years-festivities
    http://www.asianews.it/news-en/For-...haram-and-should-not-be-celebrated-29843.html
    Сега на кого ќе се ваѓаш? Новинарите на Дејли Мејл и Економист ти се квази.. и овие од Раша Тудеј ти се квази :D?
    Мислам дека видовме колку се среќни луѓето во Индонезија.Продолжуваме со темата! :)
     
  2. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Види вака, за разлика од еден институт за кој никој не знае како ги пресметал процентите за нашето потекло, сите локални и светски експерти го имаат потврдено нашето Словенско потекло, и 99% од Македонците се согласуваат дека Македонците се јужнословенска етничка група
    Нема потреба да ми објаснуваш, и пак ќе кажам дека тврдењето дека ние имаме античко македонско потекло е најголемата измислица во нашата историја, која за среќа ја подржуваат многу мал број на Македонци.
    А за генетиката и за тоа како нас не гледаат од неутрална перспектива можеш да прочиташ во овие статии, а и во многу други кои се достапни на интернет.
    https://en.wikipedia.org/wiki/South_Slavs#Genetics
    https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_(ethnic_group)
    The Macedonians (Macedonian: Македонци; transliterated: Makedonci), also known as Macedonian Slavs or Slavic Macedonians, are a South Slavicethnic group native to the region of Macedonia. They speak the Macedonian language, a South Slavic language. About two thirds of all ethnic Macedonians live in the Republic of Macedonia and there are also communities in a number of other countries.
    https://www.britannica.com/place/Macedonia#ref476713
     
  3. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Ти можеби си паметна за себе ама јас досега ништо не видов од таа твоја памет, не гледаш дека ништо не кажуваш, само празни зборови од тебе, ајде еве објасни ми која е разликата помеѓу јужнословенските народи, и ако не си знаела Македонците како посебна етничка група за првпат се признати во 1934 година, од страна на Коминтерната, така да од тогаш нема дилеми дека ние постоиме, иако и претходно сме постоеле само никој не сакал да го признае тоа, затоа што некои мислеле дека може да не асимилираат, ама не успеале.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Resolution_of_the_Comintern_on_the_Macedonian_Question
     
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Зошто овие признаваат посебен македонски народ и за каква асимилација зборуваш, ако јужнословенските народи се еден ист народ и нема разлика? :D Саше сам себе се укопал. И кога Коминтерната нешто признала, не значи дека тука запреле сечии дилеми, не биди толку ....
    Напишав дефинирана
    сфаќаш?
    Прашањето не е ни реторичко.
     
  5. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Членот/членката што ти пиша дека Википедија не е веродостојна е во право.Тоа е слободна енциклопедија и секој има право да пише што сака.Пример ти се револуционерите на ВМРО.Ако читаш на Македонска статија пишува дека се Македонци,ако читаш на Бугарска-Бугари.Ако се описменуваш од википедија...... :D Нема многу да се описмениш :D Сака книга.
     
  6. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Значи никако да разбереш, претходно напишав дека Македонците, Србите, Црногорците, Бошњаците, Хрватите, Словенците и Бугарите се подгрупа на Јужните Словени, а Македонците сакале да ги асимилираат во некоја друга јужнословенска етничка група.
    И сите овие народи имаат исто потекло, а тоа е словенско, сите зборуваат на ист јазик, а тоа е јужнословенски. Мислам дека треба повеќе да читаш за да ти станат јасни работите.

    The Bosniaks, or less commonly Bosniacs, (Bosnian: Bošnjaci/Бошњаци, pronounced [boʃɲǎːt͡si]; singular masculine: Bošnjak/Бошњак, feminine: Bošnjakinja/Бошњакиња) are a South Slavic nation and ethnic group.

    The Bulgarians (Bulgarian: българи, bǎlgari, IPA: [bɤ̞ɫɡɐri]) are a South Slavic ethnic group.

    Croats
    (/kroʊæt, kroʊɑːt/; Croatian: Hrvati, pronounced [xrʋăːti]) are a nation and South Slavic ethnic group.

    The Macedonians (Macedonian: Македонци; transliterated: Makedonci), also known as Macedonian Slavs or Slavic Macedonians, are a South Slavic ethnic group.

