Играчки

Дискусија во 'Дете' започната од viku, 3 декември 2010.

 1. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  79.272
  Пол:
  Женски
  Леле мојов ич не игра со пластелин.Не го регистрира,не е уметничка душа:D
  По животните е,веќе на големо кажува роденден во ЗОО дека ќе слави:lol:милион диносауруси,лавови,хорсови,шаркови,кози,крави,манкиси и што уште не ни шетаат по дома:rofl:
   
  Последна измена од модератор: 10 јули 2017
 2. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.660
  Споделете искуства со тротинети, модел, цена, возраст на детето
   
 3. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  79.272
  Пол:
  Женски
  Би ти го препорачала овој Screenshot_2017-12-28-14-39-30-1.png Screenshot_2017-12-28-14-39-56-1.png

  Синми почна да го вози со 2+2м,го совлада за ден два.
  Многу "паметен" тротинет,од специјален материјал,со нивоа за подесување...на сликата можеш да забелижиш дека основата е црна а дното/лежиштето каде гази си го бираш(бојата).
  Се продаваат и разни стикери ако сакаш да го наџиџаш.
  Купен е во Декатлон.
  Еве и @mariz може да сподели искуство.
   
  На MissDior и mariz им се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.755
  Допаѓања:
  61.969
  Пол:
  Женски
  Многу лесен, прелесен тротинет :) Но сите други деца освен син ми знаат и сакаат да го возат :rofl: Не знае ни точаче да вози така да.... Неможам сега за сега да споделам искуство :D Но има висина и за дете од 5год да го вози.. баш комшиче го возеше :)
   
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.660
  @PUPICA и @mariz каде го има кај нас да се купи?
   
 6. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  79.272
  Пол:
  Женски
  Конкретно овој само во Декатлон,ланец продавници за спортска опрема.Најблиску во Бугарија.
  Инаку тротинети има речиси во сите подобро снабдени продавници за играчки.За квалитет,цена,искуство на тие,не знам.
  Имаш во Локо кроко,имаат на ФБ.
  Сигурно и во други што имаат профили на ФБ.
   
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JoyJoy

  JoyJoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.490
  Допаѓања:
  4.730
  Пол:
  Женски
  Јас се мислам да му купиме Balance Bike. Има ли некој и какви ви се искуствата ако имате?
  Сега ќе полни две години па би му го купиле на име роденден а ќе почне од пролет да го користи нормално ако сака. Многу сака да се вози на бебешките гуралки по дома (тие каде што се бутка со ноџињата со 4 тркала) па мислев ова добро ќе му дојде.
   
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.755
  Допаѓања:
  61.969
  Пол:
  Женски
  Тешки за управување, мојов е 2г и 8м и се бутка (повеќе оди на него, не ни седнува со газот убаво), се учи сега полека... ваљда зависи до детето тоа. Но ни малку слично не е со тие на бутање на 4 тркала што се... на овој баш баланс треба да одржува да не падне лево или десно. Нашиот е од Полска, тука кај нас се наоѓа ама цените солени :)
   
 9. JoyJoy

  JoyJoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.490
  Допаѓања:
  4.730
  Пол:
  Женски
  Тоа и била поентата на Balance Bike да научи рамнотежа да одржува. Ќе научел така рамнотежа полесно ќе му било обичен точак да вози. Затоа сакав тоа да купам на име роденден. Втората опција е тротинет.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.755
  Допаѓања:
  61.969
  Пол:
  Женски
  Нз дали си си видела и тие 2 во едно.. и на буткање се прави и тротинет :)
  Инаку еве во Локо Кроко донеле Баланс точачиња, солидни цени од 2100 до 3800 :)
  И да додадам.. ние имаме како дрвените слично, синко е 2.8м, висок 100цм и едвај допира со нозете :)
   

  Прикачени фајлови:

