1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална старосна разлика помеѓу две деца

Дискусија во 'Дете' започната од marija28, 21 март 2010.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    А за тоа ли само служат браќата и сестрите? Советување? Однос се гради со години. Себично е размислувањето дека не добиваш ништо од него, односно советите. Добиваш љубов и почит. Сѐ друго е неважно.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Се согласувам. Стабилни семејни односи и карактери на родителите многу влијае на карактерот на децата и на односот меѓу нив. Јас за мојот случај знам дека не е до нас како деца, туку е до нашите родители. Само две години од животот бев блиска со брат ми, а тоа беше кога живеевме одделно и кога нашите родители немаа контакт со нас двајцата.
    За други не можам да тврдам, ама за својот случај знам.
     
    На NarCis@ и *Лорена* им се допаѓа ова.
  3. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Vidi vaka znaci jas ne se zalam na mojot odnos so bratmi napomenav deka ljubovta sakajneto bliskosta ne ni fali dusa bi dala za nego se samo pogresno sakas da svatis
    Velam deka dokolku bevne pomala razlika uste pobliski ke bevne
     
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.044
    Пол:
    Женски
    Ех, ми ја погодивте темата... не ни знаев дека ваква тема постои. Малата ќе биде точно три години кога ќе се роди, братчето/сестричето (уште не се знае полот). Ме фаќаат паники, помош!!! Се плашам од љубомора, се плашам погрешно да не постапам, па поголемата да не се осети запоставено... не сакам детството и вниманието да и го кратам со муабетот - ај поголема си ти. Се плашам да не не сака в градинка да оди од љубомора што бебето ќе останува дома. Се плашам да не бара да цица како бебето. Како ќе спие ноќе кога ќе плаче бебето. Се ми се врти во главата, верувајте.
    Сега за сега, детете ко дете, си има денови, ама во принцип е послушна, мила, грижлива. Се надевам со бебето нема да и се смени карактерот. Сакам да ги учам да се сакаат, да се почитуваат (јас сум единка, ни јас, ни мајка ми има искуство :D ), да има рамнотежа, еднакво внимание, ферски одлуки, праведност меѓу двете деца. Само утешете ме дека се ќе биде во ред, хахаха, и се надевам дека малку претерувам со стравовиве.
     
    На mal.ecka и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  5. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    So sreka moj sovet ne mu ja misli tolku gledaj kolku ke mozes i ti i soprugot na dvete deca iskazuvajte im ljubov i se ke bidi vo red
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Моите се 2г и 6м и очекував хаос јас :lol: Но одлично си ја прифати сестричката, не покажа некоја страшна љубомора, особено на почетокот... многу убаво ја прифати. Прифати дека цица од мама и не правеше проблем за тоа, мислев за тоа да не се буни дека нели бебе нонстоп кај мама во раце, но за ова го учев пред да се породам (дека бебето само млеко пие од градите и ништо друго, за да не и дадеше да си касне нешто) До ден денес ме прашува за било што, дали ова смее да јаде Сара? И ништо сам не и дава. Јас давав да ми помага во се, да учествува во било што и ни еднаш не реков НЕ, немој, пази! Само ако нешто правеше што не треба со други зборови знаев да му одвлечам внимание или нешто да го заиграм. Домашниве повеќе се тресеа кога беше околу неа и му викаа немој, пази.. а тоа највеќе го нервираше, но не се истураше на мене и бебе, туку на тие што му правеа така. Баткото не оди во градинка, дома со мене се, сами сме цел ден, играме, шетаме, сега малава е 9м и нонстоп се на земја заедно. Знае да не и даде нешто некогаш, но поголем инцидент не сме имале... Заедно се во соба, спијат само во посебни кревети, малава знае да заплаче, но јас лесно спијам и одма станувам, па бато не го буди :) Многу си ја сака, си ја гушка и бацува, а во маркет или било каде, ке го прашаат: Ке ми ја дадеш сестричкава?, многу е убава:D Неееее вика и се фрла во количка, одма ја гушка да не му ја земеле :lol: За понатака ке видиме, он е ептен грижлив, мирен, она ми изгледа на џамбас и уште сега го закачка :D Па затоа ке видиме и како ке биде кога ке пораснат :) А за тоа ти си поголем, никогаш не сум го употребила и нема да го употребам... и двајцата ми се мали, па некако не ми доаѓа да го употребувам :?: Плус јас поголемата сум, па сум се нервирала така кога ке ми речеле, па нема да го користам од искуство ич :D Патем честитки за бременоста, со лесно да си ја истераш :)
     
    На lackygirl, mal.ecka, Chantal и 6 други им се допаѓа ова.
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.044
    Пол:
    Женски
    @mariz фала на споделеното искуство и советите. Многу ми значи кога ќе слушнам убави работи. За жал има будали што ми велат дека не можело да се сакаат двете исто. Секогаш се имало милениче меѓу децата. Се ќе слушнеш...
     