    Montenegrins
    (Montenegrin: Црногорци / Crnogorci, pronounced [tsr̩nǒɡoːrtsi]or[tsr̩noɡǒːrtsi]) are a nation and South Slavic people.

    The Serbs (Serbian: Срби/Srbi, pronounced [sr̩̂bi]) are a South Slavic ethnic group.

    The Slovenes (Slovene: Slovenci[slɔˈʋèːnt͡si]), or Slovenians, are a South Slavic ethnic group.

    Има некоја разлика или сите се South Slavic ethnic group??

    А дилемите и денеска кај некои постојат, а тогаш Коминтерната била многу моќна политичка организација, така да после нивното признавање било јасно дека Македонците повеќе не може да ги негираат.
     
    Последна измена: 7 септември 2016
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
     
    На Someonespecial, theowndemon и HUNK им се допаѓа ова.
  8. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Останува само да користиш симболи, бидејќи немаш што да кажеш, а и досега ништо не кажа, така да ако знаеш нешто почни да дискутираш со мене, ако не, седни и почни да ги читаш овие работи, ќе ти требаат.
     
  9. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Абе не е битно од кај се податоците, битно е да се точни, а овие податоци се точни.
    И неможе баш секој да пише што сака на Википедија, постојат правила за објавување на статии, а македонските и бугарските статии се различни заради тоа што ние имаме проблем околу историјата со нив.
    Ова се трите основни правила на Википедија во поглед на нејзината содржина.
    https://mk.wikipedia.org/wiki/Википедија:Неутрална_гледна_точка
    https://mk.wikipedia.org/wiki/Википедија:Проверливост
    https://mk.wikipedia.org/wiki/Википедија:Без_свои_истражувања

    Официјалниот македонски став за генетскиот карактер на македонскиот народ е дека современите Македонци се производ на мешањето на словенските племиња кои се се населуваат во Македонија во 7 век, со локалното население (Антички Македонци, Илири, Тракијци, Антички Грци, Римјани и др.)

    Со развојот на генетика на населението во 21 век почнуваат истражувањата на македонскиот ДНК-профил. Меѓу праисториските настани наведени во набљудуваните халпогрупи, голем е придонесот на локалните ловци-собирачи од мезолитот. Македонскиот генетски фонд носи исто така траги од постледникова реколонизација од различни засолништа и експанзијата на неолитски земјоделци од Блискиот исток. Според резултатите од анализата на Y-ДНК и мтДНК, Македонците припаѓаат на групата на европските народи, но се наоѓаат малку настрана од главното јато. Генетски, денешните Македонци се потесно поврзани со соседните балкански народи (Бугари, Срби, Бошњаци, Грци, Романци и Албанци), отколку со другите Европејци. Според комбинираните ДНК истражувања со различни варијанти на тестови, конструирани врз основа на автосомна ДНК, хаплоидна ДНК, Y-ДНК и мтДНК, даваат најдобра идеја за „потеклото“ и „сличноста“ помеѓу народите, во Балканскиот генетски кластер постојат неколку генетски супкластери, така што во источниот спаѓаат Македонците, Бугарите и Романците. Иако Македонците се дел од словенската група, тие како и повеќето други Јужни Словени се карактеризираат со доминантен генетски супстрат кој е различен од оној на Западните и Источните Словени. Овој феномен се објаснува со јазичната асимилиација на бројно староседелско балканско население од средновековните словенски доселеници.

    Овие работи ги пишува во многу книги :D.
     
  10. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Прочитај го насловот на темата и размисли каква врска има тоа со ова што го пиша.Десет мислења наназад ти се чист офтопик... :)
     
    Последна измена: 7 септември 2016
  11. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па насловот нема врска со ова, ама почнавме дискусија, па затоа пишувам за овие работи, и не е битно што ова е надвор од темата, битно е некои луѓе да научат нешто од напишаново.
     
  12. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Отвори тема и таму предавај историја.Темата не е тоа.Толку.
     
