1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто во помалите градови културното однесување се сфаќа како иронија?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од blonde_supergirl, 18 септември 2017.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Општонароден синдром е. Македоњче дури и кога мисли дека е културно, прави утка. Добрите манири едноставно немаат традиција на ова поднебје, измислени се некаде далеку од тука и тоа е.
     
    На realGirl, Црна Ружа, blonde_supergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Е што ако некој доаѓа од мало место веднаш е заостанат, не културен, глупав?
    Дај ви се молам.

    Јас лично познавам луѓе од голем град, кои го прошетале половина свет ама однесувањето им е на нула.

    Не му одредувајте карактеристики на човек во зависност од каде доаѓа.
    Местото на живеење нема врска со неговото однесување.
     
    На Peanut Butter, stetoskop, SunnyGirl2 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.090
    Допаѓања:
    163.462
    Пол:
    Женски
    Не е само во помалите градови и во селата, и тука во Скопје многу е честа оваа нецивилизирана појава. И не би се изразила баш како иронија дека ја сметаат културата, туку како улизување со некоја корист, лицемерие или и флерт како што често се вели.
    За жал општо во македонскиот менталитет многу е вкоренето ова... вообичаено е да имаш во речникот сто синоними за ,,пијан“ и ,,глупав“ на пример, да се буткаш преку ред и да пцуеш во сообраќај и секаде со чекање ред и гужва итн, додека бонтонот, културните манири и речник за многу луѓе се како непознат јазик што не го говорат...
     
    На PaLaVa, SunnyGirl2, Nausicaa и 10 други им се допаѓа ова.
  4. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    Познавам многу луѓе кои живеат во големи градови но немаат општа култура и немаат никаква почит. Можеби тоа не го прават бидејќи навистина немаат култура туку дека се преценуваат и се замислуваат кој знае што, кај. Но исто така знам дека има многу луѓе кои живеат во мали места а се внимателни, културни, принципиелни и воспитани. Значи без разлика дали луѓето живеат во помал град или во поголем, тие секогаш се делат на прости, невоспитани и некултурни и обратно. Е сега за жал првите преовладуваат без разлика дали се работи за Скопје или за Берово на пример, бидејќи фали домашното воспитување.
    Јас сум од помало место и се однесувам како што треба, културна сум и внимателна но често ќе се најде некој да ме исмее поради тоа, како во случајот на @blonde_supergirl но мене лично и група во Скопје со кои се дружам ме имаат исмејувано поради тоа така да јас веќе ги немам тие стереотипи дека има прости луѓе само во помалите места, бидејќи таквите се насекаде.
     
    На Peanut Butter и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  5. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Јас би рекол повеќе дека овој феномен го има секаде, не само во помалите градови, и во денешно време нажалост тие кои се фини, културни и примерни се сметаат за будали и наивни луѓе и се гледа на нив со потсмев.

    А тоа е така пред сè поради сиромаштијата и поради образованието. Реалноста е дека и нашиот народ не е толку образован.
     
    Последна измена: 18 септември 2017
    На blonde_supergirl и Someonespecial им се допаѓа ова.
  6. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    А во Скопје немаш налетано на никој таков?
     
    На Peanut Butter му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Скопје највеќе такви има.Кога ке земиш обичен дигитрон а и не ти ни треба уствари...пола Мкд е Скопје процентуално со население
    па пример 2 % некултурни во Охрид или Берово не е исто со 2 % од Скопје.
    Иронично се сваќа кога некој со големо его глуми култура.Фала,чао,пријатно.
     
    На Peanut Butter, shining_star, funkD и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Затоа што секој помал (па и поголем) град си има изградено свои непишани правила за комуникација кои се пренесуваат како културно наследство од генерација на генерација :D Во помалите градови нормално поизразено е оти имаш контакт со повеќе луѓе т.е цело "село" ко една фамилија сте. Секој посебно различен ама сепак толку слични оти нели, непишаните правила се применуваат во непосредна комуникација оти со нив сме израснале. И кога некој отстрана ќе дојде да анализира ќе му се види може малку припросто ама за нас си е ок, ко дома кога си на пижами. Што не значи :!: дека не знаеме културно да се изразуваме, само не го правиме тоа во секојдневна комуникација со "домашни". Е сега некои и ставрно не знаат, ама тоа веќе друга тема е...
     
    На Peanut Butter, Feminka192, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  9. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Културата и манирите се резултат од домашно воспитување.А не од тоа колкава плоштина ти зафаќа градот.А кога ќе отидеш во Скопје,и зборуваш на дијалект некои те гледат како сељак.Зошто тоа не се коментира?
     
    На Peanut Butter, PaLaVa, shining_star и 3 други им се допаѓа ова.
  10. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Pa neka se komentirs i tos mene ne mi smeta.
     
  11. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Taka e od zbor do zbor.
     
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Oд некoјa Х причинa, нa фoрумoв честo се пoсoчувa кoгa некoј ќе нaпише грешнo некoј збoр, нa пр. несaкaм зa не сaкaм, a реткo кoј Вие, Вaс се пишувa сo гoлемa буквa. Нa тoa не се реaгирa.

