1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Играчки за бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од nene88, 9 април 2014.

  1. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Син ми има 3 месеци и веќе неговите играчки ми ја окупираа пола спална :wasntme: ПОголемиот дел ги добивме за повојница кога ни доаѓаа, ама нешто ситно му купивме и ние. Не можев да издржам, да купувам за други деца, за моето да не земам ништо.
    До сега имаме мечиња, тропалки, гризалки, топчиња, музички и светлечки чуда, baby trainer, играчки за на количка, змии, авиончиња, коли што свират...

    Дали мислите дека за бебиња (до 1 година) има потреба од играчки? Купувате ли играчки за вашето бебе?
     
  2. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Додека е бебе доволно е нека има некоја ѕвечалка,гризалки тие изгледа им се омилени :D бидејки све ставаат во уста,мислам ова е доволно за едно бебе.Играчките ке му се најдат за понатака кога ке биде поголемо,ама јас више ни денар не би дала за играче,на поголемиот све му купувавме,не му требаше ни една недела да го скрши,еве сега помалата има 3,5 години само ке ги истури и неигра со нив сила 10 минути ако се задржи и наоѓа друга занимација.Башка што ги собирам по 10 пати дневно,па само колку пати имам нагазено од тие ситнуриите до срце да те заболи.Секое лето полн најлон фрлам искршеници и сега им оставив уште само неколку.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ние имаме само мечиња :D дада,сега за сегга ке ги користиме само овие,имат боја и малата ги загледува и меки се па не би се повредила.
    До некаде 6-7 месец би ја држела на овие(ако се воздржам да не и купам) потоа би и земала и звучни играчки :)
    Мислам би одела малце по малце со играчки :)
     
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.559
    Пол:
    Женски
    Мајки ве читав за играчки пишувавте па да ве прашам за бебе од 3м какви играчки да купам за почеток?
     
    На eli25 и orhideea им се допаѓа ова.
  5. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    I jas ke prasav za 7 mes so sto najmnogu si igraat/igrale vasite decinja?
    Ne znam dali ima tema vakva, ako nema, bi bilo ubavo da se otvori, da spodelime mislenja soveti, da razmenime iskustva so sto vo koja vozrast e najubavo da igraat decinjata.
     
    Последна измена од модератор: 8 декември 2017
  6. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.499
    Пол:
    Женски
    Jas na kerka mi 8 meseci e veke I davam kocki vo razni boi pomali I pogolemi koja gi faka vo race I gi razgleduva isto takvi imam ama topcinja vo razni boi I slikovnici interesni so zivotni koi se mnogu meki napraveni kako knigicka no nese kinat takvi se.Ovie kockive I topcinjata mi gi donesoa kumasinite I ima mnoguu vo vrekicka bea a isto meki se I nemoze da se povredi so niv.
    Isto I davam plisani mecinja zajcinja takvi igracki.
     
    Последна измена од модератор: 8 декември 2017
    На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    @forumce ние за синчево (4 месеци за два дена) имаме купено доста тропки и глодалки, но приметувам најмногу се радува на звучни и светлечки играчки - најмногу внимание му одвлекуваат таа на креветче што свети и се врти, прожекторот, дедо мраз еден што свети и пее, снешко што свети, една тропка што свири и светка и од просветно дело една сликовница со звуци му е актуелна, шарена е и свирка па ја гледа со интерес и внимание...инаку се сака да стави во уста освен жирафата Софи, некако не му е впечатлива и не ја рецка.
     
    На Ano, stevemila, orhideea и 4 други им се допаѓа ова.
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.559
    Пол:
    Женски
    Имаме тропалки и ние. Ѝ ја ставам со рачето да ја држе ама ќе подрже минута две и ќе ја пуште, а не ни гледа во неа. Ќе и купам глодалка секако се сака во уста да става и некоја светлечка да видам ќе и привлече ли внимание. Фала ти
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Може е глупаво прашањево, но ќе го поставам :) ме интересира жирафата што улога има и до кој месец може да се користи?
     
