1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Игра на тронови (Game of Thrones) [2011]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Yipman2, 22 април 2011.

  1. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Несериозноста се гледа во неприметувањето на најмалите детали. Првин чаша од старбакс, а сега шише со вода.
    Смрт е тоа за филмската индустрија. FB_IMG_1558401006603.jpg
     
    На Alisa22, candy.cane и poppie им се допаѓа ова.
  2. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Од кога ќе размислам со поладна глава, па тоа е тоа. Заврши серијата како што треба. Нема владетел и класичен крал, се премина во слободно општество. Земјата е ослободена, и сите оние кои сакаа народот да им биде потчинет ги снема. Датс ол фолкс. Ваква серија не знам дали ќе се повтори, толку гледана, чекана, неизвесна, полна со адреналин и коментирана во целиот свет.
    Ете не помисливме на Брен, дека тој е најдобрата варијанта за крал. Не го интересира тронот, нема апетити за докажување и покажување сила над другите, нема чувства кои можат да го надвладеат за било што, едноставно ќе помага светот да стане едно праведно и добро место за живеење. Брен мај кинг.
    60670022_300393560909614_7750085644579241984_n.jpg
     
    На SelenaGomez му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Screenshot_20190520-214843-01.jpeg

    Well, that happened…

    Што да кажам, освен соодветен крај, целосно во склад со квалитетот на последнава сезона. :D

    Многу character arcs потрошени залудно, многу нелогичности, многу недоречености... И не, не е проблемот во тоа што фановите не сакаат серијава да заврши па го хејтаат крајот, ниту во тоа што ниту еден крај нема да може да ги задоволи буквално сите фанови.

    Да фатам со ред...

    Брен на престолот

    Овој plot twist е толку нелогичен, толку изваден од гз, толку убацен само ради шок и изненадување, што е просто тешко за верување. „Па што мислиш, зошо дојдов до тука брачко?“ – како одговор на прашањето „Бренчо, ќе сакаш ли ти да ни бидеш крал?“ е дијаметрално спротивен од неговата изјава од пред само неколку епизоди кога одбива да биде Lord of Winterfell, затоа што „I don’t really want anymore“ и „I am something else now“. А импликациите од ова се застрашувачки.

    Ако Брен знаел дека он ќе се смести на престолот all along, тогаш е најголемиот негативец кој постоел во серијата. Затоа што 1) дозволи Night King да го убие змејот на Дени и да го пробие ѕидот, 2) дозволи десетици илјади луѓе да загинат во битката со него и 3) дозволи стотици илјади да загинат во King’s Landing од рацете на Дени. Зошто? За да му се расчисти патот на него до тронот.

    Значи, не само што Брен е човекот со најинтересна приказна (апсолутно не е), кој најмногу заслужува да биде на престолот, туку напротив, Брен е социопат (who doesn’t feel) и на кого очигледно не му е гајле колку луѓе ќе загинат за да неговиот crippled ass седне на железниот трон.

    Супер.

    Убао опшество ака обид за демократија ака римска република

    „Ако не па да гласаме за крал?“ рече Сем во средновековна монархија и остана жив. Да речеме дека не е толку неверојатно ваква идеја да биде прифатена, ама да биде прифатена без никаков протест и опозиција? Особено од Grey Worm? I don’t think so.

    Да се потсетиме како Баратеон стана крал – имаше бунт, Џејми го уби Mad King, а Баратеон го освои King’s Landing со својата војска. И крал стана оној кој имаше огромна армија во главниот град. Од друга страна, Grey Worm изгледа целосно незаинтересирано за владеење со седумте кралства. А не дека ќе беше до толку лош владетел – бивш роб е, искрен, чесен, лојален, праведен – башка, можеби ќе сакаше да го продолжи legacy-то на својата сакана кралица, да го ослободи светот, да изгради подобар живот за сите...

    Nope. Веќе во наредниот момент по нејзината смрт, тој веќе ги пакува куферите и оди на родниот остров на Мисандеи – од некоја причина (можеби има сестра :bandit:). Губи секаков интерес и за Вестерос, и за каузата за која се бореше толку години, и за ослободување на други робови и угнетени народи. Очигледно сето тоа го правел само ради Дени, не е дека и самиот верувал во тоа.

