1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто толку му се доверуваме на форумов?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

  1. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Се доверуваме бидејќи никој не не знае. Јас во ралниот живот никогаш не би се осмелила да кажам работи кои ги трескам тука, возависност од тоа како сум расположена. Јас сите ги ислушувам, но ретко кога споделувам нешто за себе, скоро никогаш, од страв да не бидам изиграна, или тоа да е употребено против мене. На дечкото му кажувам но до граници, не за сосема се што ме мачи, мразам да се жалам и гледам да бидам најпозитивна што можам. Овдека ми е издувен вентил, се што ме мачи можам да напишам, да споделам, некој во слична ситуација со мене да сподели како се справува, никој нема корист да наштети, туку само да помогни со искуство, знаење и слично. Ете затоа толку му се доверуваме на форумов.
     
    На avita и sesilija им се допаѓа ова.
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас згрешив што неколкумина знаат која сум на форумов. Тука не го вклучувам дечко ми, затоа што се што шлапам овде тој веќе знае. Но некои личности не требаше да дознаат. Ватевр :) А и за да не се пронајде некоја форумџика да мисли дека на неа се однесува, нема врска :) Зборам за личности од приватниот живот :)
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.391
    Пол:
    Женски
    Затоа што речиси никој не ме познава, а тие што дознале која сум е затоа што така сум сакала. Сакам да се чувствувам слободна да кажам што сакам и кога сакам и тоа го имам тука.
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Па зависи , сите сме си различни, сите наоѓаме нешто различно тука.

    Јас чисто, не се зачленив на форумот за да се доверувам и да ги испразнивам емоциите тука. За таа намена си имам дневник и си имам сестра.
    Се зачленив чисто за рекреација и за да добијам одговор на некои прашања. Или за поддршка кога за нешто се двоумам. Тука има многу мили женички што се спремни да помогнат и поддржат.
    Факт е дека понекогаш и знам да напишам емоционален пост, или да напишам нешто кое не би го кажала во фаца на тие на кои би требало.

    Сигурно дека ќе напишеме вистина, никој не не познава. Осигурани сме со мистериозноста на нашите аватари и кога имаме потреба, се што ни лежи на срце, завршува како пост на Фемина.
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Одговорот е едноставен - бидејќи сме анонимни.

    [​IMG]
    ;)
     
    На bona му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Веќе станав зависна од форумов,едноставно доаѓам дома и права на Фемина, имам чувство на слобода, заштитена сум од разни озборувања од моите пријателки. Добро знам кога ќе и кажам на некоја пријателка нешто-наредниот ден веќе знае нејзиниот маж, и кажала на друга пријателка- и тоа веќе не е ни исповедување ниту пак тајна- тоа е веќе муабет што кружи низ целиот град.А, тука на формуов, кој ме знае- никој можам слободно да се доверам, да си го решам проблемот без никој што ме опкружува во животот да не знае. Така јас се чувствувам убаво
     
    На avita му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    како што кажа вајлд, бидејки сме анонимни и можеме да кажеме и прашаме што сакаме без да се срамиме ;) :)
     
  8. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Се доверуваме на форумот поради тоа што никој не познаваме.Понекогаш е тешко да најдеш соодветна личност на која можеш да ги кажеш тајните и маките без притоа да не чуствуваш одредена доза на страв.Како и кај повеќето форумџики така и кај мене бројот на личности на кои може да се доверам и да зборувам за се е сведен на минумум.Имам другарки и пријателки,но со секоја од нив си имам различен муабет,неможам со секоја од нив да разговарам за моите проблеми.Мислам дека од тука,од форумот може да се добие искрен совет и подршка,без сожалување и лажење.А тоа секако дека вреди да се цени.
     
