1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто жените се напаѓаат меѓу себе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mode-kristina, 8 септември 2020.

  1. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Леле(facepalm) само мислењата ги прочитав и се надоврзав без да го прочитам насловот.:$ Простете.:angel::D

    Инаку, стварно е нејасно зошто се напаѓаат жените меѓу себе, наместо да бидеме силни заедно и да се штитиме. Најверојатно од љубомора и немање широк видик кон светот.:?:
     
    На mode-kristina и burthdaykake им се допаѓа ова.
  2. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Па јас мислам дека повеке девојки своето мислење го потискаат внатре во себе и се во улога на светица само за да остават убав впечаток на луѓе, пример имаш ли храброст да кажеш кога и со кој си имала најубав секс, омилена поза, што ти смета у секс? Остај сеа интима ова она и машките зборат па не кажуват интима е тоа не е за кажување.
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Темава е доста комплицирана.
    Вистинските жени не ги понижуваат другите жени.
    Се додека вие се осеќате загрозено пошто некој искоментирал за вашите бујни гради, а притоа, слабите девојки ги етикетирате како „даски“ нема да ве биде.
    Како очекувате емпатија кога прво не ја поседувате?
    Жените се напаѓаат меѓу себе од различни причини, пример лични.
    Самото зависи од карактерот на жената. Има жени што се доста опсесивни, љубоморни, се осеќаат загрозени, несигурни. Сепак, во прашање се некои лични недостатоци кои ги презентираат на другите жени.
    Има убави и не толку убави жени за мене. Првиот впечаток е доста важен, некоја ќе ми се допадне, друга не. Но, важно е мислењето да остане во вас, а не да се шират разни муабети.
    Жена ко жена, секоја за себе си е нај. Најмајка, најжена, најкраЉица, најмногу чисти по дома, најмногу готви, најмногу се погања со мажот итн.
    Кога ќе види некоја друга дека е подобра од неа, се активира некое чувство на загрозеност и штитење.
    Ова почесто го имам забележано кај жени кои се во позрели години, кај тинејџерки е присутно, но сепак тоа е резултат на незрелост и неискусност.
    Постарите жени се некако повеќе загреани за овие теми.
     
    На flawless., candy.cane, BloodElf и 4 други им се допаѓа ова.
  4. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Мислам дека малку скривнав од темата. Поентата ми беше дека за да не почитуваат, треба да се почитуваме меѓу себе, а не очи да си вадиме. Женска солидарност е за мене да ме вреѓа етикетирањето на некоја девојка поради икс причини, како да е наменето за мене. Од таа причина и би укажала на тоа што сметам дека не е во ред кај одредена х девојка. Како и да е мажите не гледаат сите исто, само кога сме на само велат "ти не си како другите":P
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Баш е нејасно навистина, еве и мене не ми е. Пред пола саат пиша како си ги ставале цицките на изволте па после се жалеле од манијаци, хм баш е нејасно зошто жените се напаѓале место да бидат силни и да се штитат меѓу себе :wasntme::tmi:
     
    На Frosty!, Ketchup, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  6. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Никој не рече дека си љубоморна, туку темата беше зошто жена напаѓа жена, а твоето мислење ме инспирираше да ја отворам темава.

    Лесни девојки, за жал, не се сметаат само оние што имаат истакнати облини, туку секоја која што ќе облече нешто кратко, било да има истакнати облини, било да ги нема истите. Жално, ама вистинито.

    И не, не ми е досадно, туку отворив тема за нормална дискусија без да се навредуваме. Тоа "рамни како даски" навреда ти беше, извини и тоа ти го посочија и други членки, не само јас овде.

    На други теми те имам приметено дека секоја дискусија ја сведуваш на карање. Затоа те молам немој и овде да се расправаш.

    Сакам да те прашам едно нешто. Зошто се лутиш за тоа што ти лепат етикети, а го критикуваш феминизмот во други теми? За првото си во право, но зошто го правиш второто? Љубезно ќе те замолам да ми одговориш без да се расправаш.
     
    Последна измена: 9 септември 2020
    На theowndemon, KateKane, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  7. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Хахаха:D јас тоа не го сметам за напад и не ми беше целта да нападнам било која девојка. Е сега како изгледало мислењето кога ти си го прочитал не знам. Не е напад ако жени со жени кажеме како изгледаат нашите женски постапки и што чини и што не чини во нив. Мое мислење.:)
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Полош коментар од твојава "одбрана на женските права" не може да има. Цицки на изволте и дека ако си провокативно облечена си го бараш е чиста небулоза, што не ги осуди манијаците што одвај чекаат некоја да покаже "месо" па да ја испозамараат. Ама не она е крива, чим прикачи слика у бикини значи си го бара.
    90% од муабетите за лесни/ тешки девојки си ги вадите вие самите, тоа е реалноста.
     
