Зошто (не) сакам да читам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 27 септември 2011.

 1. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.690
  Допаѓања:
  19.941
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Јас обожавам книги,додека помалку претпочитам да седам пред компјутер или гледам филм...
  Книгата е најдобриот пријател на човекот..кога сум тажна или слично,едноставно да земам книга в раце и како да сум во друг свет,се сочувствувам со книгата,како и јас да сум дел од ликовите во неа..можеби не е баш карактеристично за моја возраст да велам КНИГАТА,а не КОМПЈУТЕРОТ или пак ФИЛМОТ.
  Гледам филмови ова-она,компјутер и сите тие работи..ама не е то то..ништо не може да ја замени книгата...јас така мислам ;)
   
  На Annath, crazylady, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Затоа што книгата е најскапоцен подарок некогаш даден.Исполнета со приказни кои не оддалечуваат од реалност барем за момент,а кои не внесуваат во свет на имагинација.Сакам да читам бидејќи секој прочитан збор ми го збогатува речникот на различен начин,а секоја реченица е ме научува по нешто,без разлика добро или лошо.
  Сакам да читам,а исто толку сакам и да дискутирам за прочитаното,да разменам мислење,да развијам дискусија.
   
  На crazylady и Annath им се допаѓа ова.
 3. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.948
  Допаѓања:
  7.001
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам.Одсекогаш сум сакала.Уште пак кога ке си ја погодам книгата...уф . :D
   
 4. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам. Има премногу причини. Едноставно сакам да се внесам во светот кој ни го претставува писателот. Сакам да си создадам свои филмчина низ главата. Сакам да ги замислувам главните ликови јас. Сакам да читам бидејќи знам дек правилно и убаво сум си го употребила слободното време.
  Бидејќи за време на учебна година имам многу за учење а премалко време за слободни активности, навистина ги ценам моментите кога можам да си легнам и да читам книга. Сакам да читам книги бидејќи во нив секогаш има среќен крај. Секој лик колку и да е изгубен, осамен пронајдува некој кој ќе го цени и сака. Сакам да верувам во тоа. Сакам да верувам дека тоа ќе ми се случи и мене.
  Го сакам секој заплет. Секој романтичен момент. Секој афоризам. Секое лично размислување на некој лик. Секој опис. Секоја кулминација. Секој расплет. Се.
  Секоја прочитана книга ми остава впечаток. Секоја книга се врежува во мене. Секој цитат го запишувам. Кога читам знам дека го збогатувам својот речник и се изградувам себе си како личност.
  Книгите, посебно оние прочитаните како да ме прават да се чувстувам посамоуверено.
   
 5. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Под прашањето зошто сакам да читам, можам да напишам илјада ако не и две илјади зборови... но зошто кога можам да објаснам со една реченица. Сакам да читам, зошто тоа ми помага да побегнам од реалноста која и не е секогаш Д БЕСТ ... хахахаха :rofl:
   
 6. summer-lover

  summer-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  1.254
  Пол:
  Женски
  Не сакам многу да читам ..но многу сакам да пишувам поезија и проза..Омилено ми е
   
 7. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  145
  Сакам да читам бидејќи ме освежува, учам нешто ново, убава е за тепање време, нови зборови, внесување во некој свет што го замислуваме со нашата имагинација и се доградуваме, зголемен фонд,нови теми за разговор, па уште ако е во комбинација со шоља чај додека надвор врне уфффф
   
  На crazylady, cresa-jagoda и Nausicaa им се допаѓа ова.
 8. lallyy

  lallyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Започнав да читам првенствено сликовници,бајки уште од 6 годиники,и од тогаш па натаму во слободно време секогаш читам.
  Бегам од реалноста и живеам во еден сосема поинаков свет од овој. :D :D
   
 9. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да читам книги но некако повеќе ги сакам љубовните. Како„Девојката со зелени очи“лелел бе луѓе се заљубив во книгава :inlove: :inlove: . Мразам да читам кога некој ме тера да читам и тоа да биди некоја глупа книга ццц... :^) . Затоа многу се нервирам,ама кога ќе седнам да читам никоја интересна како да сум во некој друг свет. :lol: :inlove: :inlove:
   
  На crazylady и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. Forever18

  Forever18 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  14
  Многу сакааам да читам книги зошто е преубаво чувството!! :D ах ама мразам коа немам време од учење и такви некои активности па ќе ја оставам недочитана книгата ..
   
 11. Skyfall

  Skyfall Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.285
  Книгата е моето бегство од реалниот свет. Кога читам книга се опуштам,но истовремено и уживам. Читам од кога сум ги научила буквите. Дури ме има на касети, како сите деца си играат а јас седната во ќош и внесена во некоја сликовница, книга или нешто што ми дошло при рака. Книгата е мој најдобар пријател.
   