    Одлично.

    Да се вратам на гласањето. Присутни се, демек, по еден претставник од секое од Седумте кралства. Стварно? Старкови имаме тројца, Бриен е тука од некоја причина, како и сер Давос. Ланистер ниту еден. Како е ова фер гласање?

    Screenshot_20190520-214935-02.jpeg

    Санса пак изјавува дека на Северот му е веќе преку тасе од кралеви и дека она ќе си биде Queen of the North. И сите други се fine with it. На никој не му текнува да каже „Чекај бе, не знаев дека можело и така, и ја сакам да си бидам независен крал.“ Nope. Затоа што Вестерос магично се трансформира не во демократија или република, туку во ебана утопија.

    Screenshot_20190520-214946-01.jpeg

    Дени и Џон

    Screenshot_20190521-060012-01.jpeg

    Јасно беше дека Дени ќе мора да умре, ама начинот на кој се случи тоа беше траги-комичен. Џон се буни зошто Дени егзекутира затвореници, ја моли да го поштеди Тирион, да му даде шанса да се искупи и вели „Новиот свет кој ќе го изградиме мора да биде свет на милост“ и буквално во наредната секунда ја бацува и прободува. Каде е милоста за Дени? Каде е шансата за redemption? Можеше едноставно да направи пуч и да ја стави во притвор, можеше јавно да го обзнани својот clam врз престолот и да остави народот и благородниците да одлучат кој сакаат да им биде крал, можеше да направи многу работи, ама наместо тоа – ја уби.

    Ама тоа е така затоа што Дени мораше да умре, а D&D не се снајдоа да направат пологична разврска на нејзината приказна.

    Ruined character arcs

    За Џејми веќе нема ни да зборам – кажав што имав прошлата епизода.

    Инаку, добро е што The God of Light го врати Џон у живот, како и тоа што ја дознавме вистината за неговото потекло. Затоа што све ова скроз направи разлика на крај. The Prince that was Promised, Azor Ahai, Lightbringer… Глупости. Приказни за мали деца пред спиење. Битно, Џон беше казнет со тоа што го испратија во Night’s Watch, која, од некоја причина, сѐ уште (ќе) постои. Не е битно што White Walkers веќе ги нема и што сега Седумте кралства се пријатели со Wildlings. Битно е, ќе треба место каде ќе се праќаат криминалци и bastards. Чуле ли у Вестерос за затвор?

    И кога сме више кај Wildlings. Mance Raider ги обедини и со сета сила сакаше да го пробие ѕидот и да влезе во Седумте кралства не само за да избега од White Walkers, туку и затоа што Северот е факинг ледена вукојебина во која речиси и нема никакви услови за живот, затоа што сакаше неговите сонародници да живеат во понормални услови. А сега, одеднаш, откако го поразија The Night King, Тормунд и компанија одлучуваат дека #самодомасиедома (cue Тајзи у позадина) и дека најпаметната работа е да се вратат назад и да живеат во вечен студ.

    Прекрасно.

    Арја се решава да стане Синбад морепловецот и да истражува uncharted territories. Логично и целосно во склад со шизофрениот character development кој го имаше во последнава сезона. Добро е што потроши 6 сезони за да тренира како faceless man, целосно се исплатеше.

    Сцената со кралскиот совет

    Како извадена од лош sitcom (ја има со наснимено смеење у позадина на интернетов и скроз ѝ стои), преполна со нелогичности – Брон е министер за економија, долгот кон Iron Bank направен за најмување на The Golden Company не се ни спомнува, Брен кој факинг се warg-a во животни ги прашува другите кај е Дрогон, а и Бриен е тука, од некоја причина. Од Сем дознаваме дека A Song of Ice and Fire е напишана (in your face, R.R. Martin!) и сите проблеми на кралството магично исчезнаа кога Брен стана крал – кај и да е, 500 евра минимална плата ќе имаат.

    Screenshot_20190520-214955-01.jpeg

    Fan service

    После шлеперите со лајна кои фановите им ги истурија на глава на D&D, затоа што Џон не го погали Гоуст, и тоа се дешава сега – со забележително полош CGI. Убеден сум дека сценава ја додале отпосле, а дечките за специјални ефекти имале рок од 3 саати да ја направат.

