1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто смеењето се намалува?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baba Rada, 22 декември 2016.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Приметувам дека се помалку и помалку луѓево се смеат. Одамна немам слушнато убаво искрено и од срце громогласно смеење, се е некое иронично и подсмевливо, зајадливо насмевнување.
    Приметувате дека и на форумов нема многу шали, зезанции:( Каде отиде хуморот кај луѓето:?:
    Дали колку сме повозрасни толку помалку се смееме!? Дали генерацииве што доаѓаат повеќе сакаат да бистрат политика, да се караат и да се обидуваат да се презентираат сами себе во најдобро можно светло, при тоа заборааваат на насмевките, смеењето кое здравје дава??

    Што мислите, која е причината за намалувањето на смеењето кај луѓето?
     
    На Јаневски, mime87, galapce и 13 други им се допаѓа ова.
  2. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Оти не ме знаат мене. :makeup:
    [​IMG]


    А озбилно сега, народов има 500 грижи, се мисли како да преживее од ден за ден, болести и несреќи демнат на секој чекор. Колку и да пуштиш душа, макар и на момент, наредниот пак ти текнува на некоја грижа и пак се враќа сериозноста на лице.

    Исто и пошто оние со најглупа смисла за хумор се секогаш најгласни. :worried:
     
    На dahlia_desire, galapce, Oxymoron и 34 други им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не. :) Токму спротивното го приметувам - деновиве се изнасмеав читајќи тука (пинг: легендите од младинско ќоше најмногу :l: ). :D

    Инаку се согласувам во потполност со Опи :bow: :d:
     
    На Arthur, Bender Rodriguez, Bozica1980 и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    @calliope За првото и последното :bow::rofl:
    [​IMG]
    :d::drunk:
     
    На galapce, veren, Arthur и 14 други им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Да душо, ама деновиве велиш.
    Јас мислам воопшто, дневната доза на смеење е намалена.На форумов има само неколку ликови(на една рака ќе се избројат)
    што имаат добар хумор и знаат сите да не расположат.:)
     
    На Petar80, fallenangel, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Заради преоптовареност луѓето забораваат да се смеат, самото опкружување влијае, уклучуваш тв на сите канали политика или лелеци од турски серии, социјални мрежи читаш од порталиве се некои трагедии, влегуваш во бус се такви ликови несреќни и уморни. На работа се гужва, се некој се брза и гледа што побрзо да заврши работа. Таа негативна енергија многу лесно се пренесува и влијае и на нашето расположение.
    Форумов како за пример премногу лично е сфатен и како да има страв од членовите, како да се плашат да не бидат погрешно сфатени или па да не си ја расипат сликата која си ја градат за себе.
    Единствен издувен вентил ми се пријателите пред кои сум најслободна и од срце знам да се изнасмеам, знаеме за викенд да се собереме дома, да се опуштеме со алкохол и храна, ни се случува дури и по 10 саати да останеме и да се разделиме во зори
     
    На Bowie29, Tanjamm, sj *O* и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.039
    Пол:
    Женски
    Се намалува? Ма какво намалување, да ме слушнеш мене како од срце се смеам... а што се однесува до форумов, не сакам да изигравам кловн тука. :)
     
    На fallenangel, baba Rada и Jas! им се допаѓа ова.
  8. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Neka mi se vratit libeto pa ke vidite sho e smeenje :nod:
     
    На mime87, theowndemon, galapce и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.453
    Пол:
    Женски
    Затоа што темпото на живот и околностите направија да заборавиме да се смееме...
    А и на што да се смееш..
    Повеќе на плачење е работава(facepalm)
     
    На sj *O*, fallenangel, baba Rada и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Отсутноста на смеењето (хуморот) како дијагноза може да се свати на два начина, шизофренија и луѓе со биполарно пореметување или познато како манична депресија.
    Шизофреничарите се соочуваат со проблемот да го распознаат хуморорт или шегата и е потребна стручна помош.Луѓето со шизофренија имаат проблем со поврзувањето на точките и распознавање на асоцијациите.
    Од друга страна луѓето со манична депресија имаат нормален смисол за хумор.Ако смисолот за хумор е недопрен се работи за биполарно пореметување.Таквите луѓе го разбираат хуморот но не го доживуваат толку емоционално како останатите луѓе.Исто така таквите луѓе со биполарно пореметување имаат зголемени математички и логички способности.
    Не е точно дека се поретко се смееме. :)
     
    На dahlia_desire и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.453
    Пол:
    Женски
    Лесно ти е тебе, затоа се смееш:lol:
     
    На Petar80, fallenangel, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.453
    Пол:
    Женски
    Дека не можам да едитирам, дојдов да си повлечам мислење..

