1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ИНФОРМАЦИЈА во врска со градежно земјиште

Дискусија во 'Правни совети' започната од djaka, 22 јуни 2012.

 1. djaka

  djaka Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Имам 2 прашања- 1)Покојниот ми дедо на времето земал детски додаток и поради тоа имотот и го препишал на својата сестра која исто е почината.Наследници се нејзините деца нели, кои викаат дека ке го препишат на татко ми без проблем.Прашањето ми беше која е најефтина комбинација за помал данок?
  2)Живеам во дивоградба во лисиче, татко ми земјиштето го купил кога сум се родил и што е нормално има адвокатски договор заверен на нотар.Меѓутоа земјиштето гласи уште на првобитниот ссопственик бидејки немал право да го продава му било доделено од државата.Која постапка треба да ја превзземам јас да префрлам на име од татко ми.ви благодарам однапред
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.296

  1, Да се пренесе/даде како подарок

  2. Тој Договор го носиш во Катастар и таму ти кажуваат колку се уплаќа и што уште документи ти требаат. Врз основа на тој Договор се запишува во Имотен лист