1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто никој не ме разбира??

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од s1a1n1d1r1a1, 21 октомври 2010.

 1. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Извинете ако ја имало ова тема нова сум на форумот...
  Јас по природа сум многу чувствителна и необична во чувствата...
  Постојат кај мене 10392043403430 чувства сите различни, за се... Некогаш неможам ни да се искажам како ми е, зошто сум тажна, фрустрирана итн...

  Никој не ме сваќа...Ни родителите, ни брат ми , ни другарките...И со сите се карам нон стоп...Неможам да му објаснам за да ме сватат...Сама сум на светот ...  Моментално се осеќам никако... :(
  На мајтап кажвам многу работи оти то ме вади од мислењето за многу работи....
  И сум праела многу забелешки -.- шо всушност е мајтап, муабет обичен...

  Не припаѓам во ова место ни на ова време... :(
   
  На Kikiccc и peterpan30 им се допаѓа ова.
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  На 16 години јас ги имав истите чувства.
  Чувствував и гнев и бес и фрустрација, некако пораснав предвреме, созреав брзо (за жал) и наместо да се опседнувам со типични тинјеџерски работи, јас барав правда, си го заморував мозокот со глупости и го оправав светот.
  И јас се чувствувам сама на светот, потполно сама, неразбрана, редовно си плачев секоја вечер и ретко кога се отварав некому.

  Значи прво, ова ти се случува затоа што си во пубертет.
  Второ, научи како да се отвориш кон луѓето, пронајди начин на кој ќе комуницираш. Кога веќе ќе им објасниш, ако не те сфатат пак, барем ќе пробаат.
  Вака, се' додека не најдеш начин да се поврзеш со некој, никој не умее да чита мисли и да ти помогне.
  Трето, не заборавај дека пред се' друго, треба ти да си помогнеш сама на себе, т.е. да се анализираш и да се пронајдеш, па дури потоа да ти е пријатно во сопствената кожа.
  Четврто, никој не се пронашол на 16 години. Некои луѓе целиот свој живот не знаат кои се и што се, што сакаат, ниту пак се заморуваат околу тоа.
  Петто - не си го оптоварувај мозокот со сериозни работи. Тебе можеби ти изгледаат глупаво сите тинејџерски работи типични за денешно време (зашто јас секако мислев така и мислев дека сум попаметна од сите), ама на крај сфатив дека животот си се живее етапно и сега е време за несериозност и глупости и уживање.

  Не знам какви проблеми те мачат, какви и да се, пробај да не се преоптеретуваш, насочи ги мислите кон позитивни работи и тоа што го сакаш, СМЕЈ СЕ, радувај се на малите нешта и не заборавај дека - животот е кус, и не ни е подарен да се жалиме, да кукаме и кукумјавчиме.
  И што и да е... Ќе помине. ;)
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски

  Значи пред се фала шо ми помагаш... Знам ама и јас мислам дека сум многу поразлична од мојте врсници...Мислам на многу поголеми работи од то шо треба да го мислам...Се замарам со многу неважни работи...Дури и ко ќе спијам размислувам..:Знам дека е лошо ама имав многу проблеми во раното детство и ми оставија рани кои никогаш нема да се излечат... најверојатно...

  Иначе се смеам постојано и сум среќна во глобала само сакам некој да ме сфати и прифати со мојте сваќања и навики....На крајот...Сите сме сами :worried:

  Се надевам дека ќе помини а ако не... то е ...
  И се надевам дека ќе ги остварам амбиците шо ги имам оти не се некој невозможни тинејџерски срања туку се можни реални соништа...

  позз :*
   
 4. hihihi

  hihihi Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  11
  како мене да ме опишуваш.. потполно иста ситуација.. се доверувам секому со надеж да ми помогнат а тие ме прекоруваат и ја бараат вината во мене. Никако да ме сватат.. мило ми е што не сум единсвена :$
   
  На peterpan30 и s1a1n1d1r1a1 им се допаѓа ова.
 5. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  ко ќе си најдиш вистински другари-ки ке се осетиш прифатено, а за то дека си различна ок, ама сите на некој начин сме уникатни, а за плановите дали ке ти успеат или не зависи од тебе, колку ке се потрудиш. среќноо :*
   
 6. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Не, грижи се, ќе помине и тоа. И јас така се осеќам на одредени моменти, но пробав со сите да најдам заеднички јазик и донекаде успевам. Со мајками се снаоѓам донекаде, освен кога не и е денот па се караме како снаа и свекрва. :D Со татко ми несе ни обидувам да најдам заеднички јазик, затоа што тој и да сака неможе да ме свати па затоа и го одбегнувам разговорот со него. Понекогаш кога нешто не ми одговара, едноставно премолчувам и си терам по свое. Целта е да не бидеш разбран од сите, бидејќи ако сите те разбираат нема да бидеш интересен :) Пробај најди некоја другарка која има исти сваќања како твоите, и ќе видиш колку ќе се чувствуваш по позитивно.
   
