1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто кај нас се промовираат луѓе без таленти?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 29 јануари 2018.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам дека тие што имаат квалитет седат дома и им се затворени вратите во било која област и да се пробаат. Штом во cv стои таа ставка вооопшто не те зимаат во предвид.
    А тие што имаат помалку знаење просперираат на повисоки функции, имавме неписмени доктори,новинари,полицајци со многу фалш и купени дипломи,но нивното знаење не е квалитет.
    Појасно ви е сега? :)
     
    На +++, Tanjamm, Asistentkа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Квантитет..... број на лајкови, шерови, пријатели. Тоа ги прави „инфлуенсери“ луѓето. Не се мисли на суштината - дали некој воопшто ја прочитал информацијата што инфлуенсерот ја споделил, се едуцирал, предизвикала било каква промена во неговото размислување, поведение... имала некаков импакт таа информација.
    Не се мери колку се они навистина некакви си инфлуенсери:D - влијаат/манипулираат со општото мнението на јавноста, диктираат трендови..дрн дрн.
    :whew: остајте го Бубачето раат веќе со тој квантитет и квалитет.:D
    Заборавив шо сакав да кажам на темата.:drunk:
     
    На +++, Joi и Asistentkа им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Знам јас што значи квантитет, не сум јас виновна што не размислувате како што треба. :)
     
  4. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Епа со низок импакт фактор се нит за во списанија со висок ваков фактор не се,за фб,инста,форум...за билдање квантитет.:muscle:
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас ништо бе душо не те разбрав...:wasntme:
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Бубаче, освен со врски во администрација, никој во приватна фирма не е толку будала да прими вработен што не го бива, па колку сака нека има врски, купени дипломи, едноставно, ниеден работодавец не сака да ризикува и да троши време и пари ако не е фасциниран од CV-то на вработениот.

    Ништо лично за муабетот за квантитетот, само нејасно беше.
     
    На wanderlust, DAngel, blueeparadise и 5 други им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    http://www.dedabor.com/tu-sam/kvalitet-ili-kvantitet/
    Еве убаво е објаснето тука.
    Зборувам за образование. Како вие ќе работите некаде а немате познавање? Како работите во област каде не знаете ништо ама сепак работите. Знаењето од средно школо што го носите не е квалитет туку е квантитет.
    На пример. Фемина е квалитет форум ама квалитетни членови,ако нема квалитетни членови фемина ќе премине во квантитет.
    Ако нема добар кадар за да го одржи сајтот нема да има квалитет ниту пак заинтересираност за посета.

    Потоа завршил средно медицинско школо станал хирург преку ноќ неговото знаење не е квалитет туку квантитет( нема доволно познавање од областа хирург) ама просперира високо.
    Завршил факултет за медицина за хирург има квалитетно знаење, нема работа не може да просперира, знаењето му е означено како квантитет (немаш искуство во ниту една др област) бидејќи има факултет.
    Квантитетот во образованието расте, а квалитетот се намалува.

    @crimson јас гледам дека ти не ме разбираш па не ти се обраќам така, не викам таа не знае, си ќутам. А за администрација само ќе кажам отварај очи има и будали. ;)
     
    На Asistentkа и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Приватна фирма? Не примале со врски? Ар ју шур?
    Приватни се и T-mobile, Vip, EVN, Алкалоид, приватни се и банките, па сепак со дебели врски се прима на работа.
    Е сеа, ако мислиш на приватни, кои бараат работник за робување за 10 000 (максимум 12 000).
    Тоа е друга приказна, тука се бара квалитетна, а сепак ефтина работна сила.
     
    На +++, buba4e89, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  9. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да, за да те примат. Ама пробај ништо не работи, забушавај и види што ќе ти се случи. Кој сака да работи со загуба поради вработен?
    И за 10 илјади и за 200 илјади, секој со здрав разум попрво би одбрал добар работник, отколку да плаќа некој неспособен.
     
    На DAngel и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  10. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Мислиш се убиваат од работа, иако се примени со вакви-онакви конекции?
    Голем дел од нив, обврските ги извршуваат half-arsed.
    Јас ти кажувам дека нема здрав разум, затоа и нема развој на економски план.
    @Asistentkа имаше добро образложено како иде вработувањето, ме мрзи сега да барам мислење.
     
