Играчки

Дискусија во 'Дете' започната од viku, 3 декември 2010.

 1. *цветче*

  *цветче* Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  1.246
  Пол:
  Женски
  Има шанси, секако ќе ти пишам ако одам да се договориме.
   
  На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pharmacy

  pharmacy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  А дали некаде сте виделе телетабиси играчки и каде неможам нигде да најдам?
   
 3. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.605
  Пол:
  Женски
  Каде можам да најдам алатки - играчки? Бевме на логопед на преглед и таму ги сакаше многу. Дали може да се најдат во веро џамбо?
   
 4. ZAHRA

  ZAHRA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2016
  Пораки:
  882
  Допаѓања:
  12.417
  Пол:
  Женски
  Jumbo и Атлантик
   
 5. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.317
  Пол:
  Женски
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  46.394
  Каде можам да најдам покемон карти? За подарок ми се, прашав што сака детето, ми кажаа, и сега се чудам каде да најдам. Не знам ни како изгледаат, ни колку се :D
   
 7. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.049
  Допаѓања:
  20.343
  Пол:
  Женски
  Ултимативно омилените играчки на син ми. Нон стоп ги мести и тоа истовремено сите. Делчињата на куп, таблите наредени една до една и знае сите да ги нареди. 20170206_220134-1.jpg
   
  На mariz, referentka, PUPICA и 7 други им се допаѓа ова.
 8. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.554
  Допаѓања:
  22.227
  @irena.1 Една од поомилените играчки на ќерка ми, имаше период кога сите други играчки беа запоставени заради тие табли. Само веќе е поголемка и не и се интересни, поточно прелесни и се па бараме други занимливи игрички како на пример боење и сложувалки.
  Инаку таблите и јас ги препорачувам како добра и интерсна играчка, потикнуваат мисловни активности, логично разбирање, препознаваат форми, учат бројки,бои и сл...
   
  На PUPICA, joy1 и irena.1 им се допаѓа ова.
 9. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.926
  Допаѓања:
  9.260
  Ех истите ги имаме и ние,и на ќере и се омилени сложувалките,со друго толку не игра како со овие:)
   
  На snegulkata и irena.1 им се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.740
  Допаѓања:
  61.823
  Пол:
  Женски
  Лее само моево дете ли несака со ваква работа да се занимава.. абе ич ич не ги сака, едно ке згреши и ја баталува таблата :D
  А симнав на мобилен Baby puzzle, таму тата мата, сите ги погодува...
   
 11. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  4.889
  Син ми сака да ги извади и после жирафата (само неа не знам зошто) да ја фрли во оградица. Ни редење ни ништо :D
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.740
  Допаѓања:
  61.823
  Пол:
  Женски
  Хахаха ја става во кафез :rofl: добро не сме биле единствени :D
   
  На darcy и LadyC им се допаѓа ова.
 13. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.317
  Пол:
  Женски
  И мојата ги вади и ако не може едно да го намести како што треба, се нервира и фрла....нема трпение (facepalm). Уствари за се е таква, сака се од прва.

  За жирафава отсекогаш имала посебна реакција, прави некој гест со рацете што не и го разбирам и што само за неа го прави...за ниедно друго животно....а кога и пуштив жирафи на јутјуб кај што трчаат им се скапа смеење :rofl:.
   
  Последна измена: 14 февруари 2017
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.554
  Допаѓања:
  22.227
  Секое дете различно! Вашите не ги сакаат таблите за сложување, мојата пак не сака сама да црта. Ги бара фломастерите и боенката, седнуваме и веднаш слушам ,,ајде мамо обој го ова во зелено,, :rofl: Така и е играта, јас да и бојам и да и цртам. Ја терам да прави обиди и таа да црта (читај чкрта) ама одбива, нетрпелива е, уште не знае молив во рака да држи. И баш секој ден посветуваме час време на боење, ама она кажува каква боја е соцето на пример, бојата на англиски и македонски, ми ја дава бојцата и јас си ја довршувам работава, поточно обојувам^_^. Не дека е губење време, сепак има воспитен карактер со тоа што учи да препознава бои па и на македонски и англиски ги знае веќе, ама моторика со боење не развива оти нејќе сама да црта и обојува. (facepalm) Важно секој ден ги бара фломастерите и боенките за да си ираме, и очигледно и се интересни да ги разгледува и мама да и бои.

  Периодов омилена игра и е докторки, и тоа старите слушалки од апарат за притисок, шприц, расипан дигитален топломер...ииииии.... сите мечиња се болни а малата докторка ги шиба инекции! :D
   
  На mariz, irena.1, alana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.317
  Пол:
  Женски
  За моториката јас обично ја терам да збира ореви во шише од омекнивач, гравчиња и леблебии во шише од течен сапун...сега на леблебиите има мерак....За чкртање по пиши бриши чкрта...во последно време и заоблени линии прави...башка ме тера и да и цртам...многу бара да и цртам и кога почнам ми го зема моливчето таа да довршела :rofl:....цртаме и со фломастери нормално што се мијат со вода оти масичката ни е цела шарена после.....сака многу да игра со цд-иња...го става цд-то на око да гледа низ дупчето, да ги отвараме опаковките и сл.....нижиме од прстените во боја, разгледуваме животни, предмети на слики, покажува и бара да и кажувам што како се вика (ова по цел ден може да го прави)....музикална е (ужива да танцува)..цел ден сака музика да свири :clap:....си играме со кукла (ја чешламе, храниме со лажица, млеко и даваме да пие, ја заспиваме, ги учиме деловите од телото) и многу ни е паметна куклата, се знае и кога ќе прашаме каде е ова знае да каже и покаже :rofl:...така се учиме...друго користиме коцки и од табливе (ама јас повеќе сега за сега)...си викам со време ќе почне и таа. Ова се дел од нашите дневни активности.
   
  На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
 16. M&M

  M&M Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  71.399
  Пол:
  Женски
  Mojava mnogu saka so paricki zelezni da si igra. Znam deka se prljavi ama ja mijam odma.koga ke gi batali. Ima edna zelezna kutija ao malo dupce kako kasicka i gi stava tamu. Vakda e dobro za motorika neli prvo ne i odese se nervirase sega gi ispraksira epten. So igracki vaka generalno igra ama ne ja drzi mnogu vreme. Saka da rastura vi sekoj slucaj ke gi raspartali ke gi batali. Ke zeme da skrta nesto po listovi oa ke gi rasturi bpickite i taka. So kocmi po malku so edna bebe kukla so kolicki od batko i. Vadi edno malo tavce stalno od kuj a pa so toa demek jade. M
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.328
  Допаѓања:
  239.648
  Пол:
  Женски
  Пази да не голтне некоја
  Од мм братучедка како дете има пет денарка голтнато
   
  На M&M и irena.1 им се допаѓа ова.
 18. M&M

  M&M Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  71.399
  Пол:
  Женски
  Uf znam ja sledam se slucuva da trgne da stavi vo usta i spiskuvam odma. Ibicno i davam da si igra vi moe prisustvo samo ama aj idi dopazi gi
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.605
  Пол:
  Женски
  Hmmm mala pomos? mi treba avtobus igraska ama so interaktivni komponenti kako na klipov, dali e mozno da ima nekade vo Skopje ili bilo kade vakva igracka vo Mk?
   
 20. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.766
  Допаѓања:
  22.961
  Пол:
  Женски
  http://www.encimenci.com.mk/voz-turka-i-vozi-alfabet-vtech-80181903 drugarka go ima.. Prezadovolna e.. Detenceto mnogu ubavo si se zaigruva.. Posolenka cena e.. Ama :)