1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ИТНО! Да му помогнеме на Ѓорѓи Николовски!

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Lilit, 7 јануари 2012.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    A мене ме интересира тие 18 денари KAJ идат?? :^)
    Cамо кажете ми дека тоа е наплаќање за услугата и дека тие пари си идат кај T-мобајл уан и компанија..... :x
    Aко е така за срамота нека се, дури и од маката на луѓето гледаат пари да напраат
     
    На girl.23 и esperanca им се допаѓа ова.
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    ПОТПИС!
    Наместо да известат телевизииве дека имаме оваков случај, тие известуваат дека на Канчевска и се паднала паричката, и дека Тодоров не им кажал каде се паднала оти му се родило дете.
    Срамота! Срамота, немам зборови. Толку бизнисмени имаме во државава никој денар да не даде, еве ќе ги набројам, оној на Кам маркетите вриел пари, што не донира? Ѕинго незнае ни самиот колку има, од хотели до фудбалски клуб, телевизии и какви ти не уште бизниси има! Трифун Костовски, оној Механџиски, што несакаат заедно ниту овци да молзат. За живи срамови сме, детево се бори за живот, деновите му се одбројани... Едно кафе у денот што го пијат во Париз на детево може да му го спаси животот! Незнам до каде е свеста, до кое ниво е, за жалење сме, од мајка дете ќе украдеме, ама пак сиромаштијата ќе се сожали и ќе донира, макар по 100 денари, а оние големцине, незнам душите каде ќе им одат!
     
    На esperanca и ludoto19 им се допаѓа ова.
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Денес не пуштив ниту една Божиќна порака.
    На блиските лично им честитав.
    Оние барем 20 смс кои би ме коштале 100 ден, ги искористив попаметно...
    Се надевам дека ќе успееме да му помогнеме на момчево.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Донирав и јас , се надевам ќе биде се во ред!!
     
  5. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Го видов ова завчера на ФБ кај еден другар постирано, веднаш без размислување донирав..... ;(

    Жално, многу жално што е прекратко времето.....Најискрено се надевам дека ќе се спаси и дека се' ќе биде во ред.

    Оф душичка, колку е млад ;(
     
  6. eci.sk

    eci.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Донирано !!! Тажно е што има многу млади луѓе( не само млади ,тажно е и за постари луѓе) кој боледуваат од нешто, можат да се излечат а немаат финансиски средства за тоа :'( Пред се мое мислење е дека треба прво политичарите да престанат да се препукуваат кој што направил , а кој не направил ништо... Не мора да се здружат сите, барем тие што се на власт можат да направат мнооогу работи од овој тип. Да, убави се спомениците,фонтаната, се среди градот но за што ке ни е тоа кога владее толку голема сиромаштија , некои немаат ни за лебче пари, немаат ни покрив над глава,некои немаат за лекарства и тн... Нека се отвори фондација за собирање пари, на пр.големите бизнисмени нека донираат по 100 ден. неделно нека издвојуваат за во фондацијата, ке се собираат многу пари годишно, и да се даваат на луѓе на кој им се потребни... И народот може да донира кој колку има и така би било одлично... Јас кога и да видам дека има некој потреба од ваков тип донирам, меѓутоа неможам на секого бидејќи во една недела ке видам по 10- тина млади на кој има е потребна парична помош , и јас немам кознае колку и неможам на сите да им помогнам , а претпоставувам и вие повеќето што сте овде... Јас се извинувам знам дека испомешав се во темава, ама неможев да преќутам револтирана сум од државава наша... фОНДАЦИИ има меѓутоа , сите си имаат профит од тоа во случајов т.мобиле, вип, космофон... Срамота стварно!!! Се надевам дека некој ке превземе иницијатива... Посакувам се да излезе добро со Ѓорѓи, се надевам ке се собере потребната сума... Поздрав
     
    На esperanca и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  7. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    И јас се прашувам постојано тие што се моќни и што се во можност да спасат еден човечки живот,каде се?

    Туку,зошто мора однапред да се плати,какви се тие политики,не разбирам.Дај ми пари и ќе ти го спасам животот,ќе живееш?
    Нека му се изврши потребната интервенција на детето и нека му дадат рок од 3-4 месеци да си платат,за живот се работи,толку ли е суров овој свет :tmi:
     
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.170
    Допаѓања:
    234.990
    Луѓе ако има некој е-маил од некоја телевизија нека ја извести, може ќе се најде некој богаташ и ќе донира поголема сума на пари што побрзо.
    Еве сега партиите нека прават базар и слични работи, ајде нека се организират и нека му помогнат на детето.
    И Премиер и Претседател, нека си бркнат во џебовите. Ем реклама ќе си удрат, ем поени.
    Ако има некој на форумот кој е член на политичките партии нека преземе иницијатива и тие да се организираат и да соберат поголеми донации.

