1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто жените се напаѓаат меѓу себе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mode-kristina, 8 септември 2020.

  1. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Па и јас го кажав истото дека облините не се мерило за тоа колку една девојка е лесна. За тоа и го пишав мислењето бидејќи ми се случува да добивам коментари дека сум лесна поради тоа што сум носела фустан со деколте, а постот го пишав бидејќи бев инспирирана од другарка која стави слика на инстаграм по бикини а има така бујни гради па доби коментари дека е лесна и дека е невкусно. Што треба тие што имаме големи гради да носиме бурка? И само како за споредба пишав дека девојки без облини кои ставаат слики по бикини воопшто не добиваат такви коментари ниту етикети. Незнам каде членката видела дека сум нападнала некого па добила инспирација за ваква тема. Глупости живи.
     
    На Fancy_Nency 22, злоба, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Тебе те навредуваат коментари дека си лесна поради облините и сликите на инста, но не ги гледаш како навреда коментарите од типот рамна како даска. Тука е целиот проблем. Со навреда одговори на навреда и се чудиш зошто ваква тема.

    Не е само твоето мислење, има многу на форумов со слични ставови. Поддржуваат body positivity во една тема, а во друга навредуваат.
     
    На Принцезичка1, ku4ence, flawless. и 22 други им се допаѓа ова.
  3. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Еве јас имам големи гради, имам ставено и слики на инстаграм, па никој не прокоментирал дека сум лесна, нити па сликите се вулгарни.
    Се е до начинот на кој што го истакнуваме тоа.
     
    На Black__, flawless., candy.cane и 8 други им се допаѓа ова.
  4. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Ти не сфаќаш што сум пишала и во кој смисол. Мене не ми е јасно зошто девојки кои се без облини не добиваат етикети како лесна или дека изгледаат невкусно дури и да стават слика по бикини. Мене тоа не ми е јасно. А тоа што сум пишала рамни како даска ок како сакаш сфати, извини ако си се наврадила, и ја сум била рамна некад.
    Добро не под дифолт мора секоја со големи гради да добива такви коментари но најчесто добиваат, знам по мене и по другарки..
    Сликата иначе беше на место, девојќето беше сликано по бикини со чаша коктел во раце во најнормална поза, не беше во доги стајл побогу.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    А, на Инста оти прифаќате разноразни манијаци? :)
     
    На Celltica, edna_malecka, Роберт 7 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. burthdaykake

    burthdaykake Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.328
    Пол:
    Женски
    Битно се испофали дека не си 'рамна ко даска' и дека имаш бујни гради. Wow!
     
    На Black__, flawless., Frosty! и 11 други им се допаѓа ова.
  7. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Моментов е скроз sorry not sorry :D :D

    Девојки и фаца да сликнат само добиваат секакви коментари, не зависи од сликата, него будалите што те следат.
     
    На flawless., noteforself, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  8. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    @SugarHoney

    Многу добро те сфатив за што зборуваш. И јас сум против тоа да се лепат такви етикети на девојки со облини. Само ти укажав на грешката во твоето мислење, нема потреба да се вознемируваш толку.
    Ако сакаш, односно ако сакаме да завршат навредиве, треба сами да се промениме и да не коментираме изгледи на други девојки.
     
    На flawless., edna_malecka, mode-kristina и 3 други им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Се зависи како ќе се истакнеш. Ама како да има некоја љубомора. Која поголеми гради има. Јас не сакам да ги истакнувам градите и затоа не носам маички со деколте. Често добивам коментари дека треба да ги истакнувам облините.

    А за оние домаќинките......они ако се тепани треба и другите да бидат тепани. Како да се ситат на туѓата несреќа кога друга жена е тепана од мажот. Ако....се знае кој е маж во куќа. (facepalm)
     
    На ku4ence, flawless., edna_malecka и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Јас мислам дека тоа е од внатре ж. Едностсвно нешто ги тера за контрирање, омаловажување и докажување.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Интересна тема. Јас сметам дека можеби е тоа поради женска солидарност, едноставно некоја сака да ти укаже на тоа дека не е вкусно да го ставаш своето тело на послужавник, бидејќи мислењето на мажите за слика на девојка во бикини покажана на социјален медиум а при тоа не си личност која би заработила од тоа, е дека е посекси од девојка без облини, и го привлекува машкото внимание. Знам дека звучам заостанато, но сметам дека мораме да ја научиме разликата меѓу пристојно и непристојно. Според мене пристојни се бикини на плажа но не и на инстаграм, пристојно е деколте, кратко фустанче и слично во дискотека но не и на работа или факултет. И да напоменам дека не оправдувам јавни коментари од добронамерни причини, бидејќи критиката ако е добронамерна нр се кажува пред сите
     
    На Fancy_Nency 22, BayernKa, Miss666 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. yourfavoritegirl

    yourfavoritegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Никогаш немам сретнато жена со висока самодоверба да коментира изглед на некоја друга во негативна смисла. Ако некоја се чувствува убаво внатрешно и надворешно, нема да има потреба да навредува и етикетира други жени. Зборовите се рефлексија на она што сме. Според мене оние кои навредуваат се длабоко многу несреќни и несигурни во себе.
     
