1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Играорна група; фолклорен ансамбл

Дискусија во 'Слободно време' започната од katka-slatka, 3 септември 2010.

  1. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Јас како мала многу сакав да одам на играорна но од х причини не се запишав, сега веќе пораснав и многу ми е криво за тоа. Не само затоа што играорците го имаат прошетано цел свет, туку општо љубител сум на македонската традиција, народни песни и ора. Сега сум веќе голема и неможам да се запишам.
     
  2. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Мене ми се иде на играорно, обожавам носии.
     
    На jagodka.18 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Исто
     
  4. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ајде да идеме заедно :P
     
    На jagodka.18 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sunny-Boyd

    Sunny-Boyd Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Кога бев 8-9 годинки, идев 2 години на играорна, но тогаш имав одено на настапи само низ Македонија и во нашиот град бидејќи немав пасош. ;( Но, сега си имам пасош и си се шетам кај сакам. :inlove:
     
  6. monnii-4

    monnii-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    60
    Од 5 години одам на играорна. Нема место каде немам отидено. :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  7. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Ова веќе ми е трета година како одам на играорна :) Надвор од Скопје имаме еднаш одено, бевме во Богданци. Во Скопје имаме многу настапи, а сега во Април ќе одиме и во Хрватска 8) Ги знам: Источна, Тресеница, Водарки, Билјана, а сега почнавме да ја учиме и Егејска :D Многу убаво се чуствувам додека играме, додека сме во носии. Убавини што неможам да се опишат со зборови :$
     
  8. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Одам на играорна веќе 6 години,не планирам да се откажам,интересно е ,има убави турнеи и ќе си го разбистриш умот малку ,ќе се раздвижиш. :)
     
  9. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Сите знаеме дека нашиот фолклор е еден од најубавите во светот. Тоа го потврдуваат многуте признанија што нашите фолклорни ансамбли ги имаат освоено на сите меридијани... Јас сум мајка на играорец. Кога син ми беше помал редовно го носев на проби и верувајте, уживав гледајќи ги децата како ги учат комплицираните кореографии. Музиката, интересните движења и дружењето е нешто прекрасно што вредно се негува во нашите фолклорни ансамбли... Сметам дека секое дете што има барем и најмала желба треба да се поттикне да стане член на некоја играорна група. :) :) :)
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Дали меѓу фемина грлс има и девојче (или евентуално некое момче) кое оди во Фолклорно студио Блажевски, кај Јоцо? Ако има нека ми пише тука или во порака како е, дали е задоволна како оди со плаќање, колку е за турнеи, колку членарина и така некои податоци и информации :) :)

    Инаку, фолклорот - една и единствена љубов :inlove: :$
     
  11. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Одам точно осум години.Опседната сум со тоа...некако ме исполнува.Често одиме на турнеи,ја имам посетено цела Европа и некои земји во Азија . Чувството кога ќе ја облечеш носијата е неописливо,па кога ке настапиш на сцена! :inlove: Исто така бевме и на оро-гинис ама штета не испадна како што треба. :|
    Се на се,супер е! Убаво е да се изнашеташ,исто така понекогаш престојуваме кај деца па ствараме нови пријателства па кога доаѓаат тие во Македонија ги носиме ние дома и така. :D
    И мојата осумгодишна кариера како играорка започна (и се надевам уште долго ќе продолжи) во фолклорниот ансамбл ''Танец''
     
    На annel и citiesinflames им се допаѓа ова.
  12. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
  13. Fatrix

    Fatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали знаете некое друштво во Скопје, во кое би можело да се зачлени почетник на 32 години? :)
    Уживам да играм, сакам да се дружам и мислам дека е супер физичка активност, но навистина не знам дали може да се почне некаде на овие години.
     
  14. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Сакам да одам ќе почнам да одам :)
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.573
    Пол:
    Женски
    Никогаш не одев. Мислев дека нема да научам ниту едно оро, го знаев само правото и сеуште тоа е единствено кое го знам. Ми велеа оди, мајка ми одеше долг период, демек имам од неа наследено нешто, ама сепак не. А башка, мразам народњаци.
     
  16. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    I jas posetuvav igraorna od 6 do 16 godinii i navistina bese interesno mn novi prijatelstva,poseta na drugi zemji koji mozhe nekad odi na igraorna sekako ako se ima zhelba :!:
     
  17. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Како мала посетував играорна, но штета што се откажав, пробите беа во сабота, другарките не одеа, а како слободен ден за шеткање, искачање на кафе, теравме шема и едноставно се откажав.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Одам скоро 8 години.Ама размслувам да се откажам во скоро време.
     
  19. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Ne znam kolku mi e na mesto mislenjeto, no sepak da si prasam jas.

    Dali ovoj tocno pokazuva kako se igra uzicko kolo? I dali vo Makedonija taka se igra?
     
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Одев ко мала на играорна, само не толку долго да шетам преку играорна. :lol:
    Многу луѓе познавам што се изнашетаа ради одење на играорна, а и доста познанства се склопуваат, интересно е, плус се трошат калории. :lol: Криво ми е некогаш што не продолжив да одам подолго. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.