1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто машките нè навредуваат?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Maja85, 20 јануари 2010.

  1. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Таквите машки немаат основно ниво на култура, ако веќе си дозволат да навредат женско. За мене тоа е неприфатливо, одвратно ми е и тоа не е карактеристика на вистинско машко. Се разбира, не се сите исти, но крајно примитивно е машко да навредува женско.
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    A зошто не би не навредувале кога ние самите го правиме истото едни за други без мотив, па и за машките дури? |(
    Не е малку чудно да бараме почит од друга страна кога ние самите не го нудиме тоа?
    Машките...Кај нив веќе, од нивна гледна точка работите се вратат од друг аспект, а ние сме жени и нашиот начин на размислување и нашите барања, се нели, несфатливи, затоа и ова прашање, да не бидеме навредувани. :^)
    Кога веќе го бараме тоа, можеме и да го пружиме на останатите.
     
  3. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Си го хранат своето безвредно машко его со тоа...
     
  4. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    оти немаат култура,имаат комплекси на нижа вредност и немаат говор се прости.Криви се и женските ако му го дозволуваат тоа,затоа што тие така можат да си ги вреѓат домашните а не мене оти јас не сум најдена на улица и имам вредност а не некој да ме понижава,па на јавно место има да го убијам ејјј
     
  5. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Зошто ние самите им го дозволуваме тоа.Треба да имате свое ЈАС и да не го дозволувате тоа.Во школо слушам секакви зборови што машките им ги кажуваат на женските.Јас досега такви проблеми немам и се надевам нема да имам.
     
  6. russia7

    russia7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    504
    Каква слика ќе си претставиш сама за себе, така и ќе бидеш третирана.
    Зошто некои женски добиваат епитет 'ку*ва' и сите така ги викаат, а други не?
    Еве ви чист пример што им се случило на мои познаници:

    -Седат во друштво собрани сите, машки и женски... Во друштвото имаат една таква распуштена. Машкото и вика: "Ку*во!" Она се смее и го гушка, а тој се смее и додава: "И викам ку*ва дека е и пак ме гушка!" Епа нормално дека тој ќе си дозволува така да и се обраќа.

    -Друг пример, исто машко му се обраќа на женско со тој збор. Само што тој сега не добива гушкање, туку добива шамар каков што никогаш не добил во својот живот. И од тогаш никогаш повеќе не ја навредил, туку ја почитува, а и често знае да каже: "Јас може добив шамар, ама го заслужив и не се срамам, а браво за неа, таа е права девојка! Да се брани, па макар и со шамари, и навистина ми ги отвори очите, затоа што сега ја почитувам повеќе од било кога!"

    Тоа е тоа, додека дозволувате така да ве третираат, немате право да се буните, зошто, што и како... Кој како си ја наредил ;)
     
  7. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    1. Зошто си заслужила.
    2. Зошто е арогантно, исфрустрирано копиле.
    3. Си го испровоцирала, врати се на точка 1.
     
  8. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Еј, па ние не малку навредуваме.. :rofl:
     
  9. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    А Зашто девојките не оговараат?
     
    На Angelche и Cynthia им се допаѓа ова.
  10. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.150
    јас ке бидам ужасен идиот, нарцис, егоист и ке го изјавам следново па вие демантирајте-како сакате....

    Во нашата ни мила земја од 100% жени, 70% се симпатични, а од тие 70%- 60% се убави жени , и не постои странец кој не го рекол тоа, сите се средени, претставителни, дружељубиви....за разлика од жените, ... од 100% мажи, 40% се симпатични ,а од тие 40% само 20% се убави и претставителни.
    нашите жени ги сакаат секаде а нашите мажи никаде...ја знаете клетвата една србинка што и ја фрла на друга србинка-дај боже да земиш маж од македонија :lol:

    па кој не би се исфрустрирал и не би навредувал ;)
     
