1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Игра на тронови (Game of Thrones) [2011]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Yipman2, 22 април 2011.

  1. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Феноменална серија, останав ваква :o
    Одлична глума, супер содрижина, прекрасна музика едноставно неможев да најдам нешто да штрчи. Планирам и книгите да ги набавам. Инаку ме плени Џејсон Момоа како Кал Дрого, ѕвер е нема тука што да се зборува.
    Да прашам бидејќи сум од тие по љубопитните дали ќе го има понатаму во серијата Дрого, во наредните сезони, знам умира но по некое чудо ќе се врати ли
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Мене ми остана уште 10-тата епизода, си ја цепкам онака, со мака, зашто знам дека откако ќе ја изгледам, ќе се нервирам зошто толку треба да чекаме за втората сезона. :(

    И убедливо најинтересни ликови ми се Денерис и Дрого. Кога и да гледам, постојано викам - дај бре нека ги дадат малку нив!
    :D

    Кастингот е добар, ама Дрого дефинитивно ги шие сите. Тука нормално помагаат и шминката и костимите, ама глумецот е многу моќна фацка.
    :)
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Да, и мене Денерис и Дрого ми се најинтересни.
    За жал Дрого умре :( И многу ми беше моќно кога се испилија змејовите.
    Уф кој ќе чека следна сезона. А во јули излезе нова книга, ама нема шанси да се најде кај нас. И не ми е јасно како ваков серијал може да не го преведат. Или сега шпкрај популарноста на серијава може ќе му текне на некој :^)
     
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Јас си ја симнав сезоната и седнав да гледам и ја изгледав прва епизода ама некако тешко ми е да се вклопам.Инаку ми се допадна уште првата сецена, а и музиката е одлична.Многу, многу ми се допаѓа, ефектите, ликовите, времето, кралствата...абе баш се, посебно зошто ги обожавам филмовите за овие времиња.
    Само би сакала да ја прочтам книгата, првата за да можам да се вклопам...ми требаат повеќе информации за да ги сврзам сродствата, вака има многу ликови и ми се испомешаа.
    П.С.Ја има ли од некаде да ја симанам, на македонски, пошто ја немам сретнато кај нас во библиотка за да си ја земам.
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Книгата ја нема преведено кај нас. Jа има на нет на српски ако сакаш да ја симнеш на www.baneprevoz.com ги има сите делови :) и прашај ако нешто ептен те кочи ;)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Ги смачкав...неможев да одолеам изгледав 7 сега чекам уште 3 да ми се симнат пошто беше лоша сликата на тие што ги имав инаку и тие ќе ги гледав.
    И пак ќе кажам предобра серија.Омилени ми се Денерис и Дрого...тие од племето какви мажишта се, ама не се лоши да бидам искрена.Дрого која фаца ја има :D А Денерис е преубава, колку убави очи има, потсетува на некоја самовила од бајките со таа коса и убавина.Од Старкови ми се допаѓа Арија како лик и секако Сноу и жал ми е што го третираат така.Најмногу ја мразам кралицата и оној незин педерастичен син, уф колку е грозен само :puke: А џуџето баш ми е интересен лик и не го мрзам не ми изгледа злобен како другите негови одвратни роди.
    Одвај чекам да ги видам змејовите баш ќе и личат на Денерис како домашни љубимци :D
     
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Пак јас, три поста по ред...ама морам да си кажам.Предобра серија.Се наежив на последната сцена со змејовите,колку беше моќна.Сега Денерис е најјака, да видиме сега кој ќе се
    к*рчи :!:
    Единствено жалам за Нед уф колку само ја мразам онаа педерастична, вонземјанска фаца од крал.Пу одвратно суштество.
    Нема смисла што толку треба да чекаме за нова сезона.А и не ми е јасно зошто книгите ги нема преведено, јас сега ќе почнам да ги читам, ама верувам дека се одлични, стварно не ми е јасно како може да преведуваат некои книги безвеза, а за овие дела на никој не се нафатил.
     