  13. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.744
    Пол:
    Женски
    Zosto se rodiv bas na balkanov zostoo! So nisto ne se slozuvam bre site se nekako ograniceni I imaat nekoi pravila izmisleni od nasite pretci po koi treba strogo da se odi
     
    На LanaSGirl и Ketchup им се допаѓа ова.
  14. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Не дека на другите места е рај и цветаат само рози ама Балканот е ваков каков што е од милион причини што своевремено му влијаеле. Толку затупено општество, толку уназаден менталитет немам сретнато на ниедно друго место... Ко да не знаеме да мислиме со свои глави па само голтаме тоа што е сервирано и ни се пунат (и онака празните) мозоци.

    На ниедно друго место никој со никого до толку не се замара колку тука. Секој попрво си ја гледа својата работа, само тука е обратно. Не ја сфаќам таа потреба да се дознае кој со кого бил, па каде, па зошто па како... После ајде следат трачарењата, а нема врска тоа што нивните животи тапкаат во место, битно на другите дознале и расипале.

    Жената останала сама, се развела па не дај Боже и деца ако има... Леле готово, за неа е веќе крај на свет.
    Таа идела со овој, со оној, ауу страшно... Нема да се омажи девојката, ваква е, онаква е, како не и е срам.
    Примери слични на овие има милион, еве само отворете ја темата Македонските јавни фаци и се ќе ви биде јасно. Зошто донирала толку пари? Зошто не донирала? Зошто објавила, зошто не објавила?
    Зошто го крстила детето така? Зошто вие мислите дека имате право да судите за нечиј било каков избор?!
    Небитно за дали е дете, свое дете си крсти на крајот на краиштата, не ваше.
    Зошто била со него, постар бил? Е добро де, што тоа на вас ви мења? Во куќа ви се лапа или прави нешто со него? Постар, помлад, небитно, ако им е нив убаво, кој сте вие алапачи да судите? Зошто мислите дека го имате тоа право?!
    Или муабети од типот - она работи две работи ама жити работите, баш се лесни и нема некакви кој знае какви одговорности. Сериозно?! Какви се, такви се, нејзини си и си тера, функционира благодарение на нив.
    Од каде потребата да се мрчи за се нешто, од дома од вашиот леб да не ви зима па криво ви е?!
    Можам до утре да пишувам за вакви примери, сите си ја знаеме ситуацијата. Ја сакам земјава со цело срце затоа што ми е дома и каде и да одам, во неа се враќам ама ми се блуе од луѓето што живеат тука и од нивниот начин на размислување.
     
    На LanaSGirl, K-a-t-e, blueberry93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. kroasan

    kroasan Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Мене многу ме нервира во малите градови луѓето премногу се мешаат во туѓите животи. Памтам во средно почнаа некој трач дека сум фатила некој дечко, зошто ме виделе дека правам муабет со детето :shake: и после школо истото дете рече Ај ќе те испратам до надвор од школото оти муабет сме почнале, и школски мои почнаа да ме следат и да покажуваат со прст и да се смеат, а зошто, ни јас незнам. И после зошто се делам од луѓето, требало со сите да се дружам...
    Исто и пред 2 години, кога се фатив со дечко ми, случајно во Скопје шетав со него и ја сретнав една школска, и после раскажала на цел град, и луѓе што не ми се ни познаници ми викаа Ајде донеси го да го запознаеме :tmi:
    Овие луѓе само да се ситат од туѓ неуспех, и живеат за оговарање, а не си ги гледат своите животи.
    По цел ден само по кафичи седат, и после се мрштат кога ќе дознаат дека ти и факултет си завршил и си се вработил за убава плата.
     
    На Tanjamm, theowndemon, LanaSGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  16. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Јас се изморив читајчи ја темава.Толку.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  17. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.716
    Затоа што народен е научен да живее во страв и молк.
    Прифаќајќи ги ставовите на Големите колку и да не се согласуваат со нив, потиснувајќи ги своите како воопшто да ги немаат.
     
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Тоа е тој балкански менталитет, но сепак последнава деценија во одредени делови од Балканот, посебно во големите градови, се чувствува некој степен на софистицираност, за разлика од малите места и за разлика од минатото.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Сме биле доста под ропство и малце касниме со напредокот.
    Но, веќе се гледа дека младите полека, но сигурно имаат други гледишта.
    Секоја генерација е се помодерна и се повеќе се губат тие закоравени мислења и менталитет.
     
    На Sejfullai, Mantub, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Бидејќи е Балкан . Свашта се дешавало овде .