1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за тргнување во градинка

Дискусија во 'Дете' започната од FreeMind, 14 јануари 2019.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Темата е пресечена од постоечка дискусија и отворена како нова тема. Затоа и воведот е таков, доаѓа од тема за кариера.
    Овде уште да напишам дека сакам и на кариерата да се вратам и со петарди во гз ќе ме наполнат.

    Ме интересираше мислења со примери како на членките малите се адаптирале. На колкава возраст. За жал добив психоанализа и бесплатно советувалиште со најостри осуди за моите нокти и кафе шема. Ме направија Лила Филиповска :(
     
    На Dust, Someday, Emma2 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Таман си е, изразот потекнува од времето на вмро како интерна шега на протести. Ништо лично узречица. Сигурно нема да ја класифицираш во навреда:)
     
    На gjoker4e и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.301
    Допаѓања:
    34.238
    Пол:
    Женски
    Кога викам ја како мачка сме кога чека глушец, одма рипаме. :rofl:
    Кога прочитав сличен напад на трудница во друга тема ми се одмили форумов.
    Но, мислам дека повеќето сакаа да кажат дека поинаку размислуваме додека сме бремени, поинаку откако ќе го имаме во раце детето. Претпоставуваме дека сама нема да сакаш да тргне на 6 месеци, нема да сакаш да се одделиш од него.
    Јас сега прочитав дека станува збор за неколку часа само. Можеби тагесмутер ти е подобра варијанта од градинка за толку мало бебе. Да го причува некој саат додека нема други деца за да биде помала веројатноста од болести. Еве во мојов случај тагесмутер е поефтино од градинка.
    Штом во Германија има градинки од 2 месеци па нагоре не си само ти. Ако некој ме исправи дека не се градинки туку јасли или киндеркрипе ќе се фрлам од прозор. :rofl:
    Ќе се адаптира бебето ама ќе му недостигаш ти и цице (ако одлучиш да го доиш).
    Нема многу што да се разговара околу адаптација затоа што е многу мало. Можеби ќе се чувствува несигурно, баш во тој период се појавува анксиозноста кај бебињата од напуштање од мајката.
    Ако е оставено во сигурни раце немаш гајле. Пак ќе речам тагесмутер (жена што чува деца дома, обучена) е подобра опција од градинка за толку мало бебе.
     
    На girl-miri, Dust, ane.bella и 5 други им се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.301
    Допаѓања:
    34.238
    Пол:
    Женски
    Кога викам ја како мачка сме кога чека глушец, одма рипаме. :rofl:
    Кога прочитав сличен напад на трудница во друга тема ми се одмили форумов.
    Но, мислам дека повеќето сакаа да кажат дека поинаку размислуваме додека сме бремени, поинаку откако ќе го имаме во раце детето. Претпоставуваме дека сама нема да сакаш да тргне на 6 месеци, нема да сакаш да се одделиш од него.
    Јас сега прочитав дека станува збор за неколку часа само. Можеби тагесмутер ти е подобра варијанта од градинка за толку мало бебе. Да го причува некој саат додека нема други деца за да биде помала веројатноста од болести. Еве во мојов случај тагесмутер е поефтино од градинка.
    Штом во Германија има градинки од 2 месеци па нагоре не си само ти. Ако некој ме исправи дека не се градинки туку јасли или киндеркрипе ќе се фрлам од прозор. :rofl:
    Ќе се адаптира бебето ама ќе му недостигаш ти и цице (ако одлучиш да го доиш).
    Нема многу што да се разговара околу адаптација затоа што е многу мало. Можеби ќе се чувствува несигурно, баш во тој период се појавува анксиозноста кај бебињата од напуштање од мајката.
    Ако е оставено во сигурни раце немаш гајле. Пак ќе речам тагесмутер (жена што чува деца дома, обучена) е подобра опција од градинка за толку мало бебе.
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Исто ми е ставена тагесмутер во опција бидејќи можам по саат/два/три на ден да го оставам. Само немам слушнато доволно искуства со нив. Некако ми е шубе дома кај жена, ама сигурно се професионални и они. Али мариз ме исплаши рече нема да видам како му пораснале заби :(
    Заебанции на страна (сори мариз) доволно сме возрасни мислам на темава јас сум 36 години и сигурно сум дорасната доволно да знам што е најдобро за едно мало бебе. Али кога ќе се спушти нивото на разговор ќе прочиташ се што никад нема да ти текне. Ама човечкиот мозок може да продуцира таков филм во кој ете и јас станав Лила Филиповска. Иако ни нокти немам направено 36 години, ниту сарми на глава :)

