Зошто боли првиот пат?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од sweetyy.111, 29 октомври 2010.

 1. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Мислам дека девојката кажала дека е срамота да не знае зошто боли, а не дека е мала и дека затоа ја боли.

  Мене ме болеше многу, првиот пат валјда дека прв (а опуштена, влажна, напаленам абе се), наредните неколку се плашев ради болката од првиот пат.
   
 2. Xxx007

  Xxx007 Активен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2019
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  Normalno e strav da se ima posle toa od pomislata na bolkata nekade ima golema nekade pomala bolka
   
 3. IamVeronica.

  IamVeronica. Нов член

  Се зачлени на:
  22 март 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво женски, имам еден проблем па сакам да се консултирам со вас. Со дечково излегувам 4 години (не константно и не во јавна врска, се е тајно и настрана од очите на јавноста). Како и да е веќе скоро две години имаме анален секс и добро ни одеше ама последно време (последниве месеци) посакува и вагинален па поради ова доаѓаме постојано во конфликт. Почетокот јасно му кажував дека не сум спремна, дека ми е прв пат и чувствувам страв, но последниве излегувања не сакав да го налутам бидејќи се гледаше дека многу посакува и беше многу внимателен, се полека правеше, внимателно без да ме повреди и иако длабоко во себе не бев сигурна дека сакам тоа да го направам, му дозволував малку и бидејќи многу ме болеше одма се тргав а и воопшто не бев опуштена, па така и последниов пат, беше пред неколку дена, ми кажа дека треба да го скршиме мразот вечерта (згора на тоа земал и кондом а претходно се противеше) па јас само што слушнав екстремно ми дојде страв поради болката плус одма под стрес и иако не толку подготвена си помислив не можам веќе да бегам, нема смислам ова да го правам со месеци и повторно неподготвена легнав, мускулите ми се згрчија шо да ви кажуам, само што се обиде да го стави скокнав како луда, па така којзнае колку пати се обидуваше ама безуспешно, никако не можев да ја издржам болката, премногу ме болеше, едната нога ми се тресеше после тоа, се испотив цела, дури ми дојде на плачење. Тој беше внимателен и одеше полаку ама залудно. Му велев дека треба да се напиеме алкохол па така може полесно ќе биде, ќе се опуштам ама не сака да слушне, вели не сакам пијан да бидам и да не се сеќавам на ништо. Па си мислев јас да се напијам и да пробам ама и така се сомневам дека ќе можам, се си мислам и така би ме болело, не знам веќе како, кога ќе помислам на ова ептен хорор ми е.;(;(
  Има и друга ствар што ме мачи, претходно кондомот беше проблем и мислеше поради тоа не можам да се опуштам и бегам, па ете почна со кондом (а не дека и тоа не беше проблем, ризик и страв ми беше од прв пат без заштита), во иднина се плашам и со алкохол ако не успеам, па да барам трета алтернатива и повторно да ме боли и да не успеам.:|
  Ве молам помогнете ми, што мислите за ситуацијава, дали треба малку повеќе да се потрудам, да издржам или некој друг совет со што би се намалила болката
  Имам 23 и сеуште сум невина. Можеби сиот овој страв и неопуштеност доаѓаат од моите ограничени размислувања дека прв пат тоа треба да го направат со некој што ќе има сериозни намери со мене а дечково е малку нестабилен. Па некогаш си мислам што ако се тргне од мене после некое време или ако најдам друг, како ќе го објаснам тоа што не сум невина и ред други работи (малку заостанати ствари)... а можеби и ќе останам со него, ништо не се знае
   
  Последна измена: 22 март 2020
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.897
  Допаѓања:
  110.376
  Пол:
  Женски
  @IamVeronica. Па и не си невина чим си имала веќе анален секс... Извини ама апсурдно е ова. :^):^):^)
  Обично велат повеќе боли анално, отколку вагинално. А, може и да не боли ако партнерот те опушти и го сакаш тоа со него. Но, сепак...
  Би рекла психички дека ти е ради тоа прв шо ќе ти е демек, а ти веќе си имала секс, без разлика дали е орален, анален или е вагинален, секс е. Не те дефинира еден химен иначе...
  Чим не си сигурна и едноставно нејќеш со него може треба да се запрашаш дали е тој и права особа за тебе.
  Не се форсирај ако нејќеш, не бива ни со сила.
  Ама општо размислувањата ти се погрешни... :)
   
