1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто смеењето се намалува?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baba Rada, 22 декември 2016.

  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ако ова е погрешен форум, тогаш каде да одиме за да се смееме? :^)
    Плус ако чекате од форумов да се насмеете, I have bad news for you (hollest)

    Настрана форумов, општо за животот нормално дека ќе биде намалено смеењето...при олку многу стресови, закани, работа еден тон, илјадници сметки, јадењето и пиењето се се поскапи...како да се смее човек?
    Плус колку повеќе старееш, толку повеќе сфаќаш дека и не е баш се така смешно и интересно околу тебе.
    Порано те смееле и најобични ситници, а сега ти дошол паметот и се тоа ти излгеда глупо.

    Додуша се зависи и до луѓето што ги имаш околу себе...зависи тие како гледаат на животот...и секако најбитното е дека се е до мислите на самиот човек.
     
    Последна измена: 25 декември 2016
    На baba Rada и Someonespecial им се допаѓа ова.
  2. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    Не е точно дека луѓето не се смеат. Ако се смееш ти, и оние околу тебе ќе се смеат. И тоа не поради тоа што имаш смисла за хумор, туку затоа што сличните луѓе се привлекуваат едни со други.
    Ако вие сте сериозни цело време, немојте да очекувате дека некој ќе дојде од некаде за да ве насмее вас.

    Велите дека кој прави лошо, со лошо му се враќа. А добрите работи? Сте се научиле сите со она не вреди да бидеш добар. Вреди.
    Колку насмевки даваш, толку и ќе добиеш. Колку повеќе се смееш, толку повеќе причини имаш да бидеш насмеан. Тоа што го даваш, тоа го добиваш назад.

    А луѓето кои не се смеат, гледаат црно на животот и случувањата. Кога ќе го сменат погледот, ама кога буквално ќе се потрудат да гледаат на посветлата страна, е тогаш ќе сфатат колку вреди смеењето.

    Некои луѓе се излечиле од тешки болести смеејќи се. А немало ни да се разболат доколку не се фокусирале на грижите и проблемите во толкава мера.

    Убава работа е смеењето. Посебно она смеење кога те болат стомачните мускули и не можеш да земеш воздух. Но, луѓето сакаат да се смеат и повторно гледаат вести на ТВ, наместо комедии на пример. Има една мудрост што ја кажал Ајнштајн: "If you always do what you always did, you will always get what you always got".
     
    На simonna.a, Someonespecial, Slatkarka94 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Јас не чекам се смеам во живо со другарки и пријателки. Виртуелно не можеш да се смееш.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  4. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Mnohu losho postavena tema.
    Mnogu pologicno bi bilo: "Zosto se smeeme se pomalku?"
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Во право си(y) моето неразмислување и брзоплетост:$ ама затоа се тука младите кои ќе ме поправаат:*
     
  6. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Ја читам темава и размислувам од кој аспект да напишам некој збор. Али прво што ми падна на памет е следново. За вакви теми веќе не расправам со никој, али си го задржувам правото да мозгам. :lol:

    Зошто бе секогаш сметате дека лугето се сменети на полошо, во случајов не се смеат ? - Да не мислите дека пред 100 години лугето кога оделе на улица се пукале од смеење. И тогаш било нормално и сега си е нормално во зависност од околносите. Ако ти се смее повеќе смеј се ти. НЕ значи дека ако на спротивното седиште во автобус седи некој сериозен тоа тебе ќе ти влијае на животот исто како што ако некој би се смеел нема да ти го подобри.
    Да не бидам папагал ама вреди да се каже дека сега живееме побрз живот со многу стрест бла бла .. океј може е тоа проблемот а зарем 100% е тоа точно ? - Една од причините што сега се повеќе се поставуваат овие прашања е протокот на информации. Сега се знае за секоја смрт, за секој што добил епилепсија, срцев напад, сообраќајка и сл па само што имаме допир на повеќе информации и се' се знае ги забележуваме тие наводно сегашни негативни промени.


    Исто така стандардот во очекувата за однесувањето на лугето е преголем. Сега од лугето се очекува да се дружељубиви, да се комуникативни, да се експерти во екстровертност а во НИКОЈ СЛУЧАЈ не смеат да бидат пасивни, повлечени. Не се размислува за лугето кои се интроверти, меланхолици, и сл. Се водиме според некои правила и очекувања кои се наметнати без некоја зрела реалност. Уживајте малце, секој си е одговорен за себе, ако сакате да има промена, променете се себе си :)


    Секој што ќе го видиш на улица си има мака. Неположени испити, доцна легнал последната ноќ гледајки серија, може си го удрил малиот прст од ногата на самиот кош од регалот, може некоја роднина има операција на срце, може добил отказ од работа, може го боли глава, може размислува како да искочи од финансиската криза, може извршители му ја исклучиле електричната енергија во домот, може чувствува страв од неуспех, МОЖЕ МИСЛИ ЗА ТОА ШТО ДРУГИТЕ ЛУГЕ МИСЛАТ ЗА НЕГО па не може да се насмее. FUCK IT !
    Секој си носи своја приказна.


