1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Игри на среќа

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Slavicak, 16 септември 2017.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Дали би се сложиле да играте ваква игра. Вие ставате 100ден, и јас ставам 100 денари. И потоа фрламе коцка.
    Ако се падне 6ка или 5ка вие ги земате сите 200 денари.
    Ако се падне кец, 2ка, 3ка или 4ка, тогаш јас ги земам 200-те денари :)

    Не така? Зошто не? Затоа што не е фер. Затоа што ја имам двојни шанси да добијам.
    Ако играме еднаш, можеби и ќе добиете. Возможно е. Но ако играме 100 пати, математичката веројатност ќе дојде до израз и јас ќе имам двојно повеќе победи и ќе ви ги соберам парите.

    Ова важи за СИТЕ игри на среќа, без исклучок. Само што таму оваа „не фер игра“ е добро задскриена со комбинации, коефициенти, пропаганда, убави бои и сл. Затоа математичарите обично не играат игри на среќа. Сите што играат долго губат. Кога губат обично не се гласни, а кога ќе добијат се многу гласни и на луѓето им се чини дека тие добиваат. Ама математиката вели дека губат. Верувајте и на математиката, она е кралица на сите науки ;)
     
    На kikin, Victorian, SofiMar_ и 2 други им се допаѓа ова.
  2. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.355
    Пол:
    Машки
    1. Jedno od najbitnijijh kladioničarskih pravila jest da se kladite samo sa novcima koje ste spremni izgubiti. Nikada nemojte ulagati novce koji su Vam potrebni za zadovoljenje osnovnih životnih potreba ili koja su predviđena u neke druge svrhe. Nakon što ste uplatili novce morate biti spremni da ćete ih možda izgubiti.

    2.Izradite money managment tj. strategiju za naredni period kako ćete igrati. Odredite maksimalni ulog (fiksni ili %banke) te izradite pravila kojih ćete se pridržavati u narednom periodu. Preporuke jesu da maksimalni ulog ne prelazi 1,5-2% banke, međutim ovisno o Vašoj sklonosti riziku postotak možete povećati ili smanjiti za par posto.

    3.Napravite banku tj. odvojite određeni dio novaca koji će Vam koristiti isključivo za klađenje.

    4.Vodite evidenciju o svakom uplaćenom listiću i o stanju banke. Samo ćete na taj način znati dali ste i koliko u plusu ili minusu, a analizirajući arhivu možete pronaći greške koje činite te ih eliminirati što će rezultirati većim prinosima.

    5.Budite disciplinirani! Nakon što odredite money managmet, banku i pravila morate ih se pridržavati jer je to jedini put do uspjeha.

    6.Odredite sportove i lige koje ćete pratiti. Ponuda je danas preopširna da biste svaku ligu mogli pratiti kako spada, zato odaberite lige koje najbolje poznajete i pogađate te se detaljnije posvetite njima.

    7. Proberite ponudu te odaberite zanimljive parove koje ćete analizirati. Za svaku utakmicu uzmite u obzir statistiku, međusobne oglede, motivaciju ekipa, ozljede, sastave u kojima će ekipe istrčati na teren.

    8. Ziceri koji prolaze 100% ne postoje i koliko god bio koeficijent i koliko se god činilo nemoguće da favorit u toj utakmici ne pobjedi, iznenađenja se događaju i zato i imate banku da biste disperzirali rizik.

    9.Ne kladite se da biste se kladili nego da biste dobili. Zato se nemojte kladiti svaki dan, već onda kada ste pronašli parove za koje smatrate da će proći, makar trebali pričekati i par dana. Nemojte se kladiti na utakmice samo zato što su u izravnom prijenosu na televiziji.

    10.Manje je više. Nemojte biti pohlepni kod slaganja listića. Rađe odigrajte par manje i dobijte nego par više, pa da padnete na jednom paru. Nikada nemojte dodavati parove u kladionici na listić, već obuzdajte pohlepu za većim dobitkom i uplatite predviđeno.