    Среќа десет години сум на форуми идам од Кајгана и отрпната сум веќе на вакви реакции (@TeddyGrey верувај ич не ми е гајле на навреди од анонимуси, но не сакам да го трошам времето со непродуктивни тралалајки, а они само на тој начин замолчуваат). Форуми исклучиво почитувам за да научам нешто ново и на Фемина научив се за бременоста. Почнав од нула. И благодарам на екипата од бременост толку месеци само совети и идеи беа споделувани и сите до една се трудат да помогнат. Без нив како ќе поминев не знам. Впрочем затоа и служат форумите да споделуваме знаење и идеи.
    Али веќе кога ќе навлезиш на овие теми каде е “дувлото” сосем е друга приказна. Се чека само некој кој размислува спротивно од мнозинството и се нафрлаат сите. Или ќе се прилагодиш на нив или ќе те/и ја јадат :)

    А имам уште за учење од доење до дохрана, до начини за воспитување.
     
    На Sexybaby86, Lizi, dayla и 12 други им се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    @FreeMind не знам кај прочита дека реков да лупеташ. Ама нема врска. Ти реков чудни ми се ставовите и интересни.
    И јас имав сосем други ставови пред да се породам ама после се падна во вода. Не те разубедувам, само споделувам што јас доживеав од своја перспектива.

    И јас го оставам кај бабите, па и на спиење еднаш во неделата. И мене некогаш ме гуши монотонија од бебе-храна- шише и пак исто и тие неколку часа без него се релаксирам ама пак ми фали. Кога не е до мене си го сакам назад.
    Ама баба секој ден ја гледа. Дел од нас е, познат лик. И имам доверба 100%. Искрено во градинките немам толку доверба да оставам толку мало беба. Не кај нас. Кај вас не знам како е .

    Ама паќ ќе ти кажам тргнувајќи од тоа колку е беспомошно на 6м , со нежно здравје. Не би навистина. Барем 9 да има.

    Инаку апсолутно се согласувам со ставот дека дете е за во градинка, а не со баби по цел ден.
     
    На girl-miri, dunika, mal.ecka и 12 други им се допаѓа ова.
  7. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    За мене е во ред дете после првиот роденден да појде на градинка.Три години се многу и за детето и за мајката.Синко помина релативно брзо на адаптацијата.Беше 13 месеци кога почна.
    Сега на пример со 3 години почна пак да не ја сака градинката.Се е добро додека дојде до игралната,кога почнува да се кенка и не сака да влезе.Кога влезе се смирува за 10 минути.Точно има и нови воспитачи во групата и мислам тоа е причината.
    Ама поголеми деца потешко се адаптираат.Не сакаат со непознати.
    Една познаничка детето не и одеше до 3 годишна воздраст во градинка.Се преселија во друга држава и тргна во градинка тешко му оди адаптацијата.Има проблеми со јазикот,но според мене мислам дека не знае и да се вклопи со врсниците оти воопшто не посетувало градинка претходно.
    Еве јас не би се нафатила да седам толку па ако сакаат и породилно нека ми платат.Ако останам 3-4 години да не работам,после толку би била одалечена од работата што мислам дека не би можела пак да се вклопам и ќе си останам домаќинка цел живот.Може некој би можел, мене би ми било тешко.
    Минував низ тежок стрес кога почнав да работам.Си учел, ама толку ти останало во глава после поминати години неупотребено знаење кое во меѓувреме си го забравил.
    Не би се нафатила пак да минувам низ истото.
    И ако имам второ дете ќе си тргне регуларно би тргнало на градинка од 1 година,освен ако ситуацијата не дозволува-тогаш ќе остане дома.
    Мало бебе од 6 месеци му треба мајка која ќе му е утеха и ќе му дава љубов.
    Не му треба никој друг.

