1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто ми е толку тешко да се заљубам?

Дискусија во 'Сингл' започната од StoryOfAGirl, 26 декември 2009.

  1. Gosling

    Gosling Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Машки
    Веројатно проблемот кај вас е во тоа што реално не знаете ни сами што всушност сакате, иако нема ниедна да се сложи со мене, ова сепак го имам забележано кај многу девојки :!:
     
  2. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Браос шо си го немате тој проблем, има време за се, не брзајте :D
    не сте ко мене :wasntme:
    Јас во 3ца си сум заљубена!. :D
    аа има место и за уште..
    Идајте кај мене ке ве научам како брзо лесно и едноставно да се заљубите.....Верувајте Интересно Ке Ви биде. :D
     
  3. sandra.92

    sandra.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Значи сите коментари и мислења ги прочитав и можам комотно да речам дека СИТЕ СТЕ ВО ГОЛЕМА ЗАБЛУДА.
    Мешате два сосема различни поими, две сосема поинакви ситуации...едно е ЗАЉУБУВАЊЕ, а сосема друго е ЗАТРЕСКУВАЊЕ.
    Затрескувањето е тоа инстантно „вљубување“, тие искри што ги има на почетокот, таа хемија....НО, знаете зашто е сето тоа минливо? Бидејќи ние жените по природа сме големи фантазери. Уште во првиот момент кога ќе го здогледате дечкото, инстинктивно си правите во главата посебна слика за него, си го идеализирате за да ви се совпадне во идеалниот свет во вашата глава, односно со сите карактерни критериуми што си ги имате поставено ако ништо друго барем потсвесно. И сега, што се случува таа недела, две, до месец дена? Вие го осознавате човекот, неговите несовршености, маани и слабости, фактички ОТСТАПУВАЊЕТО од тој совршен дечко со кој сте го помешале во вашата глава. Е тоа е затрескувањето.

    Кога збориме за заљубувањето пак, е тоа е сосема поинаку...Како прво или сте доста добри во проценка на карактер (или сте надарени ете, со некои предвидувачки способности :D ) или пак едноставно сте имале голема среќа да не го смените мислењето за човекот и по неговото запознавање. Бидејќи како што гледам во темава сите зборите зашто одма се „одљубувате“ од типци што ги знаете многу кратко време....Епа дами, љубовта не може да ја осетите спрема личност што ја знаете толку малку...Треба да го запознаеш човекот доста добро, да ги знаеш сите негови добри и лоши страни, тоа е љубов, кога хемијата се спојува со емоциите и општо со заемното добро функционирање, почитта и разбирањето...Иако на повеќето ова ќе ви звучи многу lame и неинтересно бидејќи сите сте во потрага по некој мистериозен тип, на крајот на краиштата, сигурната љубов е таа што ќе ви остави белег на срце колку и да нејќете...
    Најскапоценото нешто е љубов створена од едно најобично пријателство :inlove:
     
    На anngelique и Idonea им се допаѓа ова.
  4. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    Имам 16 години и никогаш не сум се вљубила само онака ми се свиѓале. Незнам страв ми е да се заљубам зошто можеби ќе ме повреди, изневери т.н.
     
  5. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    И подобро ќе ти биде да не се заљубуваш.Може подоцна да бидеш разочарана.Машкиве колку повеќе ги сакаш толку повеќе си ја креваат цената.Камо и јас тешко да се заљубував :)
     
  6. White-Lady

    White-Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    исто и јас ;) ама немај гајле или ќе го сретнеме г-дин "идеален" кој ќе ни го уништи стравот или ќе си останиме сами :)
     
    На lapus му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BlackMarket

    BlackMarket Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    266
    Лесно се заљубив.... еднаш. Во моите 22 години, искрено само еднаш сум била вистински заљубена. Не сме веќе заедно, ама после него некако немам ни потреба да сакам некого, а тоа е толку тажно, знам.. Не дека не им давам шанса на луѓето, едноставно кога ќе видам дека се заинтересирани за мене, инстантно го губам интересот за нив, ако воопшто постоел на прво место... Ама што да правам, тоа е, не дека сакам да сум ваква никаква. Се надевам дека ова е само фаза и ќе најдам нова љубов. Т.е. се надевам дека ЌЕ САКАМ да најдам нова љубов. |(
     