    11. Izbacite emocije. Nemojte se kladiti na ekipe za koje navijate ukoliko nemate argumenata koji će opravdati vaš pick.

    12. Nemojte se kladiti na osnovu filinga tj. na osnovu «predosjećaja» da će neka ekipa pobijediti. Na listiću se smiju nalaziti samo dobro analizirani parovi.

    13. Ne dopustite da emocije prevladaju razumom, te da nakon izgubljenog listića iz bijesa uplatite listić na kojem se nalaze parovi koje niste analizirali jer je to najbrži put u propast.

    14. Budite spremni na crne serije gdje ćete na nekoliko listića za redom padati na jednom (često i zadnjem) paru. Ostanite disciplinirani te igrajte i dalje svoju igru. Morate se pomiriti i biti spremni da će se ovakve situacije dešavati te se morate znati nositi sa njima.

    15. Ukoliko se ozbiljnije bavite klađenjem nađite dva dana (preporuka ponedeljak i petak) u tjednu kada nije neka ponuda, te se u ta dva dana odmorite od stresnog života koje profesionalno klađenje pruža. Ukoliko situacija zahtjeva ohladite glavu te izanalizirajte posljednje period igre. Posvetite se drugim stvarima i osobama koji ponekad pate radi vašeg stila života koji klađenje sa sobom nosi.
     
    На kikin и Arthur им се допаѓа ова.
  3. Sungold

    Sungold Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Редовно играм лото .оваа година 2пати дпбив 5ка.но сепак не е голема сума околу 1000ден. инаку спортска не играм а не ни знам да ја играм.
     
  4. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Колку да верувам незнам, но еднаш паднавме на тема со едни пријатели за играње на Лото, едниот од нив ми рече ич да не се лажам, дека топчињата ги полнеле со нешто, за да излегуваат одредени топчиња на површина, во превод, наместена работа. Можно ли е такво нешто?
     
  5. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Се е можно,па зошто не и тоа ,ама немам информации јас лично за такво нешто :D 8)
     
  6. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    Баба ми цел живот играше. На стари години ама и тргна.
    Едно бинго, еден фрижидер и еден телевизор. Просто да не веруваш.
    Мајка ми верува дека можеби ја наследила среќата на баба ми, па и таа игра. Една 6ка на лото досега. :wasntme:
    Јас не играм. Само држам среќа за нив :lol:
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Математички ако пресметаш, шансите да имаш добитна седумка од 40 или 50 бројки на ливче се 1 према неколку стотици милиони (рачунавме еднаш на час по математика ама толку од паметење на формулите денес) Далеку подобри се шансите да загинеш од гром, од куче, да се сопнеш од камен, да се удавиш во када или да се омажиш за принц или шеик со билиони на сметка и слично. Ама ајде, да се лажеме, сепак постои шанса.
     
    На Sungold му/ѝ се допаѓа ова.
  8. PeperutkiVoMene

    PeperutkiVoMene Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Ништо никогаш не ми се паднало, само шише јогурт.
     
  9. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    не некоја голема добивка ама за помали имам срејча
     
  10. moglibitola

    moglibitola Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Машки
    se racuna kazino kako igri na srejka ?i da ednas kupivme ortacki so drugarmi grepki od igrata za pasatot za 10 000 denari od razlicni tobako i za zite grepki zedovme 4000 denari
     
  11. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Порано играв лото понекогаш, купував и грепки, сега одамна немам уплатено, не сум некој зависник од игри на среќа.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  12. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Ја да се пофалам имам 2комбинации со по 4 погодоци, едниот џокер имам 2погодено а на другиот џокер имам 3погодено мислам тој го исплаќаат и три грепки добитни 2по 30 и 1по50ден,од 240ден сега имам 1500 ај аирлија
     
  13. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Сум играла ама до сега немам ништо добиено.
     
  14. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Grepka, 100 den najveke
     
  15. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Играм да
     
  16. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.008
    Пол:
    Женски
    Не играм. Глупо ми е.
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.921
    Пол:
    Женски
    Апарати, рулет, тикети..