 12. rumeniobrazi

  rumeniobrazi Нов член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам затоа што кога читам, особено новели, си го споредувам мојот живот, мојот начин на живеење, моите мисли, мојот начин на однесување, донесување одлуки, размислување во даден момент и слично за разлика со ликовите. Освен тоа, читам за да збогатам речник, да научам нешто ново, да изгубам време во корисно нешто, забавно е, интересно е...се внесувам..
   
 13. blosson

  blosson Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  245
  Пол:
  Женски
  Затоа што јас се соживувам со ликовите од книгите и бидејќи мојата омилена игра се вика: How many chapters can I read in one night (y):)
   
 14. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  53.022
  Сакам да читам... И тоа многу!!! Додека читам една книга обавезно мора на шкафчето да стои следната книга за читање!!! Ако немам резервна книга „ме фаќа паника“!!! Ова некако како зависност личи :D!!!
  Но, ако непрочитам нешто во денот, па макар и пред спиење, чувствувам дека нешто ми „фали“ !!!
  [​IMG]
   
  На crazylady и toogood им се допаѓа ова.
 15. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.545
  Допаѓања:
  7.421
  large (2).jpg
   
  На Annath, kjukli, Lella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.896
  Допаѓања:
  3.629
  Пол:
  Машки
  large.png
   
  На Annath и Snow-Star им се допаѓа ова.
 17. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.545
  Допаѓања:
  7.421
  large (3).jpg
   
  На summer-lover и Annath им се допаѓа ова.
 18. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.617
  Допаѓања:
  24.752
  Пол:
  Женски
  На summer-lover и crazylady им се допаѓа ова.
 19. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  58.308
  Пол:
  Женски
  За жал не сум од оние кои се вљубеници во пишаниот збор. Не сакам да читам бидејќи и во основно и во средно училиште имав наставничка и професорка кои ми ги згадија книгите за цел живот. Сурови суштества кои само те форсираат и форсираат и никогаш не се задоволни од твојот резултат. Те навредуваат суптилно или директно, само даваат повеќе и повеќе за читање, а потоа се задржуваат на непотребните детали, без осврнување кон суштината и идејата на книгата. Напорни и стресни ми беа нивните часови и иако ми предаваа по 2 години (во средно дури три професори ми се сменија по македонски), успеаја да ми создадат аверзија кон читањето. Но македонски јазик секогаш имав одлична оцена и писмените работи ми беа меѓу најдобрите.
  Од друга страна, кога ќе седнам да читам - веднаш заспивам. Ова често ми се случувало дури и кога ќе седнам пред учебник. Не знам, ме заморуваат буквите, ме заболуваат очи, почнува глава да ме боли. Можеби на сугестивна основа, не знам. Па уште кога ќе видам огромно книгиште... Веднаш губам желба.
  Од трета страна, иако сакав да се запишам на англиски јазик, преведувач и толкувач, сепак се одлучив за сосема друг факултет. Таму си се изначитав стручна литература и наставата беше толку интензивна (се работи за природни науки), што немав време ни да учам, па не да седнам и да читам рекреативно. Кога на тоа ќе се додаде редовното работење преку лето и инцидентното работење во текот на годината - немав време за книга. Никогаш не се пронајдов во ниту еден жанр, ниту еден писател, ништо...
  Се нервирам затоа што кога ќе седнам било што да прочитам, го паметам само за кратко. Потоа заборавам. Можеби е тоа една од причините зошто не сакам да читам. Не сакам да читам книга која потоа нема ни да се сеќавам што ми понудила. Ми изгледа како залудно потрошено време.
  Се надевам дека грешам и имам голема надеж дека еден ден ќе ми се роди љубов кон читањето, затоа што мислам дека за некои работи во животот никогаш не е доцна, а сметам дека ова е една од нив.

  Ова не значи дека буквално ништо не сум се обидела на оваа тема: една од поубавите книги кои сум ги прочитала во животот, без да ми биде наметната од професор, е на Јован Дучиќ - „Благо цара Радована“ и таму ги прочитав најубавите мисли. :inlove:

  (Едно извинување за долгиот пост, мислам дека не можев на покус начин да се искажам. :angel:)
   
  На alexa_dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.967
  Допаѓања:
  159.672
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам бидејќи неспоредливо е чувството на релаксација, преминување и внесување од секојдневната реалност во нова добра приказна.
  Кога фантазијата те носи на местото на случувањата, за кое си создаваш целосна слика како и ти да се наоѓаш таму, внесувањето во чувствата на ликовите и желбата да им дадеш некаков совет кога би биле пред тебе.
  Ги сакам и моментите на двоумење меѓу искушението да ѕирнеш на некоја од крајните страници од љубопитност и желбата да ја продолжиш неизвесноста до крај...

  [​IMG]
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.