1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ИКЕА

Дискусија во 'Дом' започната од KuklickaSk, 5 август 2010.

 1. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  4.604
  Допаѓања:
  19.718
  Побарав низ темиве, и видов дека нема тема за Икеа.. Ја нема во Мкд, ама мислам дека е доволно позната и дека повеќе луѓе чуле/купиле нешто од тамо. Јас лично ја сакам Икеа, затоа што е ефтина. Квалитетот не е нај нај, ама за поефтино имаш супер дизајн. :y:
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.437
  Пол:
  Женски
  Е па веќе никаде нема квалитет како порано, една трпезариска маса во три генерации да се користи.
  Сега од каде и да купиш мебел скоро ист е квалитетот. Се користат лесни материјали, иверки, медијапани,метал и стакло, кожа , еко кожа, платно...а не како порано масивно дрво.
  Инаку јас сега бев во ИКЕА и не беше баш ефтино. Оние ситниции глупости за по дома беа евтини, а тоа што ми се допаѓаше ( столови, масички, дневни соби ) држеа цена.
  Ми се допадна една фотеља, ама не беше којзнае што , а кошташе 75 евра, што и не е ефтино за едно фотељче.

  Кај ИКЕА ми се допаѓа што имаат дизајниран мебел, можеш да пристапна сума да си го опремиш станчето по најнова мода, а не кај нас ко ќе видам некој кауч од пред 20 години му ставиле цена како којзнае што да е.

  Инаку си купив две бели ламбички, целите од стакло многу интересни и модерни, една сталажа за во купатило и некои други ситници.
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.146
  Допаѓања:
  120.931
  Многу ја сакам ИКЕА, и многу ми е криво што ја нема кај нас. Секогаш кога одам во странство, ИКЕА обавезно ја ставам во агенда. Има мали сипматични и евтини работи. Мебел не сум купувала од проста причина што немам како да го донесам, а ми се допаѓа.
  Квалитет не ми треба. Поважно ми е да изгледа ок, а нека биде евтино, за да можам често да менувам.
   
  На lebarka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sexymama

  sexymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  83
  se slozuvam , IKEA kako prodavnica ja obozavam , ima sesto za secij dzeb
   
 5. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  ИКЕА ептен ми се допаѓа. Нема враќање од Солун без посета на ИКЕА :) Едно, таму можеш се да најдеш за домаќинство, друго цените се пристапни и најважно многу се едноставни и модерни. Од ситниците имаме многу работи, а од мебел имаме масичка и столчиња и нешто како сталажа за кондури. Квалитетот е релативна работа. Еве кај нас издржаа 5 години и најверојатно ќе издржат уште толку. Сепак се исплати за парите. Ех, да имаше овде колку многу ствари ќе си купев. Транспортот е проблем инаку цел стан ќе беше со ИКЕА мебел :D
   
 6. sexymama

  sexymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  83
  proba nesto slicno Bujoto neli, ama ne mu uspea , slusnav deka e zatvoren
   
 7. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  32
  Супер е Икеа и навистина ми е многу жал што нема кај нас. Половината мебел ќе ми беше оттаму.

  За жал, не верувам дека во блиска иднина ќе влезат во Македонија, затоа што сме мал пазар, а и немаме голема куповна моќ. ;(
   
 8. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
 9. sugar.nn

  sugar.nn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  15
  Често купуваме од ИКЕА, и дома имаме доста работи од таму и стварно се супер, се може да се најде на едно место и за помалку пари..
  А и каков хот дог имаат мх мх мх :D :rofl:
   
 10. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Hие вчера бевме во икеа да купиме креветче за керка ми и видовме едно розово и супер беше и сакавме со некој од продавачите да се распрашаме за да ни го донесат дома,веувајте немаше човек да прашаш,можеби на еден спрат по еден човек,и имаше ливче да си земиш и да си напишиш со сакаш.и слегуваме долу каде што ги чуваат сите работи како јард и одиме по креветче и си го земаме и му викаме можете ли да го донесите дома?и тие ам одете прво дома ви ке платите преку интернет и после дојдете да си го земите :fubar: незнам точно што кажаа и маж ми се налути и ги остави и креветчето и постелнината и земавме само едни мали слатки пластични чинии и чаши за вино само тоа.а изгубивме 2 сати за ништо :puke: мене ми изгледаше несредено,неорганизирано имаше гужва луге полно,првпат влегов и неубав впечаток ми остави :worried: или можеби не сме го погодиле денот :D
   
  На GeoDidi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.100
  Допаѓања:
  194.022
  Пол:
  Женски
  Па во ИКЕА оди така... принцип на самопослужување. Се е од типот „направи сам“, па нормално и дека сам ќе си земеш тоа што ти треба. Прво шеташ, одбираш што ти треба, си запишуваш. Па одиш во тоа складот, или како да го кажам, буквално сам го земаш тоа што ти треба, ако успееш да го најдеш. Последно кога бев во ИКЕА, ништо од тоа што ми се допадна немаше (ах пусти штрајкови), па морав да импровизирам. Среќа, ми се погоди и вака. Инаку, ИКЕА ми е добра кога не мора да фрлам многу пари, т.е кога тоа што ќе го купам не ми треба да ми трае долго време. Иако, може да се најдат доста добри работи за малку пари.
   
 12. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Супер е... Кога одам можам цел ден да останам и да си шетам, да си гледам и да си купувам. :lol: Имам купено некои работи (масичка, табуретки, полица, тепих :), перничиња и покривки, завеса, ламби и ситнурии за дома). Квалитетот не е лош и а за парите вреди. :)
   
 13. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  4.604
  Допаѓања:
  19.718
  Ако на некој му треба масичка. има во Икеа масички за 5 евра. Многу се слатки :)
   
  На catty и Lux им се допаѓа ова.
 14. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.350
  Пол:
  Женски
  Ако можеш да дадеш линк ако има поставено на интернет или некоја слика да видам , ми треба ново масиче за во детска ;)
   
 15. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  4.604
  Допаѓања:
  19.718
  ее незнам дали ја има во каталогот, ај ке побарам .
  Инаку малечки се коцкасти има бели и црни.
   
 16. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  102
  има икеа ви мк?спас
   
 17. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Еве ги :) http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/40104270 (Не се 5 евра , ама добро :) )
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 18. B.juste

  B.juste Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Дали има тапети и која цена се? Пасошот ми стига за еден месец и ќе одам... да чекам или да си зеам од кај нас? :^)
   
 19. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Јас си купив ваква бела масичка пред две недели. Беше 4.95 евра. Цените на 90% од работите беа покачени, па валда и цената на масичката ја покачиле. Во каталогот имаше црна, црвена и бела, ама во ИКЕА беа останати само црна и бела. Можно е да нема повеќе зошто буквално одеа ко алва, а и многу работи што ги имаше во каталогот - беа веќе распродадени. Иначе масичката е преубава и лесна за одржување. Многу убаво ми одговара во собата :)
   
 20. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  la-chicka поефтини (односно 5е) беа масичките што не се со дрво декор (црната, белата, црвената...) Тие со дрво декор беа 7е.