1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто почнаа премногу често да исчезнуваат луѓе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snowflake97, 17 февруари 2019.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.052
    Сите сме способни за убиство, во соодветни околности.

    Само, најголем дел од нас, никогаш нема да си дозволат да дојдат до таква ситуација и такви мисли.

    Затоа, оние кои таа способност ја спроведуваат на дело, ги изолираме и чуваме во затвор.

    Не заборавајте...

    Никој не е убиец се' додека не убие.

    А тоа најчесто, за жал, не може да се предвиди.
     
    На Gosh, Independent Girl, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  2. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Па еве и јас побарав информација дали може судска да направат целосна реконструкција на настанот (освен со кое оружје е извршено убиството), и освен детски одговор "не ти повеќе знаеш", друг одговор не добив.

    Испаѓа секој си верува во тоа што сака нема ништо официјално се е трач муабет па и најновово "сигурно и се закануваат од фамилијата на Али па сменила мислење за него" |(
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.052
    Како нема официјално кога изјавата е на МВР?
    Судска не прават реконструкција на настан, туку форензичари.

    Башка што не ги знаеме и нема да ги знаеме деталите.
     
    На lovestoneddd, Annath, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Никогаш ни помислив, ни па пишав дека заслужил.
    Само колку е можно треба да внимаваме со какви луѓе сме опкружени и во никого да немаме 100% доверба, за да не настрадаме. Муабетот ми е да не бидеме заслепени и наивни. Иако не можеме некого баш 100% да откриеме каков е и што е способен да направи, ама да не мижиме пред нечие однесување и зборување кое некогаш може навистина да ни открие некој каков е.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Идеја за книга или прирачник -како да не бидеш убиен. Напиши си, инспирирана од настанов. Ем ќе се збогатиш, ем ќе спасиш еден куп луѓе.
     
    На Cka и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Може не приметил, може не го бива за проценување карактери, а и на крајот на краиштата, сигурно не помислил дека женска му би го убила.

    И да мислел дека нешто не е во ред, на кој би му била прва мисла дека може да заврши застрелан со пушка во Арачиново?
     
    На dahlia_desire, WildMk, Sanjichka007 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.052
    Ок дечки, јас вака го сфатив муабетот на Цреша: бегајте од "лошо" друштво.

    Не оти кажа нешто ново, цел живот тоа родителите ни го зборат.

    Проблемот е што овие - способниве за толку планирање и изведување убиство - најчесто не можеме да кажеме дека се лошо друштво.

    Во Македонија можеш досие да имаш и за пафкање мара, те прави ли тоа лош човек или убиец?

    Еден куп бенигни работи може да се случат, посебно кај млади, поради кои можат да имаат досие, ама тоа не значи дека ако некој пафкал, или што знам, се степал со некој на улица, утре ќе оди и ќе убие некој.

    Никој со здрав разум не оди некаде ако мисли дека животот му е загрозен.
    И верувам дека ни Пино не ни помислил дека ваков исход може да има.

    На крајот на краиштата, поима немаме ЗОШТО го убиле.
    Поима немаме дали планирале да го убијат, може идејата била да го заплашат.

    Милион работи можеби се, ама исходот е еден - залудно изгубен живот.

    Никој од нас не може да знае кој што ни мисли, па само ни останува на "среќа" да не ни се вкрстат патишта со некој доволно злобен со доволно добар мотив за да посака да не' убие.

    Секако, не ви препорачувам дружење со локални мафијаши, силеџии, дилери - ама не бидете сигурни дека баш знаете со кој се дружите и какви мисли тој има.
     
    На ku4ence, Independent Girl, Animali и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Ангела одела истовремено со Пино додека ставала слики од неа и Фуркан како го бацува?
     
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.060
    Нелогично е што мајката пишуваше за семејствата на осомничените имате уште 3 дена рок,па 2 дена...да дојдете да ми се извините, око за око... А сега ги избришала тие постови и само Ангела е крива за се..
     
