1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Игра на тронови (Game of Thrones) [2011]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Yipman2, 22 април 2011.

  1. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Малце чепкав на нет , извадив неколку сликички со смешни содржини па ете да ги споделам со вас

    бидејќи се едно 20 слики ги ставив вo spoiler

    На повеќето бев патос :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Овде само со Нед старк
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На mamma-mia, AngelSoul, Domino и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Е ај не. :D
    [​IMG]
    :rofl:
     
  3. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Последна епизода ќе биде оваа вечер?
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Да, последната епизода е вечер.
    [​IMG]
    Jaqen H’ghar многу ми е јак.
     
    На Elena69221, 1209 и Dgirlll им се допаѓа ова.
  5. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Кое време ја закачуваат на zamunda или piratebay од прилика? Или да си ја чекам утре..?
     
  6. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Отприлика 2-4 саат ноќе или 8 оцабајле
     
    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Уффф Шетачите коначно да видам како изгледаат

    и сега ќе треба да чекам вечно за 3та сезона :( :( :(


    И на Тренди и се најпраи ќеифот , ја виде Daenerys повеќе од 5 мин :lol:
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Многу, многу добра епизода и завршница. Лелееее пак сега една година.
    Јас од сите најмногу сакам Денерис да биде кралицата која ќе остане да владее. Она и змејовите, другите да си се вратат сите кај што им е местото и така среќно да си живеат.
    И жал ми беше за Тирион, која храброст ја покажа, а се тоа е заборавено, а он отфрлен. Барем му кажа евнухот кој сакаше да го убие.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Не сум ја читал книгата , ама осеќам овој ќе им биде трн во око на кралевите :lol:

    [​IMG]
     
  10. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Се надевам ќе има неколку инсерти од тоа што се случувало во минатото со Mad King и како сето тоа било , отприлика знам од тоа што збореа во 1ва сезона али сепак подобро е ако се види :D
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Почесто ќе треба да урочувам некои ликови, таман реков Станис не го даваат ич и не може човек да оформи мислење - пап, ете ти го, главен фраер во 9та и 10та епизода од сезоната.
    :D

    Мене ми беа најинтересни овие две последниве, од целата втора сезона.

    Очекувам и се надевам на подобра, поинтересна и поквалитетна трета.
    Сфатив дека најдебилен лик ми е Џон Сноу. |( Ужасно ме нервира, мекотелско суштество.
    После него, Санса. Колку ми е жал за неа, толку и ми е глупава, добро бе девојче,
    кога ти понудија за време на нападот да избегаш со тој ненормалниот што им вадеше црева, па каде ти е паметот?
    Остана бре со цел памет во дворецот. И живее во заблуда дека сега, откако Џофри нема да ја земе за жена е - безбедна. :^)
    А онаа што Џофри ќе ја венча, мислам дека му е единствениот пандан во ненормалноќата. Во очите ѝ се чита дека е лукава и манипулаторка, мислам дека нема страв од ништо, жената си е на мисија како и сите други - да застане на тронот (тоа беше патем жената на кралчето што умре, педерот, така?) :?:

    Дали сите деца на Серсеи се од брат ѝ?
    Џофри, девојчето што го испратија, малечкото што сакаше да го отруе?

    И многу ми е мишто сто Роб Старк не ја послуша мајка си. И се венча со надри-доктурката. :)
    А мајкава, како го испрати Џејми Ланистер за размена за ќерките, кога ниту има некаква информација за нив (поим нема на пример дека Ариа не е ниту во дворецот). Толку непромислен и неорганизиран потег. :^)

    Сцената со Денерис беше најдобра, излишно е да се зборува понатаму. Исто како и сите останати, на мисија е да го заземе тронот, и никој и ништо нема да ѝ го попречи патот.
    А можеше да си остане во House of the undead, со Кал и детето, ако сакаше.

    И друго нешто си коментираме по дома додека ја гледаме.
    Нели има различни покраини еве да ги наречам, секој си управува со својата, има своја земја, народ, поданици, Станис, Старкови, Денерис и лудакот исто имале, Ланистерци... а сите се тепаат за кралскиот престол.