  11. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Ама зошто толку генерално зборувате,не само во оваа тема туку и во сите.
    Ако едно машко навредило едно женско,не значи дека сите навредуваат и обратно.Според мене некои машки навредуваат поради тоа што си имаат некаков комплекс или некаков проблем самите со себе па тоа го исфрлаат преку навредување без причина.
    Еднаш ми се има случено да ме навреди машко,затоа што не сум сакала да излезам со него.Ме молеше,ме молеше и на крај кога виде дека навистина не сакам удри на навредувања и јас тогаш бев исфрустрирана затоа што ме навредил некој таму кој не го ни познавам :tmi: .Да сум го имала овој памет тогаш,немаше воопшто да се замарам за тоа :) .
    Затоа кога некој така без причина ќе ве навреди само скролајте,не е до вас туку очигледно некој си има некоја фрустрација во себе.
     
  12. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира како реагирате на тоа? Возвраќате во иста мера, или едноставно игнорирате? :?: Но долколку една девојка игнорира момче кое ја невредува, во туѓи очи изгледа како слаба, како да го дозволува тоа... Има ситуации и кога девојката знае да опали шамар за тоа (што и можите го заслужуваат во таквите ситуации :!: ) но некои од нив знаат и да вратат на тоа... Како е правилно да постапуваме??? :?:
     
  13. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Кај мене нема трте-мрте тој на мене и јас на него ]:) ... и еднаш беше нервозен ми кажа крава(знам дека ми се испушти :angel: ) кога го запцував :devil: такви луѓе неможам да ги поднасам уфф ми се еже кожата можеби поради тоа што израснав со татко кој постојано пцуваше сепак тој може и јас можам ;)
     
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Зашто им дозволуваме. True Story!
    На почеток покажи заби, па ќе трчкаат по тебе како куче по стапче.
     
    На Candid му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kristinna1

    Kristinna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    125
    Вистина..се прает важни демек тие се поважни од женски но ги вракаме
    ахам ахам ке ги покажиме и со заби.
    не навредуваат ко че сакаме нешто ние а тие одбивуваат за да не добиеме ние нешто
    баш ми е гајле. xD
     
  16. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Самите жени сме си криви..Како ќе си се поставиш така ќе почитуваат...Ако ти му дозволиш на дечко/маж еднаш да те навреди без да му одвратиш со иста мера или пак му се налутиш,тогаш тоа и ќе се повтори..А да не зборам надвор..
    Ако си малце по кратко и летно облечена,одма си КУ*ВА (без да те знаат каде одиш така облечена,зашто одиш така облечена)... :@
     
  17. Whatsername997

    Whatsername997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    еднаш му плачев на татко ми дека ме навредуваат машките и тој ми вика: што се замараш тоа го прават за да сокријат и никој да не дознае дека им се допаѓаш- нз колку е вистина ова ама јас си се тешам со ова :lol:
     
  18. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    уште на првиот состанок со сегашниов се договоривме дека нема ни повишување тон-јас знам малку да подвикнам,ама се обидувам да се контролирам и да разговарам смирено
    баш и во една книга прочитам-колку посмирено зборуваш ти, толку тој повеке ке те слуша, ако викаш нешто ко пчела да му зуи во увото е
    и ми кажа дека никогаш ниту кренал ниту ке крене рака на женско, а кога би ме навредил, би му рекла зошто си уште со мене, или секоја чест на културата што ја имаш-ако ме изнервира , тие порцелански забчиња би добиле поинаква форма-да ме запамети :lol:
     
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Така цуцо, само жестоко, магариња тие, нашле со кој компири да садат. :lol:
     
    На srcekrsacka и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  20. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Јас како женско никогаш не сум дозволила да ме навредуваат ,ниту пак навредувам тоа е нешто најдолно ! Сега на пример си се сакал па раскинуваш и те нарекува КУРВА зошто ??? Тоа е непотребно ! Од страна да гледаш изгледа премногу сељачки и гадно , одлик на недобро воспитување , примитивни сваќања и лошо однесување.