1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Играорна група; фолклорен ансамбл

Дискусија во 'Слободно време' започната од katka-slatka, 3 септември 2010.

 1. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  45
  Епа дечки изјаснете дали ги посетувате овие друштва и колку ви се омилени и кои уметнички ора ги знаете.
  Инаку јас од мојата 6 година па се до 17 идев во еден ансамбал и ѓи научив сите македонски ора. Освен овие научив и многу уметнички од кои Источно,Повардарие,Калајџиско,Комитско,Жетварка,Војводина и други ама не се сеќавам. Ѓи обожавав тие денови кога требаше да се собереме. Инаку многу и прошетавме. Бевме за Бугарија неколку пати,за Турција два пати,еднаш за Романија,во Република Српска и во Србија. Одевме и низ градовите во Македонија...
   
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Како мала одев на играорна. Ама ептен мала, второ-трето одделение, ама не покажав некој талент за играње ора и брзо ми здосади па се откажав :lol: Така да не сум посетувала други земји, само неколку македонски градови, а имав другарки кои продолжија да одат и бааги се прошетаа.
  Инаку имам најпозитивно мислење за играорните групи, тие треба да постојат, бидејќи на тој начин се негува македонската традиција.
   
  На Quuen му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Одев седум години. :) Но доло време ми требаше да сфатам дека не е за мене. Инаку интересно е, друштво, нови познанства, турнеи... :)
   
 4. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Јас посетував играорна од мојата 6та година па се до лани и прекинав бидејки почнав да заборавам кога треба да одам и имав многу изостаноци. Инаку јас сум голема играорка многу сакам да играм и едвај чекам да отидам на свадба убаво да се изнаиграм хахах...
   
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Одев како помала неколку години и се откажав , па ни јас немав прилика некаде надвор да прошетам а имам другари и другарки кои ств многу прошетаа . Не беше за мене тоа а и досадно ми стана по некое време :)
   
 6. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  87
  Јас идев на играорна 5-6 години но прекинав... и сеа малце се каам што прекинав да идам али тоа е.. :(
  иначе сум идела на многу турнеи преку играорна....бевме во бугарија,босна,хрватска,романија, полска, словенија,турција и надобрата турнеја во ФРАНЦИЈА! никогаш нема да ја заборавам :D :rofl:
  Многу ги почитувам фолклорните ансамбли затоа што тие највеќе го негуваат македонскиот фолклор :)
   
 7. UniqueCreature

  UniqueCreature Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  44
  Jaс идам на играорна околку 12 години, откако бев 1-2 одделение, сега имам 21 година и се уште одам. Тоа ме прави многу среќна и ме исполнува бидејќи голем љубител сум на нашата традиција. Имаме бидено на многу турнеи, речиси низ цела Европа, на друг континент не сме биле, но се надевам дека и тоа ќе се случи. А да, бевме еднаш во азискиот дел на Турција :)
   
  На Kiki-ca му/ѝ се допаѓа ова.
 8. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  363
  Почнав да одам на играорна уште кога имав 8години и уште одам...еве веќе оваа ми е 10година кај што одам и не планирам да се откажам, бидејќи навистина има дружење, па шетање на места каде што никогаш сама нема да можам да појдам и да ги видам. Иначе сум била Бугарија, Албанија, Црна Гора, Србија, Украина, Турција, Романија...сигурно ги има уште неколку ако се сетам ќе донапишам :) , сепак убаво искуство!
   
 9. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  744
  Играм ( така да кажеме ) од трето одделение т.е. веќе 5 години :)
  Но,тоа беше само за патронати,настапи во мојот град ..
  А,во играорно друштво сум веќе 2 години - и прекрсно ми е како и првиот ден ..
  Еднаш бевме во Охрид ( ако тоа се смета за турнеја ) и минатата година во Турција каде го прославив мојот роденден и запознав нова култура,нови луѓе,разни мислења,многу пријатели :)
  Уживам во играњето,ме опушта и развеселува .. :)
   
 10. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Јас годинава почнав со играорна, па чак имав и еден концерт :P
  Не ме бива баш баш, ама ајде скоро почнав, имам време. Единственото добро во ова се турнеите. :lol:
   
  На Pepelaska12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HeartlySmile

  HeartlySmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  50
  Одам од мала може 3-4 одд.Порано настапувавме само низ Македонија а овие последните 2-3 години се изнашетавме.Бевме во Србија,Бугарија и Турција а ова лето одам пак во Турција ;)
   
 12. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  931
  Јас исто така одам на играорна веќе 1 години но ги знам скоро сите ора :) сега на 2 јуни одам за Србија..ова ке ми е прв пат но се надевам дека убаво ке си поминам инаку сум член во во Китка-Истибања!! :*
   
  На HeartlySmile му/ѝ се допаѓа ова.
 13. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Има во мојата населба играорна група, која воедно мислам дека е најпозната во македонија и пошироко.

  КУД ‘Китка‘

  Доволни ми беа пет месеци посетување за да сфатам дека тоа не е за мене, дека овој тип на музика не ме привлекува, ниту ората ме воодушевуваат. Доволни ми се пајдушкото и правото колку да не се обрукам на некоја свадба.
   
 14. feminamk

  feminamk Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  20
  активна играорка:)
  на играорна идам околу 5 години и до сеа ги знам сите ора (да си се пофалам)
  на почетотот ми беше тешко не се пронаоѓав ама сеа без тоа неможам.:D
   
 15. bad-cat8

  bad-cat8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  78
  Да, да секако :) одам на играорна веќе 5 години, имам сменато 3 играорни и ги знам ората: Тресеница, Водарки, Билјана платно белеше, Копачија, Повардарие, Преспански, Битолско, Егејски, Калајџиско, Охридски и др.... :)
   
 16. bal0n43

  bal0n43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  81
  Играорка сум цели 5 години. Баш на 16ти октомври памтам дека преминав директно во прва група од почетници. Можам да си се пофалам дека ги знам сите свадбарски ора, а од кореографиите сме ги учеле: Свадба, Водарки, Тресеница, Поречки игри, Драчевка, Невестинско, Преспански игри, Жетварка, Егејски, Бувчанско..
  Сме биле во Турција, Романија, Србија, Хрватска, Бугарија и многу настапи низ нашата Македонија. :)
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Одев како мала, три години во КУД „Отекс“, и престанав. Причина - непозната.
  После испадна дека арно што престанав, оти за хорот ќе немав време.
  Малку ми е криво додуша, но што е тука е.

  Многу ора знаев, и како што престанав, на многу од нив сега не им ги паметам имињата. Омилени ми се Софиско, Црногорка и Велгошко.
   
 18. qqq

  qqq Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  7
  Заљубена сум во македонскиот фолклор..и одам на играорна околу 6-7 години..посебно ми се допаѓа моето друштво затоа што покрај стандардните игри како калајџиско преспа повардарие итн играме и некои ора што многу ретко ги играат другите друштва.. :)
   
 19. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.036
  Кога бев мала одев, па се откажав... Никогаш нема да си простам. МНОГУ сакам да одам но нема да се снајдам сега. Ем е интересно ем убаво ке си прошетам. Ама заради пуста мрза се откажав... :(
   
 20. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Женски
  Одев на играорна цели 5 години!
  Коловоџа бев :wasntme:
  Убава работа е... Си ги знаеш сите орца, шириш познанства, шеташ нив светот.. Само за жал сите почнаа да се откажуваат затоашто навистина стана монотоно- едното па исто, наместо да учиме нови ора ние цела година и више едните исти ги цупкавме. Така и јас се откажав и не продолжив во друго друштво. За ова ќе се каам цел живот :)