1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто боли првиот пат?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од sweetyy.111, 29 октомври 2010.

  1. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Мислам дека девојката кажала дека е срамота да не знае зошто боли, а не дека е мала и дека затоа ја боли.

    Мене ме болеше многу, првиот пат валјда дека прв (а опуштена, влажна, напаленам абе се), наредните неколку се плашев ради болката од првиот пат.
     
  2. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    Normalno e strav da se ima posle toa od pomislata na bolkata nekade ima golema nekade pomala bolka
     
  3. IamVeronica.

    IamVeronica. Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, имам еден проблем па сакам да се консултирам со вас. Со дечково излегувам 4 години (не константно и не во јавна врска, се е тајно и настрана од очите на јавноста). Како и да е веќе скоро две години имаме анален секс и добро ни одеше ама последно време (последниве месеци) посакува и вагинален па поради ова доаѓаме постојано во конфликт. Почетокот јасно му кажував дека не сум спремна, дека ми е прв пат и чувствувам страв, но последниве излегувања не сакав да го налутам бидејќи се гледаше дека многу посакува и беше многу внимателен, се полека правеше, внимателно без да ме повреди и иако длабоко во себе не бев сигурна дека сакам тоа да го направам, му дозволував малку и бидејќи многу ме болеше одма се тргав а и воопшто не бев опуштена, па така и последниов пат, беше пред неколку дена, ми кажа дека треба да го скршиме мразот вечерта (згора на тоа земал и кондом а претходно се противеше) па јас само што слушнав екстремно ми дојде страв поради болката плус одма под стрес и иако не толку подготвена си помислив не можам веќе да бегам, нема смислам ова да го правам со месеци и повторно неподготвена легнав, мускулите ми се згрчија шо да ви кажуам, само што се обиде да го стави скокнав како луда, па така којзнае колку пати се обидуваше ама безуспешно, никако не можев да ја издржам болката, премногу ме болеше, едната нога ми се тресеше после тоа, се испотив цела, дури ми дојде на плачење. Тој беше внимателен и одеше полаку ама залудно. Му велев дека треба да се напиеме алкохол па така може полесно ќе биде, ќе се опуштам ама не сака да слушне, вели не сакам пијан да бидам и да не се сеќавам на ништо. Па си мислев јас да се напијам и да пробам ама и така се сомневам дека ќе можам, се си мислам и така би ме болело, не знам веќе како, кога ќе помислам на ова ептен хорор ми е.;(;(
    Има и друга ствар што ме мачи, претходно кондомот беше проблем и мислеше поради тоа не можам да се опуштам и бегам, па ете почна со кондом (а не дека и тоа не беше проблем, ризик и страв ми беше од прв пат без заштита), во иднина се плашам и со алкохол ако не успеам, па да барам трета алтернатива и повторно да ме боли и да не успеам.:|
    Ве молам помогнете ми, што мислите за ситуацијава, дали треба малку повеќе да се потрудам, да издржам или некој друг совет со што би се намалила болката
    Имам 23 и сеуште сум невина. Можеби сиот овој страв и неопуштеност доаѓаат од моите ограничени размислувања дека прв пат тоа треба да го направат со некој што ќе има сериозни намери со мене а дечково е малку нестабилен. Па некогаш си мислам што ако се тргне од мене после некое време или ако најдам друг, како ќе го објаснам тоа што не сум невина и ред други работи (малку заостанати ствари)... а можеби и ќе останам со него, ништо не се знае
     
    Последна измена: 22 март 2020
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    @IamVeronica. Па и не си невина чим си имала веќе анален секс... Извини ама апсурдно е ова. :^):^):^)
    Обично велат повеќе боли анално, отколку вагинално. А, може и да не боли ако партнерот те опушти и го сакаш тоа со него. Но, сепак...
    Би рекла психички дека ти е ради тоа прв шо ќе ти е демек, а ти веќе си имала секс, без разлика дали е орален, анален или е вагинален, секс е. Не те дефинира еден химен иначе...
    Чим не си сигурна и едноставно нејќеш со него може треба да се запрашаш дали е тој и права особа за тебе.
    Не се форсирај ако нејќеш, не бива ни со сила.
    Ама општо размислувањата ти се погрешни... :)
     
    На 100nogalka, candy.cane, fana и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.639
    Допаѓања:
    52.558
    Пол:
    Женски
    Дали заради ова ти е страв од вагинален секс?
    Девојче, еден химен тебе не те дефинира како човек. Ако сепак не останиш со овој и најдиш друг, ако те сака вистински нема да му биди гајле дали си имала односи претходно или не. Треба да му бидиш битна ти како човек.

