Зошто почнаа премногу често да исчезнуваат луѓе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snowflake97, 17 февруари 2019.

 1. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  121.262
  Сите сме способни за убиство, во соодветни околности.

  Само, најголем дел од нас, никогаш нема да си дозволат да дојдат до таква ситуација и такви мисли.

  Затоа, оние кои таа способност ја спроведуваат на дело, ги изолираме и чуваме во затвор.

  Не заборавајте...

  Никој не е убиец се' додека не убие.

  А тоа најчесто, за жал, не може да се предвиди.
   
  На Gosh, Independent Girl, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
 2. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.352
  Допаѓања:
  10.929
  Пол:
  Женски
  Па еве и јас побарав информација дали може судска да направат целосна реконструкција на настанот (освен со кое оружје е извршено убиството), и освен детски одговор "не ти повеќе знаеш", друг одговор не добив.

  Испаѓа секој си верува во тоа што сака нема ништо официјално се е трач муабет па и најновово "сигурно и се закануваат од фамилијата на Али па сменила мислење за него" |(
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  121.262
  Како нема официјално кога изјавата е на МВР?
  Судска не прават реконструкција на настан, туку форензичари.

  Башка што не ги знаеме и нема да ги знаеме деталите.
   
  На lovestoneddd, Annath, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  3.739
  Допаѓања:
  19.714
  Пол:
  Женски
  Никогаш ни помислив, ни па пишав дека заслужил.
  Само колку е можно треба да внимаваме со какви луѓе сме опкружени и во никого да немаме 100% доверба, за да не настрадаме. Муабетот ми е да не бидеме заслепени и наивни. Иако не можеме некого баш 100% да откриеме каков е и што е способен да направи, ама да не мижиме пред нечие однесување и зборување кое некогаш може навистина да ни открие некој каков е.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.389
  Допаѓања:
  85.952
  Идеја за книга или прирачник -како да не бидеш убиен. Напиши си, инспирирана од настанов. Ем ќе се збогатиш, ем ќе спасиш еден куп луѓе.
   
  На Cka и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.345
  Допаѓања:
  47.681
  Пол:
  Женски
  Може не приметил, може не го бива за проценување карактери, а и на крајот на краиштата, сигурно не помислил дека женска му би го убила.

  И да мислел дека нешто не е во ред, на кој би му била прва мисла дека може да заврши застрелан со пушка во Арачиново?
   
  На dahlia_desire, WildMk, Sanjichka007 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  121.262
  Ок дечки, јас вака го сфатив муабетот на Цреша: бегајте од "лошо" друштво.

  Не оти кажа нешто ново, цел живот тоа родителите ни го зборат.

  Проблемот е што овие - способниве за толку планирање и изведување убиство - најчесто не можеме да кажеме дека се лошо друштво.

  Во Македонија можеш досие да имаш и за пафкање мара, те прави ли тоа лош човек или убиец?

  Еден куп бенигни работи може да се случат, посебно кај млади, поради кои можат да имаат досие, ама тоа не значи дека ако некој пафкал, или што знам, се степал со некој на улица, утре ќе оди и ќе убие некој.

  Никој со здрав разум не оди некаде ако мисли дека животот му е загрозен.
  И верувам дека ни Пино не ни помислил дека ваков исход може да има.

  На крајот на краиштата, поима немаме ЗОШТО го убиле.
  Поима немаме дали планирале да го убијат, може идејата била да го заплашат.

  Милион работи можеби се, ама исходот е еден - залудно изгубен живот.

  Никој од нас не може да знае кој што ни мисли, па само ни останува на "среќа" да не ни се вкрстат патишта со некој доволно злобен со доволно добар мотив за да посака да не' убие.

  Секако, не ви препорачувам дружење со локални мафијаши, силеџии, дилери - ама не бидете сигурни дека баш знаете со кој се дружите и какви мисли тој има.
   
  На ku4ence, Independent Girl, Animali и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Marina*F

  Marina*F Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Ангела одела истовремено со Пино додека ставала слики од неа и Фуркан како го бацува?
   
 9. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  7.172
  Нелогично е што мајката пишуваше за семејствата на осомничените имате уште 3 дена рок,па 2 дена...да дојдете да ми се извините, око за око... А сега ги избришала тие постови и само Ангела е крива за се..
   