    И уште еднаш, секоја чест за оние кои имаа трпение да го дочитаат мрчењево до крај. :D

    Screenshot_20190521-060045-01.jpeg

    Се гледаме у темата за Westworld – единствената добра серија која (сѐ уште) не успеале да ја укакаат.
     
    Последна измена: 21 мај 2019
    На Mishela, Alisa22, theowndemon и 24 други им се допаѓа ова.
  4. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20190521-143935~2.png
     
    На Alisa22, theowndemon, Yipman2 и 10 други им се допаѓа ова.
  5. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    e5913ee3-0d7f-479a-ae3d-175f639c5ce1.jpg
     
    На Alisa22, Brinetka, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    imDb*

    Инаку може би имало логика финалево, ако другиве епизоди беа со логика и разум направени.
    Гледав интервју со Џорџ и тој вика дека имале материјал за 12/13 сезони да тераат, за баш убаво да излезе на крај, амавеќе одреден период не се меша во серијава.

    @sweet-cherry Тоа е тоа што сакав да го кажам :bow:Кој е човеков што пишал да го частам.
    Уште заборавил да пише дека Арја може да менува лица for no fucking reason.



    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    :handshake:

    [​IMG]
     
    На Nausicaa, Yipman2, Harper и 14 други им се допаѓа ова.
  7. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Бев спремен да го испцујам Џон што цела сезона е лигуш али покажа дека има му*а, се извади со гол со пета у 90та:rock: Се на се, 7/10 има од мене
     
    На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Ми беше одлична епизодава се до состанокот во Dragon Pit и потоа отиде јабана...

    Најдобра сцена: Џон ја убива Денерис, а после Дрогон, кој очигледно бил на часови по anger management во 4та сезона, го истури цел бес врз намештајот :D

    Нaјдосадна сцена: состанокот на Малиот Совет (хехенца)

    Најљубоморна кучка: Санса, откога не и ја дадоа круната, реши да се отцепи и пак да си стане кралица

    Најманипулатор: се мислам помеѓу Бран и Тирион

    Најлузер: Џон секако

    Победник: Арја, си кажа I'm sick of this bs и си фати џаде

    Плот твист: Дрогон ја однел Дени кај некој Црвен Свештеник and she's back for revenge in season 9 8)

    Едит: Најјак screenshot:
    IMG_20190521_180830.jpg
    Toa би било се, фала на пажња.
     
    Последна измена: 21 мај 2019
    На Mishela, Alisa22, theowndemon и 14 други им се допаѓа ова.
  9. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
  10. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Иако се знаев што ќе се случи, откако ја изгледав епизодата некако на друг начин ја доживеав...Далеку сум од задоволна од крајов, да не се повторувам веќе сте напишале сите горе доле колку работи се заборавени,изоставени, што недостига итн..Но во споредба со целата сезона, не ми беше толку лошa последната епизода. Освен лошото пишување оваа сезона, се друго беше супер, кинематографијата, музиката, глумата и слично.
    Смртта на Дени не беше satisfying исто како што не беше ни на Серси. Разбирам дека требаше да умре, но крајот кој го добија Џон и Дени требаше да биде на Џејми и Серси.
    Дрогон кога го спржи тронот беше еден од најдобрите моменти, бидејќи желбата за него ја уби Дени.
    Најмногу ми се допадна крајот на Санса, сосема заслужено да владее со северот.
    Арија од секогаш ми беше омилен лик но не знам дали доби соодветен крај.
    Џон во никој случај не сакав да биде на тронот како што и тој не сакаше, но сепак не знам малку без врска ми беше тоа што се врати на ѕидот или beyond the wall, каде и да заминаа.Ајде тоа океј, но целиот storyline му падна во вода...
    За Брен не ми се ни коментира.
    Често гледав по твитер коментари од тип : ако очекувавте среќен крај, не сте обрнувале внимание.
    Па баш добивме среќен крај (освен Дени).