    Ама ако на мајката и треба помош и сака да го даде на саат два во градинка,тогаш не судам.Секој знае што е најдобро за своето дете и него.
     
    На M&M, drugarka, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
  8. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    @FreeMind ме потсети на моите труднички денови ,<3
    Па јас каква агенда имав за тоа што све ќе правам кога ќе се породам...нели 9м породилно дома ауууу...Во план ми беше после 40дена да почнам АКТИВНО да вежбам,цел список книги за читање спремив(белетристика+за бебиња+стручна литератур),најдов бесплатни курсеви за професионално усовршување...и..ако ми остане време германски да учам ..:lol:
    Ништо од ова не испадна..Имав царски-ме болеше све до ништо не ми бешеПосле бебево ми го вратија у болница пак лежевме ...итн итн..се одвиваа секојдневни настани ,но тотално непредвидени од моја страна.Сеа си се смејам сама на себе колку сум била наивна.Ама,исто така,кога ми го извадија од стомак се убив од олачење-неопослива љубов и чуство дека до крај на живот сакам само да го гушкам.И тоа не ми беше предвидено.Незнаев дека може толку многу да се љуби.
    Сакам да кажам многу планови,ама...чекај ќе видиш.
    Или маж ми еден мн добар совет што ми има дадено,не планирај -детето само ќе ти каже.
    Во врска со градинка тргање,валда ќе си осетиш сама кога е најдобар момемт,јас така мислам.Моево запнав на 18м во градинка.Го пуштив,закачи бактерија окапавме по доктори и доби препорака до 3г дома да седи.Секое дете различно значи.
    Поздрав и со лесно породување,чекаме мекици;)
     
    На MissDior, mal.ecka, M&M и 6 други им се допаѓа ова.
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Моето дете оди во градинка од 7,5 месеци:)
    Немав друг избор.
    Да имав,би причекала до 1,5 година.
    Да.Брзо се привикна,немаше никакви проблеми,ни здравствени ни од аспект на адаптација зашто не разбираат,многу се мали.
    Воедно да кажам, мене ми беше многу тешко:( поради ова,ама како минуваше време и како гледавме со татко и дека убаво си напредува, ни се оттргнаа лошите мисли.
     
    На ivi1987, dunika, mal.ecka и 12 други им се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    секој со свое мислење но логично е луѓе да реагираат на таква апсурдна помисла дете на 6 месеци во градинка. Во германија ако си да таму си имаат други принципи други услови менталитет овде не е нормално тоа.
    значи никој не е дотолку да роди дете а да нема да му обезбеди неопходни работи. Јас заодев на работа дури кога детето ми имаше 4 години а маж ми само сезонски работеше па НИКОГАШ не реков МОРА да се обезбеди детето со намирници по цена пола дел од денот да не е со мене. Ако ја отпуштеле од работа не ќе можела ли после година дена да најде друга работа?
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Логично е само да се дискутира на темата, зошто ти мислиш дека дете не треба на 6 месеци да оди во градинка на неколку саати. Тоа е само логично на форум, но и во живо кога би разговарале. Психофизички развој на детето од твое искуство. Толку треба тебе да те интересира, толку и мене ме интересира ти што мислиш.

    Јас каква сум и каква мајка ќе бидам мислам не ти е ниту гајле, ниту битно, ниту нешто ти менува во животот. И таќе да не навлагам повеќе во драма квин со размачкам креон.
     
  12. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски

    Ми се пишaлo кaде штo сум те цитирaлa. Сoри пo грешкa.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.751
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Епа ке родиш, ке видиш, дека не е се така како што си замислуваш. И да забче избива за час ;) Друг пат цитирај и тагни, а не вака за да не видам. Никаде не реков јас колку си ваква, таква и никаде тебе не те спомнав во таква слика, не упатив никакви навреди кон никој, а ти еден куп навреди упати тука. Врати се, прочитај се, за доброто на бебето зборувам, не каква си ти. А ти? Какви биле моите деца, каква сум била јас, колку време сум поминува тука, а нит ме знаеш и познаваш. Еве ме познаваат од тука неколку и лично и нека се изјаснат, нема да сум против, нека кажат каква мајка сум и какви се моите дечиња. Годините не ги спомнувај, тие со ова немаат врска.
     
    На girl-miri, mal.ecka, M&M и 6 други им се допаѓа ова.
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Кај си бе мариз, заврши ли се по дома? Да не те мислам.
    Знам знам ти само за доброто на бебето зборуваш, јас сум таа што те вреѓам. Јасно. Ти не лажеш. Да видиме:


    Уште од сам старт не е апсолутно директно кон мене. Не мариз, никако. Тоа ти само за бебето зборуваш.
    Да идеме понатаму.

    Јас ќе одморам мариз, туку ти кажи како за бебето си зборуваш? Ти навреди да упати? Чувај боже. Ова спремни за бебе, па деца правење и фрлање во школо, па ова јас да се релаксирам додека оно плаче некаде, тоа се само описи. Нели мариз? Навреда е само најмајка и Трајанка со тенџере. Ова твоево е описно изразување на емоции кон бебето, нели?

    Ова ти е исто за бебето мое, не за мене. Бебето треба да знае како мајка мариз тоа го прави по дома. Чисто ти да ми покажеш како едно мајкиште и орбитек ако треба ќе врти дома, а не во теретана два саати!

    Со маестрално поентирање дека уствари јас не сакам, а не дека не можам и јас да ја принесам оваа жртва кон бог мајка :)

    Слушни ме сега ти мене: Каква мајка си ти - ич не ми е гајле. Ама ич :) Каква сакаш биди.
    Времето на форум го споменав како паралела дека ти си го користиш слободното време како сакаш, а ми триеш сол над глава јас како треба да правам. Ти мене ми кажуваш јас што треба да правам и после плачеш увреџена и навреџена.

    Дај бе приберете се малку вакви сте и во реалноста, секаде пикате нос љубите да мудрувате, а после плачете. И да ја завршиме нашата дискусија од мутно во празно, џабе трљаме поента нула.
     
    На dayla и Asparagus им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.751
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Ај породи се и смири си ги живците.

    Јас инаку уживам на фризер ;)
     
    На mal.ecka, M&M, zalosna и 4 други им се допаѓа ова.
  16. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Блазе теби животот ти помина во уживање. Така и да ти продолжи :)
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.751
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Дај боже, чул те господ :)
     
    На zalosna и FreeMind им се допаѓа ова.
  18. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Ццц, значи тебе побитна ти е фризурата отколку бебето, што ако баш во тој саат му избие заб на бебето?
     
    На Sandrin4 и mariz им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.751
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Среќа има 4 заби, а и не е бебе веќе, инаку немаше да одам на фризер, уствари затоа и не сум била 6м, го чекав забчето :rofl:
     
    На TutiFuti, zalosna и sofi2107 им се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @mariz прости али не можев да оддолеам да видам како ти уствари си ги поминуваше деновите по дома. Која хипокризија е ова, па ти уствари имаш свекрва бе на лагер? Ами оти ќутиш?


     
    Последна измена: 16 јануари 2019