1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Играорна група; фолклорен ансамбл

Дискусија во 'Слободно време' започната од katka-slatka, 3 септември 2010.

  1. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Одев на играорна 2 години,ги научив повеќето ора и ми се здосади некако.Бидејќи секако тоа ти е обврска кога ќе кажат тогаш и во толку сато мора таму да се нацрташ,и се откажав :)
     
  2. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Одам ввеке 4 год. :) Сега правам мала пауза заради школото и зима е, ладно е :P Убава работа е тоа :) Имам прошетано и задоволна сум :) Така се шират познанства и се запознава традицијата и орцата кои баба ми ги играла во малдоста :lol:
     
  3. Afronija

    Afronija Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    9
    порано учестував но ми здосади и се откажав
     
  4. Star19

    Star19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    70
    Одев во играорна 6 години и се откажав. А само да знаете колку многу сакам да одам и пак да се запишам. Ама не можам. Начинот на кој сум одбрала да живеам сега не ми го дозволува тоа. Инаку сум љубител на македонската традиција и е осеќам горда што сум ги научила поголемиот дел македонски ора :)
     
  5. Saani

    Saani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    37
    Одам на играорна веќе 2-3 години, само што од пред една година почнав да одам на друго место не таму каде што одев :D
     
  6. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Идев на играорна, но многу малку време дали пола година само бев зачленета. Инаку интересно беше, дали дека бев 4 одд кога идев, па едвај чекав да одам на настапите, а имав само два настапа :D Знам дека за едниот настап кој ми беше во Штип или Битола незнам поточно ни рекоа дека ако е убаво времето ќе одиме, а ако не е нема да одиме. И ја кутрата цел ден сум се молела да е убаво времето за да одам утредента, и за среќа убаво беше времето :D
     
  7. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    јас веќе 5та година терам на играорна пораснав таму од мали нозе сум pпрвин само глеав а после некако добив желба за игра и секоја година секоја сабота и недела сум таму и дури коа не сме на игр. некако досадно ми е таму го исполнувам времето
    ги знам скоро сите ора обожавам да одам по турнеа било каде макар и на еден ден да се..битно да се дружиме :D
     
  8. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Да и јас одев веќе 4г играорна ама се отпишав пред некое време.Одев во АНПО СКОПЈЕ.Досега не се ни сеќавам колку концерти имавме само знам дека беа многу.Се шеташе низ Србија,Турција,Италија,Кипар,Албанија,Бугарија....јас и од мала сум си играорка си знам да си играм и овие што ти се набројани Калајџиско напамет го знам веќе :D Битола,Жетварки,Преспа,Водарки..... ;)
     
  9. kolache.99

    kolache.99 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    808
    Пол:
    Женски
    Јас одам на играорна 2-3 години.
     
  10. nicole.sherzinger

    nicole.sherzinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    3
    Pa vaka da vi kazam deka od sekogas sum ja sakala igraornata i sekogas ke ja sakam.Na igraorna odam veke 5 godini.
     
  11. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    Одев на играорна баш долго време,некои 9 год.и се откажав.Направив голема грешка.
    На сите што идете на играорна ќе ви кажам:НИКОГАШ да не ви текне да се откажете.Некој период ќе ве фатат будалите и ќе ви се здосади,ама нека ви текне дека го шетате цел свет,се дружите,запознавате нови луѓе,различни култури.Нема ништо поубаво од тоа.
    Не ја правете истата грешка како мене :)
     
    На citiesinflames му/ѝ се допаѓа ова.
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Другар ми одеше на играорна, пола свет го прошета.
     
  13. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    има ли некој на форумов што членува во играорната во ѓорче петров?сакам да се зачленам па би сакала да знам какви критериуми или и слични некои информации позз
     
  14. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Луѓе добив желба да започнам со играорна, се надевам има почетни за вака не баш млади луѓе :D
    Може да ми предложите некои места овде по Скопје?
     
  15. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Играорна секција

    Вака.. значи одев 2 години на играорна. Прво во Мирче Ацев а потоа се префрлив во Моминок (од Прилеп сум :D ) ги знам скоро сите уметнички ора па и свадбарски :D пример црногорка обавезно..потоа бувчанско,водарки,куцано,потрчано итн итн..Но се решив сега брзо т.е. во Мај да не одам повеќе а тие (другарка ми) денојве ке одат во некој драд нз кој беше :clap: ..Многу сум пишман што се откажав вака кога ќе помислам дека шетаат низ цел свет од играорна,ама нз сеа дали да се вратам оти таму мн се дерат тие учителите и ке ме прашаат зш не сум одела и ете ти.. од кај нив нема спас :D Па што мислите вие да се вратам ли ? што ќе кажам ..?
     
  16. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Камо среќа да можам јас да се вратам во играорна. ;(
    И јас се откажав,но поради здравствени проблеми,и до ден денес ми е криво,но што е тука е.
    Тие што беа моја генерација,сеа си шеткаат низ цел свет,стекнуваат искуства,и го работат тоа што го сакаат(некои од нив се и професорки во куд)
    Така да,ако го сакаш тоа,нема потреба ничиј авторитет да ти биде пречка.Што да кажат оние што играат фудбал,кошарка..кога им се дере тренерот?
    Но,сето тоа тренерот го праи за да постигне резултат од сите нив,мора да има човеч чиј збор ќе се почитува.
    Така да,продолжи си,како што гледам имаж желба,и уживај си.Нека не те преоптеретува што и како ќе кажат другите ;)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LoveIsAllAround

    LoveIsAllAround Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    92
    Одам веќе 4 години на играорна.Одлично се чувствувам додека ги играм нашите македонски ора,пренесувани од генерација на генерација.Сметам дека треба да се зголеми активноста во обие дружтва.НЕ СМЕЕМЕ ДА ДОЗВОЛИМЕ НАШИТЕ ОРА ДА ИЗУМРАТ!
    Инаку знам многу ора,освен оние основните ги знам:Водарки,Тресеница,Поречки игри,Преспа,Калајџиско,Копачија,Драчевка,Ѓуѓовден,Цвеќеберачка,Малешевка,Билјана платно белеше,Комитско,Жетварка,Повардарие,Лазаренки,Егејски игри,....:)
     
  18. fashionbaby

    fashionbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    244
    ИГРАОНАА :inlove: :inlove: :inlove:
    играорната е мојата љубов,сите во семејството играат оро и така и јас го имам тој дух и многу ни е забавно кога сме на некоја свадба,матурска или слична прослава.

    турнеа е нешто што неможат да го сватат оние кои неодат на играорна тие друштва,глупости,заебанции, 24/7 часа заедно,едноставно неможат никогаш во животот да се заборават.
    Одам на играорна веќе 5 години и сме многу убаво друштво и многу се сакаме едноставно едвај чекаме да одиме на турнеа некаде. Сега е лето и многу ми фалат моите другарчиња :sweat: :sweat: :sweat:
     
  19. Kiki-ca

    Kiki-ca Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Јас одам 8 години и не планирам да прекинам бидејќи само гока играм оро се чувтвувам целосно исполнета и со задоволство играм а не како некој од ради реда...
     
  20. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    јас сум член на играорна група уште од крајот на 2007,многу сакам да одам таму бидејќи има многу турнеи и концерти,би препорачала на сите да се запишат бидејќи е многу многу интересно :)