    П.С. Ако веќе имате слободно време наместо да гледате како лугето "негативно" се менуваат, анализирајте се себеси колку сте сјебани со тек на време :lol:

    П.С.С. Не редактирав ништо, не поправив ништо али сега гледам дека кратко мислење сум напишач од она што сакав се да кажам. Се надевам ќе ја сфатите поентата.


    ПозЗ3® ³
     
    На sjdgo, Dabria, Wahnsinn и 5 други им се допаѓа ова.
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мислам дека си во право до некаде. Секојдневнието стана некако сиво, многу проблеми, многу стресови, повеќе време поминато во работни обврски, помалку со роднини и пријатели. Признавам дека одредено време навистина многу помалку и лажно се смеев. За мене лекот е што посветив внимание на малите работи, на моментите што ми приуштуваат задоволство и си го најдов лекот. Се имам смеено од срце на комплетни мали глупости, затоа што дозволив се друго да биде исклучено и да не мислам на после или утре. И се смеам на глас, да се шири заразата :) Понекогаш е потребно само еден да започне, затоа што никој не сака намуртени лица.
    Животот некако брзо вози, тешки мисли, лошо здравје... и покрај понудена рака, и во најтешките моменти свртете на шега, проблемите се решаваат со акција, а не со плачење, па зошто да не се посмееме во меѓувреме
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Незнам за другите ама за мене јас си знам дека ако видам некоја смешна слика толку се превртувам :D :D :D :D :D
    Инаку можеби не сум приметила али има денес многу грижи и се нема време за другите човека да помисли :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па самите се криви, сите се намкори, негативни. Не знаат да се смеат, никој друг не им е крив.
    Се смеам секој ден јас.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Значиии секоја чест... еве ти рака! :handshake:

    [​IMG]

    Те обожавам! :bow: :hug:
     
    На JollyGirl и Читател им се допаѓа ова.
  11. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Не сум се насмеала онака убаво како што си знам јас, слатко од душата да си се насмеам, од многу одамна, ама си ветувам на самата себе дека од сега секој ден ќе се смеам..
     
    На "Zoki" и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.089
    Допаѓања:
    11.253
    Ме изнасмејавте со петардите и оние без заби на фотката. Не се смееме, затоа што е беспарица, грижи, безработица, неизвесна иднина и просто човек се плаши да се опушти и да биде среќен.
     
    На "Zoki", baba Rada и Wahnsinn им се допаѓа ова.
  13. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Кога ќе смоташ еден ни за беспарица ни за ништо нема да ти е гајле. :D
     
  14. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Ја знаеш изреката
    "Кој по цел ден се смее навечер плаче"
    -Изгледа се плашат навечер во солзи да не заспијат- :lol:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Ако се смееш зашо се смееш, ако плачеш зашо плачеш и ајде де сега..крај не му се наоѓа на луѓево... :^)
    Бај д веј сакам да кажам дека сите се грижиме за другите такви суштества сме, ама што ако гледаш на вести како неекој загинал или војни итн. Зарем ако гледаме ќе му помогнеме на некој? Не секако дека НЕ. А и тие турските жалопојки од серии се веќе досадни.. Сето тоа влијае на нас и прави да не се чувствуваме убаво и да живееме во страв. Како некои роботи сме што не контролира технологијава..наместо ние да ја контролираме неа.
    Шетам по улицци и ги гледам сите намуртени како така да се родиле (facepalm) Жалосно..но јас си се смеам нека ме прават за будала преубаво ми е во животот за се можам да ја видам позитивната страна и на тоа сум фокусирана.
    Едно нешто ме мачи, а тоа е прашањето -> Зошто луѓево не се свестат и не уживаат во животов?
     
    На baba Rada, irenadaniel и "Zoki" им се допаѓа ова.
  16. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Nema den da ne se nasmeam..
    ednostavno nevozmozno....
    ne e vozmozno da ne se nasmees koga otvaras vrata i.......... pred istata veselo skokanje,civilenje,mrdanje so opaskata,galenje i neumorno sledenje niz cela kukja se dodeka ne go izgalish i ne mu posvetis vnimanie....ete bas zaradi nego sum sekogas nasmeana....pa makar i mrtva umorna da se vratam doma... :inlove: :l:
     
    На "Zoki", baba Rada и Згодно Момче им се допаѓа ова.
  17. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Мое мислење околу оваа тема е тоа дека порано лугето се дружеле ,па имало терен и за смеа а сега сите сме на компјутер едноставно немаме голема комуникација освен виртуелната.Преоптоварени сме со потеребни и не потребни информаци,мене а верувам и на сите многу ме тревожи кога на фб ке прочитам дека некој боледува од нешто или некој починал;(и порано имало и болести и умирачки може не како сега но и тоа што било не сме знаеле ,значи некогаш си велам ке деактивирам профил малку да се оградам од лоши вести.Ете затоа намалена е смеата.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  18. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    леле срце убаво :* :sun:
     
    На baba Rada и Summerlover им се допаѓа ова.
  19. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.451
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Дајте причина за повеќе смеење...
    Иначе мене колку и да ми е тешко јас секогаш ќе гледам да тресам зелени оти не можам поинаку да функционирам,ако прекинам да се смеам тогаш на ништо нема да личам...
     
    На baba Rada и veren им се допаѓа ова.
  20. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.