1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Игра на тронови (Game of Thrones) [2011]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Yipman2, 22 април 2011.

  1. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Само едно мало потсетување дека Подрик Пејн ја преживеа серијата. #WhosTheRealHero :D

    Не ми се ни коментира сериозно, блех.
     
    На Nausicaa, Yipman2, Harper и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски

    Можеби немаше да биде толку лоша сезонава да не се обидеа нешто за кое реално треба 2-3 сезони, да го сместат во 6 епизоди. :@:@:@
     
    На Bender Rodriguez, JollyGirl, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Па и во 15 епизоди да го ставеа овој крај поглуп неможеше да биде. Џон ја уби Дени само за Санса да биде кралица и да го спаси Тирион, па он сега нека живее по планините они нека се шират. Единствено за Брен ми е мило оти тој беше мојот омилен лик, но сепак безвезаааа...
     
    На Bloom19 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Пророчица да будем :wasntme:
    Само што ја изгледав епизодава, да средам импресии и ќе дојдам да пишам пак. Многу bittersweet.
     
    На Lella, Victorian, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
  5. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Многу спојлери има по инстаграм и фејсбук, не требаше да отварам почетна уопште.
    Видов една сцена, се натажив жими се, а се немам натажено на ништо од филмско платно откако знам за себе. У исто време едвај чекам да ја гледам епизодата а и нејќам.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Ми има логика Џон што ја уби Денерис, само можеше да биде многу поубаво прикажано што доведе до лудилото на Денерис. Успеаа да ја полудат за една епизода, место да го прикажуваат тоа постепено низ сезоните. Успеаа карактерот на Тирион да го унаказат, Серси да ја сведат на цела сезона помината на балкон, а Џон се шуткаше лево десно низ епизодите. Освен тоа што го видовме во 6-та сезона за Најт кинг ништо друго повеќе не беше објаснето и фалат некои делчиња кои поубаво ќе ја завршеа таа приказна.

    Али тоа е што е, при толку ликови и ограничен број на епизоди, не ни можеа да им посветат крај каков што заслужуваат побитните ликови, а не пак помалите кои воопшто не ги ни видовме.
     
    На Kitten, Nausicaa, Yipman2 и 7 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Поарно да ги исчиташ спојлерите, пред да ја гледаш.
    Траст ми :D
     
    На LollySky, poppie и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  8. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    57.696
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    :rofl: Ене сум сирота :D и кај Лост и кај Декстер.
     
    На candy.cane, Nausicaa, Yipman2 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Играле еци пеци пец кога одлучувале како да заврши сезоната.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Сакале да пренесат на платно, менување на систем (пример: од кралство, во демократија), ама многу неуспешно.
     
    На Mishela, candy.cane, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Прво да кажам дека го читав сценариото што им ликна, се испадна така а кога го читав викав нема шанси вака да заврши.
    Значи немаше никаква логика и поента Брен да седи на тронот (уствари не ни има трон ама ајде) кога он имаше сосема друга улога и приказна, 7 сезони го градат како 3ЕR на крај не ни кажаа подлабоко што е уствари тоа, во битката со WW апсолутно ништо не направи на крај доаѓа Тирион и ти вика ај да го гласаме седнати ко пред селска коперација, Санса вика Северот независен ќе биде овие ни а ни б, збор не кажаа
    Тирион врши предавство го ставаат за Hand ко ништо да не било, а Џон го праќаат на ѕидот, пази исплашени од Греј Ворм што си отиде (facepalm)тоа што е Таргаријен, Азор Ахаи не значи ништо, го фрлија низ вода буквално само потрчко испадна.
    Дени уствари и реално беше да има таков развој на ликот, ама ова да се дешаваше во една две сезони, а не во две епизоди и да беше убиена од Санса или Тирион ќе беше пологично.
    Санса бар ја погодија соодветно на ликот, нешто поразлично и не требаше да се деси, на Арја приказната остана недоискажана меѓу многуте други, иако тоа што си отиде беше доследно на нејзе.
    Вака се на се крајот за повеќето ликови и беше логичен за нив (освен Брен и Џон што се тотални утки), ама толку дупки и недоследности во приказната им требаа барем уште 2 сезони за да биде целосно објаснето и развиено, да ги довршеа приказните за WW, 3ER и Азор Ахаи, Серси, Џејми и Варис да не умреа на толку дебилен начин:Dама очигледно им станаа побитни кинематографијата и визуелните ефекти, ова не се споредува со првите сезони, ај ваљда старчено ќе ги доврши книгите па ќе добиеме достоен крај.:D
    That's all folks, се читаме во некој prequel, sequel или шта год ќе снимаат.
     