  8. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    За да се заљубиш не треба да се напрегаш и да се трудиш. Самите мисли ке ти бегаат накај таа личност, нозете ке ти чекорат во негов правец. Ќе се восхитуваш на секој кажан збор на секоја ситница и глупост што ќе ја направи ќе мислиш со денови. Едвај ќе чекаш да ти зазвони телефнот. Ќе ми простуваш и кога не треба. Ќе бидеш постојано во негова близина, а кога не си ке се проектираш со мислите во неговите раце. Кога си заљубен не ти е важно дали има 10 или 1000 денари во џебот. Не ти е важно дали носи најк или апостолки. Кога си заљубен си вистински среќен. Само тогаш си среќен затоа што си живо суштество. Тој кого ке го засакаш можеби во реалноста е спротивно на тоа што си го замислувала во 5то одделение. Тој во реалноста можеби или 1000 недостатоци, но за тебе е совршен. Тоа чувство не се бара, ќе те преплави и кога ќе сакаш да го избркаш.
     
    На Miss.M5, Name, esperansa777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    и јас тешко се заљубувам а уште потешко се одљубувам
     
    На razocaranaODse му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Ми треба време за да се одљубам,зависи од личноста...А брзо не се заљубувам,досега сум за затрескувала :D 2 пати сум била заљубена премногу.Едниот е избришан,а 2иот сеуште е во моето срце.
     
  11. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Душо и јас сум ист случај, ми велат убава си ама скоро никогаш не ми приоѓаат. А и немам некоја потреба такви сењандуришта да м иприоѓаат, без општа култура. Подобро еден ама вреден ;)
     
  12. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Незнам.. и јас сум таква
    Досега имав понуди за врски,мување...ми симнуваа ѕвезди од небо,а јас не засакав ниеден од нив.
    Пред две години се сакавме со еден(не се мувавме,баш ништо само се гледавме и толку) од генерацијата три месеци,после него никој не засакав и не засвиѓав. Во што е проблемот незнам.
     
  13. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Зошто?
    Затоа што не верувам.
    Во луѓе. Во љубов уште помалку.
     
    На glosipgirl, hermosa, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Значи незнам зошто ама неможам да ве разберам...
    како е можно да не можете да се заљубите?
    и јас сакам да сум како вас.. а јас баш напротив сум..секогаш заљубена.. !!
    блазесиви вас.. да си ви кажам штом немаш љубов немаш проблеми.. ете тоа е тоа!
    Позз.. има време за се.. :*
     
  15. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    И ова е вака.
    Донекаде е подобро,ем без проблем ем има време за се...
     
    На Macushkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nolove

    nolove Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    зоштоо?

    здраво дечки..
    во последно време нешто ми се случува
    немам чуства..не сум заљубена и неможам да сакам
    зошто такаа? глупаво ми е
    имав дечко но му раскинав бидејки не го сакав т.е го засакав како другар
    помошш.. зошто ми е вака? :|
     
  17. Volsebnicka05

    Volsebnicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    90
    Можеби ти треба време да си дадеш на самата себе и да си фатиш дечко кога ти се чувствуваш спремна за тоа. Не е финтава само да имаш дечко до тебе, треба и да го сакаш, и да сакаш да бидиш со него.
    Не се чувствувај глупаво, се во свое време без брзање :*
     
    На nolove му/ѝ се допаѓа ова.
  18. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Зошто после него ... ништо не е исто ? зошто после него неможам да најдам нормален човек кој ке го свиѓам .. а може и да се заљубам во него? зошто секогаш кога ке го видам .. ми се насолзуваат очите иако знаем дека пак е мој .. дека нема да биде нечив барем во градов ? зошто секоја споредба ја правам со него ? што се дешава со мене :(
     
  19. Iv.girl55

    Iv.girl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Што е тоа љубов? поим немам! :D
    многу пати повредена, невозвратена љубов. Несреќна. Губење желба за нов почеток.
    Па и подобро е некогаш кога не се замараме. Она што е наше ќе си дојде ! :D
     
  20. Goddest

    Goddest Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    42

    Леле литл грл мислам дека се пронаоѓам самата себе во она што го имаш напишано.... Тоа е само затоа што многу го сакаш, и постојано мислиш на него, и постојано се убедуваш самата себе дека друг како него нема.Сега јас ти давам совети тебе, а токму јас минувам низ истиот период. Пробај да не мислиш на него. ;(