Игра на тронови (Game of Thrones) [2011]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Yipman2, 22 април 2011.

 1. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.174
  Допаѓања:
  24.415
  Пол:
  Женски
  Ќе пробам прво од торентот од Мис анџи па ако не бива ќе ти пишам. :)
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  За торентот од thepiratebay треба да имаш utorrent програма за да можеш да го симнеш, затоа можеби не ти успева.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.382
  Стварно а која е оваа Мелисандре , сега првпат ја гледам :^) која е нејзината улога?


  И од машка страна вака ми се допаѓаат обичаите кој ги има главниот на селото што си ги мажи керките
  :rofl: :rofl: :rofl:


  И волци и змејови и зомбиња(т.е шетачИ) и бродови и иљадници војски и преубави кралства

  SOUNDS FUN :!: :D
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Мелисандре
  е свештеничка, му се покорува на Богот на Огнот и сенките, не верува во старите богови во кои веруваат другите. Таа верува дека Станис е воинот што ќе ги порази сите, кој е испратен од Богот на огнот. Инаку многу моќна жена, исто така и маѓесничка. Има многу трикови во ракавот. Станис е буквално заслепен од неа и слуша се што ќе му каже.
   
 5. TinaM25

  TinaM25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав цела прва сезона во еден здив и морам да кажам дека сум воодушевена од актерите, од приказната, од целиот концепт! :)
  P.S. Огромна благодарност до сестра ми што ми ја препорача серијата! :*
   
 6. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.089
  Допаѓања:
  7.211
  И јас Станис не го замислував вака. Го замислував некако помажествен, по моќен...незнам :)

  Денерис каква е преубава, посебно со змејот на рамо. Од невин и наивен лик ја ставија во центар, ќе биде изгледа најголем бед ес мадафака.

  Само ве молам тие што сте ја читале книгата да не пишувате ништо што и како ќе се деси, да не ни се расипе уживањето на нас што не сме читале и што чекаме епизода за да видиме што и како ќе биде.

  Добра беше епизодава, немаше многу акција, ама му доаѓа како еден вовед во она што не очекува. Тој кралот Џерфи каква антипатична фаца е. Абе сите актери ми се погодени, како ги доловиле ликовит, алал да им е.
  Ми недостасува Нед, ко да не е целосна серијата без него. А Дрого ми беше еден од омилените ликови :(
   
  На TinaM25 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Да, точно, помажествен и јас го замислував Станис. Ама од друга страна Сер Давос ми е совршен. :)
  Уф толку многу работи, толку ликови, а малку време. Башка имаат додавано свои сцени, ваљда поради тоа што не можат се да прикажат, па полесно да се снајдат гледачите.
   
 8. Rosewood

  Rosewood Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  60
 9. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.089
  Допаѓања:
  7.211
  Снимката е ужас невиден, жал ми е да ја гледам така.
  И плус голема работа ако сега не чекаме една недела, тогаш за наредна епизода пак ќе чекаме 2 недели
   
 10. Rosewood

  Rosewood Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  60
  Линков што е тука има супер снимка.Симнато и проверено :)
   
 11. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.382
  Хмм се изненадив кога видов 2ра епизода на замунда , се разбира у топ 5 , поточно на второ место у симнување .... ќе ја гледам оти немам трпение да чекам оригиналот следниот понеделник


  којзнае можеби цела сезона ќе ја "ukradat"
   
 12. Ducky

  Ducky Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Втората епизода не е „украдена“, туку на HBO GO што е канал достапен само за САД, ја давале како екслузивно и што ти знам :)
   
 13. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.484
  Помош :) !

  Ќе може да ми дадете линк од првата сезона? Т.е. не знам дали ги спуштате епизода по епизода или целосно.
  Исто не сум во тек - втората сезона е излезена целосно или ги спуштате епизода по епизода?

  Благодарам :)
   
 14. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Повели линк за првата сезона
  http://kat.ph/game-of-thrones-season-1-complete-t5585630.html

  Инаку дури од 1 април почна да се емитува 2-та сезона и досега две епизоди излегоа :)
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bliznacka

  bliznacka Нов член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  37
  Question
  Серијава боља е од Tudors?
   
 16. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.089
  Допаѓања:
  7.211
  Според мене да, барем сега за сега.
  Многу се различни сериите, неможе баш да се споредува. Ама оваа е далеку поквалитетна, и кастиг и сите тие работи, поголем буџет.
  Тјудорс е историска драма, стварно постоечки ликови со извртена постоечка приказна. Некако таму акцентот ми беше на љубовните приказни на Хенри и неговите жени, деца....
  Оваа е сосема различна, измислен свет со измислени кралства и борба за тронот. Многу повеќе ликови, борбата е во преден план, и сојузништвата меѓу кралствата.

  Али ако си ја сакала Тјудорс мора да ја сакаш и оваа :)
   
  На 1209 и bliznacka им се допаѓа ова.
 17. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.382
  you dare ask such questions

  you shall kneel and beg for forgivness or the winter shall come in your house as well
   
  На mamma-mia, LilBaby, Charlottexo и 4 други им се допаѓа ова.
 18. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.174
  Допаѓања:
  24.415
  Пол:
  Женски
  Лиѓе јас се загубив малку, Станис кој беше, мислам видов кој е во епизодава ама не ми текнува каде владе тој?
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.675
  Допаѓања:
  45.981
  Пол:
  Женски
  Станис e Лорд на Каменот на Змејот.
  По смртта на брат му, кралот Роберт, Станис како најстар има право на престолот и се прогласува за крал. Нели, Кралот Роберт немал свои деца со жена му Серсеи, па така Станис се бори за престолот.
   
 20. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.484
  Сношти ја изгледав првата епизода. Не знаев точно што да очекувам, па постојано бев на штрек (да не ми излезат некои чудовишта, плашлива сум). Како и да е собрав храброст и продолжив да гледам. „Боромир“ глуми - немам гајле! :lol:

  ~ Аман бре, шо ќе беше она блудничење? :^) Премногу нападно и без осет. Се згрозував на сцените. Како животни бре!

  Вечер, втората епизода.