1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто е добро да си сингл?

Дискусија во 'Сингл' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

  1. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Не бре пирамитке да се утепаме ако сме сингл ... :rofl: пу пу скраја било . :P

    меѓутоа така реално да се каже дека секој од нас сака љубов. А не како некои примери. Не сакам да се заљубам,не сакам дечко,ауф како да де нема шанси ... е за мене се се тоа лажни тврдења. А имам неколку другарки кои тоа го тврдат. :emo:

    Јас никогаш ама никогаш другарките не сум ги запоставила,кога можам ги гледам,Не излегувам по дискотеки кафани и слично со нив( и кога немам дечко сум таква) ама на кафе или една кај друга кога се јас сум со нив, Тие работи се до човекот,секој како ке се постави .. Време се има за се. :)

    И кога бев сама никогаш не сум рекла не сакам дечко .. не сакам да се заљубам подобро е кога си сам... не сакам ни да пробам ... секогаш викав сакам сакам сакам да сакам да ме сака ... :)

    И да подобро е да си сам отколку во неквалитетна врска ... :) :*
     
  2. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Па јас од кога знам за себе сум сингл (најдолго време во врска ми е два месеци) и сето тоа си има свои предности но и свои мани. Јас може да се рече дека имам фобија од врска свесно не влегувам во неа од причина што ја сваќам врската како обврска плус на која што треба да и се посвети врме,труд, внимание.

    А за тоа се уште не сум подготвена и знам дека ако почнам сама ќе го уништам. Затоа сум си сингл никој не ме ограничува во ништо, никој ништо не ми забранува, не треба да се грижам што ќе мисли дечкото доколку испијам чашка повеќе, се организирам само по себе, а не да гледам и него да му удоволам итн.

    Но секако дека не сакам засекогаш да го задржам овој статус затоа што на секој му е потребно да има некој до себе, да сака и да биде сакан. Така да добро е да си сингл се додека тебе ти е добро така. :)
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  3. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Знаете како викаат: Никој не е создаден да живее сам.
    Е сега.... има и многу девојки и жени кои знаат и умеат совршено да функционираат самостојно. Ама според мене, внатрешното исполнување и задоволство се постигнуваат кога имаш втора половина.

    Сепак има некои предности. На пример кај девојките и жените: Можат постојано да излегуваат со другарките, да се ослободат и да не му ја мислат дали се изглупирале. Нема кој да искоментира за облеката, или за шминката, или пак да ги прати со будно око, макар до вц отишле. Може да се сконцентрира на кареиерата, одн. на работно место со својот полн капацитет и да напредува. Ќе има повеќе време за себе. Нема да биде подлжна на нервозите кои се ствараат после некоја минијатурна или пак огромна расправија. Нема да има разлика, одн.нема да и значи и менува многу дали има или нема добиено. Нема потреба од толку редовно изложување на болките на депилацијата :D хахахах мала шала.

    Сепак и овие се дискутабилни, зависат од секоја поединечно.
    За мене, знам дека подобро функционирам кога имам партнер до мене. Стабилноста и сигурноста што ми ги пружа врската, јас тешко сама на себе си ќе си ги овозможам. Таква сум едноставно, ми треба некој за да ме поддржува и да ми кажува постојано колку сум прекрасна :rofl: опет шала.
    И знам дека голем дел од девојките се како мене.

    За крај сакам уште да ја ставам мојата омилена порака од Сексот и градот:
    Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they just need to run free til they find someone just as wild to run with them.” ...
     
    На De-lovely и Phyramide им се допаѓа ова.
  4. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    :clap: Си ја ишкам јас сега мувата од капата. Ама така малку се пронајдов ;)
    Лошото е ако почне човек повеќе да функционира сам отколку со некој, тоа е сепак доказ и за извесен степен на себичност нели?
    Ако не сме способни да толерираме никого само затоа што си мислиме колку сме единствени и независни, тоа и не е некој аргумент за пофалба.

    Едноставно треба да се има идеален баланс во се. Да знаеме да живееме во заедница, но кога ете судбината не ни дала да речам „добивка на лото“ во љубовниот живот, треба и да знаеме да си го истераме и таквиот начин на живеење сами и да не му подлегнуваме на очајот и сожалувањето ;)
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Добро е бидејќи можеш да се посветиш на себе си, можеш да се ориентираш каде си, што сакаш а што не... И ваквите single периоди се добри за стабилизирање. Барем за мене тоа важи.
     
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Тоа дека не можам да речам дали е само добро или само лошо да си сингл, тоа веќе го спомнав погоре, нели?

    Како и да е, сега прочитав интересен блог па мислев да го споделам со вас во оваа категорија, затоа што мене лично ми се допадна како е напишан. Особено заклучокот.
    Кој е желен за троа читање - скрол даун али на „нашки“ речено - бујрум!