 10. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  1.039
  Пол:
  Женски
 11. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  121.262
  На Irreplaceablee, cresa-jagoda, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Annora

  Annora Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  836
  Допаѓања:
  4.115
  Пол:
  Женски
  Дечки според мене премногу далеку се замина со случајот.
  Не можам да си поверувам какви коментари има по социјалните мрежи. Едноставно не ги разбирам луѓето што седат дома пред компјутер и наводно сочуствуваат со мајката, па колнат и вреѓаат на Фејсбук.
  Никогаш не требаше да се дојде до овој степен и толку информации да му се познати на јавноста. Премногу грешки, големи грешки. Сите ние си коментираме, и што да не кога се е јавно, ама дали народот е тој кој треба да решава убиство?
  Никогаш да не ја дознаеме болката на мајката, се гледа колку е очајна и дека се труди на секој можен начин да дознае што точно се случило, ама јас мислам дека само го загрозува случајот и одмага во целата постапка. 6 месеци се многу навистина и веројатно никој не би седел мирен и би правел се што е во негова можност, но многу греши со објавите на Фејсбук. Али не верувам дека ќе беше заминат ако првенствено не знаеше дека е воопшто осомничен.
  Не знам искрено што и како се случило, претпоставувам дека немале намера да го убијат, можеби само да го заплашат, па работите тргнале во погрешен правец. Тоа секако ги прави виновни и двајцата. Не знам зошто вниманието е насочено само кон Ангела. Сепак, што знаеме ние..
  Се надевам дека што побрзо ќе дојдат до вистината.
   
  На ku4ence, PaLaVa, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  107.202
  На PaLaVa, sparklie, Animali и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.133
  Допаѓања:
  12.731
  Во еден од претходните постови овде напишав дека сочувствувам со болката на мајката на Пино, но ова сега што го прави преку објава на пораките, паралелно со линчувања и навреди по сексуална основа кон девојче, додека простување на скотот кој го повлекол тригерот не е во ред.

  Или двајцата имаат одговорност за стореното или никој, двојни аршини не се за аплауз. Контрола малку не е на одмет. Ангела и Фуркан го убија, не само Ангела ,,курвата''!
   
  Последна измена: 20 јуни 2019
  На ku4ence, christinnn, lovestoneddd и 12 други им се допаѓа ова.
 15. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.345
  Допаѓања:
  47.681
  Пол:
  Женски
 16. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  121.262
  Ова е најбизарниот мотив за убиство што сум прочитала :x

  Ај да била божем вљубена, незнамтишто, па да е тоа некаква забегана причина.

  Ама - го убедувам дечко ми да го убие тој-некој-што-ми-се-свиѓа оти јас не му се свиѓам на него?

  Џизс. :x
   
  На ku4ence, Irreplaceablee, arodoet20 и 3 други им се допаѓа ова.
 17. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.345
  Допаѓања:
  47.681
  Пол:
  Женски
  Ама Али Фуркан ли бил дечкото со кој во парови искачале со Пино и девојка му? :^)
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 18. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  121.262
  Па со Али таа имала слики објавено, кај што и' е "срце" "љубов" ... сега, што уствари биле... кој би знаел?
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Bubce38

  Bubce38 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4.717
  Допаѓања:
  87.621
  Пол:
  Женски
  Јас како што разбрав она 5-6 год со ред го гонела Пино да го 'улови'. Нели и со другар некој на Пино била во врска извесно време.
  Неколку месеци пред убиството на Пино започнала врска со Али.
  Кој знае што филмови му вртела на Али за глупаков ладнокрвно да го повлече чкрапалото.
  Ццццц.
  Да не му се верува на човек какви трагедии можат да се случат од банални причини
   
 20. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  779
  Допаѓања:
  4.036
  Пол:
  Женски
  Луѓе мене разумот веќе не ми дава да верувам во приказните на мајката. Поготово после статусот каде го оправдува Али.
  Не викам дека Ангела не е виновна ако била било како вмешана. Доволно е да знае и да ќути, а не пак да присуствува или да учествува во целиот чин.
  Ама, сега што и да каже оваа жена против Ангела, народов ќе и верува и само ќе пцуе и ќе плука.

  Нели Маја објавуваше на почетокот дек Пино и верувал на Ангела и дека таа го има тоа искористено? Како можел да и верува додека истовремено ја избегнувал и бил свесен дека е расипана?
  Нешто ми смрди тука многу..
   
  На RainbowButterfly, Yowannty, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.