    На ku4ence, flawless., theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
  13. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Баш обратно, нема женска солидарност.

    Тука веќе се приближуваме до причината. Зошто е битно мислењето на мажите? Можеби не става слики за да привлекува внимание од мажи. Зарем се во светот на една жена треба да се врти околу мислењето и вниманието на мажите, па така да скроиме изглед и однесување според тоа.

    Штом веќе одиме со според мене, значи пристојноста и непристојноста е релативна.

    Со ова апсолутно се сложувам.
     
    На theowndemon и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Не е битно мислењето на мажите, но тие постојат такви какви што се. Јас доколку сакам еден балкански маж да ме слуша што зборам, се облекувам така да фокусот да му е на моето лице, а доколку сакам нешто друго од него се облекувам фокусот да му е на тоа.
    Пристојноста/непристојноста е релативна, но затоа измислиле кодекси на облекување, па од нив до негде можеме да сфатиме каде како треба. Сепак етиката и бонтонот на однесување и облекување се во фаза на хаос.
     
    На edna_malecka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  15. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Како тоа се коментира девојка во послужавник оти имала секси слика абе ајдеее јас ако сакам и гола ке се сликам тоа е тело и си го сакам а не поради некој егоист кој би кажувал оваа би ја ебал баш ме заболе за такви ниско буџетни коментари тоа може секој мочко да го каже боже ме сачувај. Иначе жена највеке навредува жена оти сака да се покаже како патријахално воспитана светиња за да и се диват примитивците и плитките мозоци.
     
    На edna_malecka, Роберт 7 и mode-kristina им се допаѓа ова.
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    А нај ми е врв жена кога ке рече види ја отворила салон сигурно не е сама отворила имала некој спонзор дека жена ке отворе нешто сама и види каква кола возе жена, не се дава кола на жена, возеш како жена, еби брат ти они треба да се срамат, буквално повеке сум го слушнала од женски усти, последните неколку години некако женската солидарност е понапредна заради сајтови различни, веке се е нормално ама пред една деценија пример овие коментари беа секојдневие. Едноставно жените сами си го загрозуваат животот и отежнуваат.
     
    На edna_malecka и 6th sense им се допаѓа ова.
  17. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    А зошто би имал некој потреба од дивење, па не сме богови. Едно р стил да облекување, друго е патријахално воспитување, и чесност. Не значи дека ако се облекува некоја пригодно спрема времето и местото дека е светиња. Напротив, сексуалноста е интима, таа се покажува во кревет, и нема никаква врска со начонот на облекување
     
    На Che Guevara и edna_malecka им се допаѓа ова.
  18. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Е ова е добро прашање! :clap:

    Ставате слики со деколте на изволте + прифаќате непознати личности(кои сигурно не ве заследиле за да си споделите рецепт за еклери:?:) и сето тоа резултира со секакви манијачки коментари и пораки. И после идете и се жалите.
    Дечки, имало и ќе има некултурни машки манијаци, ама да не се лажеме ретко кој би дал недоличен сексуален коментар ако сте облечени нормално или ако имате нормална поза а не истртени со газот кичмата ќе ја прекршите. Секакви девојки и слики сум видела, и во бикини на плажа ама сепак со мера е сето тоа и преубаво и културно изгледа, ама и такви на кои се гледа дека со зорле прават некои порничарски фотосесии. Се и сешто правите, постирате и прифаќате а тука се правите добри вили. Немој молим те.|(
     
    На BayernKa, Frosty!, edna_malecka и 3 други им се допаѓа ова.
  19. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    4.659
    Не те знам, ни те познавам. Само читајќи низ темава, што мислиш, кој има најпровокативна слика? И дали сите останати немаат големи гради? Hint: Имаат. Прашање: Зошто одлучиле да не (си) ги прикажуваат на профилна?

    Друго, отидов да видам во какви теми коментираш неодамна, што те интересира. Го најдов следново:

    upload_2020-9-9_0-30-18.png

    upload_2020-9-9_0-29-45.png

    Enough said....

    Како што реков, не те познавам. Но ова мене ми дава некоја слика за тебе, и какви слики би имала по инста. Не те осудувам, секој си има право. Само мое мислење е дека не е океј, и дефинитивно не би се „дружела“ со некој кој умот му е ограничен само на вакви теми да зборува.

    Be sexy with your brain, not your half-naked body.

    А за темава општо мислам дека се напаѓаат бидејќи немаат самодоверба, квалитетно исполнето време, не се чувствуваат исполнети и среќни, или имаат премногу слободно време да се замараат со туѓи работи. И пустата завист, колку и да не ја прикажуваат, си го прави своето...
     
    Последна измена: 9 септември 2020
    На злоба, Alisa22, Frosty! и 4 други им се допаѓа ова.
  20. burthdaykake

    burthdaykake Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.328
    Пол:
    Женски
    Точно, но темава е за коментари од други жени. Не од инста манијаци.