    Фактички - кралот ги управува апсолутно сите? Принудени се да му плаќаат данок и давачки?
    Ако не е така, борбата за тронот би била без поента, секој мирно нек си живее во својот дел.
     
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    ^Да сите деца се на брат и таа не сакаше да има деца од Роберт бидејки не сакаат да им се смеша крвта, вака се чистокрвни со педигре :D .
    А Санса, ми е жал да речам дека е глупа од толку што е жална.

    Да, оној кој седи на престолот има апсолутна власт, оние кои се главни на другите „кралства“ нему му водат сметка.(Барем и јас вака сфатив оти и самта кажа онака нема поента целава војна)
    Зар брат со брат би се колеле ако немаат огромна корист од тоа :^)
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Да, да, тој што седи на престолот е главниот во целиот Вестерос.
    И сите деца се на Џејми, Роберт има само копилиња.
    Мене не ми се свиѓаше што се венчаше Рон со таа, многу непромислен потег и од негова страна, има толку луѓе за кои треба да мисли, а он си ја стави сопствената среќа на прво место. Исто како и мајка му што направи, така направи и он.
     
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    Јас сега стигнав да ја гледам епизодата.
    Е значи уште неможам да се соземам, луд е и авторот и режисерот и мајке ми серијата е проклето генијална!

    Овој завршеток ми беше подобар од оној на прва сезона.
    Кои страшила се овие белите шетачи или како и да се со оној пискалото на чело, уф језиви многу.
    Ми се допаднаа дешавките со Денирис, пуштив некоја солза, море не некоја повеќе на сцената со кал Дрого и бебето, најемотивна сцена ми беше од цела серија.Најдобар пар ми се.
    Знам може сум досадна ама колку моќно и стојат змејчињата :x Јас сакам таа да заврши на престолот, не само што и крвно по правило е нејзин, туку таа и најмногу се грижи за својот народ, ќе биде исто така грижлива и со сите други.

    Колку жал ме падна за џуџето, по толку храброст го уништија и го заборавија како никој и ништо.Го сакам бе и него и девојка му, предобра глумица е и го обожавам карактерот иако ретко ја има во кадар, ретко ама квалитетно.Мене не би ми пречело и тие да го делат тронот.
    Мило ми е што овој нема да ја жени Санса, ама колку е глупа што мисли дека сама ќе се снајде тоа е едно чудо.А онаа новата жена на „кралот“ значи органски неможам да ја смислам актерката, толку антипатична фаца ми е, лицемерна и подмукла(само ради неа прекинав да го гледам Тјудори) кога ја видов и тука реков аман.

    Ме остави без зборови и сцената со Џон и Полушака, добар план имаше овој смислено, ем да не умре од раката на дивјаците ем Џон ќе биде прифатен.Одлично.

    Одлична епизода, ненормално интересна ми беше и еден куп емоции ми измеша.Боже колку се соживеувам :D
    Е да и Арија мислам дека е квалитетен лик и дека ќе има во наредна сезона повеќе активности од нејзина страна, а и типот што и помагаше, одличен е, како глуми.
    Тешко ми беше кога гледав како Винтерфел гори и на овие сцени си поплачав малку.

    Се на се одличен крај.Само сега кој ќе чека година за одличен почеток :?:
     
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    И јас ја загледав серијата и се навлеков на нејзе.
    Две епизоди за вечерва, а едвај чекам да продолжам да гледам.
    Интересна и возбудлива.
    Омилен лик ми е Денерис. Совршена е. Исто и Арија.
    Одвратен ми е принцот, не се сеќавам како се вика. Тоа лиглото.
    Јас најмногу се чудам на инцестот помеѓу близнаците.
    И претпоставував дека сите деца се нивни. Си личат бре :) .
     
