1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зрели мажи во врска со тинејџерки

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Srckata28, 29 јули 2020.

  1. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Извини ама не е само за женските ова. И на машките тоа им го прават и им полнат главите, колку пати ко че седниме на ручек ми викаат мораш да се жениш, последниот вагон го фаќаш (а јас 26 години имам моментално, а ми го зборуваат од пред 3 години).
     
    На christinnn, SummerGirl, ohlalalala и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Што се однесува до мажењето. По 18та година тоа е веќе избор. Но, големо влијание имаат родителите. Не велам дека е апсолутно, во секој случај така, но игра улога.
    Ако јас ќерка ми од мала ја учам дека прво треба образование, кариера па брак, можеби ете ќе има резултат. Кај мене имало. Мене од дете ми сугерирале дека не треба да се брзам со мажење, дека би требало прво да се оформам како личност.
    Не велам дека на 18 години ако се омажиш тогаш прекинуваш да се оформуваш и "растеш", само е потешко. Знам девојки кои се омажиле така мкади, но успеале да завршат потоа и факултети и мастер и се вработиле. Знам и девојки кои се посветиле само на мажот и децата. Не велам дека е погрешно, секој има право да си го води животот како сака.
    Мене ми е жал само за оние што се "прелажани". Што им се ветува многу, а не се остварува ни минимум. На 18-19 години уште се гледа светот низ розови наочари, па реалноста нив најсилно ги удира, а особено кога одма ќе родат дете.
    Детето е 24 часовна обврска и баш тогаш кога најмногу им се шета и сакаат да доживеат авантури, тие се обврзани да гледаат семејство.
     
    На darlingdragon, Peperutce1115, noteforself и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Fluffy^-^

    Fluffy^-^ Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    16.582
    Пол:
    Женски
    Машко од 30+ години, можи да е заинтересеран за женски под 20 години ако и само ако е крајно несериозна личност. И луѓе мои, ова е пречест пример. Достигнување во животот: да земат крцкалче од 18. Младо месо било подруго, (јас на 26 не сум била). Друг фактор се денешниве деца. Денес чупе на 17 години нема допирна точка од она што бевме ние на таа возраст. Прерано созреани да ги речам. Дали е до воспитување, или едноставно такво време дојде, еве не знам. И во право беше членката погоре што рече дека маж на 30 години треба да е доволно едуциран и искусен да знајт како да спречи несакана бременост. Побогу. Не сме камено доба, доволно е да прогугла ако веќе нема толку искуство.
    Моја многу блиска пријателка се омажи на 17. И еве една позитивна приказна, осум години подоцна е сеуште среќна и заљубена. Не беше бремена, се омажи оти си сакаше. Се е то многу индивидуално. Не можиме да знајме. Пошто многу теми начнавте, да продолжам со поддршката од дома кај малолетни чупиња што останале бремени, односно за недостатокот на истата. Во 21 век, срам ми е да кажам ама во средината во која што живеам, то е неприфатливо и ќе ја присилат од дома да се мажи. За развод пак, не станува ни збор. Само се тешам со помислата дека ние како родители ќе бидиме многу поинакви спрема нашите деца и од корен ќе го смениме ова труло општество.
     
    На Blackandwhite123, Peperutce1115, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.
  4. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Дали девојките ти се пожалиле и ти кажале дека ради тоа што се бремени се мажат за 30 годишни, а не сакаат??? Ако е одговорот ДА, тогаш што мајка барале да имаат незаштитен однос со толку повозрасен???

    Не е океј, ама сигурно никој не ги натерал да влезат во врска со толку постари. На денешнава младина само секс и пари им се вртат во глава и тоа се најчестите причини зошто се впуштаат во такви врски.
    Не ги бранам тие 30 годишни што трчаат по малолетни затоа што се педофили, ама и денешните девојки не се цвеќиња за мирисање, :!: со исклучоци .
     
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Ме збунивте со поимиве.
    Крцкалче нели е некоја 40+ која има реума и сите коцки и крцкаат?
     
    На SummerGirl, malerozna и elimkd им се допаѓа ова.
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Зошто тој повозрасен кој како повозрасен и како оној што всушност има способност да забременува некого не користи заштита?
     