  На fana, piksooki, deskarada и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.908
  Допаѓања:
  32.645
  Пол:
  Женски
  Дали заради ова ти е страв од вагинален секс?
  Девојче, еден химен тебе не те дефинира како човек. Ако сепак не останиш со овој и најдиш друг, ако те сака вистински нема да му биди гајле дали си имала односи претходно или не. Треба да му бидиш битна ти како човек.

  Инаку да, ќе боли првиот пат. Па и вториот (од мое искуство, вториот повеќе). Но од тебе зависи колку. Треба да си опуштена, треба да те возбуди убаво со предигра. Тебе многу те кочи психата, затоа и да пробате премногу ќе те боли. И кај луѓе што не се невини би болело ако се стегаат толку.

  Прво расчисти со себе, нека ти биди партнерот поддршка. Сѐ ќе биди, не мора да брзате за побрзо да ја "изгубиш" невиноста.
  И да не останиш со истиот после тоа, ништо страшно. Сосема нормално.

  :hug:
   
  На @ster@, cresa-jagoda и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.560
  Допаѓања:
  124.488
  Кога ќе си спремна и сигурна дека сакаш, нема да те боли.

  Тоа со: 'Невина' сум - не сим 'Невина' - ич нема да го коментирам
   
  На @ster@ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Ти имаш страв од секс бидејќи така го имаш замислено или те има некој преплашено. Нема нож да ти става, побогу, не болу до толку. Додека и јас не пробав и јас читав по интернет дека премногу боли дека незнам што ова она а немаше врска. Чинот со губење невиност како колење се претставува ете затоа се плашите. Ниту се умира од тоа ниту инвалид се останува ниту боли до тој степен да неможе да се издржи, сите поминеале низ тоа.
  Кога ќе бидеш спремна и ќе собереш храброст ќе се случи, друго ништо не помага.
   
 8. @ster@

  @ster@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  2.973
  Пол:
  Женски
  @IamVeronica. самата имаш наведено дека дечкото ти делува дека има нестабилен карактер и не знаеш дали сакаш да продолжиш врска со него, можеби тоа те спречува да се опуштиш и започнеш вагинален однос. Инаку невина сум, а практикувам анален секс и кој што би мислел и што би зборувал за тебе кога би дознал дека си пробала друг вид секс ми е ту мач и останувам на ноу комент.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pixi5

  Pixi5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите! Со дечко ми веќе два-три пати пробавме да имаме односи, но не беа успешни. Јас чувствувам болка и кога пробува да пенетрира чувствувам како во ѕид да удира (можеби не го ставил точно каде што треба или пак не му е многу тврд?:?:). Почнав да размислувам за лубрикант, па би сакала да ми кажете од кој тип со кондом најмногу ке одговара воедно и да одговара за вагинален секс, дали ќе помогне за полесна пенетрација? Или пак било каков друг совет или нешто што вам ви помогнало? Јас пробувам максимално да се опуштам, но кога ќе дојде до моментот како да се укочувам малку:( па затоа и почнав да барам решенија од кои едно беше лубрикантот. Однапред ви благодарам за секој совет, сите се добредојдени!:inlove:
   
  На Lence2020 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  808
  Допаѓања:
  2.604
  Пол:
  Женски
  Опушти се, имајте предигра, навлажни се првo, напиј се алкохол и тоа е.
   
  На Pixi5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Korija

  Korija Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2020
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Нормално е да боли..Кинење на химен(во некои случаеви не постои воопшто од х причини)Али повеќе влијае стресот и напнатоста.Исчекувањето како ќе биде,што потоа.Прашањата во глава.Опушти се не планирај остави спонтано само по себе.Душата нека ти даде знак дека тој е тој човек кој вреди за таков чекор.Не брзај полека
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.