    На candy.cane, Yipman2, Harper и 12 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    То си помислив и јас: Овај крај, им дава отворени врати за приквели и сиквели, колку им душа сака.. Може и затоа брзаа да ја завршат серијата, па да направат франшиза...
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Колку сезони уназад го отупеа за тој ветен принц за на крај да не го спомнат?
    Според мене, добар беше крајот и беше смислен уште многу одамна според визиите на Дени и Брен.
    Ми се свиѓаше тоа што сите завршија таму каде што припаѓаат.
    Се осеќав малку непријатно за време на малиот совет, смешно многу :wasntme:
    Убав крај на приказната кој можеби требаше да биде опфатен во две сезони.
    И за крај едно прашање, за што служи ѕидот кога веќе знаат дека ги уништиле the white walkers? :shake:
     
    На candy.cane, Ladyyyy567*, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Искрено, мене Малиот Совет, ми беше најјаката сцена :D
    'Си играме држава' - буквално мајтап беше за сите власти во цело постоење на цивилизацијата, ever! :rofl:
     
    На Mishela, candy.cane, Yipman2 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Самиот Џорџ има изјавено дека имало повеќе сценарија спремни за следни проекти, едно и било спремно за снимање, е сега дали ќе биде продолжување на ова, дали за Robert's rebellion, WW или за Таргеријаниве ќе видиме, ама секако било што од серијава им е златен рудник на ХБО:D
     
    На sweet-cherry и WildMk им се допаѓа ова.
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Епизодава е патетики. Стварно, како овие двајца се избрани да пишуваат. Шо искуство имаат луѓево зад себе? Без пари ли им бил ангажманов, шо? :^)
     
    На Mishela, Nausicaa, Yipman2 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Ако не се лажам, Мартин има напишано книга за Таргеријан. Се што било пред fire and blood. Можеби ќе има адаптација на истата. Ма да, ако бидат истиве сценаристи, нема ни да гледам.

    Очекував пресврт на крајов, нешто што буквално "вади мозок". Требаше да престанам да гледам кога заврши 6-та, евентуално 7-ма сезона. Ќе најдам време да ги дочитам книгите, во надеж дека Мартин ќе ги заврши последните две, со крај каков што доликува на ГОТ.
     
    На Mishela, Harper, Bender Rodriguez и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @Lianna Anna D&D се отпочеток, ама дур имаа материјал да си тераат по него си ја вршеа работата, после 5та сезона одкога ги поминаа книгите почна серијава да паѓа, секако кој и да беше на нивнато место немаше да биде на тоа ниво на изворниот материјал, ама овие ептен холивудско сценарио затераа, акцентот беше ставен на визуелните ефекти (Марвел сценарио) а никој на почеток не ја гледаше ради тоа туку заради реалните дешавки и игри на обичните луѓе.
     
    На Harper, Bender Rodriguez, PaLaVa и 7 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Стварно, што е фамата со Марвел стилот??
    Почна да ме нервира тоа што и сај-фај жанрот губи на иновативност, заради палени суперхерои и измислени светови.
     
    На LollySky, Brinetka и zhap4e им се допаѓа ова.
  20. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Да. И покрај изворниот материјал и Мартин го консултираа. Разликата од почетните сезони и последнава, е енормна. Мартин не кажа ниту збор, два за истата. Си твита друго. Да сум на негово место, би била разочарана да ми уништат вакво ремек дело. Цели две години имаа за сезонава. Страшно. Капацитет за пишување еднаков на НУЛА. Освен тоа, една од книгите ја поделија на две сезони, а последнава сезона ја исфорсираа во негативен правец. Уште не ја гледам потребата од истото.
     
    На Nausicaa, Bender Rodriguez, RainBow и 2 други им се допаѓа ова.