    Имало уште луѓе што се смешкаат..

    Фала им на @Aleksandar1212 и @Purelove92 :rofl::rofl::rofl:
    Да не си умрам намќор:rofl:
     
    На Petar80, Arthur, fallenangel и 4 други им се допаѓа ова.
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Човекот во својот живот најмалку се радува, најмалку се смее..премногу недоволно во споредба со незадоволството кое го манифестира на фацата. Атрофија ќе добиеме на мускулите на лицето.
    Интересно е што мораме некого да окривиме поради нашиот недостаток на смеење, се некој друг ни е крив за оваа наша празнина во душата..станавме политика, политика и само политика и се разбира, смеења ко хиени на туѓа мака.
    Незнам што комедија би не насмеала, кој комичар би успеал да ми го врати она смеење од срце АМА до солзи, да се смеам и да плачам....еееееееех, било је то некад, каде ли е сега:?: просто прашање ама нема никој одговор:(
     
    На Petar80 и fallenangel им се допаѓа ова.
  14. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.095
    Пол:
    Женски
    Си се смешкам секој ден гајле си немам :D:D
     
    На Petar80, sjdgo, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Споρед новата мода аκо се смееш бρчκи на лице се појавуваат :D можеби за тоа:worried::worried:
     
    На Arthur, sjdgo, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Сама со себе:?:
    па да знаеш дека и не е лоша идеја;)
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.095
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам право и сама си се смеам понекогаш :D
    Ама со сите сум таква позната сум по тоа сакам да шалам и уживам да се смеам :D:D
    Еднаш се живее :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  18. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.119
    Допаѓања:
    17.683
    Секако дека народот, односно сите ние сме опкружени и преокупирани со најразлични проблеми но никогаш не смееме да престанеме да се смееме, шалиме и радуваме на ситници. Мора да го зачуваме дете во нас.
    Зарем постои човек без проблеми и маки? - Не.
    Затоа кога е најтешко ќе ја кренеме главата горе и кога маката ќе натежни, солзите ќе ги претвориме во смеа.
    Ние сме тие кои одлучуваме како ќе се чувствуваме.
    Раширете ги рацете за прегратки, отворете го срцето за примање и пружање љубов, радувате им се на ситниците, оставете им простор на оние кои Ве ценат да го покажат тоа и докажувајте им ја љубовта на оние кои ги сакате.
    И најважно, чувствувајте се удобно во својата кожа.
    Не плашете се да се смеете, смеење не предизвикува брчки на лицето туку го продолжува животот.
     
    На Someonespecial, "Zoki" и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Бабе, не е до толку дојдено, се дружиш со погрешни луѓе изгледа. :nod:
    Не може сам со себе да се смееш, мора со некој да си правиш друштво во смеењето.
     
    На Summerlover, Someonespecial, "Zoki" и 2 други им се допаѓа ова.
  20. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Насмевката секогаш ми била најпривлечна особина кај луѓето,особено онаа искрена со запче покажување додека стомак не те заболи. Но, за да насмееш некого треба и ти да си насмеан но и личноста покрај тебе да е расположена и опуштена. Не можам да кажам дека немаме искрени моменти кога се смееме до солзи без разлика дали станува збор за виц некој или за интерен муабет или за стуација смешна што сме ја имале. На работа секој ден се смеам со колегава зошто сами си праиме шали и праиме да ни е интересно. Со другарките исто макар праеле муабет за дешавка од пред 100 год или евоцираме спомени.
    Но, има мргод луѓе кои се вечити намќори, кои се вечито незадоволни од животот, на кои вечито нешто им фали во животот макар и светот го имале на дланка. Едноставно во нив нема ништо весело и со нивната појава и најсреќниот човек ќе го стужат. Лично избегавам такви луѓе бидејки ми ја зимаат енергијата и не ги сакам во моја близина. Секакви карактери има, едноставно некои од нив се постојано весели и шират позитивна енергија а некои од нив ги следи тмурно невреме над глава и знаат како да го искварат секое човечко расположение. На нас е со кои од тие два типа на луѓе ќе одлучиме да го делиме нашето време.
    Среќата започнува од нас самите, ако ние не сме среќни, и највеселиот човек на планетава да застане до нас нема да успее да измами насмевка да нашето лице.
     
    На kravce, baba Rada, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.