Игра на тронови (Game of Thrones) [2011]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Yipman2, 22 април 2011.

 1. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Феноменална серија, останав ваква :o
  Одлична глума, супер содрижина, прекрасна музика едноставно неможев да најдам нешто да штрчи. Планирам и книгите да ги набавам. Инаку ме плени Џејсон Момоа како Кал Дрого, ѕвер е нема тука што да се зборува.
  Да прашам бидејќи сум од тие по љубопитните дали ќе го има понатаму во серијата Дрого, во наредните сезони, знам умира но по некое чудо ќе се врати ли
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.477
  Мене ми остана уште 10-тата епизода, си ја цепкам онака, со мака, зашто знам дека откако ќе ја изгледам, ќе се нервирам зошто толку треба да чекаме за втората сезона. :(

  И убедливо најинтересни ликови ми се Денерис и Дрого. Кога и да гледам, постојано викам - дај бре нека ги дадат малку нив!
  :D

  Кастингот е добар, ама Дрого дефинитивно ги шие сите. Тука нормално помагаат и шминката и костимите, ама глумецот е многу моќна фацка.
  :)
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Да, и мене Денерис и Дрого ми се најинтересни.
  За жал Дрого умре :( И многу ми беше моќно кога се испилија змејовите.
  Уф кој ќе чека следна сезона. А во јули излезе нова книга, ама нема шанси да се најде кај нас. И не ми е јасно како ваков серијал може да не го преведат. Или сега шпкрај популарноста на серијава може ќе му текне на некој :^)
   
 4. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.174
  Допаѓања:
  24.415
  Пол:
  Женски
  Јас си ја симнав сезоната и седнав да гледам и ја изгледав прва епизода ама некако тешко ми е да се вклопам.Инаку ми се допадна уште првата сецена, а и музиката е одлична.Многу, многу ми се допаѓа, ефектите, ликовите, времето, кралствата...абе баш се, посебно зошто ги обожавам филмовите за овие времиња.
  Само би сакала да ја прочтам книгата, првата за да можам да се вклопам...ми требаат повеќе информации за да ги сврзам сродствата, вака има многу ликови и ми се испомешаа.
  П.С.Ја има ли од некаде да ја симанам, на македонски, пошто ја немам сретнато кај нас во библиотка за да си ја земам.
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Книгата ја нема преведено кај нас. Jа има на нет на српски ако сакаш да ја симнеш на www.baneprevoz.com ги има сите делови :) и прашај ако нешто ептен те кочи ;)
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.174
  Допаѓања:
  24.415
  Пол:
  Женски
  Ги смачкав...неможев да одолеам изгледав 7 сега чекам уште 3 да ми се симнат пошто беше лоша сликата на тие што ги имав инаку и тие ќе ги гледав.
  И пак ќе кажам предобра серија.Омилени ми се Денерис и Дрого...тие од племето какви мажишта се, ама не се лоши да бидам искрена.Дрого која фаца ја има :D А Денерис е преубава, колку убави очи има, потсетува на некоја самовила од бајките со таа коса и убавина.Од Старкови ми се допаѓа Арија како лик и секако Сноу и жал ми е што го третираат така.Најмногу ја мразам кралицата и оној незин педерастичен син, уф колку е грозен само :puke: А џуџето баш ми е интересен лик и не го мрзам не ми изгледа злобен како другите негови одвратни роди.
  Одвај чекам да ги видам змејовите баш ќе и личат на Денерис како домашни љубимци :D
   
 7. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.174
  Допаѓања:
  24.415
  Пол:
  Женски
  Пак јас, три поста по ред...ама морам да си кажам.Предобра серија.Се наежив на последната сцена со змејовите,колку беше моќна.Сега Денерис е најјака, да видиме сега кој ќе се
  к*рчи :!:
  Единствено жалам за Нед уф колку само ја мразам онаа педерастична, вонземјанска фаца од крал.Пу одвратно суштество.
  Нема смисла што толку треба да чекаме за нова сезона.А и не ми е јасно зошто книгите ги нема преведено, јас сега ќе почнам да ги читам, ама верувам дека се одлични, стварно не ми е јасно како може да преведуваат некои книги безвеза, а за овие дела на никој не се нафатил.
   