  16. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Лелеее сите буквално сите навиваат за Денерис, е што ти значи да си најубав лик во серија :lol: Мислам и мене ми е убава мила и посебно харизматична, ама за тоа дека она е вистински престолонаследник нема апсолутно никаква врска, Таргериен како прво немаат вистинско право на престолот зошто и они си го зеле на сила со змејовите. Според тоа, кој и да победи во војнава има потполно целосно право на престолот. А според правдата (многу се чувствувам ко судивка :lol: ) треба или некој од копилињата на кралот, или Станис, како следен на лозата на Баратион.
    затоа и мислам дека многу клучен лик во серијава е тоа копилето на Роберт, што се заедно со Арја моментално, заедно што избегаа

    А за Санса дека е глупава, не е, само е претпазлива. Не може туку така се согласи да замине со тој Песот, кога тој буквално пред 5 минути беше поданик на кралот, значи не знае дали е тоа стапица или не. Плус што може да ја силува кога сака ако замине со него. Вака си седи мадро да не оди модро :)

    Инаку новата жена на кралот иако сега ви изгледа антипатична, многу ќе ја засакате во трета сезона, и не кажувам понатаму :)

    Јас си навивам за Арја, и за Нимерија секако :D и се надевам дека ќе се сретнат повторно.
     
  17. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    972
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Почнав да ја гледам серијата пред една недела, стигнав до 5 епизода...
    Прекрасна серија, прекрасна приказна и одлични ефекти - Браво за HBO !
    Тие сцените со борење и колење ептен реално делуваат, се згрозив кога видов како еден манијак ова де витез ја пресече главата на коњот !
    Но најмногу се згрозив кога ги видов тие близнаците Ланистер, What the hell ?!
    Омилени ми се Едард Старк и целата негова фамилија, и ептен ќе ми биде мило ако Едард дојде на тронот
    [​IMG]
     
  18. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    ^ Oh honey... :worried: Ќе се видиме за 5 епизоди.
     
  19. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    972
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Now I know what you wanted to say ;( ;( ;(
    Ги изгледав сите 10 епизоди од прва сезона !
    Абе го мразам тоа копилето Џофри ... ИДИОТ !!! Се познава дека е правен од брат и од сестра, мозокот не му е во ред стварно ... ПСИХОПАТ !!!
    А цело време си мислев дека Едард е главен лик во серијата, и дека тој ќе дојде на тронот ама ништо ;(
    А омилен лик ми беше у пм веќе !
    Сега сакам Денерис да дојде на тронот, барем ќе знае како ПРАВЕДНО да владее !
     
  20. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Значи просто се заљубив во серијава!!Ги изглеав двете сезони во изминативе две недели. Дефинитивно ја препорачувам, одлични глумци, приказната неам зборови :x генијално!
    Еве ја ќе речам, не навивам за Денерис, мене баш ми е антипатична. Си мисли дека само ако го помине морето, одма ќе и дадат престолот и ќе и се клањаат, затоа што нејзе крвно и припаѓал |(
    Санса постапи многу глупо со тоа што не си замина со оној големиот. Ако мисли дека сега е безбедна, баш напротив сега може што сакаат да и прават, затоа го направи и тоа Кралицата, рече дека може Џофри да се ожени со таа другата, сака да ја тргне Санса од патот, се глеа дека ја мрази, зашо е Старк.
    Арја се надевам дека ќе стигне кај брат и и мајка ми, девојчево е стварно храбро.
    Најодвратен лик ми е Џофри, значи го мразам детево, колку се сили дека е крал, а уствари поголема кукавица од него нема :!: А најомилен лик ми е Џон Сноу, најубав е :inlove: И многу е добар, чесен, не може да убие жена, иако тоа ќе го чини. Многу ми е срцка.

    Крајот на вторава сезона ме остави ваква :o ..многу добро осмислено, значи имало цел град таму, ја мислев воопшто нема луѓе позади ѕидот, само whitewalkers
    Нешо не ми беше јасно на крајот, дали кога ги покажаа the whitewalkers, одеа накај ѕидот?? мене така ми изгледаше, ко да ќе го напаѓаат Ѕидот :?:
    Кој ќе чека до другата година за нова сезона, па ќе заборавам до тогаш :worried:

    П.С. Ја обожавам музиката кога почнува. Многу е моќна! 8) http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdr ... detailpage
     
    На Sara123, cinderella5 и 1209 им се допаѓа ова.