    На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    И мене не ми е јасно зошто никој не ги превел.Јас пред неколку години ги зачитав, имав среќа да ги најдам преку другарка што ги купувала од Белград. И се заразив од тогаш едвај чекав да земе некоја нова.
    Серијата е преинтересна, ама сепак, не може да се мери со книгите. До детаљ се е опишано, секој лик си има поглавје. Си имаш од позади историја на куќите да не се буниш кој е и од каде е.
    А серијата била многу скапа за снимање, па затоа и ќе чекаме толку за нова сезона. Ама ако, бтно нека снимаат :)
     
    На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И мене ме заинтересира серијава в крај! Ама интернетов ми е ограничен, ќе имам проблеми со спуштање. Голема е веројатноста за некое време да има во продажба на дивите тезги на пример по 10 епизоди.. не знам како оди и колку е сигурно :/
     
  10. skywalker89

    skywalker89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    упс, по грешка отворив нова тема за серијава :)
    ако има такви кои уште не ја гледале еве ви линк за онлајн гледање со македонски превод
    http://kinoteka.mk/?p=1203
     
  11. HappyOne

    HappyOne Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    Јас најискрено сега дознав дека имало ваква серија исто и за книгите. Ама премногу ме заинтересира. Се чудам како не сум видела порано. Многу интересно ми звучи според вашиве мислења, баш е така во мојот омилен стил, од утре почнувам да ја гледам интензивно :D Исто имам желба и книгите да ги прочитам, како им е насловот на српски?
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    http://www.baneprevoz.com/autori/George ... artin_724/
    Eве тука ги имаш книгите на српски да ги симнеш ако сакаш. И серијава да ја гледаш, навистина е добро направена и е сосема според книгата :) Со душа ја чекам другата сезона, ама ќе си почекам :doh:
     
    На SABAH и HappyOne им се допаѓа ова.
  13. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Денес ја дочитав првата книга од петиот дел, фантастично, немам зборови едвај чекам да ја пуштат втората книга, браво за HBO, немаат утка со сериите :)
     
  14. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас сум заљубена во филмов :inlove: Серијата е предобра и едвај чекам да излезе 2 сезона.Доста имаме за чекање до Април 2012 но,вреди.Толку е добро направена и професионална воопшто не е аматерска со некои тапа ефекти и плус што ми се допаѓа е тоа дека е ист како книгата,не крателе работи и не ги менувале,со што би се загубила смислата.
    Омилена ми е Калиси :lol: ја обожавам глумицива и многу убаво си ја глуми улогата.А она кралчено |( аууу неможам да го поднесам одвратен |(
     
    На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    На Rosewood и 1209 им се допаѓа ова.
  16. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Најдобра од сите што ги имам гледано. Најдобра!
     
  17. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Стварно е прекрасна серијава. Едвај чекам да излезе новата сезона :D А деновиве планирам да ги читам книгите. :)

    Поздрав:
    http://www.youtube.com/watch?v=_KYp4nUAqEs
     
  18. Lyanna

    Lyanna Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    18
    СИТЕ книги ги прочитав уште летото. Едвај ја чекам втората сезона да видам како ќе ја реализираат.

    И луѓе?? April is coming... :P
     
  19. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Ааа ме заразивте и мене :lol:
    Ајде од денес и јас официјално се приклучувам во групата љубители на Game of Thrones :inlove: Само што ги симнав книгите , едвај чекам да почнам ! Ги изгледав трајлерите за серијалот, умираммм да ги изгледам но ќе се воздржам, кај мене важи правилото - прво се чита книгата, па потоа се гледа филмот :!: :D
    Сакам да си направам филм во глава додека ги читам, а потоа да го изгледам филмот и да споредам, обратното не ми се допаѓа :geek:
     
  20. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991

    Па ни еден линк не работи ... File removed , File does not exist .. Ај ве молам линкче од првата епизода, на ова www.kinoteka.mk ги има со превод, ама првата епизода не работи .. :(