Игра на тронови (Game of Thrones) [2011]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Yipman2, 22 април 2011.

 1. izaaaaa

  izaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  46
  А колку епизоди има и дали можам од замунда да си ги спуштам сите од 1 па не знам сега колку има излезено?Вака што ве читам и јас сакам вакви филмчиња :)
   
 2. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.380
  На замунда искочи новата 8сма епизода

  еј 2 недели умрев чекајки ја :lol:


  за тие што имаат акаунт на замунда еве
  http://zamunda.net/details.php?id=266219&hit=1  за тие што немаат акаунт (бидејки нов да направиш треба да плакаш)

  пишете ми у ЛП да ви дадам акаунт и пасворд
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Интересна епизода. Ќе станува уште пожестоко.
  Не му требаше на Роб да оди во војна, грешка што скапо ќе го чини. А Санса сирота, си моли за татко и :x
  Уф ама беше гадно кога Дрого го расече човекот и му го џитна јазикот :puke:
  Едвај чекам наредна :)
   
 4. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  oсмата излезе? вечер обавезно ја гледам
  значи серијава е ненормално добра, многу сплетки, многу луѓе, секое семејство со свои карактеристики, кога ја гледав првата епизода се изгубив, кој е кој од каде е., не знаеш кој на кого му пријател или непријател, премногу е занимливаод епизода во епизода се е повеќе и повеќе интересна...

  седмата епизода заврши ептен неизвесно не очекував дека овој што ја има јавната куќа ке го предеде Нет Старк уф едвај чекам да одам дома да ја симнам осмата....
   
 5. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.380
  Како секој понеделник искочи и денес 9та епизода


  на замунда у 8 саат искочи у 9:30 веке 25 иљади downloads има :lol: :lol:
   
 6. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.380
  Му ја исекоа главата на мојот најомилен карактер
  :@ :@ :envy: :envy: :envy: :envy: ?!?!?!??!?!?!?!??!?! :envy: :@ :@
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Леле :x :(
  Абре не ми текнува дека вака беше, ама одамна ја имам читано книгата. како ич не ми текнува :^) Се си мислам дека Нед е и понатаму во серијалот. Уф, утре ќе ја земам книгата да видам како беше :@
  Едит: Ги симнав книгите, па се потсетив.
  Да, толку беше од Нед, уште малку и крај е на првата книга. Втората сезона најверојатно ќе биде според втората книга Судар на кралевите и ќе биде многу, многу опасно. Уште многу ќе го изгубат животот. Тоа е, победи или умри.
   
 8. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Зашто мене не ми ги неоѓа епизодиве на Замундата? Почнав книгата да ја читам, и верувам дека ќе се вљубам и во филмот, ама ај ако може помош :tmi:
   
 9. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.380
  Искочи последната 10та епизода од прва сезона

  Баш ми падна жал за Старк од него очекував многу а они главата му ја исекоа


  ипак у втора сезона ке гледаме големи битки

  сеа само тргнаа овие против шетачите и старк против ланастер :?:


  и фала богу тие змејовите искочиа :lol: :lol: :lol:  Rainbow колку книги има?
  да знам уште колку епизоди / сезони има
  и дали нешто има изменето или е све исто како у книгите
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  До сега од серијалот има објавено 4ри книги, на 12ти јули излегува 5тата, а понатаму се планирани уште две да излезат. Вреден е човеков, си пишува :)
  До сега се е според книгите, првава сезона беше според првата книга. Меќутоа книгите се обемни, детални, во серијата многу е изоставено, но сепак, се држат до главните работи :)
  Уште ја немам гледано последната, денес или утре, кога ќе стигнам.
  За следна сезона ќе чекаме до идната година :(
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Ја гледав последната епизода и не ме разочара. Не се само тие битки кои ќе се водат, ќе има многу, многу битки. Еве во спојлерче ќе ставам дел од тоа што го има во книгата.
  Претеденти за престолот се Кралот на Северот-Роб Старк, Станис, братот на Роберт(иако не знам зошто воопшто го немаше, сепак во втората сезона би требало да го има многу повеќе, ќе води крвави битки), Кралицата преку морето- Денерис, која што доби нова сила со змејовите, за кои треба да имаме на памет дека се се уште бебиња, а кога ќе пораснат ќе биде интересно, потоа има уште еден претедент кој ќе се открие во втората сезона. И секако, не смееме да го заборавиме Џофри, кој седи на престолот и ќе треба да го брани. Потоа ги имаме Белите шетачи, тука ќе има добри битки, Џон ќе го снајдат многу работи и морам да кажам дека ми е еден од омилените ликови. Исто и Арја е многу малку застапена, а во книгата е од главните ликови и си има поглавја со нејзиното име и ги гледаме работите од нејзин аспект.
  Се надевам втората сезона ќе прикаже повеќе работи, навистина ќе биде остро, но битката за престолот и понатаму ќе продолжи :)
   
