1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Играчки

Дискусија во 'Дете' започната од viku, 3 декември 2010.

  1. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Има шанси, секако ќе ти пишам ако одам да се договориме.
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    А дали некаде сте виделе телетабиси играчки и каде неможам нигде да најдам?
     
  3. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам алатки - играчки? Бевме на логопед на преглед и таму ги сакаше многу. Дали може да се најдат во веро џамбо?
     
  4. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Jumbo и Атлантик
     
  5. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.775
    Допаѓања:
    131.140
    Каде можам да најдам покемон карти? За подарок ми се, прашав што сака детето, ми кажаа, и сега се чудам каде да најдам. Не знам ни како изгледаат, ни колку се :D
     
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ултимативно омилените играчки на син ми. Нон стоп ги мести и тоа истовремено сите. Делчињата на куп, таблите наредени една до една и знае сите да ги нареди. 20170206_220134-1.jpg
     
    На mariz, referentka, PUPICA и 7 други им се допаѓа ова.
  8. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    @irena.1 Една од поомилените играчки на ќерка ми, имаше период кога сите други играчки беа запоставени заради тие табли. Само веќе е поголемка и не и се интересни, поточно прелесни и се па бараме други занимливи игрички како на пример боење и сложувалки.
    Инаку таблите и јас ги препорачувам како добра и интерсна играчка, потикнуваат мисловни активности, логично разбирање, препознаваат форми, учат бројки,бои и сл...
     
    На PUPICA, joy1 и irena.1 им се допаѓа ова.
  9. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Ех истите ги имаме и ние,и на ќере и се омилени сложувалките,со друго толку не игра како со овие:)
     
    На snegulkata и irena.1 им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Лее само моево дете ли несака со ваква работа да се занимава.. абе ич ич не ги сака, едно ке згреши и ја баталува таблата :D
    А симнав на мобилен Baby puzzle, таму тата мата, сите ги погодува...
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Син ми сака да ги извади и после жирафата (само неа не знам зошто) да ја фрли во оградица. Ни редење ни ништо :D
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Хахаха ја става во кафез :rofl: добро не сме биле единствени :D
     
    На darcy и LadyC им се допаѓа ова.
  13. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    И мојата ги вади и ако не може едно да го намести како што треба, се нервира и фрла....нема трпение (facepalm). Уствари за се е таква, сака се од прва.

    За жирафава отсекогаш имала посебна реакција, прави некој гест со рацете што не и го разбирам и што само за неа го прави...за ниедно друго животно....а кога и пуштив жирафи на јутјуб кај што трчаат им се скапа смеење :rofl:.
     
    Последна измена: 14 февруари 2017
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Секое дете различно! Вашите не ги сакаат таблите за сложување, мојата пак не сака сама да црта. Ги бара фломастерите и боенката, седнуваме и веднаш слушам ,,ајде мамо обој го ова во зелено,, :rofl: Така и е играта, јас да и бојам и да и цртам. Ја терам да прави обиди и таа да црта (читај чкрта) ама одбива, нетрпелива е, уште не знае молив во рака да држи. И баш секој ден посветуваме час време на боење, ама она кажува каква боја е соцето на пример, бојата на англиски и македонски, ми ја дава бојцата и јас си ја довршувам работава, поточно обојувам^_^. Не дека е губење време, сепак има воспитен карактер со тоа што учи да препознава бои па и на македонски и англиски ги знае веќе, ама моторика со боење не развива оти нејќе сама да црта и обојува. (facepalm) Важно секој ден ги бара фломастерите и боенките за да си ираме, и очигледно и се интересни да ги разгледува и мама да и бои.

    Периодов омилена игра и е докторки, и тоа старите слушалки од апарат за притисок, шприц, расипан дигитален топломер...ииииии.... сите мечиња се болни а малата докторка ги шиба инекции! :D
     
    На mariz, irena.1, alana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    За моториката јас обично ја терам да збира ореви во шише од омекнивач, гравчиња и леблебии во шише од течен сапун...сега на леблебиите има мерак....За чкртање по пиши бриши чкрта...во последно време и заоблени линии прави...башка ме тера и да и цртам...многу бара да и цртам и кога почнам ми го зема моливчето таа да довршела :rofl:....цртаме и со фломастери нормално што се мијат со вода оти масичката ни е цела шарена после.....сака многу да игра со цд-иња...го става цд-то на око да гледа низ дупчето, да ги отвараме опаковките и сл.....нижиме од прстените во боја, разгледуваме животни, предмети на слики, покажува и бара да и кажувам што како се вика (ова по цел ден може да го прави)....музикална е (ужива да танцува)..цел ден сака музика да свири :clap:....си играме со кукла (ја чешламе, храниме со лажица, млеко и даваме да пие, ја заспиваме, ги учиме деловите од телото) и многу ни е паметна куклата, се знае и кога ќе прашаме каде е ова знае да каже и покаже :rofl:...така се учиме...друго користиме коцки и од табливе (ама јас повеќе сега за сега)...си викам со време ќе почне и таа. Ова се дел од нашите дневни активности.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  16. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.901
    Допаѓања:
    135.195
    Пол:
    Женски
    Mojava mnogu saka so paricki zelezni da si igra. Znam deka se prljavi ama ja mijam odma.koga ke gi batali. Ima edna zelezna kutija ao malo dupce kako kasicka i gi stava tamu. Vakda e dobro za motorika neli prvo ne i odese se nervirase sega gi ispraksira epten. So igracki vaka generalno igra ama ne ja drzi mnogu vreme. Saka da rastura vi sekoj slucaj ke gi raspartali ke gi batali. Ke zeme da skrta nesto po listovi oa ke gi rasturi bpickite i taka. So kocmi po malku so edna bebe kukla so kolicki od batko i. Vadi edno malo tavce stalno od kuj a pa so toa demek jade. M
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Пази да не голтне некоја
    Од мм братучедка како дете има пет денарка голтнато
     
    На M&M и irena.1 им се допаѓа ова.
  18. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.901
    Допаѓања:
    135.195
    Пол:
    Женски
    Uf znam ja sledam se slucuva da trgne da stavi vo usta i spiskuvam odma. Ibicno i davam da si igra vi moe prisustvo samo ama aj idi dopazi gi
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Hmmm mala pomos? mi treba avtobus igraska ama so interaktivni komponenti kako na klipov, dali e mozno da ima nekade vo Skopje ili bilo kade vakva igracka vo Mk?
     
  20. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    http://www.encimenci.com.mk/voz-turka-i-vozi-alfabet-vtech-80181903 drugarka go ima.. Prezadovolna e.. Detenceto mnogu ubavo si se zaigruva.. Posolenka cena e.. Ama :)