    На mal.ecka и mariz им се допаѓа ова.
  8. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Ова ми е нај јако. И нормално невозможно. Деца се сакаат исто, се дели љубовта на 2,3,4...
    Моето ќе има 2 год и 1 или 2 месеци кога ќе се роди второво. Ич не размислувам дали на едното нешто ќе скратам, дали ќе има љубомора, дали ќе се снајдам и сл. Ќе се справиме со се што треба, ќе ги растам заедно и успат ќе решаваме проблемчиња.
    Јас повеќе се секирам како ќе се осеќа малиот кога ќе отидам на пораѓај, без мене сам само на тоа мислам а она другото што следи со 2 деца, спремна сум :)
     
    На eli25, mariz и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  9. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички ..многу сакам да имам второ дете и исто така многу се плашам...првата бременост ми беше добра со малку компликации,примав клекссни имав скриен шеќер и многу слабокрвна бев...првите месеци бев како болна. Сега се плашам да не се осеќа зспиставено моето синче сеа..мада би се трудела воопшто да не осеќа така ..во фамилија моја се десија некој абортуси и загуба на бебе . Вака не сум се плашела за првото но се нешо во глава ми се врти дали ќе ќе биде се во ред ...имам тумор на градата јас не е опасен... Ми рекоја дека не е страшно немало потреба да се вади. ...па се нешто ми се врти во глава ....мм многу сака ептен е дечар ми вика сакам уште две деца да имаме што мислите вие за ова има некој како мене вака?:worried: незнам зошто вака страв ме има фатено за бременоста како ќе се одвива
     
  10. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Идеална не знам која е. Најмала што сум сретнала до сега е 11 месеци. :x:x
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.306
    Пол:
    Женски

    Ова и не енајсоодветно прашање за оваа тема, но секако најдобро би било да се консултираш со матичниот, или/и друг гинеколог во кого што имаш доверба и да те советува. Можеби пред да пристапиш кон забеременување треба да преземеш одредени мерки, а и да се инфрмираш за сите можни ризици и евентуално терапија која би ја примала, па да одлучиш. Со оглед на состојбата утврди дали би добивала соодветна помош од околината во однос на првото дете во случај да треба да мируваш. Само и само совет од стручно лице ќе ти биде од полза при донесување на одлуката.
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  12. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Зошто ваков емотикон?
     
    На eli25 и duffi им се допаѓа ова.
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да видиш само колку е убаво кога децата се веќе пораснати. :)
     
    На Larahappy, mariz, Watermelon96 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Мајче за проблемот кој го имаш со градата треба да се консултираш со лекар. Инаку ... Ако бременоста не пречи...слободно ич да не му ја мислиш. Јас имав еден спонтан во 5 месец, после родив живо и здраво детенце со мноогу проблеми во бременоста, едвај го износив. После од страв неможев да се решам за второ. Поминаа 8 години, родив уште едно фала на Бога, полесно здравје. Нема правила со бременоста...секоја бременост е приказна сама за себе.
     
    На BlackNight и Maremama им се допаѓа ова.
  15. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Јас не би можела. Ама секоја чест за жената.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Кај мене се 2.5 години. Не викам дека не е тешко, ама како што расте малото се поубава е атмосферата дома. Едвај го чекам моментот кога ќе почнат заедно да играат... :)
     
    На koritsaki, Coco31, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. T.G.

    T.G. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Jas imam 3 i site mi se na 2.5god razlika. Super e. Prvite 2 veke si igraat se dogovaraat itn..
     
    На Lolipop23 и kikin им се допаѓа ова.
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Над 5 години :)
     
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Уште не почнал да љубомори? Да не те плашам ама синко ептен убаво ја прифати малата, ама откако почна да лази и да му ги зема играчките и да му растура многу и се лути и ја тепа...]:)
     
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Не... Му зема играчки, не се противи многу, прави комбинации, ако му зела нешто што сака, и го зема и дава друго... Засега е така, ќе видиме понатаму како ќе е...
     
    На Ano и Lolipop23 им се допаѓа ова.