  9. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    1. сите сме анонимни - кажуваш, прашуваш што сакаш без да се плашиш/срамиш дека утре ќе дознаат сите
    2. + поискрени одговори/совети добиваме од луѓето што не ги познаваме
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    1. анонимноста е прва причина зошто му се доверуваме
    2. проблемите кој секоја од нас ги има на еден или друг начин несакајки да ги знаат сите блиски (и љубоморни особи) ги доверува на личности кој ке и дадат објективно и правилно мислење
    3. советите кој се делат се пореални и искрени од оние да му умре козата на комшијата
    4. пријателството што се развива и позитивноста што се шири прави да се чуствуваме по смирено и да си ги искажеме нашите дневни фустрации спрема се дури и спрема нашите најблиски без да бидеме откриени
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    100% точно :)
     
  12. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    мене ме интересира на кратко, ако може некој одговор да добијам, дали и колку нашите податоци кои ги оставаме при регистрација се чуваат, и колку луѓе имаат пристап до истите???
    незнам дали е вистинското место за ова прашање, али би сакала одговор ако може ;)
    поззззз
     
  13. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Дефинитивно ради анонимноста...нема потреба да ги разубавуваме или ублажуваме ситуациите....можеме да бидеме реални и искрени до коска....немам корист да се фалам или создавам слика невистинита за мене...никој не ме знае, па да рече блазе и на оваа енца или таму којзнае која....или можам да се испожалам, испоплачам....добивам неколку објективни, нефилувани, можеби и строги, сурови некогаш мислења, кои премногу ги ценам....имам две така да ги кажам пријателки од форумов на фб и знам дека со нив не згрешив, напротив многу ми е мило....но јас лично мислам дека има членки тука кои и тоа како внимаваат како ќе се прикажат, па со тоа и не се којзнае колку искрени, целта крајна им е да склопат пријателства и да се испозапознаат со повеќето од тука ( што не велам дека е лошо, тука само малце нескладно со она што за мене претставува форумов) ретко споделуваат проблеми и многу им е битно што другите членки мислат за нив....ништо против нормално, но сепак за мене анонимноста и искрените, објективни мислења и совети од тука се бесценети и не би ги менувала за ништо друго....се друго можеме да најдеме и во ,,реалниот,, живот......... :*
     
    На rjgdm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Секој е пообјективен кога не е субјективно засегнат. А тоа овде се добива-објективност, па макар и сурова. И анонимноста ја осигурува отвореноста и објективноста кон другите.
    Мене многу ми помогна што овде го исказувам макар и само преку СКД она низ што поминувам - болно раскинување. Кога болката ја претворам во зборови, полесно ја поднесувам...
     
  15. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Па овде сме анонимни можеме слободно да си ја испразниме душата,и да си кажиме тоа што не мачи и сме сигурни дека нема утре другиден некој што ни се правел другар и на кој се сме му се довериле да не озборува по градот и да кажува разни глупости за нас и вистини и невистини
     
  16. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Анонимност е во прашање :)
     
  17. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Како и да е,сепак само сакам да кажам,дека да постоеше форумот во времето кога јас бев тинејџерка,многу полесно ќе го поминев тој период.Некогаш другарките не се спремни да те ислушаат до крај за се(освен ако тоа нешто не е пикантно),или ти треба итен совет,мислење,рамо за плачење,на форумот секогаш има одговор од некој непознат,но спремен да помогне. :*
     
    На sonuvacka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Искрено многу ми е убаво на форумов во моментот се што мислам си кажам.Сакам од време на време некоја тајна на форумов да си ја кажам.
    Анонимноста овде е во предност.
    Се согласувам со сите што имате напишано за доверувањето на форумов па да не се пофтарам.
    Ми олеснува на душичката кога се овде ке си кажам. :) ;)
     
  19. SweetCandy

    SweetCandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    20
    Можеш слободно да си ги кажеш проблемите,да споделиш радост и така,да изнесеш свое мислење без притоа некој да те осудува.Анонимноста е најубавиот дел.
     
  20. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    Анонимност на корисникот , искреност во одговорите