    СДК декa ете мене ми е срaм дa пишaм Вие сo гoлемa буквa (нa фoрумoв) oд истите причини oд кoи членoт кoј јa oтвoри темaтa не мoже вo свoјaтa срединa дa кaже Се чуствувaм вoзбудрнo...

    А фoрумoв не е мaл и не имa oд секaде :)
     
    На Peanut Butter, Dust и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  13. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    I jas sum od pomala sredina, samo kazucav sto mi se ima slucuvano vo zivotot. Se nadevam nikoj ne se navredi, a ako nekoj se navredi od se srce se izvinuvam.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.600
    Допаѓања:
    34.219
    Општо ваквите луѓе ги има секаде.

    Се чуствуваат искомлексирано од својот понизок сталеж или слабо образование, па секој знак на едуцираност и учтивост ( кои порано биле само за господата од големото добро утро) го сметаат за лична навреда и надмено однесување од страна на говорникот за да ги понижи.

    Затоа ја брате си пичам скопски надвор од работа и институции, да не ме затепа некој.

    П.С. И на форумов ги има истиве.

    Еее еден позз до ниф.:D
     
    На Nausicaa, 1209, macka91 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам дека баш во помалите градови е така. Напротив, во Скопје има повеќе некултурни. Сега логично е да има бидејќи е наголем град, ама од општински, регионални и државни натпревари на кои сум учествувала, увидов дека учениците од другите градови се многу покултурни од тие од Скопје.

    Исто така не се согласувам дека некултурното однесување е поради сиромаштијата како што напишал некој погоре. Во училиштето во коешто учам повеќето се богати, а секој втор збор им е пцовка, навреда итн. Еден од нив што учеше со мене ми рече дека сум била како мало дете зашто не сум пцуела. Ова ми е потврда дека сиромаштијата нема никаква, ама баш никаква врска.

    Заклучок: Секаде има културни и некултурни, па затоа не треба да се генерализира. Дали ќе бидеш културен или не, зависи од домашното воспитување, а не од местото од кое доаѓаш.
     
    На Tanjamm, Feminka192 и Briar Rose им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Културно однесување како иронија?
    Хм. Ова јас пак, го имам едино забележано кај тинејџери. Секогаш велам скоро се е нормално кај нив, во тие години се. Тинејџерите се бунтовни доста често, се обидуваат да излегуваат од рамките на едно општество, да бидат поинакви и затоа културното однесување се сфаќа како иронија, се исмева, им фалат манири. Кај возрасен човек кој не почитува културно однесување, мислам дека тоа е „феноменот“ кој го викаме сељак.
    Е сега зошто воопшто дојдов на темава. Прво да напоменам, скоро сигурна сум дека мислењево ми е грешно зошто некако насловот го сфаќам на еден начин, а сите други мислења ми се различни, така да јас ќе да сум таа која грешно разбрала, но сепак ќе си кажам. Дојдов на темава да зборувам за фрази како „добро за тебе“, или како што е споменато во првото мислење „не се сомневам во тебе“. Што сакам да кажам е дека тие врази се добронамерни, навистина можам да зорувам со некој и да речам дека не се сомневам во неговите квалитети и тоа да го мислам, но кога сум иронична тоа можи да се познај. Тоналитетот е многу важен, и ако вие користите „грешен“ тоналитет, соговорникот можи да го сфати како иронија, дури и ако тоа не ви била намерата. Имам пишано дека мене лично неможи ништо да ме навреди, сем лошо сврзана реченица и грешен тоналитет, безразлика на содржината. Така гледам и на оваа проблематика „културно однесување кое се сфаќа како иронија“.
     
    На Joi, bella.s и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  17. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Да, кај тинејџери повеќе ама и општо во Мк. Ајде ќе се оправиме во иднина се надевам.
     
  18. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.974
    Пол:
    Женски
    Имам налетано, тоа се оние кои претежно потекнуваат од мали места а се преселени во Скопје. Не е исто во поголем град неколкумина да те погледнат попреку а во помало место скоро сите, земајќи го во предвид бројот на жители.
     
  19. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Извини, а каква врска има бројот на жители? Народот кај нас буквално си е ист секаде. Без разлика дали ќе биде тоа Скопје, или Битола или Дојран исто ти се фаќа. Истата не цивилизираност и не култура е секаде. Можеби ќе очекуваш некој да биде по фин и да го разбира нивото на кое му се обраќаш, но во главно повеќето го сметаат тоа за смешно само поради тоа како се воспитани. Вашите службеници или келнери се однесуваат исто како и на помалите места. Нема тука некоја посебна разлика. Едноставно менталитетот ни е таков.
     
    На Peanut Butter му/ѝ се допаѓа ова.
  20. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека потекнувам од помал град, тука не можеш да зборуваш културно и литературно бидејќи одма си исмеван од другите и она поглед на страна како демек што и е бе?! Порано уште во основно се трудев да зборувам убаво, културно и литературно. Се случи на час по Хемија, кревам рака и викам "јас" пошто наставникот не ме виде дека кревам рака и за возврат добив "тиС" како демек леле кој збори литературно, и многу случи и зборови во типот на "ајде бе се знајме од кај сме". И така си почнав да си зборам и јаС, кога на дијалектот кога литературно.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.