 11. JoyJoy

  JoyJoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.490
  Допаѓања:
  4.730
  Пол:
  Женски
  Отприлика тие се цените секаде. Јас гледав во Енци Менци и нешто на нет. Се мислам со него да одам да видам дали ќе му биде некој „точен“. Ако треба ќе се акаме и до Локо Кроко.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.755
  Допаѓања:
  61.969
  Пол:
  Женски
  Имаш Локо Кроко на 3 места :)
   
 13. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  79.272
  Пол:
  Женски
  @JoyJoy дефинитивно зависи од детето.
  Ете на @mariz не го вози тротинетот,па ни точакот а мојот од две години шишка со тротинетот,од пролетта лета и со обичен точак со помошни,а кај и да е на едно тркало ќе го вози:D
  На @mariz е уметничка душа малиот,а мојов не знае молив у рака да држи,не па да слика како Тео,ни сме по екстремни спортови:D
  Дефинитивно или тротинет или точакот за баланс,речиси и двете работи се за иста намена(баланс,рамнотежа...).
  Ќе повторам,се зависи од детето.
   
  На azelea, MissDior, snegulkata и 3 други им се допаѓа ова.
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.755
  Допаѓања:
  61.969
  Пол:
  Женски
  Он е на мене, јас не сум авантурист.. плашлив човек сум :D Ама затоа работи повеќе креативната страна на мозокот, знам да пеам, цртам, сликам :D Синко на мене, плашлив, тромавко детенце... а мм е авантурист, не се плаши да проба нешто ново екстремно, жилав чоек.. знае да стои на раце, ѕвезди чуда, знае убаво да скија, супер вози ролери... може девојчево ке е на него :D
   
  На MissDior и zuto им се допаѓа ова.
 15. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.215
  Допаѓања:
  21.233
  Хаххаа @PUPICA и @mariz ме насмеавте со муабетиве кој на кого е. Кај нас е се измешано. Маж ми се занимава со еден куп екстремни спортови, ама син ми е цел на него, многу плашлив и претпазлив. Уметничка душа :D

  Уште е рано да се каже кој на кого е. Според мене дајте им на децата тоа што во моментот ги интересира.

  П.С. Пупи, нека стопли и донеси го баткото до скејт парк нека се издува малку.
   
  На azelea, Kitten и mariz им се допаѓа ова.
 16. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.317
  Пол:
  Женски
  На Lolipop23, victoria, irena.1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.050
  Допаѓања:
  20.360
  Пол:
  Женски
  На alana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.781
  Допаѓања:
  9.452
  Пол:
  Женски
  Јас драги мајки веќе немам идеа какви играчки да купувам. Имаме еден полн пакет со секакви глупости ама во последните месеци никако не знае да се заигра освен со телефон компјутер и телевизор со друго не знае да се занимава. И пластелин сме изгустирале и боенки и коцки.... А имаме 5 години. Предложете некоја занимација ве молам
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.929
  Допаѓања:
  118.552
  Пол:
  Женски
  Некој спорт, фудбал, кошарка, ракомет, пливање. Доволно е голем за тоа, и повеќе време поминувајте надвор ако е можно. Ограничете го времето кое го поминува на компјутер/телефон/телевизор.
   
  На TheSecret и marchi-cool им се допаѓа ова.
 20. *Лорена*

  *Лорена* Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  4.394
  Пол:
  Женски
  Одличен совет ти дале, јас само ќе се надоврзам со препораката што ја добив од стручно лице за физички развој на деца. Во години во ран развој многу е важно да не е било кој спорт т.е. да не е асиметричен спорт. Идеално би било пливање, би требало да се избегнуваат спортови како тенис и кошарка и другите спортови кои повеќе форсираат една страна. Иако ниедно дете на толку мала возраст нема кој знае колку интензивно да спортува за да настанат деформации на скелетот. И јас сум на мислење дека се е подобро од таблет и телевизор и кога би дозволувало времето секојдневни прошетки надвор и истрчување би биле супер според мене. Инаку петата година е идеална за започнување со пливање доколку имате услови за тоа.
   
  На *Ench@nted*, irena.1, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.