  На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  И мене не ми е јасно зошто никој не ги превел.Јас пред неколку години ги зачитав, имав среќа да ги најдам преку другарка што ги купувала од Белград. И се заразив од тогаш едвај чекав да земе некоја нова.
  Серијата е преинтересна, ама сепак, не може да се мери со книгите. До детаљ се е опишано, секој лик си има поглавје. Си имаш од позади историја на куќите да не се буниш кој е и од каде е.
  А серијата била многу скапа за снимање, па затоа и ќе чекаме толку за нова сезона. Ама ако, бтно нека снимаат :)
   
  На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.484
  И мене ме заинтересира серијава в крај! Ама интернетов ми е ограничен, ќе имам проблеми со спуштање. Голема е веројатноста за некое време да има во продажба на дивите тезги на пример по 10 епизоди.. не знам како оди и колку е сигурно :/
   
 10. skywalker89

  skywalker89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  упс, по грешка отворив нова тема за серијава :)
  ако има такви кои уште не ја гледале еве ви линк за онлајн гледање со македонски превод
  http://kinoteka.mk/?p=1203
   
 11. HappyOne

  HappyOne Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  77
  Јас најискрено сега дознав дека имало ваква серија исто и за книгите. Ама премногу ме заинтересира. Се чудам како не сум видела порано. Многу интересно ми звучи според вашиве мислења, баш е така во мојот омилен стил, од утре почнувам да ја гледам интензивно :D Исто имам желба и книгите да ги прочитам, како им е насловот на српски?
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  http://www.baneprevoz.com/autori/George ... artin_724/
  Eве тука ги имаш книгите на српски да ги симнеш ако сакаш. И серијава да ја гледаш, навистина е добро направена и е сосема според книгата :) Со душа ја чекам другата сезона, ама ќе си почекам :doh:
   
  На SABAH и HappyOne им се допаѓа ова.
 13. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  Денес ја дочитав првата книга од петиот дел, фантастично, немам зборови едвај чекам да ја пуштат втората книга, браво за HBO, немаат утка со сериите :)
   
 14. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.009
  Пол:
  Женски
  Јас сум заљубена во филмов :inlove: Серијата е предобра и едвај чекам да излезе 2 сезона.Доста имаме за чекање до Април 2012 но,вреди.Толку е добро направена и професионална воопшто не е аматерска со некои тапа ефекти и плус што ми се допаѓа е тоа дека е ист како книгата,не крателе работи и не ги менувале,со што би се загубила смислата.
  Омилена ми е Калиси :lol: ја обожавам глумицива и многу убаво си ја глуми улогата.А она кралчено |( аууу неможам да го поднесам одвратен |(
   
  На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  На Rosewood и 1209 им се допаѓа ова.
 16. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  1.266
  Пол:
  Женски
  Најдобра од сите што ги имам гледано. Најдобра!
   
 17. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Стварно е прекрасна серијава. Едвај чекам да излезе новата сезона :D А деновиве планирам да ги читам книгите. :)

  Поздрав:
  http://www.youtube.com/watch?v=_KYp4nUAqEs
   
 18. Lyanna

  Lyanna Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  17
  СИТЕ книги ги прочитав уште летото. Едвај ја чекам втората сезона да видам како ќе ја реализираат.

  И луѓе?? April is coming... :P
   
 19. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  1.834
  Ааа ме заразивте и мене :lol:
  Ајде од денес и јас официјално се приклучувам во групата љубители на Game of Thrones :inlove: Само што ги симнав книгите , едвај чекам да почнам ! Ги изгледав трајлерите за серијалот, умираммм да ги изгледам но ќе се воздржам, кај мене важи правилото - прво се чита книгата, па потоа се гледа филмот :!: :D
  Сакам да си направам филм во глава додека ги читам, а потоа да го изгледам филмот и да споредам, обратното не ми се допаѓа :geek:
   
 20. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  1.834

  Па ни еден линк не работи ... File removed , File does not exist .. Ај ве молам линкче од првата епизода, на ова www.kinoteka.mk ги има со превод, ама првата епизода не работи .. :(