Зошто (не) сакам да читам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 27 септември 2011.

 1. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Сакам да читам затоа што ги отворам вратите на еден неоткриен, нов свет. Го збогатувам речникот и фантазијата. Сакам онака, да легнам на кревет, до мене некој фин пијалок и убава книга. И тогаш се губам на некое време. Тонам во некој свет на имагинација, каде и неможното е возможно. Се околу мене е сосем неважно, важни се само начкртаните црни буквички.
  Не, не сакам да читам, јас обожавам да читам. :D
   
  На SnowWhite91 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Сакам да читам многу, али досега бев зафатена и од тие причини неможев, но сега летниот период се надевам ќе прочитам многу,.. инаку имам прочитано доста многу книги :D
   
 3. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Сакам да читам затоа што си ја тепам досадата :$, си го збогатувам мојот речник и дознавам нешто плус. Секогаш од книгите го влечам она што е најпозитивно и ја влечам пораката на авторот. Никогаш не ми останува како спомен од читањето тоа што е негативно и сл. :) Иначе не сакам да читам затоа што ме мрзи :$ и затоа што немам многу време за тоа.
  Сега на распустов како и да е ќе читнам нешто :rofl:
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.341
  Пол:
  Женски
  Зошто секоја книга носи некоја скреина нова порака, а јас сакам да учам нови пораки кои ќе ми помогнат во животов.
   
 5. meow22

  meow22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  77
  Може е клише, но стварно бегам од реалноста кога читам, бидејќи се исклучувам од светот околу мене, заборавам и на добро и лошо и си живеам во тој од книгата, плус никогаш не ми е досадно и исполнето ми е времето со нешто што знам дека е корисно. :)
   
  На SnowWhite91 и francais им се допаѓа ова.
 6. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  Премногу читам едноставно ми влегло во навика...сакам да читам затоа што си го збогатувам фонтот и дознавам многу нови работи.
   
 7. VanessaCool

  VanessaCool Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  9
  Јас немам ниту една книга прочитано :D :D :D
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.395
  Најдов нешто интересно, па сметав дека би било најсоодветно на оваа тема:
  http://www.idividi.com.mk/stil/woman/818367/index.html
  Отворете и прочитајте, мене баш ми се допадна 8)
   
 9. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  7.007
  Затоа што кога читам целосно се исклучувам од реалниот свет.
  и живеам во едно друго време каде што секогаш јас сум главната улога
  Кое чуство е тоа ...не се опишува :D
   
 10. BlackPiano

  BlackPiano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам бидејќи во скоро секој книга пронаоѓам еден дел од мојот живот! Книгата е мојот најдобар другар. :inlove:
   
 11. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  3.052
  Затоа што често ми помага да избегам од реалноста.
   
  На SnowWhite91 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.395
  Затоа што ми помага да заборавам на своите проблеми, ме опушта и ми овозможува да влезам во еден свет каде знам дека секој проблем ќе се среди и каде работите „ќе си легнат“ на своето место :clap:
   
 13. FemmeFatale

  FemmeFatale Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  Затоа што тотално заборавам на моите проблеми и нема подобра релаксација од читањето книги. ;)
   
 14. Gorddana

  Gorddana Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  23
  Затоа што ме смирува,затоа што ми помага да избегам од реалноста,го збогатувам речникот,учам нови нешта. :)
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.968
  Пол:
  Женски
  Читам ако морам, или ако ептен ме заинтересирало нешто.
  Не дека не сакам,но очигледно немам доволно желба. Бидејќи многу пати кога сум зела да читам после 3 страни заспивам-и тоа секогаш.
  Дефинитивно јас читањето можам да го користам како лек за заспивање.


  ама затоа мама и дадичка не заспиваат додека не дочитаат. поготово сестра ми-луда е по книги.
   
 16. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.545
  Допаѓања:
  23.821
  Пол:
  Женски
  Едноставно сакам да читам зашто самата книга ме поттикнува.. Со прочитаната книга се осеќаш нахрането, со искуства и поуки кои на друг начин не можат да се доловат.. :inlove:
   
 17. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.341
  Пол:
  Женски
  Вчера останав до 3 се додека не ја завршив книгата.
  Кратко и јасно:
  [​IMG]
   
  На crazylady, L-enna и bluegirl7 им се допаѓа ова.
 18. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Обожавам да читам. Едноставно ме релаксира, како да си во друг свет и било која книга да ја читаш. Многу сакам. :inlove: :)
   
 19. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  92
  Обожавам да читам.Секој ден сум над некоја книга и тоа не претставува за мене губење време,туку уживанција и опуштање.Најмногу читам љубовни и авантуристички романи.Тие ми се омилени и кога ги читам се внесувам во самата книга и се заборавам. :lol:
   
 20. Lining

  Lining Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  150
  Не читам, не можам, немам навика, а искрено и не сакам. Само ептен ако морам читам и тоа лектири за во школо ништо друго. :D

  Ќе кажете мрза, глупава... ама кога нешто човек не сака, не сака. :tmi: