1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто дебелите не можат да си најдат облека?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mar17, 19 ноември 2010.

  1. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Фала на одговорот. Јас обично купувам во Рамстор во олтра ( на втори кат кај окаиди). Има убави фармерки, пантолони, маички, фустанчина... цените се малку скапички но имаат и попусти :)
     
    На Anely му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    ja dodeka ne oslabam ne kupuvam farmerki,pantoloni ,suknji nemozam da se nerviram po prodavnici haha inaku koga ke oslabam pravo u soping idam i se ke si iznakupam ,sea uste 1 -2 meseci ke si nosam toa sto si imam a posle ke pocnam da se doteruvam epten :rofl:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    и јас сум пуна..сега таков ми е генот инаку јадам нормално имам другарки кои јадат многу повеќе а се слаби но не сум имала проблем со облеката
    си наоѓам нешто што ми стои и не е многу лесно но сепак наоѓам
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто? Мислам дека тука пишав коментар ама делитнат ми е. :?: :^)
    Јас сум крупна, наоѓам најчесто во фемили шоп, или низ ГТЦ Центар, потешко но се наоѓа.. Сметам дека потешко наоѓаме ние, зошто ако ти се големи можеш да ги однесеш и на шнајдер. ;) А за да ги прошириш ти треба ист материјал.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас сум пополничка, и да ви кажам право за фармерки си наоѓам лесно, ама нешто вака помодерно, кошулка некоја, блуза или слично тешко.
    Посебно во Теранова, Евроазија, Калиопе, се најубавите работи ги има а се ми е мало :( Не знаеле 2 броја поголемо барем, ко божем вајани сме сите во телото |( .Гледам другаркине пробуваат, купуваат и уште викаат дебели сме :fubar:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefiiM

    stefiiM Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    54
    Жити се кај ги виде тие кондури на штикла над 40.. јас 41 носам и сеа а полуматура ми се плачешеод што немаше броеви нема кај веќе не отидов... мислам и било какви кондури јас многууу многуу тешко наоѓам.. никад не го купувам тоа што го сакамм .. купивв едни штиклии кои не дека ми се свиѓаа туку дека немаше рој па кај уштене беа убави дадов 3500 денарии..
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Има некои што се сучки, а викаат, лелее треба да ослабам. (си викам во себе, камо да бев како тебе :lol: ) И да, се наоѓа, ама секогаш за фармерки, еднобојни, сите ми се црни (некој ќе си помисли само 1 пар имам :P ) Сите се праени за манекенки. :doh:

    Со ова баш и не се сложувам.. Еднаш ми требаа стартки обични за по физичко, и ме мрзеше да одам подалеку, па ај кинеската продавница ми е поблиску. Значи максимум е 41 ептен малецко како 39, ги купив, ама ете ги ми стојат, еднаш ги облеков, и после тоа рани, што да ти кажам. Не да ме стегаат, неможам повеќе од 5 мин. да ги носам.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  8. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    затоа што пола луѓе на светов шо праат алиште очигледно мислат дека постојат само слаби луѓе на светов :^)
    доста изреволтирана сум и јас на ваква тема, језда не сум нешо дебела ама шо е ова влагам у продавница и тие фармерки шо се 26-28 и слично со 400 денари а тие 30-34 и слично се по 800 денари. Зашто јас да плаќам дупло ? :^) А слични модели се и тие и овие фармерки а пак цениве се не знам-.-
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Хмм.. Жално :( ..Инаку, и мене не ми е јасно зашо неможе и дебелите да си најдат облека од бутик туку мора да си шијат... И тие се луѓе ! :)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Затоа што големите броеви како XL, XXL реално одговараат на S/M.
    Особено за материјалите што немаат ликра.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не можев, а да не цитирам, едноставно ми боде очи напишаното.
    Не станува секогаш збор за дебелина од јадење, има случаеви каде голема улога имаат и хормоните.
    Особено ме иритира горе напишаното исто како што и во Убаво ми е што сум дебела... ме напна мислење на некоја друга форумџика.

    Дебелите луѓе можат да најдат облека.
    Мојата најдобра другарка има проблеми со килограмите, а сепак постојано ја гледам скоцкана по пропис.
    Има толку убав лик, очи, црти, стил, што буквално килограмите не се ни гледаат, барем не во мои очи.
    Да се вратам на прашањето.
    Постојат посебни продавници за луѓе со вакви потреби, каде цените се движат така малку повисочко.
    И не е точно дека единствено шнајдер му е мајката. Девојкава има повеќе гардероба од мене, што е верувајте многу.
     