 12. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.089
  Допаѓања:
  7.211
  Прво се извинувам зашо ќе прашам нешто што најверојатно е спомнати многу пати :)
  Дали е завршена првата сезона? прочитав во првиот пост дека серијава е почната 2011 па ми е нелогично да е толку бргу завршена цела сезона. Колку епизоди се?
  Се заинтересирав да ја гледам, си барам торенти, па да не симнам нешто грешка. Инаку несакам да читам низ постовите пред да изгледам, зашто несакам да налетам на спојлери и да си ја расипам серијава у старт
  Фала :)
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Да, заврши првата сезона, завчера излезе последната десетта епизода. Многу е скапа серијата, а една епизода трае околу 50 и нешто мин., па затоа е и со помалку епизоди. Втората сезона ќе излезе 2012 :)
   
  На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.380
  Кај најдоа у 2012 ке завршува светот нема да ги видам шетачите у битка :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 15. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Успеав да ја изгледам серијата за само 2 дена, што значи ме остави без зборови и одвај чекам да го видам продолжението така да од утре ја почнувам втората книга :) :geek:
   
 16. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.477
  Вчера ја започнав серијата, намерно си ја оставив настрана, за да заврши цела прва сезона, изгледав три епизоди во еден здив што се вика, прекрасна, воопшто не ме разочара.

  Кој само ќе чека до 2012 за втората сезона? :(

  Многу интересна приказна, ликовите се одлични, засега ми се допаѓа џуџето, синот на Старк, Роб мислам дека беше (не копилето, другиот) и прекрасната Денерис.

  Едвај чекам да ја изгледам целата сезона.
   
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  Ќе ја цепкам понатака по една епизода месечно, тамам до 2012, за да не чекам многу додека почне втората сезона.

  Многу ми се допаѓа времето во кое се случува дејствието, тимот и приказната која се развива. Барем до сега.
  Се надевам HBO нема да ја прекинат серијава, кој ќе симнува уште една. :^)

  За повеќе информации: http://www.gameofthrones.hbo.mk/series/ ... F-1_100832
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  Ве излажав.
  Вчера изгледав 6 епизоди една по друга. :x
  Остануваат уште 3. Вечер и тие ќе ги смачкам. :tmi:

  Приказната е феноменална. Остава без здив.
  Многу крвопролевање, гадотии и беда, а сепак можам да го сварам сето тоа. Ептен ме погоди убивањето на коњот, како љубител на коњи тоа доста тешко ми падна.
  Се мислам што ќе правам додека излезе втора сезона, оваа од ново нема да можам да ја гледам. Иако имам обичај да го правам тоа, ќе биде премногу за мене од ново такви работи да се погледнат.

  Од ликовите ми беше симпатична Денерис, боже колку е убава. Како минува времето гледам дивјак во неа и не ми е толку мила повеќе. Џуџето ми е одвратно, како и кралицата, нејзиниот љубовник и Санса. Исто и кралот.
  Го сакам Нед Старк, Арија и копилето. Како се викаше тој? Сноу се презива знам.
  Многу ми беше драг и витезот кој беше постојано покрај Нед.
  Оној кој го убија со нож во око.

  Многу ми беше жал за синот на касапот. Се уште бев на почеток што се вика и тешко ми дојде.
  Имам премногу драги серии, NCIS на пример, ама начинот на кој е сработена оваа и како плени ми дозволува со право да кажам дека е најдобра серија која некогаш сум ја погледнала.

  Winter is coming...
  До следно видување. :)
   
  На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  немајки трпение почнав да ги читам книгите,кој ке чека до 2012, првата ја завршив, од денес стартам со втората, ептен добра серија. Овој писателот Џорџ.Р.Р.Мартин не е нормален, толку многу ликови со различни карактери алал да му е. отидов да читкам...
   
 20. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Само што ја изгледав последната епизода.. највоодушевувачки филм до сега.. ама коа видов оти април 2012 втора сезона.. :envy: :@ ;(