    На Asistentkа, Nigredo Odor, sjdgo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Плаќаат и неспособни. Ок е не си видела, јас имам видено. Јас знам што се прави со способните, а што со неспособните. :)
     
    На Asistentkа, sjdgo и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Завршил средно и преку ноќ станал хирург?
    Сега видов си ме цитирала, не ќе да сум само јас што не те разбира.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Точно е, си имале некој неисплатен долг со родителите на дотичната особа.
    Па мора сега да се гледа низ прсти.
     
    На Asistentkа и crimson им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Епа не сте виделе затоа. Јас имам видено и можам да утре сабајле да раскажувам примери.
    Ама не е тоа тоа, затоа и го ставив линкот за да си разберете.
    За знаењето зборуваме. Знаењето се мери.
     
    На Asistentkа, Aquamarine93 и crimson им се допаѓа ова.
  15. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Такво работно место, со тој начин на вработување и работење, секако не е место за некој со квалитети.
    Нема врска, одамна кажав што мислам, муабетов отиде во друг правец :)
     
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Големите приватни фирми се преполни со ликови кои не знаат каде треба да се потпишат. Не се ништо подобри од вработените во државна администрација. Полоши се, зашто земаат поголема плата, и би требало повеќе да се трудат, ама тоа е, кога немаш осет во животот.
     
    На Tanjamm, Asistentkа, Nigredo Odor и 2 други им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    ^ И администрација вработува неспособни и нормално нема да приметиш дека се такви. Мили се ко јагниња,нежни и фини од такви да ти е страв.
    Ти носиш некој документ пример знаеш тој е, нежно ти вика нешто ти фали, некоја ставка и така во круг 20 пати се додека не прашаш некој со поголем квалитет во знаењето и не сфатиш дека те мота.

    Еве пример ќе земам од мој личен аспект. Аплицирав во мала фирма преку врска од еден познаник. Бев на интервју доставив документи потребно, на интервјуто ме прашуваа глупости и ми рекоа дека ќе ми се јават.
    После 1 ден ми се јавуваат дека вработиле со искуство и дека таа имала поголем квалитет од мене. Во ред.
    После месец дена истава фирма пушта оглас и не знам како успеале да ми го зачуваат бројот ми се јавуваат да ми кажат дека ме примиле.
    Секако не прифатив.
    Ова беше приватна фирма.
    Жив хаос.
     
    Последна измена: 31 јануари 2018
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Во друга тема реков ја дека без знаење и корист, никој не вработува никого, вие рековте дека со минич можело. Ја велам не може и до сега не сум сретнала таков вработен/ вработена, ама ајде.

    Добро ја разбирам @crimson што сака да каже. Небитно дали се 12000 или 20000 денари во прашање, газда на приватна фирма сака работник кој ке му ја води работата, работник од кој ке има корист за што помала плата, ниту врските се битни, ниту деколтето и миничот.

    А промовирањето и вработувањето кое вие го дискутирање, јас едноставно не можам да ги поврзам.

    Промовирање е шерување на статуси на Драган, купување книга од Лајла, па во тој кош е и Кардашијан. Луѓево немаат никаков талент и квалитет а заработуваат пари.
     
    На DAngel, crimson и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Зошто деколте и минич? Тоа е демоде, се бараат што е можно помлади и понеискусни, за да стариот, засмрден шеф, може да врши сексуално вознемирување.
    Не е еден случај, не на едно место.
    Кој си искусил на своја кожа знае, тој што не знае филозофира дека не е можно.

    Сепак, секој со своето животно искуство.
    Бесцелно се врти во круг, цело време се негира туѓото мислење.
    Тој што работел за 12 000 знае, тој што присуствувал на наместен оглас знае уште повеќе.
     
    На An-na, +++, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Каква врска имаат годините со сексуално вознемирување?

    Па штом е рапотоспособна, значи личноста има способност да резонира и да си даде одговор на одредени прашања.

    Не велам ја дека не е можно, не ми е логично, знаејќи какви се газдите кај нас. Сакаат максимално да го искористат работникот за што е можно помала плата. Во ова општество на прво место се парите и финансиска корист од работникот. На крајот на краиштата, не сите жени и девојки кои биле жртви на сексуално насилство се убави и згодни.

    И каква врска имаат наместените огласи воопшто? Еве ја не сум била на ниту едно интервју за работа, ама јасно ми е како стојат работите со огласите.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.