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Sofi e glodalka i sluzi za razvivanje na motorika i setila. A vozrast za koristenje, se dodeka e interesna na bebeto :)
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Какви играчки купувате за 7+. Сакам да и купам од џамбо што се како дрвени сложувалки со бројки, животни што се вадат и ставаат ама да не е многу мала за тоа. Совет какви играчки би можела да и купам соодветни за нејзината возраст.
    Знам дека секое дете е различно
    пр мојата воопшто не сака звучни играчки имам забележано дека се плаши. Последните денови почна да се заигрува со кутии отвара затвора вади што има внатре.
    Омилени и се и книгите.има еден куп од тие бебешките. Штом и дадам почнува да ги отвара листа ги гледа.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    @kiki_riki вака нешто?
    42E2266B-FDB6-479C-97B0-1D67D30462CC.jpeg

    CCF44BB4-F029-4066-8F43-9E6F575394BC.jpeg
    B77A303A-17CB-4F26-B180-4DE02A789ACB.jpeg
    4B2EB273-B7E2-4B63-8CFE-4E6509F30BD1.jpeg

    за слагалици мислам малечка е
     
    На kiki_riki и duffi им се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.148
    Според мене е премала за таков вид на сложувалки.
    Во таа возраст јас редев коцки, они ги рушеа, редев кули со чашки, они ги рушеа, редев тоа прстените на држач...они ги рушеа:D.
    Големо камионче со приколка или само приколка за да прават вади стави со играчки и да ги расфрла, мали колички, некакви мушами на кои ќе лази па би биле и со некоја забавен додаток, рано е за проодувалка но сите се со дел кој е наменет и за играње.
    Џои дала добри идеи.
     
    На Mari-Ja и kiki_riki им се допаѓа ова.
  14. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    @joy1 Мислев на овие. Фала за идеите ќе побарам такви.
    drvena-umetaljka-farma-4312T1.jpg
     
    На victoria и joy1 им се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.148
    Нема правило, секое дете има афинитети кон различни видови игри, но мислам дека оваа е во просек за околу 1.5 год.
    Можеби после година кај некои... но не волку рано.
     
  16. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е рано но затоа што последните денови почна да се заигрува со кутии и гледам дека и е интересно ги отвара затвора вади што има затоа ми текна на овие дека се вадат делчиња и се ставаат.
    Сепак ќе побарам некои чашки што се редат една врз друга или една во една. Фала за советите.

    .
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ваквите од Џамбо со животни ги имаме сите, на 11 месеци ги купив и многу си игра со нив. Веќе поголем дел од животните ги распознава и ги мести. Вие сте уште мали за тие.
    На таа возраст имавме базентче полно со топчиња внатре, ептен му беше забавно. Потоа првите 2 од постот на Џој, чашките и држачот со прстени.
    Вакво исто од Џамбо, обожаваше да ги става и вади, секако со тргнат капак. :)

    [​IMG]



    Опрема за куглање, му ги редевме кеглите а тој ги маваше со топките, и неколку звучни: ксилофон, тапанче, синтисајзер...

    Инаку за се, бргу му минува меракот и му здосадува. :nod:
     
    На kiki_riki и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Со што ги занимавате вашите 3+ бебенца кога се будни?
    @danichap некоја игра да ми кажеш? Гледа песнички, цртани ама раце ме болат веќе. Траскалчиња и жиравката 2мин и толку :) Нешто што свети да му земам? А му правам муабет како на стар човек и слуша и се смее :)
     
    На kukla21 и emkaemka им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.148
    Bildschirmfoto 2018-01-29 um 14.02.50.png Bildschirmfoto 2018-01-29 um 14.03.10.png
    Bildschirmfoto 2018-01-29 um 14.03.32.png
     
    На Melinda85, Среќичка, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.736
    Пол:
    Женски
    На 3 месеци цртани ич. Јас седев со изгаснат телевизор кога беше буден.
    Ќе купите од подлогата за на под за играње. ќе се занимава супер со играчките што висат. Види и долу да е шарена за да го вртиш на стомаче бебето. Правење моабте секогаш помага. На таа ворзаст не ни очекувај дека нешто долго ќе му го држи вниманието. Ти ќе треба да му држиш тропалќиња и да му мрдаш со нив за да пробува даи фати и слично.
     
    На Troi, Melinda85, Среќичка и 1 друга личност им се допаѓа ова.