  7. Aqualina

    Aqualina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    921
    Пол:
    Женски
    Не, крцкалче се смета нешто кревко, младо мевце:mm:
     
    На SummerGirl и gjoker4e им се допаѓа ова.
  8. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Затоа што нашол будали како другарките твои и му е гајле, битно тој ќе се испразни. Другарките твои се самите криви што од старт дозволиле да дојде до тоа, ако не сакале да се мажат и да раѓаат на 30 годишни, можеле од старт да ги стават на игнор, а не да им се пикнат во гаќи побрзо, па сега да си ја чукаат главата во зид.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aqualina

    Aqualina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    921
    Пол:
    Женски
    Точно дека никој не ги натерал, ама ако дискутираме за одговорноста, еве според тебе кој треба да носи поголема одговорност? Девојка што само наполнила 18 години и само што започнала да осознава некои нешта или дечко околу 30 или 30+ кој во страт има 12-13 години искуство предност пред неа?
    Јас повеќе одговорност барам од тој кој би требало и би се очекувало да е созреан за годините.
     
    Последна измена: 30 јули 2020
    На Peperutce1115, mkdvesna, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Крцкалче е младо, го фаќаш, го крцкаш и нема гајле, старо го крцкаш и крцнато останува :)

    го прочитав првиот коментар од темата, жал треба да ти е и срце да те боли ако не можеш да помогнеш на некој кој е тешко болен и нема спас, ама да те боли срце за некоја тинејџерка која има односи со 30годишник....

    Впрочем јас не гледам ништо лошо во такви врски се дури не е присилно, со уцени, годините не се мерило за зрелост.
     
    На Blackandwhite123, Snowflake97 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  11. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Јас тоа го пишав за горе-доле близок случај затоа и мислењето ми е полно со емоции, не очекував дека ќе бидам нападната што велам дека не е нормално 30 годишен да оди со 18 годишна, а најмалку дека тема ќе се отвори. Да знаев поубаво да се изразам да не ги налутам домаќинките. :D

    Инаку има многу лошо во таквите врски, девојче уште во тинејџерски години никогаш не е спремно да биде во врска со некој во тотално различно ниво од животот. Ама форумов не е спремен за тој муабет.
     
    На SummerGirl, ohlalalala и elimkd им се допаѓа ова.
  12. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    И двајцата треба да имаат иста одговорност. И двајцата учествуваат во чинот подеднакво, освен во случај на силување.
    Во право си, ама доколку си свесна, никој не може да те натера да влезеш во таква врска, освен ако сама не сакаш.

    Сити овие "преблеми" настануваат ради таа неинформираност за сексот. Наместо теорија па пракса, сите прво одат на пракса, па после, кога ќе настане некој проблем учат теорија.
     
  13. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    И јас мислам исто како таа што ја отворила темава и се согласувам со нејзиното мислење комплетно.
    Мислам дека мажење пред 30 години е непромислено, а деца раѓање пред 35 е грешка. Не би сакала да бидам во таква ситуација да се мажам и да чувам деца на 20 години или 18, непоимливо ми е и не би можела да се замислам така. Со неколку дечковци имам така раскинато кога ќе ми спомне ќе се женел за 2-3 години, деца ќе имал за 2-3 години уште одма кога ќе ми го кажеше тоа мојата љубов кон него ја снемуваше.
     
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ако некој пар е среќен без разлика на нивната разлика во години што е битно? Што е битно на колку години се земале доколку тоа е легално и е без присила? Абе не сите одлучуваат да бидат професионалци, научници и доктори како вас, некој сака да биде родител на 18.
     
    Последна измена: 30 јули 2020
    На Bitter-Sweet, Blackandwhite123, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Имам 27 год и имам 2 деца и никогаш не сум зажалила за оваа моја одлука.
    Нема одредено точно време за мажење/женење и за раѓање деца. Секој со здрав разум си знае за себе когај и што треба да прави.
    Тоа е твое мислење, на некој па касно му е после 30 за се :)
     
    На Bitter-Sweet, tina2018, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    Добро, сепак тоа е мое мислење.
    Ти можеш и три да си имаш не ми е мене проблем.
     
  17. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Знам пример каде разликата е скоро 20 години. Не поддржувам.

    Честопати и "другарките" им даваат ваков ум, откако ќе се разочараат некои. Многу ми е криво што младите не знаат да препознаат ваков профил на другарки и не се свесни како може да им се уништи животот.
     
    На tina2018, SummerGirl и ohlalalala им се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Предатори се и тоа како.
    Зборувам баш за ситуација над триесет години мажи со едвај наполнети 18 годишни.
    Тогаш, на осумнаесет, не се размислува толку за иднината, се живее повеќе во моментот.
    Мажите се сосема виновни, како "позрели" би требало да знаат и прават подобро.
     
    На VictoriaSan, Scorpiongirl12, annii и 16 други им се допаѓа ова.
  19. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Може ќе ме искарате..
    Нели викаат"Кога двајца се сакаат годините се само бројка".
    Лажат зар?
     
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Потенцирај сакање. Како ја сака? Не ми е логичен зборов за некој манијак што се обесил на некоја што не е ни полнолетна.
     
    На marija305, Purplelilac, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.