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Не, не си сама.
  Вакви проблеми не снаоѓаат сите на оваа возраст, и секако никој не не разбира.
  Нормална појава додека си се уште во пубертет, а за чудо мајките како да забораваат дека и тие поминале низ истото. Созреваш, се градиш како личност и треба и самата сега да си бидеш од корист. Да не се противиш, и да осознаеш повеќе за себе.
  Не паничи, и не си ги поминувај годините затворајќи се во соба, вриштејќи и плачејќи. :)
   
  На peterpan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  миличка оваа војна ти против целиот свет ке трае уште малку додека не излезеш од пубертетот би ти препорачала да си најдеш филтер како побзо да го надминеш тоа пр јас тоа го правев со пишување на дневник
   
 9. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  пубертетот е голем фактор мила во ова не се грижи
  има и вакви периоди ќе поминат све ќе биди ок ништо страшно ;)
   
 10. GreenEyedBabe

  GreenEyedBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  23
  И јас сум се наоѓала во вакви ситуации, тешко е ептен. Дури и сега, на мои 19 години ми се случува да имам хаос со емоциите и со се. Нормално е... Не се замарајте, ќе помине, само со ладна глава
   
 11. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  И јас се чувствувам така,потполно исто, додека другите пиштат по пејачи, плачат по симпатии, мене воопшто не ми е така, никој не ме разбира, мислам на сосема други работи ме интересираат други работи кои на типичните тинејџери не им се ни дојдени на ум... Се чувствувам како чудак кој никој не го разбира потполно сама во се... И не можам вака повеќе не знам како пребрзо да пораснав, други би рекле леле како мислење за млада девојка како тебе,но тоа не ми е нешто убаво туку ми е ужасно немам некој муабет со другите, јас мислам поинаку, се грижам за различни работи кои на другите им се глупости... Од дома не ме разбираат, скарана сум со другарките и чувствувам како светот да ми се урива... Пубертет или не јас сепак се чувствувам тажна и тоа што сум во пубертет и ќе помине не ми дава ништо... Се чувствувам како да сум прескокнала дел од животот како пребрзо да сум пораснала... Речиси секој ден ми се плаче и едвај ги драт солзите како да имам грутка во грлово која не можам да ја проголтам. Никој не ме сфаќа, се чувствувам потполно сама. :x
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Сите сме поминувале низ такви периоди кога сме биле во пубертет, тоа е нешто најнормално и пред се треба да знаеш дека е само период и дека ќе помине. И јас сум се чувствувала празно, тажно, изгубено, баш како да не ме разбира никој и како да сум сама на светот. Понекогаш пак си имам такви денови. Не е ништо страшно, ќе помине. Само пробај да не бидеш толку избувлива за да не се караш со сите, а можеш да пишуваш дневник за да се чувствуваш посмирено, или разговарај за тоа што те мачи со некоја личност во која имаш доверба. :)
   
 13. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Хихихи мојата реченица т.е. прашање :D
  Кое одамна не сум го поставила фала богу
   
 14. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Е ајде де, постојано тоа се прашувам. Абе бог да чува, нема одговор :tmi:
   
 15. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Не те разбираат затоа што имаат различен начин на размислување од твојот. :)
   
 16. peterpan30

  peterpan30 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2013
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  6
  никој никогаш не ме разбира во потесниот круг и нон стоп се карам расправам никој за мене ништо нема направено добро освен самиот за моите нејкам ни да чујам дека ме сакаат или дека се мои ми се уништи здравјето расправајки се т.с во македонија малце си поразличен конкурентен харизматичен крај си од љубомора не кинаат наоколу не дека не не разбират преголема конкуренција сме им
   
 17. peterpan30

  peterpan30 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2013
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  6
  и не мрзат затоа што неможат да бидат како нас затоа сме ние такви неразбирливи т с сите да ги разбериш а тебе никој да не те разбере и без љубов нон стоп расправии на нервна база
   
 18. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.352
  Допаѓања:
  8.472
  Како некој би можел да ме разбира,кога ни самата себе не се разбирам?
   
  На simonna.a и Emotional123 им се допаѓа ова.
 19. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.444
  Допаѓања:
  39.573
  Пол:
  Женски
  Јас те рабирам, затоа што знам како е понекогаш ни самата себе да не се разбираш :)
   
  На simonna.a и sadgirl21 им се допаѓа ова.
 20. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.445
  Допаѓања:
  32.476
  Пол:
  Женски
  Баш истото и со мене ;)
   
  На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.