  10. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.052
    На Irreplaceablee, cresa-jagoda, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Дечки според мене премногу далеку се замина со случајот.
    Не можам да си поверувам какви коментари има по социјалните мрежи. Едноставно не ги разбирам луѓето што седат дома пред компјутер и наводно сочуствуваат со мајката, па колнат и вреѓаат на Фејсбук.
    Никогаш не требаше да се дојде до овој степен и толку информации да му се познати на јавноста. Премногу грешки, големи грешки. Сите ние си коментираме, и што да не кога се е јавно, ама дали народот е тој кој треба да решава убиство?
    Никогаш да не ја дознаеме болката на мајката, се гледа колку е очајна и дека се труди на секој можен начин да дознае што точно се случило, ама јас мислам дека само го загрозува случајот и одмага во целата постапка. 6 месеци се многу навистина и веројатно никој не би седел мирен и би правел се што е во негова можност, но многу греши со објавите на Фејсбук. Али не верувам дека ќе беше заминат ако првенствено не знаеше дека е воопшто осомничен.
    Не знам искрено што и како се случило, претпоставувам дека немале намера да го убијат, можеби само да го заплашат, па работите тргнале во погрешен правец. Тоа секако ги прави виновни и двајцата. Не знам зошто вниманието е насочено само кон Ангела. Сепак, што знаеме ние..
    Се надевам дека што побрзо ќе дојдат до вистината.
     
    На ku4ence, PaLaVa, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    На PaLaVa, sparklie, Animali и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Во еден од претходните постови овде напишав дека сочувствувам со болката на мајката на Пино, но ова сега што го прави преку објава на пораките, паралелно со линчувања и навреди по сексуална основа кон девојче, додека простување на скотот кој го повлекол тригерот не е во ред.

    Или двајцата имаат одговорност за стореното или никој, двојни аршини не се за аплауз. Контрола малку не е на одмет. Ангела и Фуркан го убија, не само Ангела ,,курвата''!
     
    Последна измена: 20 јуни 2019
    На ku4ence, christinnn, lovestoneddd и 12 други им се допаѓа ова.
  15. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.052
    Ова е најбизарниот мотив за убиство што сум прочитала :x

    Ај да била божем вљубена, незнамтишто, па да е тоа некаква забегана причина.

    Ама - го убедувам дечко ми да го убие тој-некој-што-ми-се-свиѓа оти јас не му се свиѓам на него?

    Џизс. :x
     
    На ku4ence, Irreplaceablee, arodoet20 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ама Али Фуркан ли бил дечкото со кој во парови искачале со Пино и девојка му? :^)
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.052
    Па со Али таа имала слики објавено, кај што и' е "срце" "љубов" ... сега, што уствари биле... кој би знаел?
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.646
    Допаѓања:
    161.660
    Пол:
    Женски
    Јас како што разбрав она 5-6 год со ред го гонела Пино да го 'улови'. Нели и со другар некој на Пино била во врска извесно време.
    Неколку месеци пред убиството на Пино започнала врска со Али.
    Кој знае што филмови му вртела на Али за глупаков ладнокрвно да го повлече чкрапалото.
    Ццццц.
    Да не му се верува на човек какви трагедии можат да се случат од банални причини
     
  20. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Луѓе мене разумот веќе не ми дава да верувам во приказните на мајката. Поготово после статусот каде го оправдува Али.
    Не викам дека Ангела не е виновна ако била било како вмешана. Доволно е да знае и да ќути, а не пак да присуствува или да учествува во целиот чин.
    Ама, сега што и да каже оваа жена против Ангела, народов ќе и верува и само ќе пцуе и ќе плука.

    Нели Маја објавуваше на почетокот дек Пино и верувал на Ангела и дека таа го има тоа искористено? Како можел да и верува додека истовремено ја избегнувал и бил свесен дека е расипана?
    Нешто ми смрди тука многу..
     
    На RainbowButterfly, Yowannty, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.