1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто девојките чекаат машкото да го направи првиот чекор?

Дискусија во 'Сингл' започната од Tyrion, 20 април 2012.

  1. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    Ни чекам, ни молам да ми го направи некој првиот чекор.

    На дејт неам одено одпреднезнамколкугодини и само ќе речам дека машките се мочковци што кога ќе им се пристапи културно они бегаат.

    Јас не знам што им е, ни сакам да знам. Наредно, вадам прстенот и тоа е тоа. По брза постапка, нема сакал-нејќел.
     
    На Guns N` Roses, Elf, Billy Idol и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Dejan-Dejan

    Dejan-Dejan Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Машки
    Хахааа ама ме насмеа! Баш такви девојки сакаме ние машките да знаеш а сега што ти си налетала на бегалциве стварно не е фер за тебе. :) Позз
     
  3. TheDongerino

    TheDongerino Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Машки
    Господ здравје да им дае на таквите женски, да не постоеаја такви женски уште единствен контакт со девојче ќе ми беше само здраво поради крш самодоверба
     
    На sunshinebabe и edna_malecka им се допаѓа ова.
  4. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Затоа што женските во повеќе случаи испаѓа глупава кога прва почнува. Машките се сметаат за тие похрабрите кои ќе се осмелат да го направат првиот чекор за понатаму очигледно да е што ќе следува. Односно дали ќе возврати женската или не и дали ќе е на истиот начин возвратено. Не дека женската нема храброст. Кога се работи за мене јас имам храброст да почнам прва ама само да е обичен разговор. Дека најубаво според мене така се почнува.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Irisae

    Irisae Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Не дека чекаме, само ако пристапиме ние први машките сметаат дека тоа го правиме со сите и ги одбива, мислат дека сме „радодајки“ и некои не сакаат да бидат со таква девојка која прва се пушта наоколу. Машките сакаат кога девојката е недостижна па затоа девојките си чекаат машкото да им пријде прво.
    Отсекогаш така било како некое непишано правило, вроден инстинкт или што ли..
     
    На Tanjamm и Elf им се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Да не испаднат курви у очите на шовинистите, или речено живеат туѓи животи.
     
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Колку ти е испрано мозочето.
     
  8. Irisae

    Irisae Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Не знам, ова го слушнав од машки колеги со кои често паѓаме на вакви теми за машко-женски односи. Самите велат дека имаат девојки кои им пишуваат први пораки, им пуштаат слики на инстаграм и не им се интересни. Повеќе им се допаѓало кога девојката прави да се потрудат околу неа..
     
  9. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    10.451
    Пол:
    Машки
    Алал за размислувањето на колегите. :| По се изгледа и двете страни допринесуваат кон проблемот, се додека му се тера филмот на таквите, ќе постои овој примитивен проблем.
    Просто никогаш нема да ми се разјаснат стереотипите околу тоа кој "треба" прв да пристапи и многу други изведенки од тоа треба(кој треба, шо треба и сл. глупости).
     
    На Guns N` Roses, Billy Idol, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Поради предрасудите и ограничувањата што се наметнати од општеството... и поради ограничувањата што си ги наметнуваат сами на себе, поради синдромот што ќе кажат другите?
     
    На Guns N` Roses, Роберт 7, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Ама јас стварно не ги разбирам машките денеска? Сакаат ние првиот чекор да го направиме? Сакаат ние да им бидеме нивен потрчко?
     
  12. TheDongerino

    TheDongerino Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Машки
    Лол, каква веза има тоа, ако некој ти се свиѓа да му отидеш прва, тоа потрчко те прави,???

    Затоа после со 5 мачки на 35 години некои зборуваат машките вака машките така (facepalm)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Сепак тоа е мое мислење.:)
     
  14. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.120
    Пол:
    Женски
    Може имам коментирано на темава незнам али еве пак ќе коментирам.
    Сум приоѓала прва на машки исто и мои другарки приоѓале, а тие бегаат како ѓаол од крст или се заебаваат као у стил оваа прегорена е за мушко бе брат ќе си играм таквото.
    Ама буквално имам иакуства слушано и доживеано значи јас ств не ги разбирам маживе.

    Не приоѓам повеќе на муж прва.
     
    На Justicija и snegulka55555 им се допаѓа ова.
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    @Elf тоа дека се пушташ или прегорена може да го мисли само некој што врска нема од животот. 21-ви век е, нели жените се исти со мажите? Плус, да не заборавиме дека сега ние сме чекор понапред од нив како самостојни и не гледам воопшто проблем на некого да пристапиш прва. А и некој да те навреди, тоа само го опишува него - а не тебе. Јас секогаш идам со отворени карти и не ми е страв дали некој ќе ме одбие. Ништо не сум изгубила, баш напротив. Сум била горда што не губам време на некој што не заслужува.
     
    На Guns N` Roses, Billy Idol и TheDongerino им се допаѓа ова.
  16. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Inace jas ne rekov dwka bas nikogas ne treba da go pravime nie devojkite prviot cekor. Jas pred edna godina imav decko sto jas ako ne napravev cekor toj nikogas nemase da napravi, porakite gi viduvase a mi odgovarase eden den podocna od koga gi videl, i na krajot edna drugarka mi rece deka gi fatila vo kafic kako se lapaat (a bas taa nok koga mu se javiv rece deka bil vo Srbija i vozel da ne sum mu dzvonuvala. Tie vazni deckovci neka si go preispitat malku toa ponasanjeto:@
     
  17. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    @snegulka55555 абе сега секој можеш да фатиш како лаже. Сум фаќала, ништо ново. Тоа не значи дека треба да си разочарана.
     
  18. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Toj ne samo sto lazese tuku lazese, susese... No jas sakam da kazam da ne se pravat vazni na nas devojkite!:@
    Mene mi se smaci da go molam za ljubov da mi pokaze... Toj maz sto posakuva 1000 zeni ne zasluzuva ni edna! Maz e toj sto saka edna zena na bezbroj nacini!(y)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.120
    Пол:
    Женски
    Мене тоа ми е повеќе од јасно.
    Меѓутоа ја немам таа потреба воопшто сега па ни во блиска иднина да приоѓам некому ..
    Мене поише ми беше зборот зашто они бегаат од решителни девојки со отворена енергија кои зрачат со самодоверба мене тоа не ми е јасно ,а ич не ми е гајле дали ќе ме одбие јас ако сакам да пробам ќе пробам.
    Исто случај со мои другарки буквално скрозз отворени пријдоа на машки кои си играа со нив, а јас бев сведок баш е одвратно па и коментарите што ги чув после тоа.
    Тука кај нас има многу затуцани луѓе тоа е факт сите кажуваат дека сакаат такви девојки, а во реалноста е сосем поинаку коа ќе се случи таа ситуација, а сум била сведок на многу.
     
    На Justicija и eliesaab им се допаѓа ова.
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    @Elf те сфаќам скроз. Од што се несигурни затоа. Не можат да се носат со тоа дека женското презема било што пред нив. Од несигурноста во себе одбиваат.

    Едит: само гнаса може да испонижи женско.
     
    На Guns N` Roses и Elf им се допаѓа ова.