babylove овошни кашички

Играта на Ангелот (Карлос Руиз Зафон)

Дискусија во 'Книги' започната од mamma-mia, 20 мај 2012.

 1. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.020
  Допаѓања:
  2.247
  Пол:
  Женски
  Карлос Руиз Зафон е роден во Барселона и напишал седум романи, вклучувајќи го и Сенка на ветрот, најуспешниот роман во Шпанија по Дон Кихот. Неговите дела се преведени на повеќе од 35 јазици и добил неколку меѓународни награди. Книгите му е продадени во 64 милиони примероци ширум светот, а Играта на Ангелот е најбрзо продавана книга на сите времиња во Шпанија.

  ●Во една напуштена куќа во центарот на Барселона, младиот Давид Мартин, заработува за живот пушувајќи фантастични романи под псевдоним. Преживеаниот од едно несреќно детство, го пронаоѓа своето засолниште во светот на книгите и ноќите ги поминиува создавајќи приказни за подземниот свет на градот. Но, можеби и неговите замисли не се толку чудни како што изгледаат, бидејќи во затворените соби на куќата со кула лежат писма и фотографии кои што му припаѓале на мистериозниот предходен сопственик. Близу до очај, Давид Мартин, добива писмо од осаменички француски издавач, Андреас Корнели, кој му дава животна понуда. Треба да напише книга, што дотогаш не била напишана, а за возврат ќе добие цело богатство. Но, кога Давид ја прифаќа оваа понуда, и го започнува предизвикот сфаќа дека постои некаква врска помеѓу оваа книга и сенките во неговиот дом.
  Сместена во дваесеттите години на минатиот век, Играта на Ангелот не враќа назад, во светот на Гробиштата на заборавениоте книги, книжарницата на Семпере и синот и кривулестите улици на старата Барселона, со една мајсторска приказна за магијата на книгите и најтемните агли на човековата душа.●

  Зафон е мојот омилен писател, а ова дело е едно од моите омилени книги. Играта на Ангелот без сомнеж можам да кажам дека е возбудлива книга и исклучителна приказна. Трилер, романтична фантазија и историски роман, кој откако ќе го прочитате нема да ве остави рамнодушни.

  Ви се допадна ли и на вас ова безвременско дело на Карлос Руиз Зафон?! :)
   
  На КикиМаус и DeRose им се допаѓа ова.
 2. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.451
  Јас не ја сфатив целосно книгата. Се сеќавам дека крајот не ми беше воопшто јасен. Ама кога ја читав ја немав прочитано „Сенка на ветрот“, па можеби затоа. Во план ми е повторно да ја прочитам за да ми се разјаснат некои работи.
  Инаку како и секоја книга на Зафон ми остави огромен впечаток.
   
 3. Melody13

  Melody13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  215
  Една од најдобрите книги кои ги имам прочитано а можеби и најдобрата секако заедно со Сенка на ветрот.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 4. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  мене пак воопшто не ми се допадна книгата. воопшто не сфатив за што се кренала толкава фама.

  ок стилот на пишување му е добар не е сиромашен ама приказната беше без везе. мешавина на ефтин криминалистички роман со украдени елементи од сликата на доријан греј.

  милион непотребни случки и ликови кои не служат за ништо освен да ти го одземат вниманието.
   
 5. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.820
  Допаѓања:
  29.765
  Пол:
  Женски
  Тогаш ти си единствената, зошто нема личност која сум ја прашала или сум прочитала да не рекла дека книгата е една од најдобрите кои ги има прочитано, а стилот на пишување му е одличен според мене, не добар...Мене ми е една од омилените книги, ако не и во топ 3, а верувај не е мал бројот на книги што сум ги почитала, ама секој со свој вкус. :)
   
  На КикиМаус, Ketrin.Moon и Neytiri им се допаѓа ова.
 6. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  јас книгата на тој начин ја доживеав, неможам да се фолирам да кажам вау прекрасна е само затоа што на сите други му се допаѓа. како што кажа и ти секој со свој вкус.

  не сум мрчатор ама кога се работи за литература не ми претставува проблем да дадам и негативна критика. јас книгите не ги читам само, туку ги доживувам и моето мислење го давам според она што го чуствувам во врска со таа книга. Нормално и разумот ми игра улога, свесна сум и сама кажав дека дека стилот на пишување му е одличен ( се извинувам за добар) но ништо повеќе од тоа.

  за да кажам дека една книга ме импресионирала таа треба да биде комплетна и приказна и нарација и се што треба.... да не разложувам и да не сум офф тоа е тоа.
   
 7. butterfly6223

  butterfly6223 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  144
  Јас пред скоро време ја прочитав и како и секогаш фасцинирана сум од овај автор. Предобра книга.
   
 8. sweetyB

  sweetyB Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  78
  Пред да напишам за книгата ги читав вашите мислење и во очи ми остана едно во кое беше напишано дека оваа книга не е убава. Воопшто не се согласувам со тоа, но сепак тоа е сопствено мислење. Можеби девочето не ја сфатило книгата на начин на кој што треба.

  Книгата е инзвонредна. Можам да кажам дека е книга која остави големо влијание врз мене.
  Има прекрасни мисли во него, пишувана на стил кој што другите автори го немаат. Читајќи ја оваа книга, како и останатите две од оваа триологија, ја анализирав секоја мисла која што Зафон ја оставил. Се сеќавам со другарка ми поминувавме многу време анализирајќи ја книгата. Предобра е. Вреди да се прочита и со сигурност тие што ќе ја читаат ќе научат многу работи од неа.
   
  На КикиМаус и Ketrin.Moon им се допаѓа ова.
 9. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски
  Ниту мене книгата не ме воодушеви нешто баш.
   
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.681
  Пол:
  Женски
  На почеток ми беше досадна, не ја сфаќав, но после толку ме заинтересира, што не можев да ја оставам. :lol: Мене ми се допадна и ја препорачувам. 10/10.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.