    На Arthur, Hipster и wolf4e им се допаѓа ова.
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    И јас сега го видов коментаров, ама јас искрено не носам висок струк до горе. :puke: Немора да значи тоа.. Највеќе се нервирам кога ќе најдам фармерки со висок струк, и секогаш ги спуштам, и ми доаѓа како да сум машко. :swear: Дури и пижамите секогаш ги спуштам и ми се влечат.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.275
    Допаѓања:
    101.181
    Пол:
    Женски
    Искрено од целиов твој пост треба да те потресе однесувањето на твојата другарка. Како смеела така да се однесува. Има ли таа домашно воспитување?? Јас да бев на местото од мајката на девојчето на кое и се смеела, ќе си добиеше тоа што и следува. револтирана сум зашто јас цел живот мака мачам со вишок на килограми и такви проблеми по продавници. А еве ви моја најтазе случка со една невоспитана како другарка ти. бев да купувам нешто низ продавници и од моделот што го сакав немаше бројче за мене. И во ред си барав нешто друго. Понастрана стоеа две пуфли и онака подругливо коментираа ( несвесни дека се се слуша а може и намерно), во стил што бара дебелава да купуватаков модел и јас никогаш нема да дозволам да сум толку дебела. Јас не реагирав, арно ама си разгледував во продавницата понатака. И двеве пуфли рамни како даски , земаа да пробуваат една преубава блуза со подалбоко деколте, ама пусто не стои. И земам јас иста таква, ја облекувам точна и поплнета на стратешки места зашто ме има побааги таму, и си ја купив, притоа додавајки гласно на продавачката која ми даде комплимент дека убаво ми стои, дека оваа блуза е за девојки кои имаат облини а не за даски за пеглање и си отидов.
     
    На Arthur, Tanjus, Valerin и 10 други им се допаѓа ова.
  14. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    е од кај купува товојата другарка дај те молам пиши некој бутик конкретно.
     
  15. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    во Македонија ај да не речам и феномен е да најдеш продавница за подебели луѓе ама во Америка не е така, мислам може само да се најде во главниот град ама во помалите градови тешко. Мислам дека сепак сме релативно слаба популација и затоа секој бутик тежнее да има асортиман според побарувачката, целна група најмногу се тинејџерки кои се слаби и затоа тие полесно можат да си најдат облека. Инаку јас сум во некоја златна средина , што да правам :)

    ПС: ова не се однесува само за бројот на облеката туку и за стилот, пример, мајка ми тешко може да си најде облека за средни години
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  16. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Прв пат се сретнувам со темава и можам да кажам дека ова е навистина еден голем минус. Мислам дека би требало да постои специјализирана продавница, исто како оние кои ги отворија за трудниците. Но, при отварање на ваков објект постои ризик од ненормално накачување на цените.
    Прочитав некаде низ странициве за разликата во цени кога се во прашање конфекциските броеви....навистина некоректно.
    Немам ваков проблем, но искрено мислам дека многу би се нервирала да не можам да си најдам облека каква што сакам.
     
  17. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Ова одсекогаш ме иритирало! Во Македонија подебелите луѓе се дискриминирани! Значи се е кроено за слаби девојки,со тенок струк,тесно,со ликра итн..бројчиња секогаш до 42 највеќе има..и што да прават подеблите? треба да шијат,да фрлаат пари и на крај нема ни да им излезе така како што си го замислиле! Па не само што нема броеви..и да најдеш нешто широко и со голем број не е модерно да речам,не како тренди облеката во секоја продавница..од стартот дискриминација..среќа што постои за маживе гуливер што носат големи броеви на кондури иначе не знам од каде би нашле!
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Јас носам 38-40, а на попустите прво овие броеви се трошат. Многу се нервирам кога ке најдам нешто убаво, на пола цена а останале само многу мали или големи броеви. :@
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kristinna1

    Kristinna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    125
    Мене ми е мило што сум слаба и не сакам да бидам дебела добро нема врска со облекава.
    Сакам да кажам дека сите можат да си најдат облека и имат и големи и мали броеви ама едноставно ко ќе потрошат тоа што ќе немат броеви е тоа многу ме нервират за тоа требит да си имаат повеќе работи, јас секваш ко ќе најдам преуба облека нешто пример маица,пантоли било што ии немам за мене број ете џабе сум слаба ..сепак :^) ......поздрав :D
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    И слабите не можат да си најдат... На пример јас. Ми кажуваа за еден дебелко од мојата генерација дека за матура не можел панталони да си најде :| Некои па кога ќе видат дека не ги собира во она што сакаат да го купат, тоа им е мотивација да ослабнат.