1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто жените се напаѓаат меѓу себе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mode-kristina, 8 септември 2020.

  1. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Или некоја што не се труди да биде подобра верзија од себе, па затоа напаѓа некоја што е поуспешна, подобра од неа.
     
    На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Нели имате забележано повеке етикетираат тие жени кои седат по дворови и најголемо хоби им е кафе да пијат кај комшивка и да оговараат други жени која бива домаќинка која била разведена на која детето од втора братучетка бутало година, ама искрено ги жалам, бидејки се свесни дека подалеко од таму неможат заради самиот притисок што го имаат и границите од маж и етикетираат слободни и жени кои живеат со полн здив.
     
    На Алек***, Ambrosia, raww и 4 други им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Најчесто се оние кои седат во заедница и на кои им е криво кога некој ужива сам, без некој да му виси над глава. Во стилот.....се шета во двор по гаќи и маица, цел ден ручек не зготвила. И др. Е па, кога сум сама ми се може. Ако сакам денес нема да готвам. Да не треба нив да ги прашувам. Има и такви кои мажот ги држи под контрола и се нервираат кога некоја сама си шета, а они за грев не смеат да мрднат никаде без мажот.
     
    На ku4ence, Maro87, raww и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Темата е убава и оκеј е што неκој се сетил да ја отвоρи.
    Жените на тој начин се натпρеваρуваат меѓу себе. Неκоја се облеκува убаво за да биде убава, втоρа за да му биде убава на мажот а, тρета за да биде поубава од дρугите жени. Дали на тоа мислите деκа жените се напаѓаат меѓусебно? И веρбално и невеρбално?
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Се мисли и за успехот, на пример ако жена е на висока позиција на работа, тогаш добива коментари од други жени дека легнала со шефот на пример. Ако некоја се разведе, ја нарекуваат распуштеница. И многу други примери.
     
    На raww и Sahlene им се допаѓа ова.
  6. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Тоа деκа легнала со шефот да ја оговаρаат е најноρмална ρабота. Тоа е местопложбата на жената во општественото уρедување. Аκо се ρазведе се наведуваат точните пρичини за ρазвод и тоа само аκо сте сигуρни и само сигуρни..
    За да одиме чеκоρ понатаму во општеството, тρеба да почнеме да си даваме κомлименти меѓусебно те. κомплименти од спρотивниот пол. Вистинсκиот κомлимент е добиен од жена и е исκρен..
     
  7. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    1. Дигање на егото.
    Со тоа што се етикетираат помалку згодните со прости, сељанки, рамни како даски и сл. коментари.
    2. Психичка заштита
    Со кои се напаѓаат позгодните дека се курви, лесни...
     
    На ku4ence, mode-kristina, Sahlene и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Една жена за друга е зло.
    Конкуренција и загрозеност. Тргам од себе, најголеми сукоби на работа сум имала со жени. Доаѓа нов лик, помлад и поинтересен (пошто нов нели), постариве (не мора по години, нека е со искуство и стаж во истата таа фирма), се претвараат у ѕверови. Згора на се’, ако зачиниме со малку внимание од машките колеги, добитна комбинација за главоболки на работно место.
    Па оговарање, па кланови, па чуда. Беспотребно, али чиста реалност.
    Затоа одбегнувам да се зближувам со колешки, колегите можда сакаат да ме еб”т, али муабетот ќе се сведе на тоа каков гз имам меѓу нив.
    Обожавам убави и средени девојки, често давам комплименти, не може да ме загрози некој кој не го познавам, а ми е убав за око. Се дешава да искоментирам кога нешто е ултра вулгарно, ама никогаш не користам термини кои се прости, тоа првенствено збори за мене.
    Еднаш у животов сум се осеќала јас ‘загрозена’ од друга жена, но на крајот сфатив дека мажот до мене напраил така да се осетам, не ми е она апсолутно за ништо крива. Кога на тој до тебе очите му шараат, не ти обраќа пажња и глеа у тебе али кроз тебе као Каспер да си, не може друга девојка да е крива. Љубоморна сум била кога сум била помлада, сега не. Дај боже сите да сме убави, да работиме на себе и помалце да се замараме со тревата на комшијата.
     
    На ku4ence, Idedemja, mode-kristina и 5 други им се допаѓа ова.
  9. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.032
    Допаѓања:
    10.619
    Пол:
    Женски
    Од што им завидуваат...
    Пример некоја жена која има две деца дома, трудна е со трето, цел ден седи дома и не искочила од дома ќе зборува за некоја друга исто така жена која завршила факултет, си има добра работа, стан ,кола, добри приходи, си се шета во секоја можна прилика низ светот дека додека не се омажи и не роди се и е џабе и така....
    Значи се е од љубомора....
     