    Инаку да, ќе боли првиот пат. Па и вториот (од мое искуство, вториот повеќе). Но од тебе зависи колку. Треба да си опуштена, треба да те возбуди убаво со предигра. Тебе многу те кочи психата, затоа и да пробате премногу ќе те боли. И кај луѓе што не се невини би болело ако се стегаат толку.

    Прво расчисти со себе, нека ти биди партнерот поддршка. Сѐ ќе биди, не мора да брзате за побрзо да ја "изгубиш" невиноста.
    И да не останиш со истиот после тоа, ништо страшно. Сосема нормално.

    :hug:
     
    На candy.cane, @ster@, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Кога ќе си спремна и сигурна дека сакаш, нема да те боли.

    Тоа со: 'Невина' сум - не сим 'Невина' - ич нема да го коментирам
     
    На candy.cane и @ster@ им се допаѓа ова.
  7. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Ти имаш страв од секс бидејќи така го имаш замислено или те има некој преплашено. Нема нож да ти става, побогу, не болу до толку. Додека и јас не пробав и јас читав по интернет дека премногу боли дека незнам што ова она а немаше врска. Чинот со губење невиност како колење се претставува ете затоа се плашите. Ниту се умира од тоа ниту инвалид се останува ниту боли до тој степен да неможе да се издржи, сите поминеале низ тоа.
    Кога ќе бидеш спремна и ќе собереш храброст ќе се случи, друго ништо не помага.
     
  8. @ster@

    @ster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    2.982
    Пол:
    Женски
    @IamVeronica. самата имаш наведено дека дечкото ти делува дека има нестабилен карактер и не знаеш дали сакаш да продолжиш врска со него, можеби тоа те спречува да се опуштиш и започнеш вагинален однос. Инаку невина сум, а практикувам анален секс и кој што би мислел и што би зборувал за тебе кога би дознал дека си пробала друг вид секс ми е ту мач и останувам на ноу комент.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Со дечко ми веќе два-три пати пробавме да имаме односи, но не беа успешни. Јас чувствувам болка и кога пробува да пенетрира чувствувам како во ѕид да удира (можеби не го ставил точно каде што треба или пак не му е многу тврд?:?:). Почнав да размислувам за лубрикант, па би сакала да ми кажете од кој тип со кондом најмногу ке одговара воедно и да одговара за вагинален секс, дали ќе помогне за полесна пенетрација? Или пак било каков друг совет или нешто што вам ви помогнало? Јас пробувам максимално да се опуштам, но кога ќе дојде до моментот како да се укочувам малку:( па затоа и почнав да барам решенија од кои едно беше лубрикантот. Однапред ви благодарам за секој совет, сите се добредојдени!:inlove:
     
    На Lence2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Опушти се, имајте предигра, навлажни се првo, напиј се алкохол и тоа е.
     
    На Pixi5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Korija

    Korija Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Нормално е да боли..Кинење на химен(во некои случаеви не постои воопшто од х причини)Али повеќе влијае стресот и напнатоста.Исчекувањето како ќе биде,што потоа.Прашањата во глава.Опушти се не планирај остави спонтано само по себе.Душата нека ти даде знак дека тој е тој човек кој вреди за таков чекор.Не брзај полека
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Selman

    Selman Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Ова важи ако се уште си невина и ако се уште го имаш проблемот страв:D
    Лесно е да се каже не се плаши опуштисе, но главната улога за тоа ја има машкото, најдобро е тоа дас е случи неочекувано, јас сои мојата тоа го направивме во парк, на дрво потпрени, па кога стигна дома, само ми јави дека има многу крв на гаќите, секако јас имав на мојата маичка, ...
    Тоа ни беше како игра, и таа не ми даваше баш заради страв, но кога веќе ја завршивме работата, продолживме, ја болеше уште само неколку пати (или мислам дека ја болеше заради страв), но потоа, таа сама бараше, уште еднаш, па уште еднаш ... да заокружам, направете го тоа во правиот момент, дечкото нека те опушта, тоа е негова задачка а твоја е да го поддржуваш во играта, ама како игра и оп потоа ќе бараш уште еднаш, па уште еднаш (highfive)
     
  13. Selman

    Selman Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Се е добро кажано, ама претпоследната реченица некако се мислам дали е така, :angel:
    Што после тоа ако не се погоди сексот, ако не ја доволно задоволува, или не и одговара, демек толку ќе го трпиш цел живот само заради тоа што тој ти е прв, ...или обратно ако таа не го задоволува.
    Изборот е твој ама не чекај бел коњ, црн мерцедес, туку најди го и уживај во задоволството :hug:
     
    На Korija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    Ko ke proba 5/6 naj dobro ke znaj koj ja zadovoluva hahahah nice top si kiss