    Омилен момент :inlove:

    [​IMG]
     
    На candy.cane, JollyGirl, Yipman2 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Нели можеа да и дадат некоја реченица на Денерис пред да умре? Па Џејми шпарташе избоден цела епизода. Можеше да му рече зошто барем, нешто, зошто така штура ја оставија сцената?
    Тирион демек ќе ќутеше, ништо паметно не кажал, само грешки правел. Сите се согласија за на крај пак он да зборува и да го послушаат.
    За Џон најмногу се изнервирав, толку беше надувана неговата приказна со историјата, син на овој и на оној, за на крај да не е ни важно.
    Крајно изиграно се осеќам. Уште не можам да преминам преку глупостите и зафркнувањето на една од најдобрите серии до сега.
     
    На Mishela, theowndemon, candy.cane и 11 други им се допаѓа ова.
  12. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Тирион беше заробеник и не беше дел од собирот на лордовите, ниту пак имаше право на глас.

    Додуша, Grey Worm му забрани и да збори, ама тоа веќе се заборави у наредната секунда, cause D&D win at writing. :D
     
    На candy.cane, Annath, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Ептен беше смешно како за секунда е затвореник, а во следната предлага кој да биде крал и држи говор. Во моментот не ми се веруваше дека тоа се случи. :drunk:
     
    На Alisa22, candy.cane, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  14. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    РИП за најдобрата серија на сите времиња.
    Немам зборови да опишам колку сум разочарана од исходот т.е од крајот. Бледо блеев во телевизорот, во неверица, чекав цело време да се деси нешто, али ете..
    Таков тек на настан и крај да ставиш на една величенствена серија, е во најмала рака безобразно, аматерски и идиотски. Јас се заколнувам дека нема никогаш во животот да погледнам уште едно дело на D&D, во превод, Dumb and Dumber. Што и да направат наредно, нема да се искупат за оваа бламажа.
    Аматери од катедрата за режија да имаа изберено, пак подобро ќе ја водеа серијава.
     
    На Alisa22, candy.cane, Nausicaa и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
  16. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.477
    Пол:
    Женски
    Е, на ова мислев Screenshot_20190521-232845_Facebook.jpg
     
    На Mishela, Elenpelen, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
  17. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Една од нај добрите серии ја уништија во 6 смотани епизоди.
    По глупава сезона и крај никогаш не сум видела.
    FB_IMG_1558474545539.jpg
    Нај јака сцена во последната сезона 06c4f013-f563-4787-bc38-236f5385ac39.gif
     
    На Alisa22, Elenpelen, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Heartagram

    Heartagram Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    8.779
    Пол:
    Машки
    Многу ретко гледам серии. Колку имам изгледано може на едната рака да се избројат. Оваа серија ја гледав, ми беше интересна...до последната сезона (не и истата)..Типичен пример на - крајот делото го гнаси.
     
    На Alisa22, candy.cane, poppie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    61177743_1004869806375648_8062091817220308992_n.png
     
    На Mishela, candy.cane, poppie и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Каков твистер ааааа

    You will be queen, for a time…until there comes another, younger and more beautiful, to cast you down and take all that you hold dear.
    ТАДААААААААААААААААМ
    [​IMG]


    Ај ако ништо друго, барем драго ми е што преживеав 8 години во овој свет, ееее кога беше кога му ја сечеа главата на Нед, среќа не е жив веќе да види што станало од Westeros....


    Шта речи, све е кажано погоре, неколку работи само да посочам.
    Не ја можам сценава значи :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    [​IMG]

    И што се случи со Martells што беа затворени во замокот кога беше Серси кралица, умреа, живи се? Како принцот од Vale станал толку згоден?, дали поради цицањето?, дали можам тој изговор ја да го користам да видам женски гради? Што се дешава со Едвард и Riverrun?, Каде отиде Дрого? Што се дешава со новиот принц Мартел, Како го прифатија Брон да биде кралот на Reach?, Што се дешава во Castlerock, Harrenhall, Остана ли нешто од армиите на Ланистер?
    Многу прашања, а све што ни остана се мемиња.
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Тоа е тоа, се надевам другите серии и филмови што ќе ги прават за Гот ќе бидат фантастични како што беше фантастична оваа серија(до некаде). :u:
     
    На Lella, Harper, 1209 и 13 други им се допаѓа ова.