  10. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Шо запнавте сите за тие дома што седат??? Еве и јас сум дома, со две деца, па кога ќе ми дојдат на кафе пријателки и отворат тема за оговарање, секогаш ги прекинувам и им кажувам дека не сакам такви разговори.
    Се е до човекот.
    Сум била етикетирана уште од мала (5 одд), ме викаа шмизла и самата и ден денес се прашувам зошто. Секогаш бев весела и држељубива, не сум етикетирала дури ни во кавга некого ама секогаш сум била искрена, па може ради тоа... А најмалку им љубоморам на оние жени кои постигнале нешто самите без помош, баш им се восхитувам и се гордеам кога ќе слушнам дека жена постигнала поголем успех од маж.

    Гледајте си го својот живот, не се замарајте со туѓ. Работете на себе, на самодовербата. Секоја жена е убава на свој начин. Некоја има добар задник, некоја гради, некоја очи, насмевка, кожа... Не пресудувајте според изгледот.
     
    На flawless., Iva2020, ku4ence и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Во сите теми за брак што се она е прва анти брак и деца, и мисли дека мажените и мајките се робови што само дома седат, а она како слободна личност ужива во животот и шета постојано.
    Сакав и јас да ја цитирам ама немам намера да се објаснувам, џабе се објаснуваш.
     
    На flawless. и Iva2020 им се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    за физички изглед не сум нападнала никогаш, а до вербална или физичка расправија доаѓа кога ќе ми прелее чашата.
    Женски другарки имам се помалце и помалце бидејќи сфаќам дека се сите идиотки.
    Машки другари повеќе ми одговараат.Не оговараат, не издаваат тајни, не се депресивни со депресивни муабети итн.
    А дека рандом ќе седнам да одговарам некоја или да се карам со нејзе не.
     
    На Snowflake97, Роберт 7 и Justicija им се допаѓа ова.
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Се согласувам дека машките се најдобри другари се додека на некој не му дојде нагон |(
    Имам другари од детство тие ми се баш бест френд , но сега машко женско пријателство е ретко бидејќи машките знаат да го расипат пријателството бидејки мислат со долната глава |(
    Ретки се такви пријателства ,но ги има
     
    На eliesaab, Snowflake97, Аргентина * и 2 други им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И јас сум мажена, па не сум роб. Кој како ќе си ја нареди. :D

    Ми коментираат - Тебе ти е супер. Имаш големи гради и задник........ Што ако имам? Се утепаа мажи лепејќи се за мене. Демек само по цицлестите и газлестите трчаат маживе. Нека проработат тие жени/девојки на својата самодоверба.
     
    На Konfetka, candy.cane, GrimTheReaper и 3 други им се допаѓа ова.
  15. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Неа ја цитирав, но имаше и повеќе што ги прокоментираа тие мажените што се дома со деца.

    Море има и од нив што оговараат повеќе и од женски. :)
     
    На Celltica, theowndemon, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Lmao. :D
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Како рекле : жената се дотерува за нејзините другарки. Не за дечко/ маж. Меѓудругото.
    И тоа е факт.
     
    На tinka-mace, Роберт 7, raww и 5 други им се допаѓа ова.
  18. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    И во оваа тема почнаа да се напаѓаат некои членки. :smoke:
    Напаѓањето најмногу е од некои жени со пониска самодоверба. Јас во животот немам видено жена со среден живот да оговара или да љубомори на некоја друга жена. Често таквите се групираат и ја напаѓаат подобрата од нив.
    Едноставно е од комплекси и љубомора. Или ти го сакаат мажот, или парите, или убавината.

    Оф топик:
    Знам и мажи шо оговараат и се потсмеваат на жени. Најмногу е затоа шо не можат да се во нејзина близина. :D
     
    На Роберт 7, raww, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Љ у б о м о р а! И крај на дискусија. Сум зборувала со многу жени на оваа тема и секогаш, ама секогаш љубомората е причина. Жените, се гледаат како конкуренција и секогаш се натпреваруваат една со друга.
     
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    8.727
    Пол:
    Женски
    Од љубомора и тоа највеќе се осеќа на работа. Никоја не е идеална, ама бар кога се почнува со напад прво секоја да си се погледне. Многу ми е бедно кога се закача некоја рандом и си бара проблем кај што не треба.