babylove кашички

ИТНИ СОСТОЈБИ И ПРВА ПОМОШ!!!-имаш проблем?-тука!!

Дискусија во 'Канта' започната од BubeFeminka, 20 мај 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. BubeFeminka

  BubeFeminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Имам одговор на сите ваши прашања поврзани со здравјето!
   
 2. Rubinka

  Rubinka Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2013
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  HPV 16?
   
 3. BubeFeminka

  BubeFeminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски

  Кај тебе е откриен ХПВ вирусот 16, кој спаѓа во високоризични вируси, кои покасно можат да доведат до промени на слузницата на грлото на матката и до развој на карцином. Тоа немора да се случи, но пациентки со ХПВ инфекција се со поголем ризик за развој на ова малигно заболување.
  Инфекцијата со високоризичните (онкогени) ХПВ типови е силно поврзана со настанувањето на карцином на грлото на матката. Тие се обвинуваат како високо ризични, бидејќи нивната поврзаност со CIN III (тешка дисплазија) и со Ca in situ е извонредно честа (50-93%). Затоа, од голема вредност е HPV типизацијата во одредувањето на ризикот за настануавањето на цервикалниот карцином.
  За ХПВ вирусот нема дефинитивен лек, иако некои од вирусите исчезнуваат и спонатно. Во лекувањето на оваа вирусна инфекција не помагаат антибиотиците, кои се ефикасни за бактериские инфекции. Треба да се води сметка и за габичните инфекции, воспаленијата, кои може да го потенцираат вирусот.
  Промените се лекуваат со премачкување, со лекови и хируршки. За тоа, која од овие терапии ќе биде применета кај тебе, сепак, одлучува гинекологот.
  Тоа е инфекција која тешко се искоренува и рецидивира т.е. повторно се јавува.
  Се смета дека како важен фактор во борбата против оваа инфекција е зајакнувањето на имунитетот. Затоа се препорачува јакнење на имунититеот со здрава храна т.е. консумирање на големи количини овошје и зеленчук, внесување на антиоскиданси (бета каротин, витамин Е и Ц), и високи дози на фолна киселина (Фолацин), престанок на пушењето, намалување на стресот, доволно одмор, сон и шетање.
  Добра вест е тоа што ХПВ вирусите не влијаат на бременоста, ниту на зачнувањето. Жените кои имаат ХПВ инфекција имаат нормална бременост и нормален пород.
  Сите овие информации не се наменети да те заплашат, напротив, треба само да те едуцираат повеќе.

  Се надевам дека ти одговорив на твоите прашања. Доколку има уште нешто што би сакала да знаеш, слободно пиши.
   
 4. interistkadva

  interistkadva Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  Анксиозност ?
   
 5. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  603
  фистула? :?:
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.273
  Допаѓања:
  49.889
  Пол:
  Женски
  Си постои веќе тема за општи здравствени проблеми, а за секој конкретен проблем си има тема, или ако нема може да се отвори нова, нема потреба од уште една општа тема. :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.