    На Македонија и фали невладина организација која ќе се занимава баш со организирање на донации, бидејќи има голема сиромаштија, што луѓето немаат пари ни да се лекуваат.
    Е сега Гоце и Даме, од плоштад нека го излекуваат детето.
    Повреден е животот отколку споменикот. Ако треба нека продадат еден, само да се спаси.
     
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Не златна, тоа е ДДВ, данокот на додадена вредност.
    Од 100 денари додатни 18% плаќаш за данокот, за чисти 100 денари да отидат во хуманитарните цели ти доплаќаш 18 денари.
    Парите одат во државата.


    Еве го законот за Донации и спонзорства
    Член 15 став 3 - вели дека не се пресметува ДДВ при донирање преку комуникациските услуги за донации од јавен интерес.
    А донациите можат да се сместат во донации од јавен интерес и во активности за подршка на примателот.
    И за некои донации плаќаме 100 и сме ослободени од ДДВ, а за некои 118 ден.

    Живееме во држава која зима данок од донации во кои станува збор за спасување на човечки живот.
    Да ти се згрози од државата.
    Постојат и групи еве на фб за ова.
    http://www.facebook.com/group.php?gid=147755765250721

    Се коментира многу за темава, ама очигледно не доволно...
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Девојки пораката треби биде празна? Треби нешто како повратен одговор да добијам дека е донирано? Како ќе знам?
     
  11. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Праќаш сигнал не порака, после ќе ти пишат тие порака дека си донирала, благодариме бла бла, јас еднаш се зезнав порака пратив џабе парите :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:
     
  12. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Јави се на бројот, и ќе ти речат благодариме за донацијата.
     
  13. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Донирано и од моја страна,се надевам дека ќе се излечи момчето.
     
  14. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Леле јас порака пратив.Колку ќе ме чини сега?
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ау исто се наплаќа мамицата нивна
    ти пишаа порака дека не постои или дека си грешка??
    не ми текнува како пишуваше ама нешто у овој фазон демек си грешка, и не идат тие пари за донацијата :( :(
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.754
    Пол:
    Женски
    Ајде помагајте сите 100 денари се ништо, се трошат за едно кафе.
    И јас мислев со порака ама овдека видов и сега се јавив ми вратија порака за благодарност, и се чувствувам многу убаво дека му помагам на нечиј живот :)
     
  17. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706

    Не ми вратија ништо.Баш затоа прашав овде,ни дека е донирано ни дека имам грешка.
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас им испратив меил на Сител.
    Еве.

    Значи срамота е ова што се работи. Ниту една Телевизија да не извести дека младо момче се бори за живот и секој момент му е важен за да преживее, деновите му се избројани, уште само 10 дена живот му преостанува, а вие информирате вчера дека на Елизабета Канчевска и се паднала паричката за Бадник. Знаете што?! Многу ни е гајле!
    Се правите душебрижници вчера срам да ви е, известувате за некоја што и прокиснал таванот, општината била виновна, ако сте толку душебрижници што не помогне газдата ваш за овој млад живот да се спаси, сигурно за него не се ништо 50 000 евра! Само за лаење ве бидува, за ништо друго. И никогаш нема да ги стигнете А1, макар колку сакате трудете се! Ете, баш поради овие работи.
    Ви ебам посраната Телевизија!
     
    На x.Daisy.x, Mini-Mouse, JuLleE и 12 други им се допаѓа ова.
  19. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    епа пробај и сврти тогаш, може не ти наплатиле не знам :)
     
  20. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Се изнервирав од овие од One. Значи мм има број на претплата 2000 ден. Обично секој месец праќам по 100-200 ден. за овие хуманитарни акции (демек да не им ги оставам на One и така не се троши целата претплата) и вчера се јавив еднаш и денес викам да проверам сметка и се што останува до тие 2000 да ги дадам за помош на Ѓорѓи. Пратив порака за проверка на сметка и ми враќаат имате поторшено приближно 100 ден. не вклучувајќи ја вашата месечна претплата. Се јавувам на оператор, го прашувам и ми кажува дека уплатите за хуманитарни акции не влегуваат во месечната претплата.
    :^)