     
    На sonuvacka и julie77 им се допаѓа ова.
  7. sonuvacka

    sonuvacka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    34
    баш интересно размислува дечково, баш прочитав и некои други негови колумни
    и стварно не е во ред ]:) притисокот од сите страни почнуваќи од дома, другарките, пријателите роднините па дури И комшиите те гледаат или како да си загревота или како да не нешто во ред со тебе :?:
     
    На The.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. The.Girl

    The.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Single сум си сега. Пробав со еден дечко пред една недела, али не иде... Најубаво ми е single. Коа се фатив со него ми беше убаво, али уште првиот момент осетив дека ме гуши... Не ги мошам врските!!!! :D :D :D
     
  9. sonuvacka

    sonuvacka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    34
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bestrasnost123

    bestrasnost123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    28
    има предности кога си сингл но и недостатоци :rock: сепак убаво е да си во врска :inlove: позд ;)
     
  11. Magiieh

    Magiieh Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Синг е подобро затоа што си посветувам доволно внимание на мене .. се дружам со кого сакаам од спротивниот пол и то. :D :D :D
     
  12. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Подобро е да си сингл заради многу причини. :!:
    Еве еден интересен факт зошто е подобро да бидеш сингл :

    „No Boyfriend - No Problems“ :!:
    :lol:
     
    На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    :rofl: :rofl:
    И мене ми беше ова мотото пред да се затрескам како муле :D Ама после сфатив , дечко или не, пак се појавуваат проблеми. Ако немаш проблеми со дечко, ќе имаш со школо, факс, семејство бла бла...со било што. Така да...сега веќе не сум поддржувач на ова мото.
     
  14. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Абе убаво е да си сингл оти ќе се дружиш повеќе и со другари и со другарки, а тие шо се во посериозни врски само со де4ковците си се, и ниту другарки имаат , ни ништо... затоа сингл си е сингл... (сега далеку од тоа дека сите што се во врска се такви, ама знам некои другарки што се ептен затрескани, и само со де4ковците си излегуват, и со никој друг)....
     
  15. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Јас речиси цел мој живот го поминав сингл :worried: врските ми траела месец,два ,три-повеќе не.причина -стара љубов од минатото која никој не ја менува и тоа е ,јбг.
    Убаво ми е вака,со цурите-кои повеќето се сингл,си искачам слободно каде сакам и кога сакам,никому не полагам сметка,нити се секирам ако му кажам здраво на некое машко,пијам колку сакам и правам што сакам,зависам само од мене и сум слободна во се......
    Но ,ете минува и тој период и се потешко ми е,на 26г ускоро 27,сеуште немам пронајдено некој за озбилно ....
    Тие што сме сингл-велиме-пффф дечко не благодарам,но тоа е само некој период,мене во суштина ме взонемирува кога ќе видам среќно заљубен пар а јас....некогаш сакам да го имам и тоа...признавам на форумов-зошто на никој друг не сум,дека ми е тешко што сум сингл,и што сум со мувач ;( пред друг немам признаено.......велам дека ми е најубаво....
    Но не дека не ми било,туку едноставно имало премногууууу журки,скоро све преживеано,и сега едноставно сакам да ја доживеам и другата страна :(
     
  16. s.u.n.s.h.i.n.e

    s.u.n.s.h.i.n.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    32
    Зошто е добро да си сингл можам да набројубам цел ден :D .Како прво за мене врската е како една голема обврска-треба да внимаваш што правиш,како,што...А вака сингл по журки,со друшто,на одморчиња..абе живот живееш :D
     
  17. izza

    izza Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    не значи дека ако не си сингл дека треба да му даваш објаснувања на партнерот кај си била и шо си била , како че се поставиш зависи од тебе .. али многу е подобро да си сингл затоа што нема да се нервираш со проблеми од видот дали те изневерува , дали и се пушта на некоја , дали има обожавателки па ова она .. СИНГЛ си е СИНГЛ ! :)
     
  18. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    Нема да ти звони телефонот на секои 5мин.
    Се чувствуваш слободно и можеш да правиш што сакаш :)
     
  19. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Со оглед на тоа сто пред некој месец на истиот овој форум писував колку ми е неподносливо да сум синг сега на сиот глас би казала СУПЕЕЕЕЕЕЕЕРРРРРР МИ ЕЕЕЕЕЕЕЕЕ! аууу па јас сум била толку без´рбетна па сум плачела и на крај се е до психа ма не бе од сега па натаму единственото несто на кое би се потпрела е кариерата,врска? се само не таква ко сто имав претходно па јас сум мозела да зивеам и зборувам без да барам дозвола уфф препородена,поздрав до сите девојки без влечковци малку воздух не било лосо сега сакам да дисам иако веќе неколку месеци сум сингл дури сега ме отпусти оваа психава се пронајдов самата себе и сватив колку сум способна и борбена :!:
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Убаво е да си сама , но некогаш ми треба некој да ме гушне , да знам дека имам во животот љубов .... Сега сум сама , не се жалам ама сакам да најдам некој :tmi: