1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за тргнување во градинка

Дискусија во 'Дете' започната од FreeMind, 14 јануари 2019.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јавно се извинувам до сите за "пукањето" на темава.
    Морам да признаам дека пред да го родиш и од кога ќе го родиш е сосем различно. Малата ќе полни пет месеци и според хормоните во бременост требало да ја дадам за еден месец во градинка. Никад! Тоа никогаш не би го направила, моето бебе останува дома со мене до една година.

    Иако без помош е страшно тешко со текот на времето се навикнуваш да функционираш и без сон и без енергија.
    Во секој случај малата има место од година и еден месец во градинка еден месец за адаптација па потоа јас почнувам со работа.
     
    На happygirl, AlicaInWonderland, Kaetana и 24 други им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Почнав да ја читам темава и ми се крена косата на главата, ама чек викам да прочитам натака гарант сменила мислење. Али хормони се у прашање и простено е. 6м нит физички нит физиолошки а мислам нит е возможно по закон ама не сум сигурна, а ќе речам нит хумано е. Е сеа во реалноста е друго. Во Америка има градинки од 40дена што примаат, зошто таму е породилно толку, 40 дена. Ама да согледаме малку, во Америка е се освен нормално, читаме сите вести по интернет.

    Е сеа јас сум пуштена на 7ипол во градинка, од што морало, мајка била скоро примена на работа, па забременила со мене и кога се породила после неа уште една колешка заминала на породилно, па уште една и уште една и на крај останале без вработени а мајка најпрва отишла па сходно на тоа она морала да се врати. Јас сум била мирно бебе, ама мислам дека од тоа мирно па и оставено на страна во градинка да лежам во креветче само, еве до ден денес имам многу трауми. Мајка бар вика така, несигурност да се вклопам, срам, повлеченост... Ама тоа е.
     
  3. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Хихи добро е!! И јас сите страни ги зачитав набрзина ги голтнав сите, и еве девојченцево апдејтувало, и раат сум си... ме интересира како и е на срцушката во градинка??? :*
     
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Emma2 не ја читај темава ич нема што да научиш тука.
    Не сака да иде. Плаче од кола до врата, таму само пола саат седи и плаче за назад. Пред три месеци обожаваше да оди али сега јок.

    Туку сега со повеќе искуство според мене идеално време е од десет месеци.

    Тогаш веќе лази и бара поголема анимација, а градинката е идеална за тоа. И за проодување и за фаќање на некој ред. И без плачки бидејќи не разбира и одлична едукација и развој на говор и моторика. Дома ти е класично утупување.

    Фактички македонскиот систем на одење од девет месеци е идеално направен.
     
    На kjofti4, Sexybaby86, Spidy и 5 други им се допаѓа ова.
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Точно дека е полесно на 10 месеци.
    Јас тогаш ја пуштив, супер пројде.
    Но, секогаш може да почне да плаче кога ќе ја носиш, да има фаза на револт спрема градинката.
    Не мора да значи дека цело време со песна ќе иде.
     
    На Sexybaby86, Spidy, srekice и 3 други им се допаѓа ова.
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јасно. Фаза мора да има за се.
     
    На lackygirl и Emma2 им се допаѓа ова.
  7. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Сконтав за темава и "везењево" овде, не навлагаме околу тоа, било прошло, одиме понатаму.... моиве до 15 се со мене, еве и одмор 16, плус и 3 ако додадам неплатен, 19 месеци со мама... мислев барем уште пола година со бабиве.. или не а? ич нејкам со нив да ги оставам, ем ради нив веќе стари се, ем друго е со дечиња, да не повтарам сега се од муабетот извезен овде... и така... почнав да се опседнувам, проблем ми станува...
     
  8. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Зошто да не ги пуштиш на 19мес (и порано не)? и сама викаш поарно со дечиња ќе им биде.. моите на 14 мес тргнаа, супер се привикнаа (и тоа во Август коа се менуваат воспитувачки).
     
    На srekice и Emma2 им се допаѓа ова.
  9. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Да? супер, баш ме израдува, и окуражи!! Фала ти многу за советот! :hug:
     
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мене ми падна во очи еден дел кај што велиш дека членките од категоријата бременост се супер, многу ти помогнале досега, а оние кои веќе родиле, во "другана" категорија, не се ни достојни да се коментира со нив.

    Па сега ме интересира само дали го имаш уште истото мислење, дека само бремените жени помагаат со совети и слично, или и мајките знаат да се најдат за арно во животов и на форумов... Па да ја потврдиме тезата дека стравот од неизвесното е поголем и од секој проблем во сегашноста?

    Малку оф топик, ама многу ме интересира овој податок.:wasntme:

    Инаку, со лесно на малата на адаптација и на сите други дечиња, кога и да одлучите да ги пуштите. (fingers)
     
    На Emma2, Kaetana, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Не ви е страв сега со коронава што најавуваат од септември дека полошо ќе биде? Јас сакам мојата да оди во градинка да ја запишам, ќе има година и 3-4 месеци, ама ова ме плаши некако.
     
    На Emma2 и Martka им се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.839
    Пол:
    Женски
    Страв не страв ќе мора ако нема кој да го чува, еве сега од понеделник свекрва ми се враќа на работа, не одеше 3 месеци, свекор ми е во пензија 56 години е не е стар ама не се нафаќа да го чува повеќе од 1 час и одма проблеми, кој ќе го чува, како...1000 прашања и проблеми. Незнам какоќе биди.

    Моево ќе одеше од април ама се случи коронава...сега од септември ако отворат градинките ќе оди секако, ке има 1 год и 9 месеци ама мислам дека адаптацијата ќе биди многу тешка, си го познавам детево :worried: ќе видме, времето ќе покажи имаме време до септември :)
     
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    99,9% комуницирам со членките од бременост со кои заедно станавме мајки и децата ни се врсници. Речиси на сите ни се први деца. И советите од нив ми се најмеродавни бидејќи минеме во исто време низ исти фази. Од остатокот членки мајки дел се многу фини и даваат одлични совети. А дел се појавуваат успат во некоја “жешка” дискусија, јадат гурабии и потоа никаде ги нема. Епитети мора или си ги знат?:)

    Не би го нарекла страв од неизвесност, повеќе на темава е отслик како регираат хормоните во бременост една недела пред породување. Нешто на кое и ти си паднала како што гледам. А требало да бидеш попустлива, но си искористила момент да се надмудруваш со искуство. Би те прашала ти како се чувствуваш во врска со тоа? Еве @LiliBoz која знаела и тогаш да биде пис на јазик ја спуштила топката. Сфатила дека разговара со “ѕид”, а нема потреба на жена во 39та недела да и објаснуваш.

    Дури @Kaetana која има трпение колку Азија успеа пред породување да “нема трпени”. Каетана оваа е темата во 39та недела од бременост да видиш како изгледав:rofl:

    @mariz ти си ми била на пик. А знаеш дека си ми многу мила и пред и потоа. Извини лично за “нападот”. Иако според цитатите јас сум била во право:makeup:
     
    Последна измена: 6 јуни 2020
    На Emma2, Spidy, srekice и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    А неее.
    Ти си иста и сеа околу тоа.
    Ама тогаш не знаев дека од март планираш за октомври (буквално) и дека е дел од твојот карактер.
    Така да, нема шо да се чудам повеќе. Нема да ме изненади и матурата на Емили да ја планираш од сеа :rofl:
     
    На Emma2, Annath, happygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    За планирање делот сум закаснила штом у 39та сум почнала околу градинка да зборам. Знам дека пред да останам бремена ми беше испланирано:rofl:

    А да има сега некој заинтересиран да му ја дадам да ми ја почува?
     
    На Emma2, happygirl, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Сакаш бебиситерка? :makeup:
     
    На Cutiepie1, TeddyGrey и FreeMind им се допаѓа ова.
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ти? Офкорс!
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ете. Не треба препорака од работа:rofl:
     
    На TeddyGrey и FreeMind им се допаѓа ова.
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    :rofl: Будалааа
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не сум сигурна дека си ми ја сфатила поентата, па затоа и јас сега не ја сфаќам твојата. Ако мислиш дека целта ми е навреда или надмудрување, си утнала. Поентата ми беше оправдување на сите кои сме поминале низ таа фаза и кои минеме низ многу такви слични фази.

    Не знам што да искоментирам конкретно на твојот одговор оти, да бидам искрена, не го разбирам.