    На LadyLollypop, RoseRain, noteforself и 7 други им се допаѓа ова.
  9. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Ти измеша се и сешто и го тупна во едно мислење сето тоа. Препрочитај го моето мислење уште еднаш па можеби овој пат ќе сфатиш дека во него ниту сум поддржала ако е некоја во бикини дека си го бара ниту ништо од ова што го напиша. Дека постојан манијаци постојат. Ама и дека девојките сами прават вулгарни фотографии и им даваат пристап до нив, ајде кажи ми дека не е точно? Сепак, секој си има свој живот, свој профил, свои слики, свое тело и со нив може да си прави што сака. Сигурно нема на некоја да и се смени мислењето ако го прочита моето или твоето мислење.
     
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    О боже.
    Колку пати ми свиркале по улица, а една деколтирана блуза не поседувам.
    Во тренерки сум шетала.
    Мое е како ќе се облечам.
    Некој и да ме види и да му пројде мисла дека сум згодна, не смее со неговото понашање да си дозволи да ми направи да се осеќам неудобно.
     
    На Joi, Tan4ence, noteforself и 5 други им се допаѓа ова.
  11. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Доволно ми беше да го прочитам делот "се сликате со цицки на изволте па после се жалите" и да ми е јасно. Едно е дали некој е прикладно облечен или не а сосема друго е да оправдуваш нечиво спамање само затоа што цурата покажала деколте.
     
    На Justicija и mode-kristina им се допаѓа ова.
  12. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Да кажеш на некоја рамна си ко даска е исто ко на некоја со облини да и кажеш дебела си. Боље да си ќутите. И тоа и тоа е убаво ствар вкус е глејте си за вас
     
    На Принцезичка1, злоба, LadyLollypop и 7 други им се допаѓа ова.
  13. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Баш за такви теми се имам зачленето на форумов, а не за теми што имате јадено вчера, ајде да изброие до милион, какво гомце какате, хороскоп и слични глупости. Ти не си таа што треба да ми кажеш на кои теми да су активна и какви аватари да ставам. Пола форум има провокативна слика на аватар, ај тоа па и пентаграми ставаат и сатанистички симболи. Од вакви трачарки како тебе ми се гади, се ќе ти копаат да видат што си пишувала каков аватар имаш и слично, па уште и ќе кажува каква слика тоа ти давало за мене.
    Сите грешиме, си ја разбрав грешката само немаше волку потреба од спамање па дури и цела тема отварање. Навреда меѓу себе човече омг, ај да се тужиме.
     
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Зашто мислиш дека баш за тебе го напишав ова?
     
  15. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не оправдувам, не ми ставај зборови во уста.:) Никој не треба и не смее да вознемирува, ама сите знаеме во каков свет живееме и какви манијаци шетаат по светов.
     
    На 6th sense му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    "Те силувале, е зошто се жалиш којзнае што си носела."

    sexual-assault-what-were-you-wearing-am-1.jpg

    Изложба на облека која ја носеле во моментот луѓе кои биле силувани.
    Ти изгледа нешто од ова провокативно?
    Мене не.
     
    На LadyLollypop, theowndemon, RoseRain и 12 други им се допаѓа ова.
  17. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    1.809
    За мене ова е доста незрело однесување безразлика на полот на личноста.
    Никогаш нема да разберам зошто би гледале некој како конкуренција кој ги нема истите цели, истото мислење, истиот памет кои вие го имате.
    Тоа дека секоја жена е уникат сама за себе не е мит, туку вистина.
    Самодовербата ја има главната улога во ова, а добро знаеме и дека социјалните мрежи и оние "стандарди на убавина" мешаат прсти во ова.
    Темава на разговот е долга а дефиницијата кратка.
    Не грдете некоја жена, ако не го поддржувате нејзиниот начин на живот или однесување.
     
    На noteforself, candy.cane, 6th sense и 2 други им се допаѓа ова.
  18. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не знам како стигна до силување, ама океј, редовно се извртуваат зборови на форумов така да не е ништо ново ова.
    Споредуваш силување со ставање на слика во бикини или слика со деколте и еве на пример порака секси си.
    Ти изгледа ова како исто?
    Мене не.
     
  19. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Мислам дека немаше потреба моето мислење да стои како демек и било инспирација пошто поради тоа добив милион цитирања и приватни пораки. Можеше само темата без да го прикачи моето мислење. Нема потреба цел форум да ме цитира за глупости. Имам право и ја да кажа што мислам како и секој човек, неможе никој никому да кажува што да мислиме и кажуваме. Јас пишав мислење од револт и смислата беше друга а не навреда и напад кон други жени. Па уште и буричкаат да видат на кои теми сум била активна....(facepalm)
     
  20. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Ве замолувам без расправии и да се држите до темата.