Зошто (не) сакам да читам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 27 септември 2011.

 1. la-nina

  la-nina Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2013
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  27
  Еднаш кога почнав да читам ми се отвори апетит за читање уште повеќе и повеќе.. :lol:
   
 2. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.025
  Допаѓања:
  160.315
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам бидејќи ме опушта и бидејќи со секоја прочитана книга учиме нови работи и сме интелектуално побогати. :)
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Simplicity

  Simplicity Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  428
  Сакам да читам затоа што така бегам од реалноста. Најмногу заради тоа :)
   
 4. Nefertitii

  Nefertitii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  238
  ... Сакам да читам затоа што ... тоа за мене е слатко задоволство кое ме исполнува и дополнува индивидуално и интелектуално ,ме носи во друга димензија и други светови ...
   
 5. phoenix204

  phoenix204 Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  14
  Затоа што ме смирува, ме носи во сосем друг свет. Обожувам книги и знам често да се најдам во ситуација малку да го запоставам учењето само за да прочитам нова книга :D . Сон ми е да имам домашна голема библиотека :)
   
 6. Dannyella

  Dannyella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2010
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  17
  имам мини библиотекичка дома ... само со книги што мии се допаѓаат , се надевам дека со текот на времето ќе имам гооолема библиотека ... Книгите ме исполнуваат и ме прават посреќна личност !!!
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 7. forever.young1

  forever.young1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Секогаш,скоро секој ден читам книги.И веднаш штом ја прочитам едната купувам друга.Ме релаксираат и прават да се чувствувам како да сум во некој друг свет.Можам да кажам дека имаме средна библиотека дома.Читањето ни е наследно.И мама и јас обожаваме да читаме и често си позајмуваме книги.
  Мојата другарка порано не сакаше да чита книги.Но кога виде како на мене ми се појасни некои работи и како знам нови убави зборчиња почна и таа.Не сака да признае дека почнала да чита,ама кога бев кај неа видов 2/3 книгички под кревет :lol:
   
  На jovi.girl.forever му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Ако ми барате причина зошто читам, не знам.
  Читам од кога знам за себе. Многу порано од прво одделение, благодарение на брат ми.
  Кога ќе ме прашате зошто читам е како да ме прашувате зошто дишам: Зошто не знам за поинаку и само така ќе го протуркам денот.

  Книгите ми се една од ретките константни, вистински љубови во животов.
  Не сакам чик-лит, ме заморуваат, ми го губат времето, просто не ги можам. Сакам книги кои ми влегуваат во мене, во мислите. Сакам книгата не да ме релаксира, туку да ме промени, да ми покаже друг свет, друго видување на константата околу мене.
  Сакам книгата да ја почувствувам, да ги опипам ликовите, да сонувам со нив.

  Само тогаш имам мир.
  Зошто навистина не знам за поинаку и навистина не сакам да знам. :)
   
  На Annath, 1209 и WarriorAngel им се допаѓа ова.
 9. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  9.748
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам книги, бидејќи ме релаксираат, ме опуштаат,ми помагаат да се одалечам од секојдневието :)
   
 10. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  3.857
  Пол:
  Женски
  Во последно време сакам да читам книги и тоа многу. Ме оддалечуваат од реалноста, заборавам на проблемите и живеам во светот на книгата. А го сакам и мирисот на книга. :)
   
 11. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  603
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам книги зошто така се релаксирам, се чувствувам поисполнето, повеќе можам да научам и секако да избегам на кратко од реалноста. Постојано читам дури сакам да прочитам што е можно повеќе книги за време на летниот распуст зошто единствено само тогаш имам време да читам. Тогаш ги читам книгите многу брзо за три дена, книгата сум ја прочитала и веднаш одам повторно во библиотека да земам друга, некоја нова. А па со библиотекарката станавме ко другарки, кога се гледаме на секој трет ден.. :lol: .. Лектирите ги читам во текот на учебната година а пак за време на летото читам други книги зошто сакам да имам прочитано што е можно повеќе.. Тоа ме прави среќна
  Иначе не читам книги кои имаат досаден почеток. Впрочем ако не ми се допадне почетокот не ја читам, веднаш земам друга :D
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.761
  Сакам да читам зашто ми го одмора умот од што и да ме мачи. За момент се селам на непознати локации, патувам назад низ времето, и што ќе видам :o 3 часа сум поминала далеку од сегашноста, а не сум се ни поместила од креветот.
  Читам зашто сметам дека ми треба одмор од онаа стручна литература што ја читам на факултет, а од друга страна, одмор од таа литература не треба да биде стискање на пауза. Никогаш не треба да престане да се чита, зашто тоа е вежба за мозокот, а воедно и можност за лично надградување на сопствениот речник.
  Читам за да знам да гугнам нешто кога луѓето околу мене дискутираат за геј-бракови или за полова дискриминација, а не само да кажам дека Тоа мене не ме засега, за мене тоа се глупости и да си направам балонче од гумата за жвакање.
  [​IMG]
   
  На Annath, crazylady, Cacy и 3 други им се допаѓа ова.
 13. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.146
  Многу сакам да читам. :inlove: Ме смирува,ме релаксира.
   
 14. ABeautiful

  ABeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  54
  Читам секогаш кога имам слободно време,ме исполнува а и воедно го збогатувам мојот речник со се попаметни работи...Читањето на книгите многу влијае и врз однесувањето,зброувањето,почитувањето..едноставно учиме позитивно работи од книгите...Можеме да ги согледаме и негативните и позитивните страни во светот,на една личност..
   
 15. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.509
  обожавам да читам бидејќи ме смирува и ме оддалечува од реалноста,најчесто бегам :) али и го доживувам тој свет. :D
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.503
  Пол:
  Женски
  За да можам да опстанам,да не полудам.Кога ми е тешко,се вовлекувам до тајниот свет на лиетаратурата (во последно време на бестселерите) и се реобновувам.Талкам низ страниците во потрага по среќа,волја за живот.Ме исполнуваат,ме прават да се чуствувам поубаво.Ми помагаат.Ги обожавам книгите,и многу сум и благодарна. Посебно на некои кои успеале да ме препородат.Тие се единствените кои ми даваат утеха во моментите на слабост,затоа што луѓето се толку злобни што никогаш,и никој нема искрено да ти даде утеха,потпора.
   
 17. viktorija94

  viktorija94 Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2013
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  35
  Читав книги само за во школо кои ми беа задолжителни, колку да добијам повисока оцена. Инаку воопшто не сакам да читам книги. Подобро би изгледала еден филм отколку да читам книга. :D
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.730
  Допаѓања:
  119.904
  Пол:
  Женски
  Исто бе исто како јас ова да сум го пишувала :rofl: :lol: :D
   
  На viktorija94 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  537
  Пол:
  Женски
  Истото и за мене важи . Не сакам ама воопшто да читам :$
   
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.514
  Допаѓања:
  106.301
  Сакам да читам, ама никогаш не читам тоа што морам туку тоа што сакам. Книгите едноставно ми будат повеќе емоции од филмовите, на пример.